Gösterim: 1.167
Eklenme: 29 Haziran 2006
Saat: 18:10
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Chevrolet Captiva

Chevrolet, Avrupa’daki ürün atağında Captiva ile yeni bir adım atıyor. 1935 yılında Suburban Carryall ile SUV’u yaratmış olan şirket, üç bakımdan yeni bir zeminde sahneye çıkıyor. Dinamik olarak tasarlanmış Captiva, Chevrolet’in Avrupa serisindeki ilk kompakt SUV olup aynı zamanda ilk dizel model ve ESP (elektronik denge programı) ile sunulan ilk araç özelliğini taşıyor.

Chevrolet Captiva, Avrupa’da pazara bu yaz girecek ve hızla büyüyen SUV pazarında çekici bir araç çizgisi sunacak. Kompakt boyutlara (uzunluk/genişlik/ yükseklik: 4.635/1.850/1.720 mm) sahip, güçlü, sportif tasarıma sahip ve baz versiyonunda bile kapsamlı bir donanım serisi sunan bu yeni model, Avrupalı müşteriler için mükemmel bir şekilde uyarlanmıştır. Müşteriler, beş ve yedi koltuklu modeller arasından seçim yapabilecektirler.

Segment: Piyasa araştırma uzmanları daha fazla büyüme bekliyor

SUV pazarı, Avrupa’daki en hızlı büyüyen segmentlerden biridir. Piyasasının genelindeki payı 1998 yılından beri yüzde 6 ile ikiye katlanmıştır. Piyasa araştırma firması B&D Forecast tarafından yürütülen bir çalışmaya göre, kompakt SUV sınıfının alt segmenti, 2010 yılına kadar yüzde 48 oranında büyüyecek ve 668.000 adete ulaşacaktır. Chevrolet Avrupa, 2006 yılı sonuna kadar Avrupa genelinde yaklaşık 10.000 adet Captiva satmayı hedeflemektedir. İlk satış yılı olan 2007’nin tümünde, şirket Avrupa’daki yaklaşık 36.000 tüketicinin Captiva alacağını tahmin etmektedir.

Tasarım: SUV kadar sağlam, sedan kadar şık

Güçlü, sofistike ve sportif; yeni Captiva’nın mükemmel tasarımını tanımlayan tipik sıfatlar. Captiva, SUV’un sağlamlığını orta sınıf bir sedanın şıklığı ile birleştirmektedir. Sade yan profiline kalın tekerlek kesmeleri, geniş lastikler ve güçlü omuz çizgisi hakimdir. Parıltılı, üç boyutlu farlar, dış aynalarına entegre edilmiş dönüş sinyalleri, ön çamurluklardaki hava emme girişleri ve kavrama tipi kapı kolları gibi birçok sofistike özelliğe sahiptir. Kalın tekerlek kemerleri ve koruyucu dış çıtalar ile önde ve arkadaki kayma plakaları gibi tipik SUV elemanları göz alıcı görünümü tamamlamaktadır. “Sağlam /sportif” ile “şık/zarif” kavramları arasındaki etkileşim iç mekanda da devam etmektedir. Zarif dekoru, modern bir ambiyansı, iyi ergonomik nitelikleri ve birçok konfor özelliklerini göstermektedir.

İlk defa bir dizel motor

Yeni Captiva, Chevrolet Avrupa’nın model serisine ilk kez bir dizel motoru getirmektedir. Modern dört silindirli motor, 1.991 cm³ ve 150 hp güç üretmektedir. MVEG standartlarına göre tüketiminde, dizel motor 100 km’de sadece 7,4 litre dizel yakıt kullanımını gerektirmekte, bu da Captiva’nın, 65 litrelik yakıt deposu ile maksimum 870 km yol yapmasını sağlamaktadır. Bakımı ve katkı maddelerinin ilavesini gerektirmeyen dizel partikül filtresi standarttır. 16 Valfli Motor, dizel yakıtın 1.600 bara kadar bir basınçta yanma odalarına enjekte edildiği, Bosch üretimi son kuşak bir ortak yakıt hattı sistemini içermektedir. Motorun diğer teknik özellikleri arasında alüminyum silindir başlık, balans şaftı ve değişken geometrili turbo şarj ünitesi (VGT) de bulunmaktadır.

Dört çekişli sistem: Sofistike ve oldukça pratik

Optimum çekiş gücü gerektiğinde, Chevrolet Captiva dört tekerlek çekişli sistemi arka tekerlekleri 100 milisaniyenin üç katı kadar bir sürede devreye almaktadır. Otomobilin tam gücü, keskin virajlarda, yokuş tırmanışları sırasında veya kaygan zeminlerde yola aktarılmaktadır.

Normal sürüş koşullarında, itme kuvvetleri tamamen ön tekerleklere aktarılmaktadır. Elektronik kontrol ünitesinin daha fazla çekişe ihtiyaç olduğunu belirlemesi halinde, ön ve arka tekerlekler arasında dağıtılan tork 50:50 oranına kadar sürekli olarak değiştirilebilmektedir. Tekerlek kayması dışında, gaz pedalının konumu, motor hızı, sürüş hızı, yalpalama ve direksiyon açısı gibi çok sayıda bilgi sistem tarafından işlenmektedir. Dört tekerlekli çekiş sistemi ABS ve ESP sistemlerine tamamen entegre edilmiştir.

Şasi, önde McPherson süspansiyonu ve arkada da dört tekerlek bağlantı aksına sahiptir. Dört tekerleğin tümü, içten havalandırmalı disk frenleri ve modern bir ABS sistemi ile donatılmıştır.

ESP sistemi, Captiva’da standart bir özellik olarak dahil edilmiştir. Ülkeye ve donanıma bağlı olarak, Alman uzman kuruluşu Continental-Teves ile birlikte geliştirilen modern sistem, HBA (Hidrolik Fren Yardımı), DCS (İniş Kontrol Sistemi) ve ARP (Yuvarlanmaya Karşı Aktif Koruma) gibi birkaç ek fonksiyonu da içermektedir.

Koruma sistemleri: Altı adet hava yastığı

Aktif güvenlik olduğu gibi, pasif güvenlik de Captiva’nın önemli gelişim hedeflerinden biriydi. Yeni Chevrolet SUV’da, koltukların tamamında üç noktalı emniyet kemeri ile birlikte emniyet kemeri gerdiricileri ve ön koltuklar için emniyet kemeri güç sınırlayıcıları bulunmaktadır.

Bir kaza anında, çarpmanın yönüne bağlı olarak, birkaç milisaniye içerisinde altı adet hava yastığı hareket geçmektedir: Sürücü ve ön yolcu hava yastıkları; sürücü ve ön yolcu yan hava yastıkları ve perde hava yastıkları.

Chevrolet Captiva bir aile otomobilidir; bu nedenle, geliştirme ekibi için en önemli husus küçük çocuklar için optimum korumanın sağlanması olmuştur. Çocuk güvenlik koltukları, Isofix bağlantı noktalarının yardımı ile hızlı ve güvenli bir biçimde kilitlenebilir.

Alan: Pek çok saklama olanağı

Captiva’nın geniş iç mekanı, seyahat için onu mantıklı bir seçim haline getirmektedir. Koltukların birinci ve ikinci sıralarındaki omuz bölümleri 1.455 mm olup bu özellik SUV disiplinine yeni katılan bu otomobili sınıfının en iyileri arasına sokmaktadır. Öndeki 1.035 mm ve arkadaki 940 mm ile bacak mesafesi ile de sınıfının en üst düzeyindedir. Bunun yanı sıra, altı yolcu taşımak isteyenler için, Captiva yedi koltuklu olarak sunulan ender SUV modellerinden biridir.

Standart donanım: Elektrikli camlar, CD çalar ve çok daha fazlası

Aracın standart özellikleri arasında elektrikli camlar, uzaktan kumandalı merkezi kilitleme, hıza bağlı olarak kesintili çalışan ön cam silecekleri, bağımsız olarak açılabilen arka cam, siyah tavan rafı ve kaliteli sekiz hoparlörlü ses ünitesi, RDS radyo ve MP3 fonksiyonlu CD çalar yer almaktadır. Bu özelliklerin yanı sıra araç standart olarak dört tekerlek çekiş özelliği ile birlikte sunulmaktadır. Donanım dört kollu deri direksiyon, 17 inç hafif alaşımlı alüminyum jantları, yükseklik ayarlı direksiyon kolonu, ön konsol kol dayama, yolcu koltuğu altında bir çekmece, ön sis farları, otomatik karartmalı dikiz aynası ve bagaj bölmesinin tabanında ağ içermektedir. Donanım düzeyinden bağımsız olarak, yedi-koltuklu otomobilde ESP elektronik denge programı, otomatik seviye kontrolü, ve ultrasonik park yardımı her zaman mevcuttur.

Chevrolet Avrupa’nın başarı öyküsü: Hala yükselişte

Avrupa genelinde satılmış olan toplam 103,214 otomobil ile (GM Avtovaz ve Amerika modelleri dahil) Chevrolet, 2006 yılının ilk dört ayında da başarı öyküsünü sürdürmüştür. Ocak ayından Nisan ayına kadar Chevrolet satışlarının hacmi önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 8,9 artmıştır. Chevrolet’nin Ocak-Nisan dönemindeki ait pazar payı, geçen yılın aynı dönemindeki yüzde 1,3 oranına karşılık, yüzde 1,4 olmuştur. Chevrolet, Nisan ayında 28.238 otomobil satmıştır ve bu rakam Nisan 2005 rakamının yüzde 8 üzerindedir. Nisan ayında Danimarka’da (+ yüzde 38,9), Almanya’da (+yüzde 38,0), İtalya’da (+yüzde 21,5) ve Rusya’da (+yüzde 244,3) mükemmel sonuçlar elde edilmiştir. Son rakamlar içerisinde Rusya piyasası için GM Avtovaz tarafından üretilen 12.846 adet otomobil ve Amerika’da üretilen 1.567 adet otomobil de yer almaktadır.

Tasarım

Sağlamlık, dinamizm ve modern tasarım

# SUV ve Station wagon konseptlerini birleştiren model
# Global GM ağına bağlı yeni tasarım merkezi

Captiva ile model ve tasarım tarihi açısından Chevrolet için yeni bir devir başlamış olmaktadır. Bu dinamik tarzda şekillendirilmiş geçiş aracı, bir SUV’nin sağlamlığı ile bir station wagonun stile sahip yapısını optik olarak bir araya getirmekte.

Ön görünümün en önemli tasarım ayrıntılarını aşağıda belirtilmektedir:

# Radyatör ızgarasından eğimli bir biçimde arkaya ve A sütunlarına doğru akan dinamik kıvrım çizgilerine sahip cesurca biçimlendirilmiş motor kapağı
# Göz alıcı ızgara ve belirgin bir şekilde çapraz çubuğa yerleştirilmiş Chevrolet’nin papyon amblemi
# Saydam camlı büyük gösterişli farlar
# Geniş tabanlı ve entegre dönüş sinyal lambalarına sahip (opsiyonel) büyük boyutlu dış aynalar
# Bal peteği stilindeki hava girişleri ve ön çamurluktaki hava giriş delikleri
# Tampona entegre edilmiş çarpıcı yuvarlak sis lambaları (opsiyonel)
# Gümüş renkli kayma plakaları

Yan görünüme aşağıdaki stil elemanları hakimdir:

# Arkaya doğru yükselen vurgulanmış kıvrım çizgileri
# Cesur tekerlek bombeleri ve koruyucu dış çıtalar gibi tipik SUV elemanları
# Camların alt kenarlarındaki krom şerit, dış aynalara entegre edilmiş dönüş sinyali ve öndeki bir hava girişi gibi yüksek kalite ayrıntıları
# Arka yan camın coupé tarzı biçimi ve C sütununda belirginleştirilmiş kıvrım
# Arka tekerlek bombeleri üzerinde coupé tarzı içbükey tasarım
# Büyük jantlar (18 inçe kadar)

Arka bölümün ana karakteristik özellikleri şunlardır:

# Büyük bagaj kapağı
# Bağımsız olarak açılabilen bagaj kapağı camı
# Merkezi dairesel bir eleman olarak tasarlanmış büyük dikey kuyruk lambaları, göstergeler ve geri vites lambaları
# SUV stili dış bagaj kapağı menteşeleri
# İki (sağ ve sol) egzoz borusu
# Gümüş renkli kayma plakaları
# Tampondaki reflektörler

Yeni GM Tasarım Merkezi: Yaratıcı çalışanlar ve modern donanım

Captiva, Incheon’daki GM Tasarım Merkezinde tasarlanmıştır. Tasarımın şirketin marka felsefesi içerisindeki önemini vurgulamak amacıyla, merkezin düzeyi bu yıl önemli ölçüde artırılmış ve genişletilmiştir. Yeni özellikleri arasında Renk ve Döşeme Departmanı için bir teşhir salonu ve yeni modelleri gün ışığında görmek için iç avluda bir döner masa ile araçların ve parçaların tamamen üç boyutlu olarak ve tüm bakış açılarından görüntülenebildiği üç tam boy ekrana sahip modern bir sanal gerçeklik stüdyosu bulunmaktadır.

Kore’deki tasarım stüdyosu uydu aracılığıyla diğer dört GM tasarım merkezine (Russelsheim, Almanya; Warren, ABD; Sao Paulo, Brezilya ve Melbourne, Avustralya) bağlanmış olup; tasarımcılar kendi görsel değerlendirmelerini coğrafi uzaklığa bağlı kalmaksızın yapabilmekte ve tartışabilmektedir.

Kore’de dış, iç ve ileri tasarım alanlarında çalışan ve yeni biçimlere, renklere, kumaşlara ve malzemelere odaklanan toplam 100 çalışan bulunmaktadır. Genişletilmiş GM Tasarım Merkezi toplam 5.000 metrekare alana yayılmıştır.

Motorlar ve Şanzımanlar

Yüksek-torklu dizel motorların ve yeni şanzımanların sunulması

# 150 beygirlik dizel motor
# Beş ileri otomatik şanzıman

Yeni Captiva, Chevrolet’nin ilk olarak bu araç için geliştirdiği modern bir dizel motoru ile sunulacaktır. İlk kez Chevrolet Avrupa’nın bir modeli bir dizel opsiyonu ile sunulacaktır ve bu, tamamen yeni bir dizel motorlar serisinin de habercisidir. 150 hp güce sahiptir ve güçlü itici kuvveti ile maksimum 320 Nm tork değeri dinamik kompakt SUV aracına mükemmel uyum sağlamaktadır.

Motor çapraz olarak monte edilmiş olup Euro-4 egzoz standartları ile uyumludur. Araç yeni bir beş ileri otomatik şanzımanla birlikte sunulacaktır.

Captiva, motoru etkin bir biçimde gövdeden ayırmak için, karmaşık bir dört noktalı nötr tork ekseni montajına sahiptir. Burada motorun ağırlığı, çapraz olarak monte edilmiş şanzımanın dinamik dönüş ekseninin sağ ve sol yanlarına yerleştirilmiş rulmanlarla desteklenmektedir. Bu motor süspansiyon biçimi, özellikle boşta çalışırken, titreşim ve gürültüyü azaltmaktadır.

Dizel: Ekonomik tüketimle birleştirilmiş dinamik hızlanma

Dizel motorları Avrupa’nın otomobil sürücüleri arasında son derece popüler hale gelmektedir, çünkü düşük motor hızlarında bol güç üretmektedirler ve buna rağmen ekonomiktirler: Chevrolet Captiva’daki modern dört-silindirli dizel motor, 1.991 cm³ kapasitesiyle 150 hp güç ve 320 Nm tork üretmektedir.

Hızlanma verileri de aynı oranda iyidir. Beşinci viteste 80 km/saatten 120 km/saat hıza çıkmak sadece 11,8 saniye almaktadır. Ortalama MVEG tüketim standardına göre, dizel motor sadece 7,4 l/100 km tüketime sahiptir ve Captiva 65 litrelik yakıt deposuyla maksimum 870 km menzile sahiptir. Standart olarak, bakım ve katkı maddesi gerektirmeyen bir dizel partikül filtresi ile donatılmıştır.

Silindir başına Dört-valf ünitesi, enjektörlerin dizel yakıtını yanma odalarına 1.600 bara kadar bir basınçla enjekte ettiği, Bosch tarafından üretilen son teknoloji ürünü bir ortak hat yakıt sistemine sahiptir. Bu motorunun diğer teknik özellikleri arasında; alüminyum silindir başlığı, bir denge mili ve değişken geometrili bir turboşarj ünitesi (VGT) bulunmaktadır.

Yeni dizel motor, GM Kore ve GM Powertrain ile ortak olarak geliştirilmiş ve Gunsan/Güney Kore’de üretilmiştir. Dizel motor fabrikası GM Kore’nin üç Kore araç fabrikasının hemen yakınında inşa edilmiş olup, üretim Mart 2006’da başlamıştır. 19,200 metrekarelik tesiste, yılda 250,000 adede kadar motor üretilebilecektir.

Şanzıman: Tamamen yeni ve yüksek tork için tasarlanmış

Dizel motorlar yeni geliştirilen beş ileri otomatik şanzıman ile de donatılabilmektedir. Ünlü tedarikçi Aisin’den temin edilen bu şanzıman, 330 Nm’ye kadar giriş torkları için de tasarlanmıştır. ATF sıvısı da dahil, kompakt motor sadece 91 kg ağırlığındadır. Standart olarak sunulan otomatik şanzıman, opsiyonel olarak vites topuzu kullanılarak viteslerin elle değiştirilmesine de izin veren, bir elle seçim fonksiyonu ile birlikte sunulmaktadır.

İç mekan

Birçok rahatlık fikriyle dolu her günkü pratik dostunuz

# Beş koltuklu veya yedi koltuklu olarak sunulan ortalamanın üzerinde hacim
# Çok kaliteli malzemeleri ve geniş kapsamlı donanımıyla modern iç mekan

Çocuklarınız ve dostlarınızla bir tatil gezisine çıktığınızda, uzun bir hafta sonunu geçirmek için dalış takımınızla birlikte gittiğinizde ya da bir alış veriş merkezine yaptığınız bir ziyareti başarılı bir şekilde noktaladığınızda, Chevrolet Captiva’nın hemen her türlü taşıma işinin altından kalkacak kadar geniş ve çok yönlü olduğunu anlayacaksınız.

Captiva’nın geniş iç boyutları, onu seyahat için mantıklı bir seçenek haline getirmektedir. Koltukların birinci ve ikinci sırasındaki omuz mesafesi 1.455 mm olup, bu özellik SUV disiplininin bu yeni otomobilini sınıfının en iyisi konumuna çıkarmaktadır. Önde 1.035 mm ve arkada 940 mm olan ayak mesafesi de oldukça geniştir. Ayrıca bunu kompakt dış boyutlarına rağmen gerçekleştirmektedir: uzunluk: 4.635 mm, genişlik: 1.850 mm, yükseklik: 1.720 mm. Gövde 2.705 mm.lik bir aks mesafesi üzerine oturmaktadır.

Çok yönlülük: Beş veya yedi koltuklu olarak sunulan pratik yükleme olanakları

Dört yolcu yerine altı yolcu taşımak isteyenler için Captiva kesinlikle doğru seçimdir. Hem yedi koltuklu bir otomobilin ve hem de aynı zamanda offroad aracının sağlamlığına ve aktif güvenliğine sahip bir van aracının değişkenliğini sunan çok ender birkaç SUV modelinden biridir. Bu opsiyonuyla, üçüncü sırada iki ilave koltuğu da sunmaktadır. Doğrudan doğruya arkaya oturmak kolaydır, çünkü koltukların ikinci sırası kolaylıkla tek elle öne katlanabilmektedir. Ayrıca altıncı ve yedinci koltuklara ihtiyacınız kalmadığında, bunlar -ikinci sıradaki asimetrik olarak ayrılabilen koltuklar gibi- tamamen düz bir biçimde katlanabilmektedir. Ön yolcu koltuğu da öne doğru katlanarak size maksimum 2,51 metre uzunluğunda bir bagaj bölmesi sağlayabilir.

Beş koltuklu olarak düzenlendiğinde, bagaj hacmi 465 litredir. Arka koltuklar öne katlandığında ise bu kapasite 930 litreye çıkmaktadır. Yükleme eşiği yerden 77 cm yüksekliktedir ve ilave koruma sağlamak amacıyla plastik bir şeritle kaplanmıştır.

Bir pratik ayrıntı da, bağımsız olarak açılabilen arka camdır. Eğer biri sadece bagaj bölmesine küçük bir şey koymak istiyorsa, bagaj kapağını tamamen açmasına hiç gerek yoktur. Chevrolet geliştirme ekibinin pratik düşüncesinin bir başka kanıtı da, beş koltuklu otomobilin bagaj bölmesinin tabanının arka kısmındaki dev saklama bölmesidir. Birçok bölüme ayrılmıştır ve toplam 140 litrelik bir hacme sahiptir.

Işıklar: Optik uyum için yardımcı üniteler

Eğer kapılar uzaktan kumanda kullanılarak açılmışsa, Captiva yolcularını sinyali onaylayarak selamlar: göstergeler ve kısa huzmeli farlar iki kez yanıp söner. Kapılar açıldığında, iç kısımdaki lambalar yanar.

Aksi durumda da motor susturulduğunda, iç ışıkları vasıtasıyla SUV optik bir onay verir. Başka bir konforlu ışık özelliği ise; şerit değiştirmek istediğinde sürücünün sadece sol sinyal koluna hafifçe basmasının yeterli olması ve bu şekilde gösterge lambasının otomatik olarak üç kez yanıp sönmesidir.

Sürücü kabini: kaliteli tasarım

Modern ambiyansı, iyi ergonomik özellikleri ve çeşitli konfor özellikleri ile Captiva’nın dost iç mekanı içine girmeniz için açık bir davet sunmaktadır. Gösterge paneli, araca kolaylıkla binilmesi amacıyla, koltukların arasında konsoldan ayrılmıştır. Gösterge panelinin kendisi şık ve fonksiyoneldir. Çok kaliteli malzemeler kullanılmış ve zevkli bir biçimde bir araya getirilmiştir. Sürücünün önünde kolay okunabilir ve alüminyum renkli çerçeveyle vurgulanmış, dairesel bir cihazlar dizisi bulunmaktadır. Gösterge panelinin alt kısmı dekoratif bir şeritle üst kısımdan ayrılmıştır. Sürücü kabini, orta konsolun sol ve sağ tarafındaki, üst kısmı dikdörtgen biçimli dört hava jetinin ikisini saklayan, alüminyum renkli elemanlarla dikey olarak bölünmüştür.

Şık ve pürüzsüz biçimde uyumlu, sekiz hoparlöre ve MP3 özellikli CD çalara sahip bilgi eğlence sistemi optimum ses kalitesi sağlamaktadır. Başka bir standart özellik de, bilgi eğlence sisteminin, ek bir konfor ve güvenlik özelliği olarak, direksiyon simidinden kontrol edilmesidir. Anten yan arka camın sağ tarafında iyi korunmuş durumda saklanmaktadır. Altı CD kapasiteli bir CD değiştiricisi de high donanım seviyesinde de standarttır.

Sürücünün tam ön tarafındaki yol bilgisayarı; otomatik klima, dış sıcaklık, ortalama tüketim ve ortalama hız ile depoda kalan yakıtın düzeyi konusunda bilgi vermektedir. Burada bir pusula da bulunmaktadır.

Direksiyon kolonu hem yatay olarak hem de dikey olarak da ayarlanabilmektedir. Sürücü, koltuğun birçok ayarlama olanağı sayesinde, direksiyon simidinin arkasındaki en uygun pozisyonunu bulabilecektir. Normal olarak altı ayar pozisyonu mümkündür, bunun yanı sıra high donanım seviyesinde bulunan elektrikli koltuk sekiz farklı ayarlama olanağını sunmaktadır. Bel desteği de bağımsız olarak ayarlanabilmektedir. Ek olarak, ön kafalıkların yüksekliği ve açısı, sürücü ve yolcuya göre ayarlanabilmektedir.

Tasarımcılar, alışılmışın dışına çıkarak, ufak tefek şeyler için çok sayıda tabla ve bölme sunmuşlardır. Ön koltukların sırt dayanaklarında cepler, kapılarda büyük bölmeler (1.5 litre PET şişeler için), direksiyon simidinin sol tarafında bir park bileti ya da geçiş bileti gözü ve orta tünel üzerindeki kol dayanağı altında bir tabla bulunmaktadır. Ayrıca yolcu koltuğu altında da bir çekmece bulunmaktadır.

Diğer özellikler arasında deri döşeme ve otomatik karartmalı iç ayna ile konforlu iç mekanı otomatik olarak istenen sıcaklığa getirmek için ısıtma ve soğutma opsiyonlu elektronik kontrollü otomatik klima da bulunmaktadır. Bu sistem, torpido gözünü de uygun biçimde soğutabilmektedir.

Spot

Kişiselleştirilmiş çok yönlülük: Yedi koltuklu otomobil

Avrupa pazarındaki araçlardan sadece birkaç tanesi beşin üzerinde koltuk adedine sahiptir. Bunların birçoğu, gereksinim duyulmadığında sökülmesi ve bodrum ya da garajda saklanması gereken ağır koltukların bulunduğu van araçlarıdır. Bunun aksine, yeni bir Chevrolet Captiva almaya ve yedi koltuklu versiyonunu (koltuk konfigürasyonu:2/3/2) kullanmaya karar veren biri, bu koltukları her zaman aracın üstünde taşıyacak ve bu, arkadaşları ya da çocukları aniden onunla seyahat etmek istediklerinde çok yararlı olacaktır. Eğer ikinci ve üçüncü sıralardaki koltuklara ihtiyaç duyulmuyorsa, bunlar ek saklama alanı sağlayacak şekilde tabanla aynı düzeye gelecek şekilde katlanabilirler.

Pazar ve model

Captiva: Chevrolet’nin Avrupa’daki başarısını artıracak yeni bir güç

# SUV pazarı Avrupa’nın en hızlı büyüyen pazarlarından biridir
# Yüksek konfor sunan standart ekipmanı ve beş ve yedi koltuklu versiyonu ile lansmana hazır

Yeni Captiva ile Chevrolet, Avrupa’daki ürün atağını bir adım ileriye taşımaktadır. Bu model, üç açıdan yeni bir zemin oluşturacaktır. Dinamik bir tarza sahip beş-kapılı Captiva, Chevrolet’nin Avrupa serisindeki ilk kompakt SUV otomobili, ilk dizel modeli ve ESP (elektronik denge programı) özelliği ile sunulan ilk otomobilidir.

Alıcılar, beş ve yedi koltuklu ve yüksek standartlar sunan iki farklı donanım seviyesi arasından seçim yapma şansına sahip olacaklardır. Captiva’nın yılın son çeyreğinde Chevrolet showroomlarına gelmesi beklenmektedir

SUV segmenti: Pazar araştırma uzmanları daha büyük gelişmeler beklemektedir

SUV pazarı Avrupa’nın en hızlı büyüyen pazarlarından biridir. 1998 yılından bu yana offroad ve SUV araçlarının toplam pazardaki oranı % 3’ten %6’ya çıkarak katlanmış olup uzmanlar bunun da üzerinde bir büyüme beklemektedirler. Bir pazar araştırma kuruluşu olan B&D Forecast tarafından yapılan bir araştırmaya göre, özellikle bu sınıf daha da güçlenecektir. Kuruluş, bu segmentteki Avrupa satışlarının 2005 ile 2010 arasında % 48 artış göstererek 668.000 adede yükseleceğini tahmin etmektedir.

Chevrolet Captiva gibi cazip yeni ürünler kuşkusuz bu segmenti zenginleştirmektedir. Chevrolet, 2006 yılında tüm Avrupa’da, yaklaşık 10.000 adetlik bir satış ümit etmektedir. Şirketin pazarlama uzmanları Türkiye’nin de Captiva için güçlü pazarlar olmasını beklemektedir. 2007 satış yılının sonunda, şirket Avrupa’daki Captiva alıcılarının sayısının yaklaşık 36.000’e ulaşmasını amaçlamaktadır.

Donanım: Markaya özel, geniş kapsamlı

Yeni Chevrolet Captiva, her ikisi de son derece yüksek donanım seviyesine sahip iki farklı ekipman seviyesi ve beş ve yedi koltuklu versiyonları ile piyasaya sunulacaktır.

High versiyonu ile karşılaştırıldığında bir takım ekipman Medium modelinde bile araç çok zengin bir standart donanıma sahiptir. Standart özellikleri arasında önde ve arkada elektrikli camlar, uzaktan kumandalı merkezi kilit, hıza-bağımlı aralıklarla çalışan ön cam silecekleri, bir arka silecek, bağımsız açılabilen bir bagaj kapağı camı, siyah bir tavan rafı (port bagaj), sekiz hoparlör, RDS radyo ve MP3 fonksiyonlu CD-çalar, dört-kollu deri direksiyon simidi, 17-inç hafif alaşımlı jantlar, eğim ve teleskopik ayar özellikli direksiyon kolonu, kol dayama ünitesi, yolcu koltuğu altında bir çekmece sis lambaları, otomatik karartmalı dikiz aynası ve bagaj bölmesinin tabanına yerleştirilmiş bir ağ bulunmaktadır.

Donanım düzeyine bakılmaksızın, yedi koltuklu otomobilde ESP elektronik denge programı, otomatik düzey sürüş kontrolü, 17-inç jantlar ve ultrasonik arka engel detektörleri özellikleri bulunmaktadır.

Standart olan bu özelliklerin yanı sıra High versiyonu seçildiğinde ısıtmalı ön cam, ısıtmalı deri döşeme, altı diskli CD değiştirici ve 18-inç hafif alaşımlı jantlar gibi birçok üs düzey özellikte araca eklenmektedir.

High versiyonunda araca eklenen diğer özellikler ise aşağıdaki gibidir.

# Entegre gösterge lambalarına sahip, elektrikle ayarlanabilir ve ısıtmalı dış aynalar
# Gümüş-renkli ön ve arka kayma plakaları
# Koruyucu dış çıtalar
# Egzoz borularında krom çerçeve
# Tamponların gövde-rengindeki üst kısmı

Chevrolet Avrupa’nın başarı öyküsü: Çıkış sürüyor

Chevrolet, Avrupa çapında satılan toplam 103.214 adet, 2006’nın ilk dört ayında başarı öyküsünü sürdürmüştür. Chevrolet’nin satış hacmi, Ocak-Nisan arasında, geçen yılın aynı dönemine göre % 8,9 oranında bir artış sağlamıştır. Chevrolet’nin geçen yılın aynı döneminde % 1,3 olan Pazar payı Ocak ve Nisan ayları arasındaki dönemde % 1,4 olmuştur. Chevrolet bu Nisan ayında, Nisan 2005’e göre % 8 daha fazla, yani 28.238 araç satmış bulunmaktadır.

Chevrolet 2005 yılında 240.000 adedin hemen üzerinde bir rekor satış gerçekleştirdi. Bu, yıllık bazda % 26 oranında bir artışı temsil etmekte olup Avrupa’daki yeni araç satışlarının % 1,17’sini oluşturmaktadır. Orta ve Doğu Avrupa’da bu rakam % 2,35’tir.

Pasif güvenlik

Tüm yolcular için kapsamlı koruma

# Sağlam gövde yapısı
# Altı hava yastığı ve Isofix bağlantı noktaları

Elektronik denge programı (ESP) ile desteklenebilen dört tekerlek çekişli sisteme ve modern bir şasiye sahip yeni Chevrolet Captiva’nın güvenlik açısından sunacağı çok şey var. Bir çarpmanın meydana gelmesi durumunda, kapsamlı güvenlik paketi, yolcuların yaralanma riskini azaltmak için mümkün olan her şeyi yapmaktadır.

Gövde yapısı: Güvenli ve sağlam

Yüksek dayanımlı ve fırınlanmış çelikten üretilen sağlam gövde yapısı, bir kaza anında en yüksek seviyede korumayı sağlamaktadır. Ön taraftan alınan bir darbede, yan elemanlar, çapraz elemanlar ve ön elemanlardan oluşan toplam kuvvetleri toplam dört yük yolu üzerinde dağıtmakta ve böylece iç mekan mümkün olduğunca az deformasyona uğramaktadır. Sağlam gösterge paneli çapraz elemanı da, buna ek olarak, boylamasına ön yapılar üzerinden gelen kuvvetlerde yastık görevi görmektedir. Genel yapının daha dayanıklı olmasına yardımcı olmak için, ön kapılar orta ve üst bölgelerde güçlendirilmiştir.

Bunlar, aynı zamanda, “uyarlanmış boşluklar” olarak anılan B-direkleri gibi yan darbeye karşı da koruma sağlamaktadır. Amaca uygun üretilen bu bileşenler ile, çeliğin kalınlığı parça üzerinde yaratılan yüke bağlı olarak çeşitli noktalarda farklılık göstermektedir. Geniş yan elemanlara ve arka aksın önündeki sürüş yönüne göre yerleştirilmiş yakıt tankı ile güçlendirilmiş arka yapı, kazaya karşı koruma önlemlerini tamamlamaktadır.

Koruma sistemleri: Otomobil üzerinde altı adete kadar hava yastığı

Yeni Chevrolet SUV’un diğer güvenlik özellikleri arasında, tüm koltuklardaki üç noktalı emniyet kemerleri ile emniyet kemeri gerdiricileri ve ön koltuklar için kemer gücü sınırlayıcıları da yer almaktadır. Sürücü koltuğunun alt bölümleri, enerji-emici diz desteği ve pedal katlanma sistemi ile korunmaktadır. Chevrolet’nin geliştirdiği bu sistemle, önden gelen bir darbe halinde pedallar otomatik olarak bırakılmakta ve bu şekilde ciddi ayak ve bacak yaralanması riski de azaltılmış olmaktadır.

Kaza anında yolcuların darbeden korunması için birkaç milisaniye içerisinde aşağıdaki hava yastıkları şişmektedir (çarpmanın yönüne bağlı olarak):

# Sürücü hava yastığı
# Ön yolcu hava yastığı
# Sürücü, ön yolcu ve 2. sıra cam tarafı yolcuları için perde tipi tavan hava yastıkları
# Sürücü ve ön koltuktaki yolcu için yan hava yastıkları

Isofix bağlantı noktaları: Çocuk emniyet koltuklarının hızlı ve güvenli şekilde takılması

Chevrolet Captiva aynı zamanda bir aile otomobili olduğu için, geliştirme ekibi için en önemli hususlardan biri küçük çocuklar için optimum korumanın sağlanması olmuştur. Çocuk güvenlik koltukları, Isofix bağlantı noktalarının yardımı ile hızlı ve güvenli bir biçimde kilitlenebilir.

Bu klipsli bağlantılar, Uluslararası Standartlar Organizasyonu (ISO) tarafından standardize edilmiştir. İki 6 mm’lik üzengi, arka sırtlık ve koltuğun kendisi arasında 280 mm aralıklar ile Captiva’nın gövde yapısına monte edilmiştir. Isofix koltuk ise daha sonra yerine basit bir şekilde oturtulmaktadır. Arka dayanağın arkasında bulunan ek üst kuşak da koltuğun öne doğru hareket etmesini engellemektedir.

Isofix sisteminin avantajı, koltuğa kolaylıkla takılabilmesidir. Alman GDV sigorta kurumuna göre, yapılan pratik testler göstermektedir ki her 100 vakadan sadece dördünde ebeveynler Isofix koltuğu takarken hata yapmıştır, Isofix sistemi olmayan geleneksel çocuk koltuklarında ise bu hata oranı % 80’e kadar çıkmaktadır.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com