Gösterim: 911
Eklenme: 17 Eylül 2008
Saat: 12:40
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Peugeot 308 SW Panoramic

308 modeli ile orta sınıf otomobillerin referansı haline gelen Peugeot, bu özelliğini 1.68 m2 açılır cam bir tavan sayesinde iç mekanda mükemmel seviyede aydınlık sunan SW Panoramic konsepti ile pekiştiriyor. 308 SW Panoramic geniş iç hacim ve aydınlığın yanı sıra güçlü tasarım kimliği, kalitesi ve ayrıntıya verilen büyük özen ile dikkat çekiyor. Bütün bu özellikler gelişmiş yol tutuşu ve güvenlik yetenekleriyle birleşiyor, aracın kullanıcıların farklı taleplerine ve yaşam biçimlerine uygun olmasını sağlıyor. Ayrıca “emniyet kemerinizi takın” uyarısı fonksiyonunun ikinci sıradaki çıkarılabilir koltuklarda da modülerlikten hiçbir taviz vermeden kullanılabilmesini sağlayan “Wifi” bağlantılı emniyet kemeri algılayıcısı gibi yeniliklerle farklılaşıyor.

308 SW Panoramic, Peugeot model ailesinde, hem dinamik tasarım hem de dinamik yol tutuşu sunan gerçekten modern bir yaşam biçimi otomobiliyle eşanlamlı. Aynı zamanda kullanışlılığı, çok yönlülüğü, geniş iç alanı, yüksek taşıma kapasitesini ve üstün modülerliği temsil ediyor ve otomobilin birçok farklı kullanıcı tipinin taleplerine adapte olmasına olanak tanıyor. Bu kavramın son ürünü olan 308 SW Panoramic Eylül ayında 44.490 YTL anahtar teslim fiyat ile Türkiye pazarına sunuluyor.

Dinamik ve modern dış tasarım

308 SW Panoramic’in dış tasarımı, 308 HB ile paylaştığı son derece çarpıcı ve dinamik ön tasarımı, arka bölümdeki özgün ve eğimli bir tasarımla başarılı bir şekilde birleştiriyor. Motor kapağının çıkıntılı ön bölümünden başlayan iki belirgin tasarım çizgisi motorun üzerinden geçerek ön cam direklerine ulaşıyor ve oradan da bagaj kapağına kadar uzanıyor.

Yandan bakıldığında, cesur bir şekilde öne doğru uzatılmış ön camıyla aracın bu sınıfta benzersiz olan dinamik bir perspektif sunduğu görülüyor. Çok cesur arka çizgileri, özgün ve çok kullanışlı geniş arka bagaj kapağı camının etrafında tasarlandı. Bu güçlü çizgiler ayrıca genel sağlamlık ve geniş alan hissini güçlendirmeye yardım ediyor ve araca modern bir görümü kazandırıyor.

Aydınlık ve modüler iç tasarım

İç mekan ve ön panel tasarımı, yolcu kabininin genel tasarımına uygun bir konfor ortamı oluşturuyor. Eğimli tasarımı ve akıcı çizgileri, zarif ve etkileyici görünümü, iç alan genişliği duygusunu ve konforu artırıyor.

308 SW Panoramic’de dünyanın en büyük cam tavanlarından biri bulunuyor. Etkileyici cam tavan arka sıradaki yolcuların kafalarının arkasına kadar uzanıyor, hatta üçüncü koltuk sırasına oturacak yolcular bile bundan yararlanabiliyor ve aracın toplam cam alanını 5.58 m2’ye yükseltiyor. Güvenlik fonksiyonuna sahip olan ve elektrikli olarak kontrol edilen güneşlik, gölge sağlıyor ve el freninin yanındaki bir düğmeyle kontrol ediliyor.

Düşük iç gürültü seviyeleri otomobilin içindeki konforu artırıyor. Aracın modülerliği de büyük önem taşıyor. Böylece yolcuların taleplerine göre basit ve etkili şekilde adaptasyonlar yapılabiliyor. Örneğin, ikinci sıradaki koltukların her biri artık bağımsız, kolayca çıkarılabiliyor, yolcu bölümünde birçok farklı kombinasyona olanak tanıyorlar.

Ayrıca “7 koltuklu” düzende üçüncü sıraya arzu edildiği taktirde kullanılabilecek iki koltuk da eklenebiliyor. Bu koltuklar gerektiğinde katlanabiliyor ve ikinci sıradaki koltukların da katlanmasıyla büyük eşyaların yüklenmesini çok daha kolay hale getiriyor.

Her türlü koşulda zevkli kullanıma sahip kullanışlı bir bagaj alanı

Geniş bagaj kapağı ile yük bölümüne ulaşım arka bagaj örtüsünün akıllı tasarımıyla daha da kolaylaştırılıyor. Son derece alçak yükleme eşiği de bagaja yükleme yapmayı kolaylaştırıyor; arka koltuklar yerindeyken, bagaj örtüsünün altındaki yükleme hacmi 674 litreye kadar ulaşıyor. Koltuklar çıkarıldığında, tavana kadar toplam 2149 litrelik bir yükleme hacmi elde ediliyor.

Bagaj alanındaki ışıklardan biri aynı zamanda taşınabilir bir el feneri ve bu da otomobilin kullanışlı özelliklerini daha geliştiren, ayrıntılara gösterilen özeni yansıtıyor. Yük alanı ön yolcu koltuğunun arkalığı “raf” konumuna katlanarak daha da artırılabiliyor ve böylece 308 SW Panoramic, 3.10 metreye kadar uzunluktaki eşyaları alabiliyor.

Mükemmel sürüş zevki

Yol tutuşu bakımından, 308’in lastikleri ve süspansiyonu SW Panoramic modelinin özel taleplerine uygun olarak değiştirildi. Elektro-hidrolik direksiyon sürücüye iyi bir direksiyon hassasiyeti sağlıyor. Bu hassaslığa önde kullanılan McPherson tipi süspansiyon ile arkadaki süspansiyon da katkıda bulunuyor. Geniş ön ve arka dingillere ek olarak alçak ağırlık merkezi genel dinamik performansı geliştirmeye yardım ediyor. Mükemmel ayarlanmış gövde sertliği de 308 SW Panoramic’in yol tutuşuyla konfor arasındaki en iyi dengeyi sunmasını sağlıyor ve bu sayede kullanımı çok zevkli.

308 SW Panoramic Türkiye pazarına tek motor ve şanzıman ile sunuluyor. 1.6 HDI 110 bg motor 6 ileri manuel vites kutusu ile birleştirildi. 4,000 d/d’de 80 kW (110 bg) güç sağlayan bu HDi motoru dizel parçacık filtresi sistemiyle hem canlı hem de esnek ve 240 Nm maksimum torku 1,750 d/d’de sunuyor. Geçici bir süre için “turbo basıncı yükseltme” fonksiyonu sayesinde bu tork 260 Nm’ye de yükselebiliyor.

Bu motor performans ile yakıt tüketimi arasında mükemmel bir denge sağlıyor. Karma parkurda yakıt tüketimi 5.3 litre/100 km ve buna bağlı CO2 atıkları da sadece 139 gr/km.

Bu motorla birlikte sunulan 6 ileri vitesli düz şanzıman bütünüyle PSA Grubu’nun mühendislik ekipleri tarafından tasarlandı. Kullanım bakımından en verimli teknik çözümler kullanılarak sürücüyle yumuşak ve hassas vites değişikliği sağlandı.

Gelişmiş Güvenlik

Aracın gövdesi (özellikle de üç darbe emici yapı bulunması sayesinde) en iyi korumayı sağlayacak şekilde tasarlandı ve en yüksek miktarda çarpışma enerjisini kontrollü olarak emme yeteneğine sahip. Buna ek olarak, SW Panoramic’de direksiyon kolonundaki diz hava yastığı da dahil olmak üzere 7’ye kadar hava yastığı yer alıyor. Önemli yeniliklerden biri de “emniyet kemerinizi takın” uyarısı fonksiyonunun ikinci sıradaki çıkarılabilir koltuklarda da modülerlikten hiçbir taviz vermeden kullanılabilmesini sağlayan “Wifi” bağlantılı emniyet kemeri algılayıcısı sistemi.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2015. Her hakkı saklıdır. Kaynak göstermeden alıntı yapmayınız.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com