Gösterim: 1.017
Eklenme: 24 Kasım 2009
Saat: 09:18
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Volvo XC60

İnsan ve otomobili bir arada tutan kemer, kaza anında yolcuların hareketini engeller ve otomobilde yolcuları yerinde tutarak, yolcunun kabin içinde savrulmasını veya daha karmaşık kaza senaryolarında araç dışına fırlama riskini yok eder. Bugünlerde 50’nci yılını kutlayacak olan 3 noktadan bağlantılı emniyet kemeri, hala otomobilin en önemli güvenlik unsuru. Emniyet kemeri kullanımı trafik kazalarında ölüm veya ağır yaralanma riskini yüzde 50 düşürüyor.

3 noktadan bağlantılı emniyet kemerinin mimarı Volvo Mühendisi Nils Bohlin sayesinde, üç noktadan bağlantılı emniyet kemerinin bugünkü tasarımına ulaşması 1950’li yılların sonlarına doğru gerçekleşti. 1930’larda, Amerikalı doktorlar, otomobillerde emniyet kemeri olması konusunda kamuoyu baskısı oluşturmaya başlamıştı. O tarihlerde iki noktadan bağlantılı kemer en yaygın çözümken 3 noktalı emniyet kemerinin de farklı biçimleri görülmekteydi. Sorun, bu kemerlerin kullanıcılarını yeterli ve etkili bir şekilde, özellikle de yüksek hızlarda koruyamıyor olmasıydı.

Nils Bohlin’in üç noktadan bağlantılı tasarımında ise sistem bir enlemesine kemer ve çapraz gövde kemerinden oluşmakta ve kemer kayışları koltuk yanında aşağıya tutturularak kemerin ucu yere bakacak şekilde bir V çizmekteydi. Bu sayede kemerin pozisyonu bozulmamakta ve yük altındayken de kıpırdamamaktaydı. Bugün, aynı prensip hâlâ geçerlidir; kemeri her kullanışınızda.

Kuzeydeki pazarlarda bu dünya çapında çığır açan buluşu taşıyan ilk otomobiller Volvo PV544 ve Volvo Amazon (120) modelleri oldu. Volvo, böylece donanımında standart olarak 3 noktadan bağlantılı emniyet kemerleri bulunduran ilk otomobil üreticisi oldu.

Kuruluş misyonunda insan hayatının korunması bulunan Volvo, bu yeni buluşu için “açık patent” diye bilinen ve isteyen herkesin ücretsiz olarak tasarımını kullanabileceği bir şekilde patent alarak diğer otomobil üreticilerinin de yaygın bir şekilde bu sistemi kullanabilmesinin önünü açtı.

Volvo’nun araştırma anketi dünyayı ikna etti

Volvo bu kemeri piyasaya sunmadan önce farklı türlerde emniyet kemerlerine sahip otomobillerle kızak üzerinde ve gerçek çarpışma testleri yaptı. Elde edilen sonuçlarda, Volvo’nun 3 noktadan bağlantılı emniyet kemerinin otomobildeki yolcuları en iyi koruyan kemer olduğu açıkça görüldü.

Bundan birkaç yıl sonra 1967’de ABD’de gerçekleştirilen bir trafik güvenliği konferansında Volvo, sarsıcı “28.000 Kaza Raporu”nu sundu. Rapor, İsveç’te bir yıl boyunca Volvo otomobillerin dahil olduğu kazalardan alınan verilere dayanmaktaydı.

Burada yer alan çarpıcı veriler, en sonunda dünyanın dikkatini çekmeyi başardı.

Rapor açık bir şekilde emniyet kemerinin can kurtardığını ve aynı zamanda yaralanmaları da yaklaşık % 50-60’a varan oranlarda azaltabildiğini gösteriyordu.

Bir milyondan fazla insan hayatı kurtuldu

Bugün tüm dünyada otomobillerde 3 noktadan bağlantılı emniyet kemeri takılıdır. Volvo, bu önemli güvenlik donanımını 1967 yılından bu yana hem ön hem de arka koltuklarda standart olarak bulunduruyor.

Hava yastıkları, ön gergili emniyet kemeri mekanizması ve güç sınırlandırıcıları gibi ek özelliklerle beraber çalışan 3 noktadan bağlantılı emniyet kemeri, otomobildeki iç güvenlik donanımlarının temel taşını oluşturuyor.

Gergili emniyet kemeri tertibatında kemer, bir darbe esnasında kendini düzgün şekilde konumlandırıyor. Böylece sistem bedenin üst kısmındaki kemeri gererek her an kaza için yolcuyu en uygun konumda tutar. Kaza sırasındaysa, güç sınırlandırıcısı kazanın ilk darbesinin atlatılmasının ardından, bedenin hareketini engellemek için doğru bir zamanda mümkün olduğunca yumuşak bir şekilde gevşer. Tüm bunlar saniyenin birkaç binde biri süresinde gerçekleşmektedir.

Trafik ve kazalarla ilgili istatistiklerin tüm dünyada eşgüdümlü olmaması nedeniyle emniyet kemerinin tam olarak kaç hayat kurtarmış olduğu konusunda kesin bir sayı vermek mümkün değildir. Ancak bir milyondan[i] fazla kişinin hayatını emniyet kemerine borçlu olduğu tahmin edilmekte ve kemerin, bunun kat kat fazlası sayıdaki insanı ciddi yaralanmalardan koruduğu bilinmektedir.

Önemli ölçüde potansiyel hala mevcut

Emniyet kemeri kullanımı halen, yolcuların trafik güvenliğini arttırmadaki en önemli faktör olmaya devam ediyor. Küresel açıdan bakıldığında, emniyet kemerinin hayat kurtarma açısından hala hatırı sayılır derecede önemi vardır.

Emniyet kemeri kullanımı, dünyanın farklı bölge ve ülkelerinde inanılmaz ölçüde değişiklik göstermektedir.

3 noktadan bağlantılı emniyet kemeri 50 yıldır hayat kurtarmakta ve yakın gelecekte de kurtarmaya devam edecektir. Kullanımdaki her artış yüzdesi çarpan etkisiyle olumlu sonuçları beraberinde getirmektedir.

Sadece ABD’de bile emniyet kemeri kullanımındaki her yüzde birlik artışın senede 270 kişinin hayatını kurtaracağı tahmin edilmektedir[ii]. Avrupa’da gerçekleştirilen araştırmalar, eğer tüm AB ülkeleri aynı kullanım istatistiğini tutturdukları takdirde 7 bin kişinin daha hayatının kurtarılabileceğini göstermektedir[iii].

Otomobil sayısının hızla arttığı Afrika, Asya ve Güney Amerika gibi gelişmekte olan ülkelerde bu potansiyelin çok daha yüksek olduğu görülmektedir. Unutulmamalıdır ki otomobildeki herkes emniyet kemeri takmalıdır.

[i] Kazalar ve kemer kullanımıyla ilgili genel ve şirket içi istatistiklere dayalı

Volvo tahmini
[ii] İstatistik ve Analiz Ulusal Merkezi (Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi,

NHTSA), Trafik Güveniği Bulguları, 2007.
[iii] Global Yol Güvenliği Ortaklığı (GRSP).

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com