Gösterim: 1.222
Eklenme: 25 Kasım 2009
Saat: 19:26
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Chevrolet Cruze

Euro NCAP’in 25 Kasım 2009 tarihinde açıklanan son güvenlik testi değerlendirmesi sonuçlarına göre Chevrolet Cruze en yüksek değerlendirme notu olan 5 yıldız alma başarısını gösterdi.

Bağımsız Avrupa güvenlik testi organizasyonu olan Euro NCAP’in 2009 senesi başından itibaren güvenlik testi kapsamı genişletildi ve 5 yıldız almak için daha yüksek güvenlik standart koşulları oluşturuldu.

Chevrolet Cruze oluşturulan bu yeni güvenlik testi kriterlerine göre Kompakt-Sedan segmentinde 5 yıldız alan ilk ve tek model olmuştur.

Chevrolet Cruze 15 Nisan 2009 tarihinde Türkiye pazarına sunulmuş ve kısa sürede Kompakt-Sedan segmentinin en beğenilen iddialı modellerinden biri haline gelmiştir. Coupe tarzı sedan tasarımının yanısıra 8 hava yastığı ve Elektronik Stabilite Kontrol Programı (ESC) gibi yüksek güvenlik özelliklerinin tüm sunulan versiyonlarda standart donanımda olması Cruze’un güvenlik konusuna verdiğini önceliğin ve Euro NCAP güvenlik testlerindeki başarısının önemli bir göstergesidir.

Cruze, hareketli bir bariyerle gerçekleştirilen önden çarpışma testinde 16 maksimum puan ve yandan darbeli çarpışma testinde ise 8 maksimum puan almayı başarmıştır. Chevrolet Cruze’un elde ettiği bu yüksek puanlar, EuroNCAP’in 1997 senesinden itibaren uygulanan çarpışma testlerinde binek otomobillerde her iki testte ulaşılmış en yüksek puanlardır.

EuroNCAP Chevrolet Cruze’a yan merkezden uygulanan ekstra şiddetli darbe testi sonucunda 8 maksimum puanlama üzerinden 7,3 puan gibi yüksek bir puan vermiştir ve bu puan Cruze’un güvenlik kafesinin olası bir yandan çarpışma durumunda yolcuların korunmasında ne kadar etkili olduğunu göstermektedir. Cruze’un koltuk başlıkları olası bir arkadan çarpma durumunda çarpışma enerjisini absorbe ederek yolcuların baş ve boyun incinmelerini azaltacak şekilde konumlandırılmıştır. Cruze ayrıca çocuk ve yaya güvenliğine yönelik gerçekleştirilen testlerden de yüksek puanlar elde etmiştir.

Chevrolet Avrupa Başkanı Wayne Brannon bu konuda şu açıklamayı yapmıştır: “Chevrolet Cruze’un EuroNCAP güvenlik testleri sonucunda elde ettiği olağanüstü başarı bizi son derece memnun etmiştir. Bugün açıklanan bu sonuçlarla, Cruze’un yüksek standartlı bir güvenlik performansı sunduğu onaylanmıştır. Bu başarı Cruze’un göz alıcı coupe tarzı sedan tasarımını ve mükemmel sürüş ve yol tutuş özelliklerini tamamlamakta ve müşterilerimizin ödedikleri paranın karşılığını fazlasıyla aldığını göstermektedir.”

Cruze’un sunduğu güvenlik özelliklerinin asıl kaynağı sağlam gövde yapısıdır. Cruze hassas ayarlı şasi elemanları ile desteklenen yeni bir şasi yapısına (BFI) sahiptir. BFI sistemi sayesinde üst gövde yapısı ile şasi tek bir ünite haline getirilmiş, böylece yüksek bir dayanıklılık ve denge seviyesi yakalanmıştır.

Yapının yüzde atmış dördü üst düzey bir koruma sağlayan yüksek dayanımlı çelikten üretilmiştir. B sütunlarında, kapı ve kilit fitili uygulamalarını destekleyen ultra yüksek dayanımlı çelik malzeme kullanılması ve etkili alüminyum tampon uygulaması güvenliği en üst seviyeye çıkarmaktadır.

Cruze genellikle sadece daha pahalı araçlarda bulunan tüm aktif ve pasif güvenlik sistemlerini standart donanım olarak sunmaktadır:

# 8 hava yastığı
# Elektronik Stabilite Kontrol Programı (ESC)
# Elektronik Çekiş Kontrol Programı (TC)
# Kilitlenmeyi önleyici frenler (ABS)
# Fren Destek Sistemi
# Elektronik Fren Kuvveti Dağıtımı
# Aktif gergili ve kuvvet kontrollü emniyet kemerleri

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com