Gösterim: 2.484
Eklenme: 4 Mayıs 2006
Saat: 18:09
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Chevrolet Epica

Chevrolet, yeni modeli olan Epica’yı, Avrupa’nın üst sınıf otomobil segmentinde iddialı bir konuma gelmek üzere tasarladı. 4,81 m uzunluğa sahip olan araç, mükemmel sürüş sağlaması için özel olarak üretilmiş enine doğru yerleştirilen tek sıralı 6 silindir ve 24 valfli motoru ile piyasaya sunulacak.

Zarif vücut dili ile dinamik bir tasarıma sahip sedan araç, aynı zamanda Chevrolet’nin kendi içinde yeni bir tasarım çağına imza attığının bir göstergesi. Aracın insanın dikkatini hemen çeken özellikleri arasında; geniş iç mekanı, etkin ses yalıtımı, çok yönlü standart konfor seçenekleri ve yüksek güvenlik ekipmanları bulunuyor. 2006 yazında Avrupa’daki 2.300 Chevrolet bayisinde satışa sunulacak olan önden çekişli yeni Epica’nın sportifliği ve zarafeti tek bir potada eriten tasarımı, Kore’de kurulan GM Tasarım Merkezinde çalışan tasarımcıların Avrupalı otomobil sürücülerinin beğenisini çok doğru bir şekilde algılamış olmalarının bir sonucu olarak gösteriliyor. Son derece modern bir dizayna sahip aracın ön bölümü, kaporta üzerinde geniş bir açı ile dönen ön farlar, gösterişli Chevrolet papyonu taşıyan geniş krom ızgara ve tampona spot bir ışık gibi uyumlu bir şekilde entegre edilmiş sis lambaları ile süslenmiş. Aracın yandan görüntüsü ise yükselen, kama şeklindeki profili ve önden arkaya doğru uzanan göz alıcı çizgisi ile gayet dikkat çekici. Kavramalı krom kapı kolları ve sinyal lambalarının entegre edildiği geniş dış aynalar bu karakteristik çizgi üzerine adeta bir sanatçı ruhu ile yerleştirmiş. Aracın arka görüntüsüne çok asil bir hava katan krom satır, iki arka farın yuvarlak lenslerini göz alıcı bir şekilde birleştiriyor.

Aracın boyutlarına göz atıldığında yeni Epica’nın, Chevrolet’nin aynı sınıftaki bir önceki modeline göre daha büyük olduğu göze çarpıyor. 2.700 mm dingil mesafesi, 4.805 mm uzunluğu, 1.810mm genişliği ve 1.450 mm yüksekliği, gerek sürücü ve yolcular gerekse de bagaj için oldukça geniş bir alanı garanti etmekte. VDA standartlarına göre 480 litre olan bagaj kapasitesi, 1/3:2/3 oranında katlanabilen arka koltukları sayesinde kayak takımları gibi uzun malzemelerin bile herhangi bir problem olmadan taşınabilmesine olanak sağlanıyor.

Güvenliği arttırılmış yolcu kabini, altı hava yastığı ve ABS fren sistemi

Yeni Epica’da sürücü ve yolcular maksimum güvenlik ve sürüş konforundan da faydalanmakta. Şasinin ön tekerleklerine entegre edilmiş McPherson gergi kollu süspansiyon sistemi, arka tekerleklerde bulunan çok bağlantılı süspansiyon sistemi ile senkronize çalışarak araç için çok güvenli bir sürüş sağlarken aynı zamanda gürültüyü de minimize ediyor. Epica’daki standart güvenlik paketi içerisinde önden havalandırılmalı dört adet diskli fren, dört kanallı ABS ve EBD (elektronik fren güç dağıtımı) bulunmaktadır. Epica’da ayrıca %40 oranında daha dayanıklı çelikten imal edilmiş yolcu kabini, sürücü, yolcu, yan ve baş hava yastıkları, kemer gücünü sınırlayıcılar ve kemer sıkıcılar gibi pek çok pasif güvenlik özelliği var.

Yeni Epica’da ekipmanlar üst sınıf seviyesindeki araçlar ile ilgilenen müşterilerin beklentilerini fazlası ile karşılayacak düzeyde. Sıcak iç mekanda, geniş yuvarlak gösterge paneline sahip ergonomik olarak tasarlanmış sürücü bölmesi, sürücü için hayatı kolaylaştırmasının yanı sıra daha konforlu bir sürüş sunuyor. Yeni Epica’da yüksekliği ayarlanabilir sürücü koltuğu, elektrikli ön ve arka camlar, uzaktan kumandalı merkezi kilitleme, termal yalıtımlı camlar, klima ve MP3’lü ses ünitesi gibi özelliklerin üzerine deri döşeme, elektronik kontrollü otomatik klima, sürücü ve yolcular için ısıtmalı koltuklar, cruise control, otomatik çekiş kontrolü (Traction Control) ve arka park sensörü gibi çok sayıda ilave konfor ve güvenlik özelliği bulunmakta. 5 kollu hafif alaşımlı jantlar da Epica’nın standart özellikleri arasında (215/50 R17-17” lastik).

Konfor: Tek sıralı motor ve ses yalıtımı, mükemmel bir sürüşü garanti ediyor.

Yeni Epica’da sürücüler, kompakt motor ünitesinin mükemmel bir sürüşü hemen algılayabilecekler. Aynı zamanda sürücüde güven hissi uyandıran bu özelliğin kaynağı mükemmel kütle balansı sağlayan aynı hizadaki motor tasarımı. V motor tasarımından farklı olarak, serbest kütle güçleri veya momentleri hiçbir şekilde problemli titreşim yaratmıyor. Otomobilin sese karşı izole edilmesi için birkaç akıllı çözüm de üretilmiş, bunlar yeni Epica’yı sınıfının en sessizlerinden biri haline getiriyor.

Düzgün sürüş özelliklerinin ikna ediciliği ile 105 kW/144 hp, 6 silindirli motor güçücünü oldukça geliştirmiş. Epica’yı sıfırdan 11,8 saniyede 100 km/saate çıkaran ve en üst hız sınırı 200 km/saatin üzerinde olan 2.0 litre motorun standart olarak beş ileri düz vitesi bulunuyor. Ancak araç aynı zamanda beş ileri otomatik vites seçeneği ile kullanıcıların beğenisine sunulacak. 2.0 litre motorlu aracın MVEG standartlarında benzin tüketimi 100 km başına 8.2 litre (otomatik: 8.9 litre).

Yıl sonunda Chevrolet tarafından motor seçeneklerine 2.0 litre dört silindirli ortak raylı turbo dizel motor da ilave edilecek. 150 hp güç ve 2.000 rpm’ de 310 Nm maksimum tork üretecek olan motor ekonomik ve gürültüsüz bir sürüş sunan özel bir filtre ile kullanıma sunulacak.

Epicanın bir önceki modeli olan ve Türkiye’de de satışa sunulan Evanda’nın 2003 ve 2006 yılları arasında Batı, Orta ve Doğu Avrupa’nın çeşitli bölgelerinde yaklaşık 11.000 adet satışı yapıldı. Chevrolet, Kore’de Bupyong’da kurulmuş olan GM Tasarım Merkezinde üretilen son model yeni sedanın bu rakamın çok daha üzerine çıkacağına emin. Firma, sadece Avrupa da yılın geri kalan bölümünde 6.000 adet ve 2007 yılında da 10.000 adetlik satış yapmayı planlıyor.

Piyasa ve model

Chevrolet, Yeni Epica ile tam olarak büyümeye odaklı

# 2007 yılına kadar satışlar yıllık 10.000 adete yükselecek
# Standart ekipman seviyesi sınıfının standartlarının üzerinde
# Avrupa’nın farklı bölgelerinde farklı alıcı gurupları

Yeni Chevrolet Epica’nın doğum yeri Kore olabilir, ancak dünyanın her yerinde kendini evindeymiş gibi hissediyor. Başkent Seul’ün yaklaşık 25 km batısında bulunan Bupyong’da kurulmuş olan GM Tasarım Merkezinde üretilen ve 90’dan fazla pazarda yer alması beklenen araç tam bir Avrupalı. 2006 yılı yazından itibaren bu yeni sedan kıtadaki 30’dan fazla ülkede piyasaya sunulacak.

Chevrolet’nin Avrupa’da üst sınıf kategorisine etkin bir oyuncu olarak soktuğu yeni Epica, şirket tarafından Avrupa pazarına enine sıra tipi 6 silindir motorla sunulan ilk modeldir. Bu yeni dört kapılı sedanı almak için ikna edici nedenler arasında aracın sahip olduğu sportif ve zarif tasarım, Türkiye’de standart olarak sunulan hafif alaşımlı jantlar, otomatik klima, koltuk ısıtma, mükemmel ses sistemi ve park sensörleri gibi detaylar da bulunmaktadır. Bu özelliklerin pek çoğu yalnızca daha yüksek kategorideki otomobillerde standart olarak bulunmaktadır.

Epica, sadece ekipmanları ile değil, dizaynı ile de Chevrolet’nin önümüzdeki dönemde Avrupa’da yapacağı atılımın iddiasını haklı çıkartan bir tasarıma sahip. 4,81 metre uzunluğundaki önden çekişli Epica, yarattığı büyük yaşama alanı ve geniş bagajı ile beş kişinin rahatlıkla seyahat etmesine olanak sağlıyor. Araç teknik açıdan da sürücülerinin beklentilerinin üstünde. Tek sıralı tasarımı sayesinde 2.0 litre hacimli 6 silindir motoru yumuşak bir sürüş sunmakta. Ön tekerleklerde bulunan McPherson gergi kollu süspansiyon sistemi ve arka tarafta bulunan çok bağlantılı süspansiyon yolcu konforunu ve güvenli sürüş özelliklerini garanti eden bir kombinasyon oluşturuyor. Bütün bu güvenlik özelliklerini aracın fabrika çıkış standartları içerisinde bulunan dört kanallı ABS fren sistemi ve toplam altı adet hava yastığının bulunduğu mükemmel bir güvenlik paketi tamamlıyor. Yeni Epica, paraları karşılığında yüksek konfor, güvenlik ve fonksiyonelliğe önem veren Avrupalı alıcıların ihtiyaçlarına tam anlamı ile uygun bir araç. Chevrolet’nin Zürih’teki Avrupa merkez ofisinde bulunan piyasa araştırma ekipleri tarafından yapılan araştırmalara göre, Epica için Batı Avrupa’daki ana hedef grubu 45 yaş veya üstünde, çocukları onlarla beraber yaşamayan evli çiftler olacak. Diğer tarafta, Orta ve Doğu Avrupa’da farklı bir resim ortaya çıkıyor. Buradaki ana alıcılar genelde çocuklu aileler. Bu alıcıların diğer özellikleri de ortalama 40 yaşlarında ve iyi bir eğitim almış olmaları.

Doğu Avrupa’da sedanlara olan talep artıyor

Yeni Epica, son 10 yıldır düşmekte olan bir segmentte pazara girecek. İstatistiklere göre 1995 yılında Avrupa’da 1,79 milyon adet orta sınıf sedan tescil edilmişken, 2005 yılında bu sayı 1,06 milyona düştü. Bunu oransal olarak açıklayacak olursak piyasa genelindeki payın %11’den %5’e düştüğünü görüyoruz. Chevrolet uzmanlarının görüşüne göre, bu düşüş devam edecek ve 2015 yılında orta sınıfta yaklaşık 700.000 sedan satılacak, bu da pazarda sadece %3’lük bir pay anlamına gelmekte. Diğer taraftan, düşüşlerin temel anlamda sadece Batı Avrupa’yı etkileyeceği varsayımı üzerinde duruluyor. Orta Avrupa için ise tescillerin sayısında değişim olmayacağını hatta Doğu Avrupa’da artacağını düşüncesi hakim.

Geçen yıl gerçekleşen Evanda satışlarının sayısına baktığımızda, bu trendin desteklendiğini göreceğiz. Toplam 4.700 adetlik satışın 1.500’ü sadece Ukrayna’ya gönderilmiş. 660 araç ile Rusya ikinci sırada, arkasından Almanya (580), İspanya (450) ve Finlandiya (270) geliyor.

Piyasa uzmanlarına göre bu rakamlar Chevrolet’nin son model sedanının daha başlangıçta üstün durumda olduğunu göstermektedir. Yılsonundan önce Avrupa’da 6.000 adet civarında Epica’nın satılacağı ve 2007 yılında bu rakamın 10.000 adete yükseleceği varsayımı üzerinde çalışılıyor. Chevrolet’nin Avrupa operasyonunun patronu Wayne Brannon’a göre bu hedef oldukça gerçekçi: “Eşsiz tek sıra tipi 6 silindirli motor tasarımı ve diğer özellikleri yeni Epica’ya kendi segmentinde ayrı bir güç katmaktadır. Alıcıların buna ve markamız için tipik bir unsur olan maddi değere saygı göstereceğinden eminim.”

Tasarım ve ekipman

Dinamik çizgiler ve net hatlar Epica’ya mükemmel şeklini veriyor

# Modern vücut dili, Chevrolet’de yeni stil trendinin yerini alıyor.
# Dost iç tasarımı ile 4,81 m uzunluğunda sedan.
# Standart olarak üst düzey konfor.
Mart ayının başında düzenlenen Cenevre Motor Show’daki ziyaretçilerin reaksiyonu görmeye değerdi: “Vay canına, muhteşem görünüyor!” yorumu, Chevrolet’nin Avrupa standındaki dünya prömiyerinde yeni Epica’yı gören otomobil tutkunlarına ait. Bu doğruluğu ispatlanabilir iddia, orta sınıf sedanlarının sportif olduğu kadar zarif çizgisi ile GM Tasarım Merkezindeki otomobil tasarımcılarının Avrupalı otomobil sürücülerinin beğenisine tam olarak karşılık verebildiklerini göstermektedir. Net hatlar ve uyumlu yüzeyleri ile karakterize edilen modern gövde dili, firmanın yeni nesil tasarımının bir sembolüdür.

Bu durum sedanın önden görüntüsünde hemen fark ediliyor. Şasinin köşelerini dönerek kavrayan gümüş renkli lambalı cam farlar ve yumuşak tampona spot ışığı şeklinde uyumlu olarak entegre edilmiş olan sis farları gibi dinamik detaylar hemen göze çarpıyor. Motor kaputunun çarpıcı tasarımı ile birlikte krom ızgara üzerinde geniş Chevrolet papyonunu taşıyan dayanıklı çapraz çubuk ve otomobilin 1.550 mm geniş palet genişliği, yeni modelin kendine olan öz güvenini yansıtıyor.

Epica’ nın yan görüntüsü de Chevrolet’nin yeni şık trendini kucaklayan bir yapıya sahip. Neredeyse spor araba benzeri tavanıyla, yükselen bir kama şeklindeki profil, dört kapılı sedana bol miktarda alan sağlıyor. Geniş, düz yüzeyleri ile sportif ve kendine güvenen bir izlenim verirken, aracın silueti ön ve arka kanatçıklara doğru uzayan çekici özelliği ile dikkatleri üzerinde topluyor. Bu efekt, tasarımcıların kavramalı krom kapı kollarını ve entegre edilmiş sinyal lambalarının bulunduğu geniş dış aynaları bu karakter çizgisinin üzerine yerleştirmesi ile kendini daha çarpıcı bir şekilde gösteriyor.

Arka kısımda geniş bir tampon bulunuyor. Ön sis lambalarındaki görsel uyum, aşağı ve dışarı doğru yerleştirilmiş iki dikkat çekici arka sis lambaları ile sağlanmaktadır. V şeklindeki arkanın klasik tasarım yaklaşımı, bagaj kapağının üzerinde bulunan krom bant ile vurgulanmaktadır. Yuvarlak lamba lensleri ile Epica’nın arka kısmına modern bir dokunuş veren stop lambasını birleştirmektedir.

Son model Chevrolet’nin alıcılarının içlerinden seçim yapabileceği oldukça geniş renk seçeneği bulunmaktadır. Toplamda on adet renk bulunmaktadır: Tek Opak renk seçeneği olan Galaksi beyazının yanında diğer metalik renkler Polyester Gümüşü, Keten Bej, Gök Grisi, İnci Beyazı, Granada Siyahı, Poseidon Mavisi, Kandinsky Kırmızısı, Koyu Denim Grisi ve Meşe Yeşili sıralanmaktadır.

< İç mekan: Ergonomik olarak tasarlanmış sürücü bölümü sürücüyü her konuda bilgilendiriyor

Aracın iç tasarımı da bugünün çizgisine oldukça yakın. Krom siperliği, geniş yuvarlak gösterge paneli, yuvarlak ön farların sportif görüntüsünü tamamlıyor. Yeni Epica’da farklılığın diğer bir kaynağı ise iç mekanın klasik siyah bir renkte tasarlanmış olması. Sürücünün motor devir saati, hız göstergesi, yakıt seviyesi ve su ısısı için direkt olarak gözünün önünde bulunan üç göstergesi bulunmakta. Zaman, kat edilen mesafe ve radyo programı gibi ilave bilgilere de ortaya yerleştirilmiş olan yol bilgisayarından erişim sağlanması mümkün. Düğmelerin hepsi kullanıma hazır, net olarak tasarlanmış ve konsol ortasına ergonomik olarak yerleştirilmiş durumda. Bu sınıftaki otomobillerde genelde bulunmayan yüksek kaliteli malzemeler, rahat iç mekanda kişiye farklı bir lüks hissi vermekte.

Yeni Epica, beş yolcuya kadar gerçek anlamda geniş alan sunarak orta sınıf segmentinde güçlü konuma yerleşiyor. 2.700 mm aks mesafesi ile, önceki modeli olan Evanda’dan 35 mm daha uzun. Genel boyutları (uzunluk/genişlik/yükseklik: 4.805/1.810/1.450 mm), Epica’nın yolcularının ve bagajlarının hem günlük kullanım hem de uzun yolculuklarda bol miktarda boş alana sahip olmalarını sağlıyor. Orta sınıf için aslında oldukça göze çarpan bir model. İstatistiklere bakacak olursak, öndeki 1.443 mm ve arkadaki 1.430 mm omuz boşluğu ve arkadaki 960 mm’lik konforlu diz boşluğu sınıfının en iyi değerleri.

Bagaj: Bagaj kapağında gazlı amortisörler kullanılması boş alan yaratıyor ve yüklemeyi kolaylaştırıyor

Yeni son model Chevrolet aynı zamanda bagaj bölmesinde de daha fazla alana sahip. Daha önceki modeli ile karşılaştırıldığında, bagaj kapasitesi 45 litre arttırılarak 480 litreye çıkarılmıştır (VDA standardı). Alandan tasarruf yaratılmasını sağlayan bagaj kapağı gazlı amortisörler de arkada daha fazla boş alan sağlamaktadır, bunun yanında elinizin altında herhangi bir engel olmadığından yükleme ve boşaltma daha kolay olacaktır. Merkezi kilitleme sistemine bağlı olan kapak uzaktan kumanda ile verilen sinyalin hemen ardından yavaşça açılmaya başlayan elektrikli servo motor ile kullanıcısının hayatına büyük kolaylık katmaktadır. Alandan tasarruf yaratacak şekilde yerleştirilmiş olan stepne, bagajın zemin kapağının altına yerleştirilmiştir.

Alışveriş veya tatil için daha fazla bagaj alanına ihtiyaç duyulması halinde arka koltuk 1/3:2/3 (standart) oranında katlanabiliyor. Kayak malzemeleri gibi daha uzun ve ince malzemeleri taşınmak istendiğinde ise, sadece arkada bulunan orta kol dayanağı gerekli alanın sağlanması için aynı şekilde katlanabiliyor.

Cömert ekipman

Müşterinin ödediği paranın hakkını veren gerçek Chevrolet markası felsefesine sahip yeni Epica çok sayıda standart özelliklere sahip. Polen filtreli klima, ön ve arkada otomatik parmak korumalı elektrikli camlar, elektrikli ayarlanabilir dış aynalar, yüksekliği ayarlanabilir bel destekli sürücü koltuğu, uzaktan kumandalı merkezi kilitleme, alarm sistemi, otomobil ön cam ısıtması, termal yalıtımlı cam ve sis lambaları dahil sürüşü keyifli haline getiren her şey zaten araçta bulunuyor. Ayrıca geniş bir torpidonun yanı sıra farklı saklama alanları, merkezi konsol, arka kol dayanağı, kapıda ve ön koltukların arkasında ceplere sahip. Aracın sahip olduğu diğer pratik detaylar ise ön ve arkadaki kutu tutacakları, güneş gözlükleri için özel bir tabla, ön koltuktaki yolcu için çanta askısı ve laptop veya DVD oynatıcı için merkezi konsolda 12V fiş. Epika’yı rakiplerinden ayıran lüks ekipmanlar arasında standart olarak sunulan deri döşeme, elektronik kontrollü otomatik klima, cruise control, sürücü ve yolcular için koltuk ısıtma, sekiz farklı yönde sürücü koltuğu, açılabilir tavan, yağmur sensörü, çekiş kontrolü ve arka park sensörü bulunuyor.

Güvenlik: Güç sınırlamalı aktif emniyet kemerli ve 6 hava yastıklı

Epica da yolcular azami güvenlikten de faydalanabilecek. Sürücü ve yolcu ön hava yastıkları, yan ve baş hava yastıkları yolcuların güvenliği açısından önemli unsurlar olarak göze çarpıyor. Beş yolcu koltuğunun her birinde üç noktalı emniyet kemeri, güç sınırlayıcıları ve ön koltuklarda da aktif kemer gericiler bulunuyor. Araç ayrıca standart olarak bebek koltuklarının takılmasına da imkan sağlayan sisteme sahip. Koltuğun boş olması durumunda hava yastığının gereksiz yere açılmasını önleyici sensörleri bulunan ön taraftaki kotlu durum tespit sistemi bulunuyor. Buna ilave olarak altı hava yastığından herhangi birinin açılması durumunda kapıların hepsinin kilidi otomatik olarak açılıyor.

Yeni Epica’nın dikkati çeken diğer bir özelliği de sürücü için özel diz koruma sistemi. Direksiyonun altında enerji emici köpükten yapılmış pedli bir alan bulunuyor. 40 km/s hızında emniyet kemeri takılı olmayan cansız mankenlerle yapılan çarpma testlerinde, uyluk bölümündeki yaralanma riskinde %30 düşüş ve göğüs bölümünde de %10’luk bir düşüş gözlenmiş.

Müzik Sistemi: CD çalar ve MP3 bağlantılı yeni ses sistemi

Epica’nın içerisi bir muhteşem ses sistemi ile donatılmış. RDS radyoya ilave olarak, sekiz hoparlörü ve 6 diskli CD değiştiricisi ve MP3 calar gibi cihazların bağlanabilmesine olanak sağlayan fişi ile sürücü ve yolcuların seyahatleri boyunca keyifle müzik dinlemesini sağlamakta. Müzik sisteminin fonksiyonların tamamı alüminyum ile dekore edilmiş 4 düğme ile direksiyondan kumanda ediliyor.

Ancak hepsi bu değil. Bu oldukça cömert standart ekipmanlara ilave olarak yeni Epica’da sadece yüksek sınıftaki araçlarda bulunabilen diğer pek çok özellik de bulunmaktadır. Bunların içerisinde 5 kollu hafif alaşımlı jantlar (215/50 R17 17” lastik) ve Epica yolcularına daha fazla konfor ve güvenlik sağlayan detaylar bulunmaktadır. Örneğin; yolcu tarafındaki dış ayna, geri giderken sürücünün kaldırımı ve varsa otomobilin etrafında oynayan çocukları görmesi için otomatik olarak aşağı doğru kaymaktadır. Yolcuların, özellikle de çocukların güvenliği için saatte 50 km hıza ulaşıldığında kapıların hepsi otomatik olarak kilitlenmektedir.

Karoser ve teknoloji

Konfor ve Güvenlik

# Yüksek dayanıklılığa sahip çelik yapı
# Dış gürültülerin araç içine girmemesi için mükemmel yalıtım
# Ultra yumuşak sürüş için sıra tipi 6 silindirli motor

Sahip olduğu daha fazla güvenliği, daha fazla konforu, daha fazla alanı ve daha fazla silindirleri yeni Epica’nın ağır bir yarışmacı olmasına yol açmamış. Sadece 1.460 kg ağırlığa sahip araç bu konuda da sınıfının en iyilerinden. Bu hafifliğin sebebi sadece 151 kg’lık 6 silindirli motorunun benzerlerine kıyasla oldukça hafif olmasından değil, aynı zamanda yüksek dayanıklı çeliğin yaygın olarak kullanılmasından da kaynaklanmakta. Aslında gövde çalışmasının %40’ından fazlası yüksek dayanıklı çelikten yapılmış olması araca pek çok avantaj sağlıyor. En önemlisi, daha dayanıklı olduğu için bu çelikten yapılmış olan parçalar daha ince ve bu yüzden güvenlikten hiçbir şekilde ödün vermeden daha fazla hafiflik yaratıyor.

Yeni Chevrolet Epica’nın dayanıklı yolcu bölümü, hafif yapının güvenlik ile birbirine ters düşmediğinin açık bir kanıtı. Çarpışma anında, darbe enerjisinin kırıldığı, tanımlı deformasyon alanlarına bölünebilmesi için tasarlanmış. Bunun yanında, yolcular için yeterli miktarda yaşam alanı da güvence altına alınmış. Ön şasi yapısının planı da aynı amaca hizmet edebiliyor. Önden bir darbe alınması halinde güç, farklı yönlerde dört yük yoluna dağıtılıyor. Bu çözüm ile sürücü ve ön koltuktaki yolcu üzerindeki darbenin etkisi oldukça fazla miktarda düşürülmekte. Motorun herhangi bir parçasının otomobilin içerisine girmesini engelleyen yüksek dayanımlı çeliğin çapraz kirişi ile ilave koruma sağlanmış. Yolcular yan ve arkadan darbe alınması durumunda eşit olarak iyi derecede korunmakta. Özellikle çarpma anı için tasarlanmış dayanaklar her iki alana da ilave edilmiş.

Yeni Epica’ya ilave edilmiş olan aktif güvenlik ölçütleri pasif olanlar kadar çok. Ön tekerleklerine entegre edilmiş McPherson gergi kollu süspansiyon sistemi, arka tekerleklerde bulunan çok bağlantılı süspansiyon sistemi ile senkronize çalışarak araç için çok güvenli bir sürüş sağlarken aynı zamanda gürültüyü de minimize ediyor. Diğer faktörler içerisinde dört disk frenli (önden havalandırmalı) etkin fren ünitesi, dört kanallı ABS ve elektronik fren gücü dağıtımı bulunuyor. Etkin güvenlik sisteminin önemli bir öğesi ise yolun durumunu, taşınan yükü ve yolcuların sayısını inceleyen ve daha sonra dört tekerleğin her biri üzerine verilecek olan fren gücünün dağıtımını yapan ve bu şekilde kısa durma mesafelerinde etkin fren özelliğini güvence altına alan elektronik fren dağıtım sistemi.

2007 yazından itibaren elektronik stabilite programı (ESP) de Türkiye’ye ithal edilecek olan tüm yeni Chevrolet Epica’lar için kullanılabilir hale gelecek ve aktif güvenlik bu şekilde daha da genişleyecek.

Güvenli sürüş sadece iyi frenlere ve sabit gövde yapısına bağlı değildir. Yumuşak bir sürüşün de güvenlik üzerinde etkisi göz önüne alınarak Epica’ya birçok yenilik eklenmiştir. Titreşimsiz çalışması ile iki adet tek sıralı 6 silindirli motor ve ses yalıtımı çözümleri, yumuşak bir sürüş için ideal ortamı sunmaktadır, bunun yanında ilave birkaç ses yalıtımı detayı da dikkati çekmektedir. Bu ölçütlerin bulunduğu listeye bakarak otomobili geliştiren mühendislerin ses yalıtımına ne kadar önem verdiklerini görebilirsiniz.

# Bir önceki modeline oranla 0.3 mm daha kalın yan camlar
# Yüksek gösterge tablosu
# Tamamı keçe ile kaplanmış bagaj
# Polipropilin ile kaplı tekerlek çamurlukları
# Efektif dizayna sahip Bagaj ve yolcu bölmesi

Ultra yumuşak sürüş: Sıra tipi 6 silindirli motorlar

Epica’nın kaputunun altına baktığınızda iki açıdan çok özel bir şey göreceksiniz: Öncelikle, sıra tipi 6 silindirli bir motor ve ikinci olarak da bunun enlemesine konumlandırılması. Mükemmel kütle balansından dolayı eşsiz yumuşak sürüşü sağlayan geleneksel tek sıralı silindir yerleşimi yöntemi bugünlerde sadece BMW ve Volvo tarafından önerilmektedir, bunun yanında geri kalan otomobil üreticileri V düzenlemesini tercih etmektedir. Bunun nedenlerinden biri V6 motorlarının daha kısa olarak yerleştirilmesi ve yüzden de enine pozisyonda motor bölmesine daha kolay bir şekilde takılabilmesidir.

Chevrolet mühendisleri, diğer pek çok 4 silindirli motordan bile daha kısa uzunluğu olan 642 mm toplam uzunluğundaki tek sıralı 6 silindirli motor üretmeyi başarmışlar. Bu motor dizaynı geçmişteki tek sıralı altı silindirli motorlar ile karşılaştırıldığında yaklaşık 20 cm daha kısa. Bu da motorun Epica’nın içine enlemesine yerleştirilmesine imkan sağlıyor – Bu tarz bir motor tasarımı daha önce Austin ve Princess 2200 modellerinden Alec Issigonis’te dört tekerlek çekişli modellere adapte edilmişti günümüzde ise sadece Volvo S 80 ve XC 90’da bulunan bir düzenleme.

Göreceli olarak daha küçük bir silindir boşluğu üzerinde kompakt tasarım mümkün olmuştur. Silindir çap merkezleri arası mesafe 83 mm’dir. Bunun yanında, iki litrelik motorun – yaklaşık 1.993 cm³ – 75.2:75.0 mm silindir çapı kare oranı bulunmaktadır. Diğer bir boyut küçülten faktör de silindir kapağındaki iki kam milinin hidrolik gergi sayesinde, motorun tüm ömrü boyunca bakıma gereksinimi olmayan dar zincir üzerinden çalışmasıdır. İkinci kısaltılmış zincir de yağın pompalanmasını sağlamaktadır. Alternatör ve klima kompresörü gibi diğer tüm aksesuarlar motorun ön bölümüne yerleştirilmiştir.

Silindir kapağı gibi motor bloğu da alüminyumdan yapılmıştır ve pistonlar da dökme çelik silindir cidarları içerisinde çalışmaktadır. Kronik mili üzerindekiSabit bir destek levhası, blok yapısına takviyede bulunmakta ve krank mili yataklarını barındırmaktadır. Yağ karteri yapısı optimize edilmiş alüminyumdan üretilmiştir ve bundan dolayı da mükemmel derecedeki yumuşak sürüşe ve motorun düşük ağırlığına (sadece 151 kg) katkıda bulunmaktadır. Aynı şey plastik indüksiyon sistemi için de geçerlidir. Tork eğrisinin optimize edilmesi için, değişken emme manifoldu sistemini içermektedir. Akustiklerdeki son dokunuşlar, egzoz borularının ısı kalkanlarının özel bal peteği yapısı, sol ve sağda hidrolik motor bağlantı parçalarının kullanımı ve valf kapağı için özel kauçuk conta gibi detaylar ile yapılmıştır.

Emisyonların mümkün olduğu kadar düşük seviyede tutulması, doğal gücün geliştirilmesi ve maksimum etkinliğin elde edilmesi için mühendisler, silindir kapağında iki kam mili ile yuvarlak külbütör üzerinden aktive edilen V açılı valflarla klasik dört valflı konfigürasyonu seçmişlerdir. Çift konili enjektörler üzerinden beslenen yakıtın hava ile optimum şekilde karıştırılması için tasarımcılar, yanma odasında özgül bir girdap efekti yaratmışlardır. 160.000 km ömrü olduğu varsayılan üç kutuplu iridyum kıvılcım bujilerinin her birinin kendi ateşleme bobinleri bulunmaktadır. Siemens tarafından çok noktalı enjeksiyon ünitesi tedarik edilmektedir.

Bu sofistike ölçüler sonucunda mükemmel bir tork ve performans verisi elde edilmektedir. İki litrelik ünite 4,600 rpm’de 195 Nm üretebilmektedir ve 6,400 rpm’de 105 kW (144 hp) maksimum güce ulaşabilmektedir. Beş ileri düz vitesi (otomatik vites için rakamlar parantezlerin içerisinde belirtilmiştir) ile bağlantılı olarak Epica saatte 207 (199) km hıza ulaşabilmektedir ve 9,9 (11,8) saniyede 0–100 km/s hıza çıkabilmektedir. Ortalama olarak altı silindirli motorun 100 km başına 8,2 (8,9) litre benzine gereksinimi bulunmaktadır.

Japon vites uzmanı Aisin’e ait otomatik vites kutusu, yeni Epica için özel olarak tasarlanmıştır. Aynı zamanda hem tam otomatik sürüş hem de vitesler arasına manuel olarak geçiş yapmak için tek bir dokunuş ile sürücüye seçim yapma olanağı sağlama özelliği vardır.

Hizmet ve maliyetler

Modern üretim ile yüksek kalite standardı güvence altında

# Dünya genelinde yapılan dayanıklılık testleri ile kanıtlanan güvenilirlik
# Üç yıl veya 100.000 km garanti
# Ekonomik hizmet çözümleri

Chevrolet otomobillerinin tipik bir özelliği paraya verdikleri değerdir. Bu sadece otomobillerin kendisi ile değil aynı zamanda bakımları ile de ilgilidir. Yüksek kaliteli ve dikkat çekici ekonomisi de bundan dolayı yeni orta boyutlu Epica sedanın geliştirilmesinde mühendislerin anahtar unsurlarından biridir. Chevrolet teknisyenleri düşük maliyetli bakım çözümleri ve garanti koşulları üretmektedir.

Epica’nın dikkat çekici kalitesinin dayanağı, Bupyong’da yeni kurulmuş olan GM Tasarım Merkezi. Güney Kore’nin başkentinin 25 km batısında yer alan bu fabrikada 2.880 yüksek vasıflı işçinin yaklaşık 1.200’ü bu yeni sedanın üretilmesi için çalışıyor. Diğerleri ise Chevrolet Aveo’nun montajı ile ilgilenmekte. 990.000 metrekarelik fabrikanın azami 405.000 adetlik üretim kapasitesinin 154.000 adedi yeni Epica olacak.

Dört kapılı sedanın mükemmel güvenilirliğine çok büyük bir katkı da prototiplerin dünya genelindeki farklı iklimlerde ve muhtemel her yolda tabii tutuldukları şiddet testleri esnasında zorlu test sürüşlerinden elde edilen sonuçlardan gelmiştir. Test otomobilleri üç milyon kilometreden fazla yol kat etmiştir. Epica’ya segmentinde eşsiz pozisyonunu veren enine yerleştirilmiş tek sıralı 6 silindirli motorun dayanıklılığının testinde mühendisler daha da ileriye gitmişlerdir. Bunun için 6 milyon kilometreden fazla yol kat edilmiştir.

Bu maratonun mükemmel sonuçları, özellikle de firmanın cömert garanti koşullarına yansıtılmıştır. Yasal olarak öngörülen garantiye ilave olarak Chevrolet, diğer tüm modellerinde olduğu gibi Epica alıcılarına üç yıl veya 100.000 kilometre için tam Chevrolet garantisi vermektedir. Bu oldukça kararlı bir avantajdır, çünkü normal bir garanti, ürünün baştan beri sahip olduğu arızalardan bile neredeyse satıcıyı sorumlu tutmaktadır. Ve daha sonra altı aylık bir süre sonrasında müşterinin arızanın satın alma esnasında meydana geldiğini kanıtlaması gerekli oluyordu. Diğer tarafta Chevrolet’nin gönüllü garantisi, üreticinin hatalı olduğu durumlarda ve belirtilen süre içerisinde meydana gelen tüm arızaları kapsamaktadır.

İlave özellikleri: Paslanmaya karşı dayanıklılık ve boya işçiliği garantileri

Aynı zamanda yeni Epica sahipleri paslanma ile ilgili olarak da güvenlik altında, altı yıllık paslanmaya karşı garanti ile söz konusu bu alanda istenmeyen sürprizler ile karşı karşıya gelinmeyecek. Boya işçiliği ile ilgili de ayrıca üç yıllık garanti bulunmaktadır. Garantilerin her ikisi de kilometre hesabı ile sınırlandırılmadan uygulanmaktadır. Bu tüketimi koruma paketi, gövde işçiliğinin korunması için alınması zorunlu olan birkaç özel tedbir ile ortaya çıkmıştır. Bunların içerisinde özellikle paslanma riski olan alanlarda tam olarak galvanizlenmiş çelik sac kullanımı, PVC gövde altı koruması, plastik şeritli yan eşikler ve tekerlek arklarının iç panelleri üzerindeki plastik bulunmaktadır.

Düşük bakım maliyetleri de otomobilin sahip olduğu avantajlarda anahtar role sahiptir. Epica’nın, sadece yılda bir kere veya her 15.000 km’de bir bakıma ihtiyaç duyar. Epica, sahiplerinin ceplerine diğer hususlarda da oldukça hassas davranılmaktadır. Örneğin hava ve yakıt filtrelerinin sadece 45.000 km’de bir değiştirilmesi yeterlidir ve soğutma sıvısının her beş yılda bir veya her 100.000 km’de bir değiştirilmesi gerekmektedir. Üç kutuplu iridyum kıvılcım bujileri sadece 160.000 km sonrasında değiştirilmeleri gerekmektedir. Altı silindirli motorun zamanlama zincirinin tamamen bakıma gereksinimi yoktur, çünkü hidrolik gerici otomatik olarak zincirin her zaman doğru şekilde gergin olmasını sağlamaktadır.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com