Gösterim: 2.566
Eklenme: 10 Haziran 2005
Saat: 16:04
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Opel Corsa Silverline

Opel 1.3 CDTI ECOTEC, 1.0 – 1.4-litre Sınıfında “2005 Yılının Motoru” seçildi.
Yenilik & değişim sunan 1.3 CDTI ‘common rail’ turbo-dizel motor ünitesi, 1.0 – 1.4-litrelik motor hacmi kategorisinde Yılın Uluslararası Motoru Ödülü jürisi tarafindan “2005 Yılının Motoru” seçildi

Opel’in ECOTEC motor ailesinden gelen en modern ve ileri teknoloji, en çağdaş 1.3 CDTI ‘common rail’ turbo-dizel motor ünitesi, 1.0 – 1.4-litrelik motor hacmi kategorisinde “2005 Yılının Motoru seçildi. “Yılın Uluslararası Motoru Ödülü” jürisi, 26 ülkenin motorlu araç gazetecilerinden oluşmaktadır. İşte bu jüri, GM Powertrain ve Fiat tarafından geliştirilen kompakt motoru, bu sınıfın ödül kazanan motoru seçti.

Opel; 1.3 CDTI ünitesini, iki farklı güç çıkışlı olarak sunmaktadır: 170 Nm maksimum tork geliştiren 51 kW / 70 hp versiyon, Agila, Corsa, Combo ve Tigra TwinTop model serilerinde hazırdır. Diğer yandan, değişken turbo-şarjır geometrili 66 kW/90 hp versiyon, Astra, Astra station wagon ve Astra GTC’de yüksek tork (200 Nm) ve düşük yakıt tüketimi sağlamaktadır.

Jüri, bu olağanüstü motor serisi ile yenilik ve değişim getiren teknoloji üzerinde özellikle durdu ve 1.3 CDTI ünitesini “Yılın Motoru” seçmenin ana nedenleri olarak, düzgün performans, yüksek tasfiye ve örnek alınabilecek ekonomik özelliklerini gösterdi. Akıllı tasarımına teşekkürler, dizel motor ünitesi, yalnızca benzinli motorlar karşısında süper olduğunu kanıtlamakla yetinmedi, fakat aynı zamanda rakiplerinin hibrid (melez) konseptlerine karşı da üstün olduğunu gösterdi. Euro 4 emisyon standartları ile de uyum içinde olan 1.3 CDTI, bu yılın sonunda 90 hp versiyonda, ve 2006 yılının başında giriş-seviyesi versiyonunda, hiç bakım gerektirmeyen bir dizel partikül filtresi ile birlikte hazır olacaktır.

GM Türkiye Genel Müdürü Peter Fahrni, 1.3 CDTI ECOTEC motor ailesinin zaferini büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını iafde ederek “Yüksek saygınlığı olan bu ödülü aldığımız için büyük gurur duyuyoruz. Mühendislerimizin yenilikler getiren mükemmelliğinin bir kez daha kabul edildiğini göstermektedir ve bir kez daha dizel motorlu otomobiller alanında lider bir imalatçı olarak çok özel konumumuzun altını çizmektedir.” dedi.

Dünyanın en küçük dört-silindirli ‘common-rail’ turbo dizeli…

GM Powertrain ve Fiat tarafından geliştirilen, 1248 cm3 dört-valflı motor serisinin sıkıştırma oranı 18:1 olup en gelişmiş, en önde gelen lider teknoloji özelliğini üzerinde taşımaktadır. Yüksek-basınçlı ‘common-rail’ enjeksiyon sistemi (70 hp: 1400 bar / 90 hp: 1600 bar) ultra-kaliteli yakıt atomizasyonu için devre başına en fazla beş enjeksiyon sağlar – Bu özellik, dört-silindirli motorun düzgün operasyonu ve performansı için en önemli, anahtar faktördür.

Alüminyum yatak plakaları (alüminyum altlığı) olan, sağlam, dayanıklı, gri demir döküm motor karteri de, bu motorun olağanüstü düzgün operasyon özelliklerine katkıda bulunur (silindir çapı x yüksekliği: 69.6 x 82 mm). Silindir kafası, hafif ağırlıkta alüminyumdan yapılmış olup hiç bakım gerektirmeyen zincir tahrikli bir supap tertibatı vardır. 170 Nm (70 hp) ve 200 Nm (90 hp) maksimum tork değerine 1750 – 2500 devir/dakika arasında ulaşılır ve dünyanın en küçük dört-silindirli, ‘common-rail’ turbo dizel motoru (uzunluk: 460 mm / genişlik: 500 mm / yükseklik: 650 mm), 4000 devir/dakikada zirve güç sağlar. Çok özel çıkış gücü ve litre motor hacmi başına 72.1 hp ve 160.26 Nm tork değerleri ile değişken turbo-şarjır geometrili 90 hp 1.3 CDTI, dört-silindirli dizel motorlar için yeni standartlar oluşturmaktadır.

Etiketler: , ,
Kategori: Opel, Otomobil Haberleri
Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com