Gösterim: 787
Eklenme: 17 Mart 2010
Saat: 19:56
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Alfa Romeo Giulietta

İlk olarak Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Alfa Romeo’nun yeni kompakt sınıf modeli Alfa Romeo Giulietta, yaz aylarında Türkiye’de de satışa sunulacak. Fiat Grubu çatısı altında birçok modelde daha kullanılması planlanan ve üzerinde yükseldiği yeni nesil kompakt platform dolayısıyla da dikkat çeken Alfa Romeo Giulietta, 2010 yılında 100. yaşını kutlayacak Alfa Romeo’nun en güçlü silahı olarak dikkat çekiyor. Üçü benzinli ikisi turbo dizel olmak üzere toplam 5 adet motor seçeneğine sahip Alfa Romeo Giulietta’nın en performanslı versiyonu ise 1.8 litre 235 HP’lik benzinli motorla üretilmiş olarak yollara çıkacak.

Alfa Romeo’nun 1950’li yıllarda ilk olarak tanıttığı ve kısa sürede farklı karoser tipleriyle de birer efsane haline dönüşen “Giulietta” model ailesinin adını taşıyarak yollara çıkacak yeni model, Cenevre’de görücüye çıktı. Öncelikle ilkbahar aylarından itibaren üretiminin başlamasına paralel Batı Avrupa pazarlarında satışa sunulacak olan Alfa Romeo Giulietta, yaz aylarından itibaren Türkiye’de de satışa sunulacak. Alfa Romeo Giulietta’da üçü benzinli olmak üzere toplam 5 farklı güç ünitesinden oluşan motor yelpazesine yer veriliyor. Tamamı Euro 5 ile uyumlu ve tüketim ile emisyon değerlerini azaltan “Start&Stop (Çalıştır – Durdur)” sistemiyle donatılabilecek olan motor yelpazesinin giriş seviyesinde 105 HP’lik 1.6 litre hacimli JTD turbo dizel motor yer alıyor. Alfa Romeo Giulietta’nın kaslı kaputu altında görev alacak diğer turbo dizel motor seçeneğini ise 2.0 litrelik silindir hacmine sahip 170 HP’lik motor oluşturuyor. Multiair teknolojisine sahip benzinli motor seçeneklerini ise 1.4 litre 120 HP ve 170 HP’lik motorlar oluşturuyor. Bununla birlikte ilerleyen dönemde Alfa Romeo Giulietta’nın 235 HP’lik 1.8 litrelik motorla donatılmış ve Quadrifoglio Verde konfigürasyonlu versiyonu, “en sportif Giulietta” olarak yollara çıkacak.

Alfa Romeo Giulietta’nın üzerinde yükseldiği platform, Fiat Grubu’nun birçok yeni modeline de ev sahipliği yapması hedeflenen yeni bir kompakt yapıyı sunması bakımından da ön plana çıkıyor. Sınıfının en iyi ağırlık – güç oranının aranmasıyla, platformun yüzde 84’ünde yüksek ve ultra yüksek sağlamlığa sahip çelik kullanılmış. Bununla birlikte 174 kg ağırlığa sahip kompakt platform, önceki yapılara yüzde 10 daha hafif olmasıyla da dikkat çekiyor. Alfa Romeo Giulietta, Alfa Romeo’nun sınırlı sayıda üretilen süper spor otomobili 8C Competizione ile başlayan geleneksel değerlerini koruyarak geleceğe taşıyan bir tasarımsal yaklaşımla şekillendirilmiş. Genel olarak bir “kama”yı andıran profil ile birlikte burun ve arka tasarım yapısına sahip Alfa Romeo Giulietta, ilk etapta keskin birer gözü andıran LED teknolojili ve Gündüz Farı işlevli (DLR) ön farları ve “Trilob” şekilli genetik Alfa ızgarasıyla dikkat çekiyor. Alfa Romeo Giulietta’nın tasarımının en çarpıcı yönünü ise farklı geometrik yapıların buluştuğu arka bölüm oluşturuyor. LED teknolojili ve aracın profilinea kadar genişleyen arka ışıklandırma grubu, Alfa Romeo Brera modelini andıran arka cam ve bagaj kapağı tasarımı ile birlikte geniş tamponlar, yeni modelin göz alıcı yönlerini oluşturuyor. 350 litrelik bir bagaj hacmine sahip olan Alfa Romeo Giulietta, yerini alacağı Alfa Romeo 147 modeline göre 70 litre daha fazla yükleme hacmi sunuyor.

Alfa Romeo Giulietta, farklı sürüş tarzları ve yol koşullarına göre özel olarak uyarlayan bir sistem olan Alfa DNA ile donatılmış olarak yollara çıkacak. Üç farklı ayar (Dinamik, Normal ve Her Türlü Hava Koşulu [All Weather]) mevcuttur ve bu modlar Alfa DNA kullanılarak seçilebilir. Söz konusu sistem, yeni modelin tüm versiyonlarında standart olup, motorun, direksiyon sisteminin ve Q2 elektronik diferansiyelinin çalışma parametreleri üzerinde değişiklik yapmanın yanı sıra denge kontrol sisteminin (VDC) davranış mantığı üzerinde de ince ayarlama yapmaktadır.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com