Gösterim: 1.130
Eklenme: 20 Mart 2006
Saat: 17:08
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Opel GT

Yeni Opel GT, 2 – 12 Mart tarihleri arasında Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı’nda dünya prömiyerini kutlarken, diğer yandan Opel, GT’nin efsaneleşmiş modelinin tarihçesini kamu ile paylaşıyor. Opel’in Rüsselsheim’daki merkezinde gerçekleştirilen Opel GT Ekspozisyonu, bugün bile hâlâ klasiklerin tüm duygularını coşturuyor.

Opel, 1965 yılında Frankfurt Otomobil Fuarı’nda, GT Experimental konsept otomobilini ilk kez sunduğu zaman, hiç kimse bir spor otomobilin doğuşuna tanık olduğunun farkında değildi. Medya ve kamu, karşı konulamaz övgüler yağdırdı. Hemen bir yıl sonra beklenen resmî duyuru yapılmıştı – GT, artık üretime girecekti ve gerisi yalnızca tarihti.

Opel, şimdi 3 – 29 Mart tarihleri arasında bu klasik otomobilin birkaç tarihî versiyonunu birarada sergiliyor. Bu ekspozisyon için, Adam Opel House’taki atriyum, 1970’leri anımsatan parlak renklerle kaplı bir sahneye dönüştürüldü. Experimental GT, şimdi yine gösterimde… Hiçbir zaman üretime girmeyen, “targa” tavanlı, üstü açılır versiyon GT Aero konsept otomobilin de yine aynı şekilde gösterimde olduğu gibi… Bir başka eşsiz model, dizel motorlu GT’dir. 1972’de Dudenhofen Test Merkezi’nde iki dünya rekoru ve bir dizi uluslararası rekor kırdı. Türünün bir başka örneği olan Elektro GT ile, Georg von Opel, 1971’de yine birçok rekor kırmıştı. Şimdi ziyaretçiler, Opel GT Ekspozisyonundaki görüntü panellerinden ve çeşitli ekranlardan GT’nin tarihçesi üzerine daha fazla bilgi edinebilirler. Ayrıca o zamanların reklâmları da anımsanmaktadır. GT’nin kendisi ve reklâm sloganı “Yalnızca uçmak bundan daha heyecanlı!”, o zamandan beri hiç unutulmayan birer klasik olmuştur.

Yeni Opel GT’nin tasarımı için esin kaynağı olan düzgün, pürüzsüz Vauxhall VX Lightning konsept otomobil de gösteriliyor. VX Lightning, ilk kez 2003 yılında Vauxhall’ün 100’üncü yıldönümünde görücüye çıktı. İngiltere, Birmingham’deki İleri Tasarım Stüdyosu ve Rüsselsheim’daki Tasarım Merkezi arasında ortak proje olarak geliştirildi. İşte bu ortak proje bize yeni Opel GT’ye olan benzerliği en iyi şekilde anlatmaktadır.

Doğrudan doğruya karşılaştırdığımız zaman, şaşırtıcı tasarımları ve klasik spor otomobil özellikleri ile, Lightning ve GT’nin, orijinal GT’ye ait başarılı konsepti yakaladığını açıkça görmek mümkündür. Ancak yeni versiyon bir “geriye yönelim” değildir, fakat modern, eşsiz bir otomobildir – Bir artı özellik ile birlikte!… – Yeni GT, üstü açık sürüş keyfi için yaratılan bir “roadster” dir. Bu da ilk GT sahiplerine adanan bir özellikti. Opel/Vauxhall Avrupa Pazarlama Bölümü Üst-Düzey Yönetici Direktörü, Alain Visser bu konuda şu açıklamayı yaptı: “Yeni Opel GT’yi, daha çok klasik bir spor otomobil çizgilerinde tasarladık: Yepyeni soft-tavanlı ve arkadan-çekiş sistemli. Aynı zamanda, fark yaratan tasarımı, Opel ailesinin bir üyesi olduğunu vurgulamaktadır.”

Adam Opel House’da, Friedrich-Lutzmann-Ring 1’deki sergi, 3 – 29 Mart tarihleri arasında her hafta Pazartesi’den Cuma’ya kadar saat 8:00 – 17:00 arasında açıktır. Daha sonra yine aynı GT Ekspozisyonu, Essen’de dünyanın en büyük klasik otomobil fuarı olan “Techno Classica” da sunulacaktır. En sonunda 14 Nisan’da, üç ay için “Opel in Berlin”e taşınacaktır.

Adam Opel House’da Opel GT Ekspozisyonu

Klasik spor otomobil: GT/J, ilk kez 1971’de Cenevre Otomobil Fuarı’nda kamuya sunuldu ve Ağustos 1973’te üretimin sona ermesine kadar rekabet gücünü korudu. “J” harfi, “Junior (Yaşı, kıdemi küçük olan)” anlamındadır. GT’nin ön panjuru parlayan kromdan imal edilmiştir, GT/J ise spor mat siyah bir ızgaraya sahiptir. GT/J, GT’nin başarı öyküsünün sona ermesine işaret ediyordu.

Şapka oyunu : “Experimental GT”, ilk kez 1965’te Frankfurt IAA’da sunuldu ve son derece başarılı olarak kamunun tüm iştahını kabarttı. Üretim versiyonu için ilk lansman 1968’de yapıldı ve işte o zamandan beri Almanya’da en popüler spor otomobillerden biridir. En sonuncu GT “Aero” idi ve yalnızca iki adet üretildi.

Yaratıcı reklâmcılık çağı: Yaratıcılık konusuna gelince, reklâmcılar, GT tasarımcılarının başlattığını devam ettirdiler. “Yalnızca uçmak bundan daha heyecanlı” reklâm sloganı, spor otomobil sürücülerinin duygularını coşturdu ve Almanya’da yapılan konuşmalarda oturmuş bir söyleyiş tarzı oldu.

“Yalnızca uçmak bundan daha heyecanlı”. Yeni Opel GT, Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı’nda dünya prömiyerini kutlarken, diğer yandan Opel, GT’nin bir efsane olan selefinin tarihçesini kamu ile paylaşıyor. Opel’in Rüsselsheim’daki merkezinde gerçekleştirilen Opel GT Ekspozisyonu, bugün bile hâlâ tüm duyguları coşturabilen bu klasik otomobili ağırlıyor. Opel’in GT Sergisi, 3 – 29 Mart arasında her hafta Pazartesi’den Cuma’ya kadar saat 8:00 – 17:00 arasında açıktır.

Etiketler:
Kategori: Haberler, Markalar, Opel, Otomobil Haberleri
Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com