Gösterim: 1.013
Eklenme: 10 Mart 2005
Saat: 17:54
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Chevrolet Spark

Yepyeni tasarımı ile Chevrolet Spark , bütün Avrupa’da kazanılacak başarının izinde…
# Yepyeni tasarımı ile Chevrolet Spark , Bütün Avrupa’da kazanılacak başarının izinde…
# Kompakt boyutları ve ekonomik motorları sayesinde şehir içi kullanım için ideal bir otomobil…
# Açıkça bayanların favorisi: Tüm sürücülerin % 66’sı bayanlar…
# Türkiye Pazarı Hakkında; Avrupa pazarında olduğu gibi Türkiye pazarında da 0.8 ve 1.0 motor seçenekleri ve S, SE ve SX donanım seviyeleri ile pazara sunulacak olan Spark , baz modelde klima, sürücü hava yastığı, uzaktan kumandalı merkezi kilit, hidrolik direksiyon, elektrikli ön camlar standart olacak. Bunun yanında yolcu hava yastığı, yan hava yastıkları, ABS, hafif alaşım alüminyum jantlar opsiyonel olarak sunulacak. Spark tanıtım çalışmaları Haziran ayında , araç satışı Temmuz ayında başlayacak. Temmuz ayında satışa başlandıktan sonra toplam Chevrolet satışları içinde Spark’ın % 10 – 15 oranına ulaşması planlanmaktadır.

Chevrolet Spark; Batı ve Orta Avrupa’da 2003’te toplam pazarın % 5’ini (890.000 adet) ve 2004’te % 5.5’unu (1 milyon adetten biraz fazla) oluşturan bir segmentte yeralacak. Bu segmentin yükseliş eğilimi devam etmektedir. Chevrolet’nin pazar araştırması ekibi, toplam pazarda A segmenti payının bu yıl % 6.5’a (1.2 milyon adet) ve 2006’da % 7.5’a (1.4 milyon adet) yükseleceğini tahmin etmektedir.

Modern, yeni tasarım, iç hacminin akıllı kullanımı, uygun fiyat ve yüksek mühendisliği ile Spark, bu büyüyen pazardan pastanın büyük bir dilimini almak üzere, yine kesinlikle tüm iddialı özelllikleri üzerinde taşıyor. Ve otomobil sürücüleri arasında yapılan ilk pazar araştırmaları bu iddianın altını çiziyor. Almanya, İtalya ve Polonya’daki “otomobil kliniklerinde” sürücüler, mini Chevrolet konusunda çok pozitif konuştular, bu fikirlerini yeni model ile ilk tanışmalarından hemen sonra belirttiler.

Sürücüler, özellikle “mükemmel model tasarımına ve kompakt boyutlarına” övgüler yağdırdılar. Ayrıca bir eşi benzeri daha olmayan motor kaputu, büyük farlar, tüm dikkatleri üzerinde toplayan, çarpıcı arka farlar ve gösterge tablosunun ortasında kolayca algılanabilen merkezi göstergeler gibi tasarım ayrıntılarını çok beğendiklerini dile getirdiler. Bu gibi teşvik edici sözler ve A segmentinin büyüme tahminlerinden sonra, Chevrolet’nin Avrupa merkezindeki uzmanları Spark’ın geleceğine çok iyimser bakmaktadırlar. Bu yıl içinde satılacak Spark sayısının 90.000 adete ulaşacağını tahmin ediyorlar.

Bu konudaki tüm işaretler, Spark’ın başarı öyküsünü vurguluyor. Bu otomobili seçerken öne çıkan beş kapı özelliği, cömertçe sunulan genişlik ve ferahlık hissi, cazip fiyat ve üç yıllık garanti gibi birçok pratik, kullanışlı nedenlerden dolayı yukarıda anılan durum hiç de bir sürpriz değildir.

Kompakt mini , Batı ve Orta Avrupa’da geçen yıl büyük satış başarısı kazanmıştı. Avrupa’da toplam satış rakamı 57.900 olurken İtalya’da 21.600 adet satışa ulaşıldı. İtalya’yı İngiltere (6370), İspanya (5600), Almanya (5060), Macaristan (3920) ve Hollanda (3300) izledi. Müşterilerin % 62’si, 52 HP’a sahip 0.8 litre ve geriye kalan % 38’i 66 HP’a sahip 1.0 litre motoru tercih etti.

Mini otomobil, dünya çapında çeşitli markalar ve model isimleri altında piyasaya çıkmaktadır. Örneğin, Batı Avrupa’da Chevrolet Matiz adı altında pazarlanırken, Orta ve Doğu Avrupa’da, Güney Amerika ve Endonezya’da müşteriler onu Chevrolet Spark olarak biliyorlar. Diğer yandan, Meksika’da Pontiac Matiz olarak isimlendirilmektedir.

Avrupa ülkelerinin birçoğunda, Chevrolet’nin bu en küçük modeli, esas olarak şehirlerde satın alınmakta ve kullanılmaktadır. Manevra yeteneği, ekonomik motorları ve kompakt boyutları ile şehir içinde kozunu en iyi şekilde oynamaktadır. Ortalama olarak, Spark sahipleri yılda 12.500 km yol yaparlar ve çoğu kez her gün evi ile işi arasında gidip gelen kişiler için çok ucuz maliyetli bir araç olarak kullanılabilir.

Birçok özellik, yetenek, beceriler: Ailenin ikinci otomobili olarak, kompakt, pratik, kullanışlı mini…

Pratik iç hacim kullanımı ve çokyönlülüğü ile Spark, ideal bir aile dostudur. Çoğu kez ailenin ikinci otomobili olarak ve çok yüksek oranda bayanlar tarafından kullanılır (Avrupa’da % 66 oranında bayanlar tarafından kullanılmaktadır.) Bayanlar, bu otomobili çocuklarını okula götürmek, alışverişe gitmek veya akşam saatlerinde sinemaya gitmek ve benzeri park yeri problemi ile karşılaşılan durumlarda kullanırlar.

Yeni dinamizmi ile hayran bırakan eski cazibe

# Kompakt mini’nin en tipik özelliği, gülümseyen bir yüz…
# Tüm dikkatleri üzerinde toplayan gövdenin beden dili, yeni mini’ye modern bir görünüm kazandırıyor.
# Müşteriler, geniş kapsamlı standart özellikleri olan üç versiyon arasından bir seçim yapabilirler.

Tasarım ayrıntılarından biraz bahsetmek gerekirse; entegre göstergeleri ile büyük yuvarlak farlar ve arkada çarpıcı, büyük, yuvarlak lambaları ile Spark’ın sevimli görünümü daha da belirgin.

Ön yüzünde, sağlam görünümlü tampon ve büyük hava giriş menfezi yeni bir sportif tarz yaratır. Güçlü görünüm, motor kaputunun göze çarpan profili ile daha da vurgulanır. V şeklindeki iki çarpıcı kenar, otomobile hemen dikkati çeken bir üç boyutluluk kazandırır. Ayrıca, ön yan pencerelerden devam eden çelik yüzeyler, yan profile olağanüstü ve uyumlu bir bağlantı sağlar. Sert eğimle yükselen omuz tasarım çizgileri ve ön çamurluklara kadar uzanan motor kaputunda giderek birbirine yaklaşan tasarım çizgileri, gerilim ve dinamizm yaratır.

Çeşitlilik: Göstergeler için farklı renk kombinasyonları

Chevrolet tasarım merkezi tarafından dizayn edilen Spark’ın iç mekanının en temel özelliği, iki ana bölüme ayrılan kokpittir. Sürücünün direkt görüş çizgisi dahilinde, tüm kumandalar ve ikaz ışıklarından oluşan yay şeklinde bir gösterge takımı bulunuyor. Daha sonra gösterge tablosunun tam ortasında ve hafifçe yükseltilmiş olarak, tüm Spark yolcuları tarafından kolayca görülebilecek klasik stil analog göstergelerden oluşan merkezi bir kontrol paneli görüyoruz. Bu göstergeler, devir / dakika, hız ve yakıt seviyesi bilgileri verir. Kilometre ve zaman göstergesi, alttaki ekranda dijital olarak gösterilir. Üç farklı zemin rengi göstergelere, taze, genç bir görünüm kazandırır. Beş farklı döşeme kumaşı ve on farklı gövde renginin hangisinin seçildiğine bağlı olarak, ekranların zemini mavi, yeşil veya oranj olabilir.

Ekranların ve göstergelerin yenilik ve değişim getiren düzenlemesinin yanısıra, iç mekanın diğer başka bir çarpıcı özelliği, eşya saklama imkanlarının çokluğudur. Donanım seviyesine bağlı olarak, kokpitin ve torpido gözünün altında iki büyük bölme, yolcu koltuğunun altında bir göz, ortadaki konsolda üç tabla ve iki içecek kutusu tutucu ve her iki ön kapının astarında bir harita gözü ve bardak tutucu bulunmaktadır. Diğer pratik ve kullanışlı ayrıntılar arasında şunları görüyoruz: Yüksekliği ayarlanabilir sürücü koltuğunun yanında ve arkasında cep gözler, ön kafalıklarda alışveriş çantaları asmak için kancalar, güneşliğe entegre bir güneş gözlüğü taşıyıcısı…

Kompakt boyutları ile Chevrolet Spark, olağanüstü manevra yeteneği olan bir araçtır. Bu da şehir içi trafikte çok büyük bir avantaj sağlar. 3495 mm’lik dış uzunluğu (genişlik: 1495 mm; yükseklik /standart olan tavan gözü dahil: 1500 / 1518 mm) ve 9.20 metrelik kısa dönüş çapı ile, her çeşit park yeri için uygundur. Önde yalnızca 665 mm ve arkada 487 mm olan dingil çıkıntıları, park etmeyi daha da kolaylaştırır.

Bir artı puan daha : Katlanabilir arka koltuklar ile daha geniş bir bagaj hacmi…

Akıllı iç hacim kullanımı ve 2345 mm’lik dingil mesafesi ile, beş koltuklu otomobil ferah bir mekan sağlar. Önde 1004 mm ve arkada 959 mm baş mesafesi ile Spark, sınıfının liderleri arasında. Bagaj hacmi, VDA standardına göre 170 litredir. Bagajın içindekiler, birtakım ek eşya depolama imkânları sunan sağlam bir kapak örtü ile meraklı gözlerden korunur. Arka koltuk sırtlığı, 60:40 oranında bölünerek uzun cisimlerin sorunsuz taşınmasını mümkün kılar. Eğer arka koltuk sırtlığı komple ortadan kalkarsa, bagaj kapasitesi etkileyici bir şekilde 845 litreye kadar yükselir. Arka bagaj kapısının dış kolu ve çiziklere karşı plastik bir çıta bant ile korunan alçak bagaj marşpiyesi (yalnızca 67 mm), eşya yükleme ve boşaltmayı çok kolaylaştırır.

Yeni Chevrolet Spark, üç donanım versiyonu olarak temin edilir: S, SE ve SX. Baz versiyonda bile, sürücü hava yastığı, diz tamponu ve tüm koltuklarda üç-nokta emniyet kemerleri gibi çok sayıda pasif güvenlik özellikleri bulunmaktadır. Tüm Spark’larda standart donanım serisine dahil başlıca kullanışlı, faydalı ayrıntılar şunlardır: Elektrikli camlar, uzaktan kumandalı merkezi kilit sistemi, Klima, CD çalarlı radyo. Bunun yanında, yolcu hava yastığı, yan hava yastıkları , elektrikli arka camlar ve yolcu tarafında elektrikli ayarlanabilir dış ayna üst modellere çıktıkça sağlanabilir.

Temiz, ekonomik motorlar – Güvenli, çevik, becerikli şasi

# 0.8 ve 1.0 litrelik iki çeşit benzinli motor seçenekleri.
# Euro 4 standartlı düşük yakıt tüketimli güç ünitesi.
# Arka aks torsiyon çubuğu ile daha fazla konfor ve daha iyi yol tutuş.

Küçük ve ulaşılabilir bir otomobil de teknik açıdan sofistike olabilir. Chevrolet Spark teknik ayrıntıları ile bunu açıkça kanıtlamaktadır. Tipik örnekler olarak şunları verebiliriz: Gövdede yüksek dayanımlı çelik kullanımı, yakıt tüketimleri daha da azalan iki çeşit canlı, yaşam dolu benzinli motorlar ve yüksek mühendislik ürünü arka aks torsiyon çubuğu ile güvenli, çevik, becerikli bir şasi. Küçük, beş kapılı Spark’ı geliştirirken Chevrolet mühendisleri, en modern, ileri teknolojilerin ve üstün kaliteli malzemelerin kullanımına büyük önem verdiler. Bu durum, örneğin, hafif ağırlıklı, yüksek dayanımlı çeliğin cömertçe kullanıldığı gövde de görülebilir. Gerçekten, Chevrolet Spark’ın gövdesinin % 51’i (ağırlık olarak), yüksek dayanımlı çelikten yapılmıştır.

“Süper çelik” oranının artırılması, doğal olarak stabilite için yarar sağlar ve sonuçta yolcu hücresinin güvenliğini artırır. Kesin tanımlı enerji emen altıgen profilli yük yolları, burun buruna çarpışma veya arkadan çarpışma durumlarında yolcuları korur. B sütunu ve alt gövde arasında en uygun duruma getirilen bağlantılar, yandan darbe alma durumunda ek koruma sağlar. Ancak Chevrolet mühendisleri, yalnızca aracın içindeki yolcuların güvenliği ile ilgilenmediler, zamanlarının büyük bölümünü yaya güvenliğinin önemli ölçüde artırılmasına da adadılar. Spark’ın ön uç tasarımı, yaya güvenliği konusunda yeni Avrupa yönetmeliklerine uyum sağlayarak kendi sınıfının ilkleri arasındadır.

Chevrolet Spark neslinin pasif güvenlik özelliklerini her yönü ile tamamlayan, hiç eksiksiz bir iç mekân güvenlik paketi de vardır. Donanım versiyonuna bağlı olarak, bu güvenlik paketi, 50 litre hacimli bir sürücü hava yastığı, bir yolcu hava yastığı (100 litre) ve her iki ön koltukta yan hava yastıkları (18 litre) içerir. Güvenlik donanımı serisi; enerji emen direksiyon kolonu, diz tamponu ve araç devrilince yakıt beslemeyi hemen durdurup bu şekilde yangın riskini ortadan kaldıran emniyet supaplı bir plastik yakıt deposu ile tamamlanır.

Hassas çalışma: En uygun teknolojili üç ve dört-silindirli motorlar.

Spark iki farklı ( 0.8 ve 1.0 litre ) motorlardan biri ile çalışır. Bu motorların her ikisi de, Euro 4 standardına göre “az çevre kirliliği” yaratan motorlar olarak sınıflandırılır. Her iki güç ünitesi, standart olarak beş hızlı manuel şanzıman ile piyasaya çıkmaktadır. Bu yılın ortasında, 4-hızlı otomatik şanzıman da daha küçük motor için hazır olacaktır.

Giriş seviyesi motoru, kendini kanıtlamış olan 796 cm³ üç-silindirli benzinli motordur, 4400 devir / dakikada 52 HP güç çıkışı ve 71.5 Nm azami tork üretir. Beş kapılı Spark’ı 0’dan 100 km/saat hıza 18.2 saniye içinde çıkartır ve 145 km/saat maksimum hız sağlar. 1.0 litre dört silindirli motorun maksimum hızı 156 km/saattir ve güç çıkışı 66 HP’dır. 4200 devir/dakikada 91 Nm maksimum tork geliştirir ve önden çekişli otomobilin 0 – 100 km/saat hızlanmayı 14.1 saniyede tamamlamasına izin verir.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com