Gösterim: 2.899
Eklenme: 4 Şubat 2011
Saat: 18:58
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Mazda MX5 Open Race

Mazda Motor Corporation’ın MX-5 spor otomobil üretimi 4 Şubat 2011 tarihinde 900.000 adede ulaştı. Bu önemli kilometre taşı Nisan 1989 tarihinde başlatılan ilk nesil MX-5 seri üretiminden 21 yıl 10 ay sonra gerçekleşti. MX-5 üretimi Mayıs 2000 tarihinde 531.890 adede ulaştığında Guinness Dünya Rekorları Kitabı tarafından ilk kez dünyanın “En çok satılan iki koltuklu spor otomobili” olarak belgelendirilmiş, üretim adedi sırasıyla 700.000 ve 800.000 adedi geçtiğinde Guinness rekoru güncellenmişti. Mazda, Guinness Rekorlar Kitabına rekoru 900.000 adet olarak güncellemesi için yeniden başvuruda bulundu.

1960’lar ve 1970’ler boyunca çok sayıda hafif ve sürmesi eğlenceli spor otomobiller, çevik kullanım ve özgür ruhlu açık hava sürüş keyfi sundu. 1980’lerde Mazda modern çağ için tasarlanan yeni bir üstü açık otomobille bu ruhu diriltmeye karar verdi. En son mühendislik tekniklerini kullanan Mazda MX-5’i geliştirdi ve sürüşün en sıkı güvenlik ve kalite standartlarına rağmen hala keyifli olabileceğinin bir kanıtı olarak Şubat 1989’da piyasaya sürdü. Günümüze kadar MX-5, Mazda’nın küresel olarak en uzun süre aktif olan modeli olarak kaldı.

Mevcut MX-5’in program yöneticisi olan Nobuhiro Yamamoto şunları ifade ediyor: “Mazda’nın orijinal MX-5’i piyasaya sürmesinden bu yana MX-5 iki defa baştan aşağı ürün yenileme ve bir makyaj serisi geçirdi. Bu modelin süregelen başarısının sebebi dünyada MX-5 hayranlarından gelen güçlü destek. Daha da ileri giderek MX-5’i çok daha fazla kişi tarafından sevilecek bir otomobile dönüştürürken ruhunu canlı tutmaya çalışacağım.”

Mazda’nın geliştirmeden sorumlu kıdemli genel müdürü Seita Kanai’nin düşünceleri ise şu şekilde: “İlk nesil Mazda MX-5’in doğuşunun üzerinden 20 yıldan fazla zaman geçti. Bu süre boyunca toplum ve araçların kendisi ciddi ölçüde değişime uğradı. Çevresel konulara ve dünyanın doğal kaynaklarının tükenmesine karşı hassas olmak tüm otomotiv üreticileri için giderek daha önemli duruma geldi. Mazda geçen yıl çevresel çalışmalarının bir parçası olarak yeni SKYACTIV teknolojilerini duyurdu. Mevcut durumda bu teknolojileri barındıran gelecek ürünlerinin geliştirilmesinde ileri gidiyoruz. Kapsamlı ağırlık azaltma gibi SKYACTIV teknolojilerimize giren birçok öğe MX-5’in üstünde uzun yıllar boyunca yapılan geliştirme çalışmasına dayanır. Aslında SKYACTIV teknolojilerinin ardındaki yön veren ilke – sürüşü keyifli otomobiller yapmak – MX-5 tarafından mükemmel bir şekilde somutlaştırılmıştır.”

Kanai şöyle devam etti: “Yeni kilometre taşı olan bir milyon adet üretime doğru giderken Mazda MX-5’in daha çok evrimleştirilmesine sadık kalıyor. Keyifli sürüş karakterini geliştirip çevresel ve güvenlik yeterliliklerini daha da iyileştireceğiz. Mazda 91. doğum gününü geride bırakırken gözlerimizi 100. yıldönümüne çeviriyoruz. Önümüzdeki yıllarda MX-5 severlerle birlikte MX-5’i Mazda markasının sembolü olarak el üstünde tutmaya devam edeceğiz.”

Yorumlar
  1. Mustafa dedi ki:

    Ruhu olan bir araba.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2015. Her hakkı saklıdır. Kaynak göstermeden alıntı yapmayınız.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com