Gösterim: 1.106
Eklenme: 2 Şubat 2010
Saat: 15:52
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
BMW Hydrogen 7

Kusursuz Sürüş Keyfinde en yüksek standardın tadına varmanız için çok çeşitli seçenekler geleceği işaret ediyor. Tüm modellerini ve diğer yeniliklerini, Detroit’teki 2010 Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı (NAIAS)’ da görücüye çıkaran seçkin Alman otomobil üreticisi BMW’ nin sloganı işte bu.

Detroit’ teki medya ve kamuoyu 16 – 24 Ocak 2010 tarihleri arasında düzenlenecek olan fuarda, büyüleyici ultra spor BMW Z4 sDrive35is modelinin dünya prömiyerinin yanı sıra, yeni güç aktarım teknolojisinin ayak seslerine de tanıklık edecek: BMW ActiveHybrid 7 ve BMW ActiveHybrid X6, ilk kez Amerikan kamuoyunun beğenisine sunulacak.

BMW’ nin bu ilk hibrid modelleri, BMW gibi yüksek değerli otomobiller yaratan bir üreticinin, yanmalı motor ile elektrikli çekişi birleştiren yenilikçi teknolojiler aracılığıyla, verimlilik ve sürüş dinamiklerine ne büyük artılar sunabileceğinin etkileyici birer kanıtı.

Markanın yenilikçi gücünün bir diğer kanıtı da BMW 5 Serisi Gran Turismo modelinin ABD’de satışa sunulması; emsalsiz bir sürüş deneyimi için lüks seyir konforu, üstün değişkenlik ve yükseltilmiş koltuk pozisyonları ile etkileyici oranda düşük yakıt tüketimi ve egzoz emisyonunu bir araya getiren bu yeni model, BMW EfficientDynamics’in sunduğu sayısız teknolojiden yararlanıyor.

Kusursuz Sürüş Keyfinin simgesi olan yeni BMW Z4 ise çok kısa bir süre içinde Kuzey Amerika pazarında adını altın harflerle yazdırdı. Klasik roadster’ ın bu yeni yorumu açılır kapanır tavanı, neredeyse arka aksa kadar çekilmiş koltukları ve altı ileri vitesli güçlü motoruyla, sürüş dinamiklerinde yepyeni bir boyuta giriyor: BMW ayrıca 2010 NAIAS’ ta, Yüksek Hassasiyetli Enjeksiyon sistemiyle maksimum 250 kW/340 bg çekiş ve 450 Nm/332 lb-ft tork sağlayan Twin Turbo özelliğine sahip BMW Z4 sDrive35is modelini sunmanın da gururunu yaşıyor.

ABD’ de ilk kez Roadster’ da kullanılan çift debriyaj işlemi özelliğine sahip yedi vitesli Spor Otomatik şanzıman sayesinde, BMW Z4 sDrive35is 100 km/s hıza sadece 4,8 saniyede ulaşıyor.

BMW EffecientDynamics sayesinde, güçte, performansda ve sürüş dinamiklerinde elde edilen bu büyük güç, yakıt tüketiminde en küçük bir artışa bile yol açmıyor. AB test dolaşımında elde edilen 100 kilometrede 9.0 litre (ABD’ de 26,1 mpg) yakıt tüketimi ve kilometrede 210 gram CO2 emisyonu, normal Spor Otomatik vitesli BMW Z4 sDrive35i modelinin değerleriyle aynı.

Yüksek değerli Alman otomobil üreticisi, BMW EffecientDynamics gelişim stratejisinin benimsenmesinin ardından, dünyanın dört bir yanından müşterilere gerek sürüş dinamikleri, gerekse verimlilik açısından yeni standartların tadını çıkarabilecekleri en doğru modelleri temin eden benzersiz seçenek ve teknoloji çeşitlerini sunuyor. Baştan sona üstün verimlilik sağlayan güç üniteleri ve şanzımanlar ve aynı şekilde motorun yardımcı ünitelerinde verimliliği pekiştiren teknoloji ve özelliklerin yanı sıra, optimize edilmiş aerodinamik yapı ve akıllı hafifletici teknoloji de bir yandan markanın en tipik özelliği olan Kusursuz Sürüş Keyfinin her kademesinde mükemmel bir ahenk sağlarken, diğer yandan da yakıt tüketimini ve emisyon oranını şaşırtıcı ölçüde düşürüyor. BMW ActiveHybrid tekonoljisi de, BMW EfficientDynamics’in bir diğer kilometre taşı olarak pazara girmek üzere.

BMW ActiveHybrid 7, bir V8 benzin motoru, sekiz ileri otomatik vites ve bir de elektrik motorunu hafif hibrid konseptinde bir araya getiren ilk otomobil. Bir tarafta daha da geliştirilmiş sekiz silindirli TwinPower Turbo Teknolojisi ile Yüksek Hassasiyetli Enjeksiyon’un bileşimi olan benzin motoru, diğer tarafta ise bir elektrik motoru, BMW ActiveHybrid 7’ye 342 kW/465 bg ve 700 Nm/516 lb-ft torkluk bir toplam güç sağlıyor.

Güç tekerleklere sekiz ileri vitesli şanzımanla iletiliyor. Buna karşılık, otomatik şanzıman üzerinde konvertör ile yanmalı motor arasına yerleştirilen elektrik motoru, gücünü özellikle otomobil uygulamaları için geliştirilmiş bir lityum iyon aküden alıyor.

Her iki güç kaynağının kusursuz bir hassasiyetle tasarlanmış etkileşimi, yalnızca üstün düzeyde bir verimlilik sağlamakla kalmıyor, BMW ActiveHybrid 7′ nin sunduğu dinamik performansı ve sürüş konforunu da optimum seviyeye çıkarıyor. Tek bir örnekle özetlemek gerekirse; 0′ dan 100 km/s hıza sadece 4,9 saniye ulaşan BMW ActiveHybrid 7 AB test dolaşımlarına göre 100 kilometrede sadece 9.4 litre (ABD’ ye göre 24.9 mpg) yakıt tüketirken, CO2 emisyonunu ise kilometrede 219 gram seviyesinde tutuyor.

BMW ActiveHybrid 7’nin bir diğer özelliği ise, trafik lambalarında veya sıkışık trafikte durakladığınızda rölanti sürelerini en aza indiren ve böylelikle fazladan yakıt sarfiyatını önleyen Auto Start Stop işlevi. İlk kez bir otomobilde klima ve havalandırma motor kapalıyken bile çalışabiliyor; aynı şekilde bu Yüksek Performanslı Lüks Sedan’ın enerji yönetimi özelliği, klimanın otomobil dururken bile çalıştırılabilmesine olanak tanıyor.

BMW firması, BMW ActiveHybrid 7’ye paralel olarak, Active Hybrid X6 modelini de 2010 NAIAS’ta tüketicinin beğenisine sunuyor. Dünyanın ilk tam hibrid çekişli Spor Aktivite Kupesi, yüksek değerini emsalsiz yanmalı motor elektrik motoru kombinasyonunun sunduğu seçeneklere borçlu. otomobilin çekiş sistemi 300 kW/407 bg sağlayan BMW TwinPower Turbo Teknolojisi ürünü V8 motor ile sırasıyla 67 kW/91 bg ve 63 kW/86 bg maksimum güç üreten iki senkronize elektrik motorundan oluşuyor. Elektrik motorları güçlerini bagaj bölmesinin altında yer alan ve otomobil içindeki ağa da güç sağlayan yüksek performanslı bir NiHM aküden alıyor.

Böylelikle sistemin maksimum gücü 357 kW/485 bg’ye olurken, maksimum tork da 780 Nm/575 lb-ft’e ulaşıyor. Üç çekiş ünitesinin hassas kontrollü etkileşimi BMW ActiveHybrid X6’nın her süratte genel verimliliğini optimum düzeye çıkarıyor. Sıfırdan 100 km/s hıza 5,6 saniyede ulaşabilen BMW ActiveHybrid X6’in elektronik sınırlamalı azami hızı 236 kms/s veya 146 mph (Opsiyonel Spor Paketi ile birlikte ise 250 km/s veya 155 mph). Öte yandan EU5 test dolaşımına göre ortalama yakıt tüketimi 100 km’ de sadece 9.9 litre (ABD’ de 23.7 mpg) iken, CO2 emisyonları ise kilometrede 231 gram.

BMW’nin bu ilk tam hibrid 60 km/s veya 37 mph hıza kadar sadece elektrikle çalışabiliyor ki, bu süreçte en küçük bir CO2 emisyonu dahi yaratmıyor. Yanmalı motor ise sadece gerektiğinde otomatik olarak devreye giriyor.

Çift modlu aktif şanzıman, bu iki çekiş sistemini her durumda en ideal kombinasyonda çalıştırarak verimlilik seviyesini ve sürüş dinamiklerini pekiştiriyor. İki elektrik motoru, üç planet dişli takımı ve dört çok diskli debriyaja sahip aktif şanzıman, çekiş sisteminin gücünü, yedi vitesli otomatik şanzıman ile aynı şekil ve kalitede aktarırken, akıllı xDrive tüm tekerleklerden çekiş sistemi gücü ön ve arka tekerleklere değişken olarak dağıtıyor.

BMW’ nin 2010 NAIAS’ taki üçüncü ABD prömiyeri ise Gerçek anlamda yenilikçi bir otomobil konsepti: Saha önce hiç görülmemiş bir segment açan BMW 5 Serisi Gran Turismo, prestijli bir Sedan ve modern bir Spor Aktivite Aracı ile klasik bir Gran Turismo’nun en önemli özelliklerini bir araya getiriyor. Kendine özgü zarif tarzıyla bu emsalsiz dört kapılı çerçevesiz kapılar ve iki parçalı bir bagaj kapağıyla geliyor. Cömert iç hacim lüks konfor sunarken, hafif yükseltilmiş koltuk pozisyonları kolay erişim ve trafiğe daha yukarıdan bakış sağlıyor ve gerçekten etkileyici genişlikte bir çeşitliliğe olanak tanıyor.

Satandart özellikleri arasında güçlü ama verimli motorlar, sekiz vitesli otomatik şanzıman ve Dinamik Sürüş Kontrolü bulunan BMW 5 Serisi Gran Turismo’ da, en gelişmiş süspansiyon teknolojisi ve yenilikçi sürücü destek sistemi, gerçek anlamda benzersiz bir sürüş deneyimi yaşatmak için birbiriyle etkileşimli olarak çalışıyor. Örneğin 550i Gran Turismo, 300 kW/407 bg’lik maksimum güç üretimi için enerjisini BMW TwinPower Turbo ve Yüksek Hassasiyetli Enjeksiyon sistemlerine sahip bir V8 motordan alıyor. Buna karşılık BMW 535i Gran Turismo ise yeni geliştirilen ve altı ileri vitesle bir turboşarjör, doğrudan benzin enjeksiyonu ve tam değiştirilebilir VALVETRONIC valf denetimi özelliklerini tek düzenekte toplayan bir sisteme sahip. BMW TwinPower Turbo 3,0 litrelik silindir hacmi ile 225 kW/306 bg maksimum güç sağlıyor. Ve BMW EffecientDynamics sayesinde BMW 5 Serisi Gran Turismo’nın her iki versiyonu da bu segment ve bu ölçüde bir performans için benzersiz düzeyde bir yakıt ekonomisi ve emisyon denetimi sunuyor.

BluePerformance teknolojisine sahip BMW Gelişmiş Dizel de Kusursuz Sürüş Keyfi’nin tadını düşük yakıt sarfiyatı ve egzoz emisyonu ile çıkartmanız için size başka bir fırsat sunuyor.

Altı silindirli dizelde özel varyasyonlar olarak BMW 335d Sedan ve BMW X5 xDrive35d modellerini sunan BMW, özel olarak Kuzey Amerikan otomobil pazarının beklentilerine odaklanıyor ve dolayısıyla da bu çekiş teknolojisinin dünya çapında pazara sunuluşunu buradan başlayarak destekliyor. Maksimum 265 bg güç üreten güç ünitesi, Değişken Twin Turbo Teknolojisi ve yüksek basınçlı doğrudan enjeksiyon sistemi sayesinde, şimdiye kadar benzeri görülmemiş bir sürüş menzili sağlıyor. Keza nitrik oksit (NO) seviyesini en düşük seviyeye çekmek için bir dizel parçacık filtresi, bir oksidasyon katalizörü ve SCR (Seçmeli Katalitik Azaltma) sistemi ile donatılan yeni model, artık ABD’nin en sıkı emisyon standartlarını uygulayan eyaletlerinin şartlarını bile karşılıyor.

Yaygın olarak bilinen adıyla Detroit Otomobil Fuarı, ilk kez 1907’de bölgesel bir etkinlik olarak düzenlendi ve düzenli bir etkinlik haline geldiği 1987 senesinden bu yana da Kuzey Amerika kıtasının en önemli uluslararası otomobil fuarlarından biri konumunda. Son olarak 2009 senesinde NAIAS organizatörleri Detroit’teki Cobo Center’da 650.000’den fazla ziyaretçi kaydetti.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com