Gösterim: 929
Eklenme: 2 Mart 2009
Saat: 13:59
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Alfa Romeo MiTo

İtalyan otomobil üreticisi Alfa Romeo’nun lüks küçük sınıfta yer alan temsilcisi Alfa MiTo’nun 1.75 litrelik turbo beslemeli 240 HP güç üreten motorla donatılmış ve adeta bir yarışçı kostümüyle dikkat çeken MiTo GTA konsepti, 79. Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak. Alfa MiTo GTA konsepti, karbon fiber ve alüminyum malzeme kullanımıyla daha da hafifleyen gövde yapısı ve yürüyen aksamıyla İtalyan üreticinin seri üretim yeni performans roketi hakkında çok değerli ipuçları sunuyor.

100 yıla yakın geçmişiyle global otomotiv endüstrisine her dönem damgasını vurmayı başaran İtalyan üretici Alfa Romeo’nun lüks küçük sınıfa girişini müjdeleyen yeni modeli MiTo’nun en performanslı versiyonu olarak dikkatleri üzerine çekecek GTA versiyonunun konsepti, 79. Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılıyor. Alfa Romeo’nun tasarımdan yürüyen aksama kadar spor otomobil standartlarını belirleyen ve sıra dışı güç/ağırlık oranıyla da fark yaratan Alfa Romeo MiTo GTA konsepti,  küçük sınıfın en güçlü, dinamik ve performanslı modelinin habercisi olmasıyla da ön plana çıkıyor.

Öncelikle özel Tritecno beyaz gövde rengi ve kaslı olduğu kadar aerodinamik tasarım özellikleriyle göz kamaştıran bir kombinasyon sunmayı başarabilen Ala Romeo MiTo GTA konsepti, mevcut Alfa MiTo ailesinin dinamik DNA’sını taşıyor. Alfa 8C’de olduğu gibi çerçevesiz yan camları, koyu krom çerçeveli bi-xenon teknolojiil büyük farları, ön tampondaki 3 parçalı ve daha da motorun daha rahat nefes alabilmesi için daha da fazla genişletilmiş hava girişleri, LED aydınlatmalı arka ışık gurubu, 19 inçlik tekerleklere evsahipliği yapan büyük tekerlek yuvalarıyla yeniden tasarlanan ızgarayla birlikte şekillendirilen yeni tip, bombeli motor kaputuyla sportif görselliğini açıkça belli eden Alfa MiTo, safkan bir Alfa Romeo olarak farklılığını ortaya koyuyor. Yandan bakıldığında ise 8C Competizione’yi hatırlatan yeni motor soğutma hava kanalları dikkat çekiyor. Bu hava kanallarına ek olarak Alfa Romeo MiTo GTA konseptinin özellikle arka tamponunun altında ideal hava akışını sağlayabilmek adına konumlandırılan difüzörlerin varlığı dikkat çekiyor. Yeniden şekillendirilen bagaj kapağı ve daha geniş yan kanatlara sahip spoylere ek olarak, çift ağızlı geniş egzoz boruları Alfa Romeo MiTo GTA konseptinin ilk bakışta kendini belli eden tasarım unsurları arasında yer alıyor.

Yüksek kaliteli ve karbon kaplama türevi sportif malzemelerin kullanıldığı Alfa MiTo GTA konseptinin kokpitinde birbiriyle içiçe geçmiş etkileyici gösterge tablosu, bombeli orta konsol tasarımı, ergonomik müzik ve klima kontrol grubuyla birlikte sportif yanal desteklere sahip anatomik ön koltuklar ile dört noktadan bağlantılı emniyet kemerleri dikkat çekiyor. Arka koltuklar dik konumda iken sunulan 270 litrelik bagaj hacmi ise küçük sınıf standartları içinde etkili bir yükleme limiti anlamına geliyor. Tamamen yenilenen zemin ve döşeme kaplamaları, aluminyum GTA logosunun yer aldığı plakayla daha da çekici hale getiriliyor. Kırmızı dikişler ve alkantara kumaş kaplama aracın tüm iç mekanında etkin biçimde kullanılırken, gösterge tablosunda da yüksek performanslı yapıya paralel bir takım eklemeler yapıldığı görülüyor. Süper sportif GTA pedal takımı ve yeni tip vites kolu ile topuzu ise kabin içindeki diğer farklı tasarım detayları arasında yer alıyor.

Güçlü Sportmen Kalp, Dinamik Şasi!

Fiat Powertrain Technologies mühendisleri tarafından tasarlanan ve geliştirilen 1.75 litrelik silindir hacimli, 240 HP’lik modern ve yüksek performanslı bir motora sahip olan Alfa Romeo MiTo GTA konsepti, doğrudan benzin püskürtme, üstten çif ekstanrik ve turbo besleme gibi teknolojileriyle dikkat çekiyor. 3 litrelik motorlarla karşılaştırılabilir nitelikte performans verilerinin yanı sıra, 4 silindirli bir motorun mütevazi tüketim değerlerine sahip olabilmesiyle de fark yaratmayı başarabiliyor.

Küçük Sınıfta Bir İlk: Alfa D.N.A.

Tüm Alfa MiTo modellerinde olduğu gibi Alfa MiTo GTA konseptinde de sürücüsüne yol durumuna göre farklı sürüş alternatifleri sunan teknolojiyi barındıran yenilikçi D.N.A. teknolojisine yer veriliyor. Alfa Romeo mühendislerinin D.N.A adını verdiği yenilikçi bir sistemle donatılan Alfa MiTo GTA konseptinin sürücüsü, değişken yol şartlarına göre motor, fren, direksiyon, süspansiyon ve şanzıman sistemlerinin tümüne etki eden bir sistemi devreye sokabiliyor. Performanslı sürüşler için “Dinamik”, şehir içi sürüşler için “Normal” ve en zorlu yol şartlarında ve hava şartlarında yüksek tutunmayı sağlamak için “Her Türlü Hava Koşulu” modlarından birini seçerek, en yüksek performanslı Alfa MiTo konseptinin sürüş karakterini şekillendirebiliyor.

Sınıfının en başarılı ağırlık/güç oranına sahip modellerinden biri olan ve geniş ön/arka iz açıklıklarıyla dikkat çeken Alfa MiTo’nun konsept versiyonunda, yenilikçi tipte alüminyum ön kollara sahip McPherson, arkada ise modifiye edilen yarı bağımsız torsiyon çubuklu süspansiyon sistemine yer veriliyor. Alfa Romeo MiTo GTA konseptinin “C” kesitli arka torsiyon çubuğu, sahip olduğu torsiyonel sertlik ile bunun aynı zamanda bir aktif destekleyici görevi yapmasını ve böylece ideal dönüş performansını temin ederek tepkinin hızının azami düzeye çıkarılmasına yardım ediyor.  Alfa Romeo MiTo GTA konseptinin süspansiyonunun kesinlikle en belirgin özelliği, ön ve arka amortisörlerin, yalpalamayı azaltmak gibi temel bir amaçla uzatılan, seyir sırasında ana yayla birlikte hareket eden, amortisörün içine eklenen bir yükseklik ve sertlik ayarlı yaya sahip olmasıdır.  20 mm kadar süspansiyon yüksekliği azaltılan Alfa Romeo MiTo GTA konseptinde, Aktif Süspansiyon Sistemi’ne de yer veriliyor. Amortisör kontrolü aracılığıyla sistem, her türlü sürüş koşulunda otomobilin gövdesinin salınımlarını azaltarak, yüksek seviyelerde güvenliği, konforu ve kullanım kolaylığını garanti edebiliyor.  Özellikle yeni sistemin idare ettiği birçok parametreden yararlanarak, örneğin hızlanırken yük transferine, arka kısmı sertleştirerek ve azami çekişli ışık hızında ivmelenmeyi temin ederek karşılık vermek mümkündür. Aynı ilkeden faydalanarak süspansiyonun fren sistemi ve direksiyonla etkileşime girmesini sağlayarak araç dinamiklerinin en verimli şekilde kontrol edilmesini mümkün kılmak da olanaklıdır. Ayrıca sistem, en uygun kontrol programını seçmek üzere sürüş durumunu ve yol yüzeyi koşullarını tespit edebilir ve yüksek hesaplama gücünden ve amortisör solenoid (Elektrik kontrollü) valflerinde kullanılan teknolojiden kaynaklanan  hassasiyeti kullanır; sonuçta ortaya, kontrollerin gerçek zamanlı olarak uygulandığı anlık bir yanıt çıkar ki bu da kullanıcının hassasiyetini ve tekniğini tamamlar.

Yeni aktif süspansiyon sistemi aynı zamanda günlük kullanım koşullarında mükemmel bir konfor seviyesi temin edebilmektedir. Gerçekten de “Sky-Hook” işlevini kullanan sistem, yolcu bölmesini izole eder ve burasının dış karışıklıklardan tamamen arınmasını sağlar. Dolayısıyla bu sistemi kullanan şasi performansını kullanım koşullarına göre veya kullanıcının isteği doğrultusunda değiştirebilmesine imkan tanımaktadır. Ayrıntılı olarak ifade etmek gerekirse, “aktif süspansiyonun” sunulmasıyla sistem, otomobilin bütün dinamik kontrol bileşenleri üzerinde çalışır: Motor idaresi bilgisayarı, gösterge paneli, VDC Araç Dinamik Kontrolü (=Vehicle Dynamic Control – denge kontrol sistemi), direksiyon ve süspansiyon (Son iki işlev, örneğin Dinamik modda daha sertleşerek otomobilin hâkimiyetini ideal seviyeye getirir). Her koşulda azami güvenliği sağlamak adına fren sistemi, bir süper otomobile yakışır aksamlarla takviye edilmiştir.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com