Gösterim: 890
Eklenme: 11 Mart 2009
Saat: 19:19
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Chevrolet Cruze

Chevrolet Cruze , Avrupa’nın kompakt sedan segmentinde tasarımda çekicilik ve üretim kalitesi alanlarında çıtayı daha da yükseltiyor.

EuroNCAP’den çarpışma güvenliği konusunda iyi bir derece bekleyen ve yepyeni bir şanzıman serisi ile desteklenen Cruze, Chevrolet markası için yeni bir küresel tasarım dilinin de ilk kez tanıtılacağını müjdelemekte.

Chevrolet Avrupa Başkanı Wayne Brannon, bu konuda şu açıklamayı yaptı: “Chevrolet, her zaman değer yaratan otomobiller sunmaktadır. Yeni Chevrolet Cruze iç ve dış tasarımı, malzeme kalitesi ve muhteşem stili ile değer kavramını yeniden tanımlıyor.”

Tasarım ve şasi performansında Avrupalı müşterilerinin ihtiyaç ve beklentilerine göre geliştirilen Cruze, Nisan ayında satışa sunuluyor. Oldukça yalın bir şekilde anlatmak istersek, Chevrolet, Cruze kendi segmentindeki rekabete “kale direklerini yerinden oynatan” yeni bir anlayış getirecektir.

Dış Tasarım

Almanya, A.B.D., Güney Kore ve Avustralya’daki GM mühendislerinin yer aldığı çokuluslu tasarım ekibine, Chevrolet markasına yeniden enerji kazandıracak yepyeni kompakt bir sedan yaratılması görevi verildi.

Dünyanın 4 farklı ülkesinde sürdürülen çalışmalar şöyle özetlenebilir : “Hedefimiz evrimsel değil devrimsel olmaktı.” İç ve dış tasarımda yepyeni bir tasarım dili geliştirdi. Ancak Klasik Chevy imzalı tasarım ipuçlarını da ihmal etmedi.”

Dik eğimli ön camdan ince arka sütunlara kadar uzanan kavisli bir tavan çizgisi Cruze’u tanımlayıcı başlıca dış özelliğidir. Pazarın bu segmentine ilk kez dört-kapılı coupé tarzı bir görünüme sahip bir model gelmiştir.

Chevrolet Cruze, gergin çizimli karoser işçiliğinin dış kenarlarına yerleştirilen tekerlekleri ile iyice oturmuş, dengeli, yere yakın bir duruşa sahiptir. Fark yaratan özelliği olan bir iç bükey omuz tasarım çizgisi, otomobilin yan taraflarından bagaja doğru akıp gider ve yeni bir Chevy tasarım özelliği imzası olmak üzere ayarlanmıştır. Üst düzey görsel görünüm temiz ve yalın bir karoseri işçiliği ile güçlendirildi.

Geniş ön ızgara üzerindeki büyük Chevrolet logosu güçlü bir duruş sergilemektedir. Dış yan yüzü, ön tamponlardaki bir noktaya ok gibi sürüklenen ‘mücevher-etkili’ ayrıntıları ile yine fark yaratan far yuvaları tarafından çevrelenmiştir. Arka tasarımı, gömme montajlı arka ışık kümelerini kapsar ve klasik Chevy ikiz ışık tasarımı motifini vurgulamaktadır.

İnce, zarif ve şık detaylar parasal değeri çok daha yüksek ürünlerin tipik özelliği olan ayrıntılara dikkat ve özen gösteren bir üretim kalitesi ile desteklenmektedir. Paneller arası boşluklar ve bağlantı çizgileri bakımından sınıfındaki en mükemmel uyum ve uygunluk kaliteye katkıda bulunur.

Tasarım ekibi çalışmalarını şu şekilde özetliyor : ‘’Cruze, güçlü bir karakteri ve muhteşem duruşu olan bir otomobildir. Rakipleri arasında fark yaratarak en baştan itibaren iddiasını ortaya koyacaktır.”

İç Mekan Tasarımı ve Özellikleri

Sportif, ama yine de sıcak bir hava hissettiren beş kapılı kabinin tipik özelliği, uyumlu, akıcı tasarım hatları ve yumuşak doku malzemelerin kalitesidir. Kompakt sedan değer segmentini aşan, yüksek kaliteli bir uygulamadır.

Bu özelliklere şunlar dahildir: Panellerin olağanüstü dar boşluk ve aralık payı toleransları ile sızdırmaz bir şekilde tam yerine oturtulması ve Cruze’un imzasını taşıyan eğimli tavan tasarım çizgisine rağmen cömert arka yolcu bacak, baş ve omuz mesafesi…

İç mekân tasarım teması, klasik Chevy model tasarımı ipucunun modern bir anlatımıdır – Yine çok özel bir Chevolet tasarım özelliği olan Corvette’in ‘çift renkli” kokpiti Cruze’da kullanılmıştır. Bu sürücüyü ve yolcuyu ‘ortaklaşa paylaşılan’ bir deneyime daha da yakınlaştırmak için tasarlanan bir motiftir. ‘Çift renkli kokpit’ simetrisi içindeki ön panelde ekran ve kumanda düğmeleri uyum içinde ergonomik konumlandırılmıştır.

Gösterge ekranı aydınlatması özel beyaz-buz mavisi rengindedir. ve LED aydınlatma net ve temiz bir görüntü verir.

Cruze’da geliştirilmiş koltuk tasarımı sunulmaktadır: Önde ve arkadaki koltuk minderleri ve koltuk sırtlıkları için ağırlığın daha düzgün bir şekilde dağıtılması amacıyla bir tel ağı yapı ve daha sıkı bir köpükle doldurulmuş yastıklar kullanılmıştır.

Kumaş döşemesi yüksek kaliteli bir malzemeden üretilmiştir, mükemmel dayanıklılık sağlar ve zaman geçtikçe oluşan ‘gerilmiş-dikiş’ görünümü olasılığını ortadan kaldırır.

4 yönlü ayarlanabilir ön koltukların ön ve arka ayar menzili, yaklaşık 50 mm daha uzatılmıştır, bu da değer yaratan kompakt segmentte en uzun hareket mesafesidir.

Klima tüm modellerde standart donanımdadır. Üst modelde iki bölgeli otomatik klima sistemi sunulmaktadır. Kabine giren havayı temizleyen gelişmiş bir partikül ve koku filtre sistemi tüm modellerde standarttır.

RDS dijital sinyallemesi olan bir Radyo/CD müzik sistemi MP3 çalar özelliğine sahiptir. Üst modelde ise 6’lı CD değiştirici ve grafik ekran sunulmaktadır.

Sağlam Gövde Yapısı ve Güvenlik Sistemleri

Cruze’un gövde yapısı, geliştirilmiş burulma direnci ile sınıfındaki en sağlam gövde yapılarından biridir. Bu sıkı, güçlü yapı; gürültü ve titreşimin azaltılmasında , kaza esnasında yüksek güvenlik sağlanmasında ve en ideal sürüş ve yol tutuş özelliklerinin garantilenmesinde çok önemli, bir rol oynamaktadır.

Kompakt otomobiller için, GM Küresel Araç Serisi Yöneticisi Peter Mertens, bu konuda şu açıklamayı yaptı: “Gövde yapısı, süspansiyon, güvenlik ve elektrik sistemleri gibi en önemli alanlarda tüm dünya çapında GM’in ‘en gelişmiş uygulamalarını’ Cruze’da kullandık.

Ana yapı; çelik kirişler, sıkıştırılmış, preslenmiş yekpare parçalardan oluşan tek bir yapıdır. 17.66 KNm/ sapma dereceli toplam burulma direncinin Cruze’un rekabetçi sınıfında bir eşi benzeri daha yoktur. Yapının yaklaşık % 65’i yüksek dayanımlı çeliklerden oluşmaktadır. Tüm yapı boyunca yaklaşık % 30 daha fazla nokta kaynağı da kullanılarak gövde yapısı daha sağlamlaştırılmıştır. Darbe kanalları, gerçekte hangi yönden olursa olsun bir darbe alma durumunda aracın içindekiler için maksimum koruma sağlar. Tam boy kirişler ve yüksek dayanımlı çeliklerin kullanılması, B sütunları ve A sütunlarına yapılan iyileştirmeler, kazalara karşı etkin bir koruma sağlar.

Darbe enerjisini emen, ön ve arka çökme bölgeleri, yolcu bölmesinin bütünlüğünü korumak için mümkün olduğu kadar randımanlı deforme olacak şekilde tasarlandı. Yolcu bölmesi, ayrıca kapı açılımlarını çerçeveleyen ve tavanı destekleyen boru profil elemanlar ile takviye edilen bir güvenlik kafesi ile korunmaktadır. Tek parçadan oluşan bir yan yapı ile ultra yüksek güçlü çelik kapı kirişlerinin birleştirilmesi de yan darbelere karşı etkili koruma sağlar.

4 km/saat’e kadar düşük hızlarda, ön ve arka tampon yüzeyleri, hafif darbe enerjisini absorbe edecek şekilde tasarlandı. Bu özellik, karoseri hasarının minimum düzeye indirilmesine yardımcı olur. Ayrıca gövde yapısı gürültü ve titreşim seviyesini asgari seviyeye indirecek şekilde tasarlanmıştır. Böylece, yol ve rüzgar sesi en aza indirilerek daha sessiz bir kabin konforu sağlanmıştır. Bu özellik Cruze’u segmentinin en sessiz modellerinden biri yapmaktadır.

Tüm beş kişilik oturma pozisyonunda, üç noktalı emniyet kemerleri bulunmaktadır. Sürücü ve yolcu ön hava yastıkları, yan ve perde hava yastıkları ve kaza esnasında katlanabilir pedal sistemi tüm modellerde standart olarak bulunmaktadır. Cruze yüksek aktif güvenlik önlemleri de sunmaktadır. Elektronik kızaklamayı önleyici ABS fren sistemi, çekiş kontrolü (TCS) ve Elektronik Denge Kontrol Programı (ESC) tüm modellerde standart olarak sunulmaktadır.

Şanzıman

Cruze’un motor serisi tamamen yenilenmiştir ve iki benzinli, bir dizel motor seçeneği sunulmaktadır: 16 valf 1.6 ve 1.8 litrelik benzinli motorlar ve 2.0 litre turbo dizel motor.

Her iki benzinli motor, hem giriş hem de ekzos taraflarında değişken valf zamanlaması özelliğine sahiptir. 1.6-litre motor, 6400 devir/dakikada 113 hp maksimum güç ve 4200 devir/dakikada 153 Nm maksimum torka ulaşır.

1.8-litre versiyon, 6200 devir/dakikada 141 hp ve 3800 devir/dakikada 176 Nm maksimum tork ile çok başarılı tepki veren bir performans sunar. Yakıt tüketimi konusunda ise piyasadaki en verimli motorlar arasındadır.

Manuel şanzıman ile 1.6 ve 1.8 benzinli motorlar, 0 – 100 km/saat hıza sırasıyla 12,5 ve 10,0 saniyede ulaşırlar ve ortalama yakıt tüketimleri 100km’de 6.7 ve 6.8 litredir.

150 hp gücündeki yeni 16-valf 2.0-litre turbo dizel, performans ve yakıt ekonomisi sunar. 100km’de ortalama 5.6 litre yakıt tüketen bu motor bir depo yakıt ile 1000 km’nin üzerinde potansiyel bir sürüş menzili sunar. Dizel motorda ekzos partikül filtresi standart olarak takılıdır. ‘Common-rail’, çoklu püskürtme tasarımı, değişken geometrili turbo kompresör sistemini (VGT) kapsar. 2000 devir/dakikadan elde edilen 320 Nm güçlü tork ile dizel motor, 0 – 100 km/saat hıza 10,0 saniyede ulaşır.

Türkiye’de satılacak Cruze modellerinde 1.6lt (113Hp) motor standart olarak sunulacaktır. 1.6lt motor düz vitesin yanısıra 6 ileri tam otomatik şanzıman seçeneğine sahiptir.

Süspansiyon, Frenler, Direksiyon

Cruze’un süspansiyonu, fren ve direksiyon sistemleri, Avrupalı sürüş zevklerini karşılamak için Avrupa yollarında geliştirildi. Çeviklik ve sürüş konforu arasında çok uyumlu bir denge kurabilen Cruze, sürücüye rafine bir sürüş karakteri de sağlar.

Cruze, daha dengeli, istikrarlı bir yol tutuşa katkıda bulunan tasarım boyutlarından yararlanır. Ön tekerlekler arası genişlik 1544 mm ve arka tekerlekler arası genişlik 1558 mm ‘dir. Diğer yandan 2685 mm’lik dingil mesafesi kompakt sedan segmenti ortalamasının üzerindedir . Orantısal olarak, geniş tekerlekler arası mesafe Cruze’a iyi bir yol tutuş yeteneği sağlar.

McPherson ön süspansiyon kullanılan bu sistem, kayma sürtünmesini azaltmak için yan yük dengelemelidir. Ön alt şasi, alttaki A kollarının içten montajı için sıkı, sağlam bir lokasyon sağlar. Çoğunlukla daha pahalı araçlarda bulunan bir özellik olarak hidrolik burçlar, daha yüksek derecede bir sürüş yalıtımı için kullanılmaktadır.

Arkada, ileri düzeyde gelişmiş, bileşik krank yerleşim planı kullanıldı. Tutarlı bir şekilde tekerlek kamber açısı kontrolü sağlamanın yanısıra bu süspansiyon sistemi, kompakt segmentte bir araç için özellikle çok değerli olan yer ve ağırlık tasarrufları sunar.

Profilde çift duvarlı ve Uşekilli olan torsiyon çubuğu; patentli bir ‘manyetik ark’ kaynak prosesi ile uzunlamasına salıncak kollara takılmıştır. Bu üretim teknolojisi, çubuğun kalınlığının ve anılan salıncak kollara takılma açılarının, farklı motor ve araç ağırlıklarına göre değiştirilmesine izin verir ve bu da dönüş hızı ve dönüşdireksiyon kontrol özelliklerinin hassas ayarını kolaylaştırır.

Tüm tekerleklerde elektronik kızaklamayı önleyici ABS fren sistemi, çekiş kontrolü (TCS) ve Elektronik Fren Gücü Dağılımı (EBD), standart olarak sunuluyor.

Ayrıca tüm Cruze modellerinde Elektronik Denge Kontrolü Programı (ESC); sunulmaktadır. Sürücünün acil durumlarda ve zor yol koşullarında başarılı bir manevra kabiliyeti göstermesine olanak sağlar ve aracı kontrol altında tutmasına yardımcı olur.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com