Gösterim: 1.083
Eklenme: 17 Mart 2006
Saat: 17:58
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Saab Aero X

Saab Aero X konsepti, performans otomobili tasarımında benzersiz bir ifadeyi yaratmak için Saab’ın havacılık ve İskandinav köklerinden gelen gücünü kullanmaktadır. Geleceğin tasarım eğilimlerini ortaya çıkaracak bir çalışma olarak algılandığı için, onun yenilikçi özellikleri geleceğin Saab ürünlerine esin kaynağı olacak gelişmiş bir tasarım dilini yansıtmaktadır. Bu, iki koltuklu spor coupé otomobil, hem dış görünüm ve hem de iç mekan bakımından otomotiv tasarım geleneğinin ötesinde bir modeldir.

Öncelikle, kapılar veya ön cam kolonları bulunmamaktadır. Bunun nedeni, sadece bir jet uçağında görebileceğiniz şekilde, bir kokpit siperliğinin Saab Aero X’e adapte edilmiş olmasıdır. Bu, Aero X pilotuna tam 180 derecelik bir görüş alanı sunmakta ve aynı zamanda da, otomobilin alçak kabinine giriş ve çıkışları kolaylaştırmaktadır.

Saab Aero X’in gücü, sadece 4 çeker olmasından değil, kullanılan farklı bir motordan da kaynaklanmaktadır. 400 hp gücündeki çift-turbo BioPower V6 motoru, tamamen fosil-kökenli CO2 emisyonlarını ortadan kaldıran, çevreye saygılı ve sürdürülebilir bir enerji kaynağı olan biyo-etanol ile çalışmaktadır. Bu gelişmiş motorun ‘yeşil gücü’, ‘sorumluluk taşıyan performans’ ifadesine yeni bir anlam kazandırmaktadır.

Saab Aero X’in kokpiti, iç mekanda konvansiyonel gösterge ve düğmeleri tamamen kaldırarak da, sade İskandinav tasarım geleneğine farklı bir boyut eklemektedir. Saab, bunların yerine, İsveç cam ve hassas donanım üreticilerinden alınan ve bilgilerin 3-boyutlu grafikler şeklinde cam-gibi akrilik ‘düz yüzeylere’ yansıtıldığı teknikler uygulamıştır.

Tüm dış ve iç aydınlatma işlevlerinde özel bir LED kullanılmaktadır. Bu teknoloji, geleceğin Saab ürünlerinde gittikçe artan oranlarda kullanılacaktır.

Otomobil ağırlığından tasarruf sağlayan karbon fiber gövdesi, hafif güç aktarma ünitesi, elektronik kontrollü süspansiyonu ve dört-tekerlek-çekişli olma özelliği ile Saab Aero X, görünüşüyle uyumlu bir performans vadeden, heyecan verici bir otomobildir. Bilgisayar simülasyonları, sıfırdan 100 km/saat hıza sadece 4,9 saniyede çıkabildiğini ve maksimum hızının 250 km/saat (sınırlı) olacağını göstermektedir.

Böylesine sürücü odaklı olmasına karşın, Aero X yine de tüm Saab tasarımlarında görmeyi umduğunuz kaliteyle birlikte şaşırtıcı bir pratiklik de sunmaktadır. Büyük bir ustalıkla tasarlanmış arka kısmında, konvansiyonel bir arka kapak ile onun altında gizli bir kayar çekmeceye sahip yararlı bir ikili saklama olanağını da sunmaktadır.

GM Avrupa Tasarım Direktörü Bryan Nesbitt, “Bu çalışma, Saab marka mirasının gücünün, cesur ve yenilikçi tasarıma ne ölçüde esin kaynağı olduğunu göstermektedir” ve “Saab markasıyla ileriye doğru yol alırken, İskandinav tasarım değerleri kapsamında dikkatle şekillendirilmiş bu marka varlığına bağlı kalacağız.” diyor.

Saab Aero X, Saab’ın yarattığı ve her biri çeşitli marka kalitelerini vurgulayan konseptler dizisinin sonuncusudur. Bunlar arasında, ‘dört-boyutlu’ 9X (IAA Frankfurt 2001), 9-3X Cross-over Coupé (Detroit 2002) ve 9-3 Spor Hatchback (IAA Frankfurt 2003) de bulunmaktadır.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com