Gösterim: 2.197
Eklenme: 22 Temmuz 2004
Saat: 17:35
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Opel Tigra Twintop

Yeni Tigra TwinTop ile, Opel, elektro-hidrolik katlanabilir çelik tavanlı, iki koltuklu spor bir aracı ilk kez piyasaya sunuyor.
Yeni Opel Tigra TwinTop ile Yılın 365 günü Sürüş Keyfi

# Electro-hidrolik katlanabilir çelik tavanlı cabrio-coupé.
# İki otomobil bir arada – Yalnızca 18 saniyede coupé’den cabrio’ya dönüşür.
# Şık tasarımı ve Akıllı Katlanır Tavanı sayesinde sınıfının en iyi bagaj yer-boşluğu.
# 90 ve 125 beygir güçlü iki yeni motor ile yüksek performans sağlar.

Dinamik, heyecan verici tasarımı ile aynı zamanda mükemmel sürüş keyfini sunuyor ve bir butona dokunuşla Tigra’yı, yalnızca 18 saniye içinde bir coupé’den bir cabrio’ya dönüştürüyor. Bu yılın Mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı’ndaki dünya galasında Tigra TwinTop ziyaretçiler ve otomobil uzmanları tarafından büyük ilgi ve coşkuyla karşılandı. Uluslararası bağımsız bir jüri, piyasaya yeni çıkan bu aracı “2004 Yılının Cabriosu (Cabrio of the Year 2004)” olarak taçlandırdı. 11 ülkeden gelen otomotiv basın mensupları ve uzmanlar, özellikle Tigra’nın dinamik tasarımı, çok iyi dengeli orantıları ve akıllı araç konseptinden etkilendiler.

Tigra’nın altı çizilmesi gereken en önemli özelliklerinden biri yenilik ve değişim getiren tavan mekanizması; Bir butona dokunuşla, her iki tavan bölümü, yer tasarrufu sağlamak üzere bagajın içine doğru katlanır. Ustaca tasarlanan tavan yapısı, eşyalarınızı yüklemek için, geniş ve çok-yönlü yer boşluğu sağlar – tavan açık şekilde (250 litre) veya kapalı şekilde (440 litre). Ayrıca, Tigra’nın koltuklarının hemen arkasında 70 litre hacimli bir bölme daha olup sonuçta tavan aşağı indiği zaman, bagaj kapasitesi 500 litreyi aşar – Kendi sınıfının en geniş bagaj kapasitesidir…

İki modern ECOTEC benzinli motor, canlı, yaşam dolu ve ekonomik performans garantiler: Verimli TWINPORT yakıt tasarrufu teknolojili 1.4-litre motor (66 kW / 90 hp) ve 1.8-litre motor (92 kW / 125 hp). Her iki dört-silindirli ECOTEC motor da Euro 4 emisyon standartlarına uyum sağlar. Beş-ileri manüel, önden çekişli şanzıman standart ekipmandır. Easytronic vites sistemi ise 1.4 litre TWINPORT motor için bir opsiyon olarak sunulmaktadır.

Model ve piyasadaki konumu: Sürüş keyfi ve günlük kullanım için uygunluk

Şık ve sportif tasarımıyla Astra Cabrio ve safkan roadster Speedster’in lansmanlarından sonra, yeni Tigra TwinTop, Opel’in güncel model serisi içinde üstü açılabilen üçüncü modelidir.

Özellikle katlanabilir çelik tavanı ile övünen cabriolet’ler giderek daha da popüler olmaktadır. Bu tavan onları tüm dört mevsim boyunca ideal bir otomobil yapar. Almanya’da 1990’larda cabrioların pazar payı yalnıca % 2, % 3 iken 2004 yılının ilk çeyreğinde pazar payları % 4.8’e kadar yükseldi. Yıllık bazda mutlak rakam olarak bunun anlamı bu yıl yeni trafik-kayıtlı yaklaşık 160,000 adet roadster ve cabrio demektir – 2003’ten 20,000 adet daha fazla… Avrupa-çapında bu yıl 400.000 müşterinin daha bu tip bir otomobil seçeceği tahmin edilmektedir – Bu otomobillerin bazı özellikleri, üstü açık modellerde yaşanan bu patlamayı daha da artırmaktadır: Yeni ve akıllı, katlanabilir metal tavanlar, kış mevsiminde bile günlük kullanım için uygundur ve akustik, güvenlik, dayanıklılık, torsiyonel rijidite, hırsızlara karşı koruma ve bakım ihtiyacı özellikleri açısından çeşitli avantajlar sağlar. Kişiye özel araçlara doğru genel trendin bir sonucu olarak, yine cabrio talebi giderek artmaktadır.

Opel, bu yeni trende, müşterilerinin değişen taleplerine hitap ederek yanıt vermektedir. Tigra TwinTop, şirketin ilerici ürün atağının bir parçasıdır ve ayrıca duygusal karakteri ile de marka ürün portföyünün yeniden düzenlenişinin en çarpıcı örneklerinden biridir. Gelecekte Opel modelleri serisi, % 40 oranında Signum ve Meriva gibi yenilik ve değişim getiren araç konseptlerinden oluşurken, % 20’si ise yeni Tigra TwinTop gibi heyecen verici, niş modellerden oluşacaktır. Opel, bunu “40:20:40” başarı formülü olarak isimlendirmektedir.

Çok-yönlü konsepti sayesinde, Tigra TwinTop, iki kişi için sportif açık hava keyfi yaşatır ve hava koşullarının uygun olmadığı zamanlarda da, günlük kullanım için keyifli bir yolculuk konforu sunar. Tigra, yaşam tarzlarını spor bir eğlence otomobili ile ifade eden, ancak kullanışlılık ve konfordan da ödün vermek istemeyen genç müşterilere ya da kendilerini genç hisseden müşterilere hitap etmektedir.

Opel Tigra TwinTop, Avrupa’da Eylül ayı içinde bayilerde hazır olacaktır. Bu otomobil için en önemli pazarlar Almanya, Fransa, İspanya, İtalya ve Vauxhall ismini taşıyacağı İngiltere’dir.

Geliştirme çalışmaları ve üretim: Alman – Fransız ortaklığı

Opel Tigra TwinTop, Batı Fransa’da Cerizay’de ünlü otomobil yapımcısı Groupe Henri Heuliez S.A. tarafından üretilmektedir. Gövdenin nihaî montajı, en ön kenardaki lider üretim bantında çok özel eğitimli elemanlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Üretim ana kuralları ve otomasyon seviyeleri, şu anda dünyanın en modern otomobil fabrikası olan Rüsselsheim tesislerindeki Vectra üretimi ile eşdeğerdir. Toplam 185 iş istasyonunda, 60 robotun yardımıyla 1540 parça ve komponentin montajı gerçekleştirilir. Üç vardiya halinde tam kapasite üretim, günde yaklaşık 200 araçtır.

Tigra TwinTop’un geliştirme ve üretim aşamalarında, en başından beri başlıca referans kriterleri çok sıkı kalite standartlarıdır. Bu kalite standartları, malzemelerin ve komponentlerin seçilmesi ve işleme konulması ve aynı zamanda en modern üretim süreçleri ve kalite kontrol önlemlerini içerir. Opel Proje Müdürü Horst Bach tarafından yönetilen geliştirme ekibi, Heuliez’de, Opel’in araç test etme merkezi Dudenhofen’de GM deneme alanı tesislerinde geniş kapsamlı testler gerçekleştirdi. Tigra’yı test eden ekip, Tigra’nın tavan yapısına çok özel dikkat harcadı, sürekli operasyon sırasında elastikiyet özelliğine ve tüm hava koşulları altında sıkılık-sızdırmazlık gibi özelliklere odaklandı.

Toplam olarak, çeşitli Tigra prototipleri geliştirme aşamasında yaklaşık 600,000 test kilometresi tamamladı. Ayrıca mühendisler, geniş kapsamlı rüzgâr tüneli testleri ile, yeni modelin aerodinamik ve akustik konfor özelliklerini en uygun duruma getirdiler. Teslimat öncesinde, her bir Tigra, Heuliez’in kendi test pistinde geniş kapsamlı nihaî performans ve kalite kontrol operasyonlarından geçirilmektedir.

Opel Mühendislik Bölümü Üst-Düzey Yönetici Direktörü Hans H. Demant bu konuda şu açıklamayı yaptı: “Tavan sistemleri ve araçların tasarım ve üretiminde olağanüstü düzeyde know-how ve uzun yıllara dayanan deneyimi olan bir araç geliştirme ortağı Heuliez ile bir ittifak kurmayı başardık. Bu yakın işbirliğinin sonucunda, mühendislerimiz ile birlikte model tasarımı ve sürüş keyfi bakımından ve ayrıca çok-yönlülük ve kullanım rahatlığı bakımından yeni standartlar oluşturan bir otomobil yaratıldı.”

Tasarım ve gövde: Sportif ve son moda… Ve hiçbir konuda ödün yok!

Park edildiği zaman bile, yeni Opel Tigra TwinTop, dinamik performanslı görünümünü korur. Kompakt orantıları (uzunluk: 3921 mm / genişlik: 1905 mm / yükseklik: 1364 mm) ve yukarı doğru eğim yapan, fark yaratan karoseri tasarım çizgisi (sürtünme katsayısı = 0.34), her açıdan bakıldığında sportiflik yansıtır ve aynı zamanda duygu yüklüdür. Ayrıca yüksek bel çizgisi ve renk-kademeli, sağlam kapı kolları, kalite ve güvenliği vurgular. İki-koltuklu otomobilin tasarımında; kısa çıkıntıları, eğim yapan ön cam, kaslı yan marşpiyeleri ve gittikçe incelen, düzgün yan bölümleri ile tüm dikkatleri üzerinde toplamaktadır. Dikkat çekici farları ile aracın v-şekilli ön bölümü, büyük hava girişleri ve etkileyici arka uç bölümü – 1.8-litrelik modeldeki paslanmaz çelik kuyruk ekzos borusu, Tigra’nın sportif görünümünü özellikle vurgular. Kalıptan çıkmış güçlü çamurluklarının yanısıra, Tigra’nın uzun aks genişliği de dinamik görünümüne katkıda bulunur.

Tigra’nın Baş Tasarımcısı Niels Loeb, yeni modelin tasarımı üzerine şu açıklamayı yaptı: “Yeni Tigra TwinTop ile, Opel’in tasarım çizgisini tutarlı bir şekilde devam ettirdik. Tüm tasarım, çok dikkatli ve en hassas bir şekilde ayarlanmış olarak karşımıza çıkıyor ve aracın dinamiklerini ve sağlamlığını yansıtıyor. Özellikle Tigra’nın sportif tasarımına entegre olmuş arka bölümü ile gurur duyuyoruz.”

Otomobilin akıcı, güçlü orantıları, birtakım heyecan verici ayrıntılar ve Opel’in tipik tasarım özellikleri ile tamamlanmıştır: Motor kaputu üzerindeki tipik ütü çizgisi, trapezoid şeklindeki ön panjurun yatay çubuğu üzerine yontulmuş cesur “Opel-Amblemi (Opel-Blitz)” veya arka tampon üzerindeki mat krom çubuk gibi…

Tigra TwinTop, çok sevecen, müşfik bir şekilde tasarımı yapılan birçok ayrıntısı ile övünür, gurur duyar. Bunların arasında profille şekillendirilmiş alüminyumdan imal edilen dalga-şekilli çubuk bar, ya da Fransız ortak ile işbirliğinin bir takdir simgesi olarak Heuliez’in logosunu taşıyan yan hava girişleri bulunmaktadır.

Tigra’nın tavanının arka bölümü de, aracın çok özel tasarımını bir kez daha vurgulamaktadır, tavan kapalı olduğu zaman şaşırtıcı bir silüet yaratır. Ekipman seviyesine bağlı olarak, tavanın arka bölümündeki mat lake, Tigra’ya insanın gözlerini kamaştıran optiksel bir kontrast veren Star Silver (Cosmo) veya Moonland (Sport) renklerinde sipariş edilebilir.

Ön farlar ve arka stoplar da Tigra’nın bir başka çok özel tasarım elemanıdır. Tigra’nın Tasarımcısı Holger Weyer bu konuda şunları dile getirdi: “Ön far ve arka stopların şekli, tüm tasarım süreci boyunca çok önemli bir rol oynamıştır. Aynı yeni Astra’da olduğu gibi, Tigra TwinTop’da 3D-tasarımlı silindirik çok net, temiz camlı farlar bulunmaktadır. Sakin, soğukkanlı, yüksek-teknoloji görünümleri tüm dikkatleri üzerlerinde toplar.” Arka stoplar, sağlam, dayanıklı arka ucu kuşatır. Bu şekilde Tigra gövdesi için sınıfının hakkını veren en son etkiyi yaratırlar.

Tavan sistemi :Katlanma işin yalnızca bölümüdür.

Opel Tigra TwinTop’un altı çizilmesi gereken olağanüstü özelliklerinden biri, son derece modern ve ileri teknoloji, bir butona dokunuşla açılıp kapanabilen, elektro-hidrolik olarak çalışan tavan mekanizmasıdır. Yer tasarrufu sağlayan katlanma mekanizması sayesinde , Tigra’nın tavan konsepti tasarımcıların hem çok uyumlu hem de dinamik bir tasarım yaratmalarını sağladı. Tigra’nın tavan konsepti, 500 litreden fazla hacmi ile sınıfının en iyi yükleme yer boşluğunun da anahtarıdır – bagajda 440 litre hacim ve koltukların hemen arkasındaki bölmede ek olarak 70 litre hacim daha… Tavan aşağı indirilmiş durumda bile olsa, iki-koltuklu otomobil, yine de 250 litre hacim bagaj kapasitesi – artı koltukların arkasında 70 litrelik ek yer boşluğu daha sunar. Eşyalarınızı koymak için ek yer-boşluğuna, yolcu bölmesinden de ulaşabilirsiniz. İki-koltuklu otomobil, bagaj bölümünün tüm yüksekliğini tam koruyarak, her zaman yükleme için cömert yer-boşluğu sağlar…

Adam Opel AG Mühendislik Bölümü Üst-Düzey Yönetici Direktörü Hans H. Demant, yeni Tigra TwinTop’un konsepti üzerine şu açıklamayı yaptı: “Tigra’yı, ister üstü açık ister üstü kapalı şekilde, her zaman çok iyi görünen iki-koltuklu spor bir otomobil olarak sunmaya karar verdik. Bu sınıfta bir alışkanlık olarak sunulan çok küçük arka koltukların ortadan kaldırılması, çok özel katlanabilir bir tavan sistemi yaratmamızı sağladı. Bu da sonuç olarak, Tigra’nın dinamik, düzgün, tasarımının ve sınıfının en geniş hacimli yer boşluğunun anahtarıdır.”

Tigra TwinTop’u coupé’den cabrio’ya dönüştürmek hiç zahmetsiz ve kolaydır: El frenini çekiniz, kontak anahtarını döndürünüz, pencere çerçevesinin solunda ve sağında bulunan her iki tavan sürgülerini serbest bırakınız ve tavan butonuna basınız. 18 saniye içinde, dört hidrolik silindir arasında daha da geliştirilen etkileşim, beş elektrik motoru, 18 kontak sensörü ve akıllı katlanma mekanizması, hep birlikte çelik tavanı otomatik olarak biraraya getirerek katlar ve daha sonra tavan bagaj kapağının altında kaybolur. Akustik bir sinyal tavanın uygun şekilde katlandığını onaylar – Şimdi artık yolculuğunuz başlayabilir.

Katlanabilir tavanın arka bölümü (c-sütunu ve arka pencere) bagajın içine doğru hemen hemen dikey olarak kaybolurken ön bölüm, arka elemanın üstüne binerek yatay olarak kendisini katlar – Bu da Tigra TwinTop’un katlanma, açılma-kapanma kinematiklerinin bir özelliğidir. Bu araç sınıfında katlanabilir tavan üstleri, çoğu kez her iki tavan bölümlerini de yatay olarak birbirinin üstüne bindirdiği için bagajdaki toplam yüksekliğin önemli bir bölümünü çekip alır ve bu şekilde “tıknaz, dolgun” bir arka bölüm yaratır. TwinTop’un bunun için getirdiği çözüm, çok iyi orantılı bir arka uç ve ayrıca tavan aşağı inmiş durumda bile olsa tam boy bagaj bölmesi yüksekliği sunan büyük bir yükleme alanıdır.

Bagaj bölümünün ayarlanabilir bir ara bölmesi dikey olarak monte edilmiş olup tavan açılırken bagajdaki cisimlerin tavan bölümlerinin önüne çıkıp yolu kapamasını önler. Bu ara bölme dimdik durduğu zaman tam yükleme kapasitesi elde edilir (440 litre). Coupé’yi bir cabrio’ya dönüştürmek için, bu ara bölme serbest bırakılmalı ve arkaya doğru hafifçe eğim yapmalıdır, bu şekilde tavan için gerekli yer-boşluğu sağlanır. Ara bölmeyi yeni pozisyonuna taktıktan sonra, sensörler, tavan kinematiklerini serbest bırakması için sisteme sinyal verir.

Aynı tavan gibi, bagaj kapağı da bir butona dokunuşla elektro-hidrolik olarak açılıp kapatılabilir. Katlanma, açılma-kapanma kinematikleri o şekilde ayarlanmıştır ki bagaj kapağı iki yönde açılabilir: Tavanı açarken veya kapatırken geriye doğru eğimli şekildedir, yükleme veya boşaltma yaparken ön bölüme doğru eğimlidir. Yüksek derecede ileri teknolojili, karmaşık sensörler bir fonksiyonun, diğer fonksiyon tamamlanmadıkça harekete geçmesini önler.

İç mekân ve ekipmanlar: Üç model serisi de kişiye özel özellikler sunar.

Opel Tigra TwinTop’un dinamik tasarım çizgisi; spor koltuklar, kontrastlı renkte bir orta konsol ve ayrıca ekipman versiyonuna bağlı olarak kapılarda metalik antrasit veya mat krom renkte dekor çubukları olan iç mekanın içine doğru akıp gider. Mat krom çerçeveli göstergeler ve siyah kadranlar, iki-koltuklu aracın iç mekânının sportif karakterini ve yüksek-sınıf görünümünü vurgular.

Sürücü ve yolcu, süper ergonomi özelliklerinden ve aynı zamanda geniş, ferah iç mekândan yararlanırlar. Göstergelerin okunması kolaydır, göstergelere son derece kolay erişim sağlanır, bu şekilde sezgisel operasyon kolaylaştırılmıştır. Sürücü tarafındaki iç kapı pervazı, şu bölümler için merkezî kumandaları üzerinde taşır: Elektrikli pencereler, merkezî kilit sistemi, ısıtmalı elektrikli aynalar, tavan ve bagaj kapağı için elektro-hidrolik operasyon… Özellikle pratik ekstra konfor özellikleri; entegre bardak-tutucuları olan kilitlenebilir torpido gözü ve koltukların arkasında çantalarınızı veya ceketlerinizi koymak için ideal bagaj ağ-örgü netli 70-litrelik bir eşya saklama bölmesi. Standart “Beni eve kadar takip et.” fonksiyonu diğer bir başka çok kullanışlı spesifikasyondur. Otomobili park ettikten sonra, farlar 30 saniye daha açık kalır, otomobilden eve kadar olan yolu aydınlatır.

Müşteriler, Tigra TwinTop için üç farklı ekipman seviyesi, sayısız opsiyonlar ve bir dizi müşteriye-özel aksesuarlar arasından seçim yapabilirler. Enjoy modeli “Tigra Dünyası’na” giriş modelidir ve esas olarak trend-yönelimli, fiyatlar konusunda bilinçli müşterilere hitap ederken Sport ve Cosmo modelleri ek optiksel elemanları ile fark yaratırlar.

Tigra TwinTop Enjoy; zâten geniş kapsamlı standart ekipmanlar ile piyasaya çıkıyor: Yüksekliği ayarlanabilir spor koltuklar, yüksekliği ayarlanabilir direksiyon simidi, sürücü ve yolcu için tek-dokunuş fonksiyonlu elektrikli pencereler, ısıtmalı elektrikli dış aynalar, uzaktan-kumandalı merkezî kilit sistemi, sis farları, ESP ve dört hava yastığı (sürücü, yolcu ve yan hava yastıkları). Arka pencere ısıtma sistemlidir ve çiziklere karşı dirençli camdan imal edilmiştir. Müşteriler, antrasit-rengindeki bedelsiz standart koltuk kaplama yerine iki-tonlu döşemelik kumaş arasından (antrasit / mavi, antrasit / kırmızı) bir seçim yapabilirler.

Tigra’nın spor koltukları için iki-tonlu antrasit / çelik-gri kombinasyon, gümüş rengindeki emniyet kemerleri, deri kaplı spor direksiyon simidi, alüminyum pedallar, vites topuzu ve el-freni kolu üzerindeki mat krom uygulamalar, Tigra TwinTop Sport versiyonun tipik özelikleridir. 16 inç hafif alaşım jantlar ve 205/50 R16 lâstikleri olan 10-kollu spor tasarım, sportif görünümü daha da artırır. Yalnızca Sport ve Cosmo versiyonlarda bulunan “bumeranglar*”- iki mat krom renkli çubuk kol olup orta konsolu transmisyon tüneline bağlarlar.

Tigra TwinTop Cosmo, 11-kollu tasarımı olan 16-inç hafif alaşım jantlar ve 205/50 R16 lâstikler ile donatılmıştır. İsteğe bağlı olarak tavanın arka bölümü, aynı Sport versiyonda olduğu gibi, mat Star Silver veya mat Moonland renklerinde temin edilebilir. Spor koltukların antrasit renginde deri kaplı yan destekleri olup minderleri çelik-gri kumaş ile kaplanmıştır. Delikli deri ile süslenmiş bir direksiyon simidi ve krom-çerçeveli vites değiştirme topuzu, kokpite çok şık ve zarif bir hava verir. Easytronic şanzıman ile birlikte ve aynı zamanda Sport versiyonda, vites modülü mat krom tasarımlıdır.

Ayrıca müşteriler sayısız ekstralar arasından çeşitli seçimler yapabilirler. Bunlar arasında klima sistemi, koltuk ısıtma sistemli deri koltuklar, yol bilgisayarı, sabit hızla seyir sistemi, 17-inç hafif alaşım jantlar ve bir rüzgâr deflektörünü sayabiliriz. Tigra için üç modern bilgi-eğlence sistemi sunulmuştur: Radyo CD30 MP3 – CD-çalarlı, MP3 fonksiyonu, dört hoparlör ve Üçlü Bilgi Ekranı, daha da gelişmiş çıkışlı Radyo CDC40 Opera, 6 x CD-değiştirici, Grafik Bilgi Ekranı, direksiyon simidi üzerinde uzaktan kumandalar ve dört hoparlör, entegre GPS sistemli CD-Radyo CD70 Navi.

Çok özel bir aksesuarlar serisi, müşterilere, Tigra TwinTop’u kendi zevklerine göre kişiye özel donatmaları için daha fazla imkânlar sunar. Bunlar arasında otomobilin bagajına çok mükemmel bir şekilde yerleştirilen yüksek kaliteli beş-parça bagaj ve çanta seti, 70 litrelik iç bölmeye tam yerleşen deri bir çanta da bulunur. Bütün bunlar iki koltuklu araçta çok daha konforlu ve rahat bir seyahat imkânı sunar. Daha da ileri düzeyde sportif görünüm fanatikleri ise, sonradan eklenen beş parçadan oluşan bir gövde kiti de sipariş edebelirler – ön ve arka apronlar, yan marşpiyeler ve bir arka spoyler – 17 inçlik OPC-line alüminyum jantlar ile birlikte Tigra TwinTop’un daha da dinamik görünmesini sağlarlar.

90 ve 125 hp çıkış güçlü iki dört-silindirli benzinli motor

Tigra TwinTop’un, iki çeşit dört-silindirli ECOTEC benzinli motoru bulunuyor. 1.4 litrelik giriş seviyesi motoru, 66 kW / 90 hp üretir ve TWINPORT yakıt-tasarrufu teknolojisine sahiptir. Güç kaynağı, 92 kW / 125 hp 1.8 litre benzinli motordur. Her iki motor da 1.1.2006 tarihinden itibaren zorunlu bir uygulama olacak Euro 4 emisyon standartlarına şimdiden uyum sağlamaktadır ve gelişmiş performans ve düşük yakıt tüketimi sağlar.

Bu özellikle, 100 kilometre başına yalnızca 6.1 litre benzine (Easytronic: 6.0 litre) ihtiyaç duyan 1.4 TWINPORT-ECOTEC motora uygulanır. Motor silindir hacimleri 1.6 litreye kadar olan dört-valflı benzinli motorlu TWINPORT teknolojisi değişken emme giriş kontrolünü işleme koyar ve gerçek yaşamda günlük sürüş koşulları altında yakıt tüketimini % 10 kadar azaltacak şekilde yüksek oranlarda ekzos gazı yeniden sirkülasyonu kullanır. Kısmî yük durumunda, silindir şarjının en fazla % 25 kadarı, ek bir hat aracılığıyla verilen yanık ekzos gazından oluşurken performans ve yakıt verimi hiç değişmez ve hattâ tam yük durumunda daha da iyileştirilebilir. Tigra TwinTop 1.4, 180 km/saat maksimum hıza ulaşır (Easytronic: 178 km/saat) ve 0 – 100 km/saat hıza 12.4 saniye içinde çıkar (Easytronic: 13.4 saniye).

92 kW / 125 hp 1.8 ECOTEC motorun, geniş bir hız menzilinde dengeli bir tork eğrisi sağlayan değişken bir emme giriş manifoldu bulunmaktadır ve canlı, yaşam dolu, çevik bir sürüş garantiler. Tigra TwinTop 1.8, 0’dan 100 km/saat hıza yalnızca 9.4 saniyede çıkar ve yakıt tüketimi 100 kilometre başına 7.7 litre iken maksimum hız 204 km/saate ulaşır.

Tüm Tigra modellerinde beş-ileri manüel şanzıman standarttır. Elektronik olarak çalıştırılan kontrol motorlarının debriyaj pedalının yerine geçtiği Easytronic şanzıman sistemi, 1.4 litre TWINPORT motor ile birlikte bir opsiyon olarak piyasaya çıkmaktadır. Easytronic sistem, otomatik vites konforunu manüel vitesin sportifliği ve ekonomisi ile birleştirir. Bütün bunlara ek olarak, sürücülerin istedikleri zaman manüel ve otomatik vites değiştirme modları arasında seçim yapma opsiyonları da vardır.

Şasi ve güvenlik: Yüksek güvenlik rezervleri ile birleştirilen çevik ve becerikli olma kabiliyeti.

Tigra TwinTop şasisi; çevik, becerikli kullanım ve yol-tutuş, sürüş konforu ve yüksek derecede aktif güvenliği birleştirir. Opel Corsa GSi’dan tanıdığımız DSA-şasi, Tigra için daha ileri düzeyde geliştirilerek sürüş dinamikleri bakımından en ince, en hassas şekilde ayarlanmıştır. Mühendisler, gövdeyi ön süspansiyonda 5 milimetre ve arkada 20 milimetre alçaltmışlardır ve her iki uçta aks genişliğini 28 milimetre kadar daha uzatmışlardır. Bütün bu önlemler, önden çekişli (dingil mesafesi: 2491 milimetre) iki-koltuklu otomobilin dinamik sürüş özelliklerine katkıda bulunur. Yine aynı şekilde sportif tamponlar ve bu kategorideki bir araç için torsiyonel rijiditesi son derece yüksek bir karoser de (8859 Nm / derece) dinamik sürüş özelliklerine büyük katkılar sağlar. Yan marşpiyeler ve kapılarda özel olarak güçlendirilmiş, takviyeli çelik borular ve koltukların arkasında alt gövdedeki sağlam destek elemanları, tavan açık olduğu zaman bile yüksek düzeyde rijidite garantiler.

En son nesil ABS sistemi, ESP sistem ve aynı zamanda tüm tekerlerde disk frenler, yüksek derecede aktif sürüş güvenliği sağlar. Ayrıca, acil durum frenlemesinde fren basıncını orantısız olarak güçlendiren fren-yardımı fonksiyonlu, iki-kademeli servo fren, frenleme mesafesinin azaltılmasına yardımcı olur.

Bahar 2005’te, çok özel bir spor şasi piyasaya çıkacaktır. Bu yeni spor şasi, standart spor şasiden daha hassas kullanım, daha da iyileştirilmiş yol tutuş sağlar ve direksiyon ânında tepki verme özelliği daha da geliştirilmiştir. Bu da ön gövdenin yuvarlanma, kayma eğilimlerini azaltan takviyeli ön süspansiyon viraj çubukları ve arka süspansiyonda modifiye torsiyonel profiller ile başarılır.

Tigra’da pasif güvenlik son derece dengeli yolcu bölmesi ile desteklenmektedir. Yolcu hücresinin ise önde, yanlarda ve arkada deformasyon bölgeleri olup bunlar bir çarpışma durumunda darbe enerjisini kontrollü deformasyonları ile başka bir biçime dönüştürürler. A-sütunları, yüksek-dirençli çelikten imal edilen borular ile güçlendirilmiştir ve profille şekillendirilmiş alüminyumdan yapılmış dalga şeklindeki çubuk bar, bagaj bölmesinin önüne konuşlandırılmış dengeli bir çapraz kirişe sabitlenmiştir.

Geniş kapsamlı pasif güvenlik paketi; dört hava yastığı (sürücü, yolcu ve yan hava yastıkları), piroteknik emniyet kemeri gergileri ve kemer gücü stoperleri olan kucak-ve-omuzdan geçen emniyet kemerleri, patentli Katlanabilir Pedal Sistemi (PRS) ve yüksekliği ayarlanabilir kafalıklar içerir. İstek üzerine, Tigra TwinTop, yolcu koltuğu için dolu-boş koltuk algılama sistemi ile donatılabilir. Bu sistem, koltuk boş olduğu zaman, yolcu tarafındaki ön ve yan hava yastıklarının harekete geçmesini önler. Ayrıca, koltuk minderindeki bir alıcı, yolcu koltuğunda transponder ile takılan bir Opel çocuk oto-koltuğu olup olmadığını farkeder. Bu durumda sistem, bu koltuk için ön ve yan hava yastıklarını pasif duruma getirir.

Ekonomi ve Kullanım Maliyetleri; Tigra sahiplerinin tasarruf yapmalarını sağlar.

Yeni Opel Tigra TwinTop’un ekonomik ECOTEC motorları, düşük bakım maliyetleri için temel derecede önemlidir. Çünkü düşük yakıt tüketimi sunarlar ve Euro 4 emisyon standartlarına uyum sağlarlar. Bu şekilde Tigra araç sahipleri, çok önemli vergi avantajlarını garanti altına alır. Özellikle 30.000 kilometre veya iki yılda bir olarak tespit edilen çok uzun bakım aralıkları bu durumu en belirgin şekilde vurgular.

Tigra araç sahiplerinin toplam maliyetleri bakımından başlıca karar faktörleri şunlardır: Yakıt maliyetleri, vergiler, düşük satın-alma fiyatı, sigorta derecelendirmesi, bakım ve tamir giderleri ve tahmin edilen ikinci el değeri. Bütün bunlar sonuç olarak, müşteri için gerçek toplam maliyetleri oluşturur. Bu da yeni Tigra TwinTop’un geliştirme aşamaları sırasında Opel’in maksimum yüksek kaliteye ve aynı zamanda servis ve tamir-dostu tasarıma niçin büyük değer verdiğini en iyi şekilde yansıtmaktadır.

Sonuç olarak, Tigra TwinTop, gövdesinin birçok yerinde kaynaklı ek yerleri yerine cıvatalı ek yerleri, mafsallar içerir ki bunlar bir kaza durumunda tamirlerin hızlı ve düşük-maliyetli yapılmasını sağlar, aynı kolayca erişilebilen komponentler ve en uygun duruma getirilmiş bağlantı elemanları gibi… Örneğin, soğutma sistemi, farlar veya ısıtıcı kumandaları; montajları hiç zahmetsiz, çok kolay sökülebilen komponentler olup çalışmama, âtıl durma sürelerinin yoğun maliyetlerini minimum düzeye indirirler. Ön tampon destek elemanı, dört-odalı kare şeklinde bir alüminyum elemandan oluşur, “çarpışma kutuları” olarak isimlendirilen bölümler aracılığıyla döner montaj noktaları üzerinden gövdeye cıvatalanmıştır. Burun buruna çarpışma durumlarında, bu trapezoidsel komponentler, her iki taraf için şasinin hasarlanma riskini azaltır. Eğer gerekirse, bu “çarpışma kutuları” çok çabuk ve ucuz değiştirilebilir. Çok küçük bir çarpışmadan sonra tipik bir hasar oluşturan kırılmış far kaideleri bile cıvatalı tamir parçalarıdır. Bu da Tigra araç sahibini, aksi takdirde hiç dokunulmamış, bozulmamış bir far ünitesini tümüyle değiştirme masrafından kurtarır.

Yeni Tigra’nın arka tarafında, kalıptan çekilmiş alüminyumdan yapılan cıvatalı tampon destek elemanlı yüksek-dirençli çelik şasi yan rayları, çarpışma – darbe enerjisi yönetimi görevini yerine getirirler. İleri düzeyde gelişmiş elektro-hidrolik sistemli tavana bağlantısı olan bagaj kapağının konumu için çok özel dikkat harcanmıştır. Bagaj kapağı ve arka lâmbalar, çok dikkatli bir şekilde konuşlandırılmıştır, bu şekilde arkadan darbe alma bölgesinin dışında kalırlar. Sonuçta tamir maliyetleri, mümkün olduğu kadar düşük tutulur.

Tüm bu önlemler, Tigra TwinTop sahiplerinin çok rağbet edilen sigorta derecelendirmelerine kavuşmasına katkıda bulunur.

Otomotiv endüstrisinde kesin bir yenilik daha: Tigra TwinTop’un gövdesinin yüksek maliyetli, ağır hasar alması durumunda, Opel, 14 gün içinde tamamen yeni, cilâlı bir gövde kabuğu temin edecektir. Bu durumda, şanzıman, şasi veya iç mekân gibi hasarlanmayan tüm araç komponentleri, çarpışan araçtan yeni gövdeye nakledilir. Ve yeni gövde kabuğu tekrar henüz boyanmamış şekilde, ancak yeni cilâlı olduğu için, müşteriler, orijinal rengini korumaya ya da “yeni otomobilleri” için farklı bir renk seçimine karar verebilirler.

Bütün bunlardan bağımsız olarak, Opel, Tigra’nın gövdesi için 12-yıllık paslanmazlık garantisi ve ayrıca bütün araç için iki-yıllık imalatçı garantisi sağlar. Birçok diğer marka, ârıza garantileri konusunda yalnızca bayilere başvururken, bu gerekli yasal bayi garantisine ek olarak müşterilerine ayrıca iki-yıllık yeni otomobil imalatçı garantisi sunan tek Alman otomobil imalatçısı Opel’dir.

Bu garanti, bayinin, yalnızca en ilk baştaki araç ârızalarını yanıtlamasını zorunlu kılar. Altı ay sonrasına kadar, müşteri, araç satın alındığı zaman bu ârızaların var olduğunu kanıtlamak zorundadır. Opel’in isteğe bağlı yeni otomobil garantisi ise, araçtaki sorun iki-yıllık garanti dönemi içinde ne zaman meydana gelirse gelsin, imalatçının sorumluluk alanına giren tamirlerin bedelsiz gerçekleştirilmesi için hak, alacak taleplerinin yanıtlandırılmasını sağlar.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com