Gösterim: 1.387
Eklenme: 3 Mart 2010
Saat: 20:21
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Dacia Duster
 • Fiyatıyla devrim yaratarak 4×4 modeller pahalıdır inancını kırmayı hedefleyen Dacia, otomobil dünyasındaki yerleşik kuralları alt üst etmeye devam ediyor.
 • Dacia Duster her yönüyle ekonomik bir araç :
 • – Satın alırken ekonomik : Dacia Duster’in 4×2 versiyonu 29.990 TL, 4×4 versiyonu ise 35.900 TL’den başlayan fiyatlarıyla satışa sunuluyor olacak. Avrupa’da ise 4×2 versiyon 11.900 Euro, 4×4 versiyon ise 13.900 Euro’dan başlayan fiyatlarla müşterilere sunulacak. Dacia Duster, rakipsiz bir fiyat/iç mekân genişliği/donanım oranı sunuyor.
  – Kullanırken ekonomik: Dacia Duster düşük yakıt tüketimli ve CO2 salınımlı motor seçeneklerine sahip. Dacia Duster’ın dizel versiyonları 4X2 versiyonda 140 g CO2/km’den daha az bu nedenle Dacia eco² imzasını taşıyor, 4X4 versiyonda ise 150 g CO2/km’den az salınım değerleri sergiliyor. Ayrıca Türkiye’de 250 noktada bulunan Dacia Yetkili Servisi’nde uygun maliyetli bakım avantajları sunuluyor.

 • Dacia Duster’ın 2 Mart 2010 tarihi itibariyle ön sipariş alınarak Türkiye satışına başlanıyor. Araçların teslimatları ise Nisan ayı sonunda başlayacak.
 • Dacia Duster, her türlü yol koşulunda etkin sürüş kapasitesi sunan bir araca ihtiyaç duyan müşterilere yönelik sağlam, güvenilir, çekici tasarımlı ve kullanımı kolay bir 4X4 olarak tasarlandı.
 • Dacia Duster Romanya’da Piteşti fabrikasında 4×2 ve 4×4 versiyonlar olarak üretiliyor. Türkiye’de 1.6 16V 110 bg benzinli ve 1.5 dCİ 85 bg ile 110 bg dizel motor seçenekleri sunuluyor.
 • Duster üretim ve satış anlamında uluslararası hedefleri olan bir araç. Logan ve Sandero’da olduğu gibi, Duster da dünyanın farklı bölgelerinde Renault veya Dacia markaları altında üretilip ticarileştirilecek.
 • DUSTER’IN DOĞUŞU

  Duster projesi bir ihtiyaçtan doğdu: Dünyada geniş iç mekânlı, sağlam ve ekonomik 4X4’lere ihtiyaç var. Bununla birlikte, bu talep bugün yeterince karşılanmıyor. Bu saptama sonucunda, Renault grubu ilk olarak büyümekte olan ülkelere yönelik her türlü yol koşulunda kullanılabilecek ekonomik bir SUV araç geliştirme kararı verdi.

  Büyümekte olan ülkelerde, toplumun orta sınıfı sosyal başarılarına ayak uyduracak modern araçlara sahip olmayı arzu ediyorlar. Buna paralel olarak, hem zorlu hem de değişken kullanım koşullarında (uzun mesafeler, bozuk yol koşulları, zorlayıcı hava koşulları) dayanıklı, sağlam, güvenilir ve çok amaçlı bir otomobile ihtiyaç duyuyorlar. Ancak, mevcut ürünlerin çoğu orta sınıf tüketiciler için genellikle erişilemeyecek fiyat düzeyinde yer alıyor.

  Avrupa’da, Dacia’nın başarısı modern, güvenilir ve ekonomik araç arayışında olan bir müşteri kitlesinin bulunduğunu gösterdi. Öte yandan, SUV ve 4X4 model arzı çok geniş olmasına rağmen, daha çok gösterişli, pahalı ve çoğunlukla arazi kullanım koşullarına uygun olmayan SUV’lara öncelik verildiğinden, her türlü yol koşulunda kullanılabilecek işlevsel ve ekonomik araçlar segmenti ihmal edildi.

  Duster’ın tasarımı için Fransa ve Romanya çalıştı

  Duster projesi için, Renault’nun Romanya’daki Ar-Ge Merkezi Renault Technologies Romanya (RTR) ve Fransa’daki Le Losange (Renault Technocentre’ın yeni adı) çalıştı. Tasarım Losange Renault’da başladı. Renault Technologies Romanya, başından itibaren mühendislik güçlerini Duster projesinin hizmetine sundu : Renault Le Losange ve Renault Technologies Romanya aracın üretimini somutlaştırmak için yakın işbirliği yaptılar. İkinci prototip dalgasından itibaren (yani Duster’in lansmanından bir yıl önce), proje fabrikaya daha yakın olmak için Romanya’ya taşındı. Tasarım, Renault Design Orta Avrupa (Bükreş’te bulunan uydu tasarım merkezi) ile işbirliği içinde Renault Losange’da yapıldı.

  Romanya’daki ana fabrikada üretim

  Duster, seri üretim ömrü için tüm değişik tip ve versiyonların gerçekleştirilmesini sağlayan ve doğrudan Renault Romanya Teknolojileri tarafından yönetilen özel prototip bandı sayesinde, Nisan 2009’da Piteşti fabrikasına giriş yaptı. Fabrikanın içinde yer alan bu prototip bandı, üretim ekiplerine kolay eğitim avantajı sunuyor. Duster üretimi, Piteşti fabrikasının üretim hatlarında bazı değişikliklere yol açtı. Bu yeni model için yeni özel bir kaporta atölyesi kuruldu, yeni motor seçenekleri ile 4×4 aktarma organlarının montajı için montaj hattında adaptasyon yapıldı, pres atölyesi ile ilgili hammadde (saç) lojistik ve stok akışları yeniden gözden geçirildi. Toplamda, Piteşti fabrikasında 6 farklı kasa aynı montaj hattı üzerinde üretiliyor.

  290 milyon Euro yatırım yapıldı

  Toplamda, Piteşti fabrikasında Duster projesinin geliştirilmesi ve endüstrileşmesi için, yeni vites kutusu (6 ileri 4×4 TL8 mekanik şanzıman) ve yakında çıkarılacak tüm Euro4 ve Euro5 uyumlu motor seçenekleri dahil, 290 milyon Euro yatırım yapıldı. Bu tutar üzerinden, 70 Milyon Euro’dan biraz daha azı fabrika içindeki yatırımlara harcandı

  Carry over uygulaması yatırım tutarının kontrolde tutulmasını sağladı : Toplamda parçaların % 50’sinden biraz fazlası diğer Dacia ve Renault modellerinden alındı (örneğin, motor ve vites kutusu).

  Piteşti’de kurulu maksimum üretim kapasitesi saatte 25 Duster üretimine olanak veriyor. Duster, zaman içinde Piteşti’de toplam üretimin üçte birinden fazlasını oluşturabilecek.

  DACIA DUSTER, GERÇEK BİR SUV ve 4×4

  4×4 arazi araçları dendiğinde bugün çoğunlukla akla geniş boyutlarda ve pahalı araçlar geliyor. Dacia Duster bu düşünceyi çürütmeye kararlı. 4,31 m uzunluğu ve 1,82 m genişliği ile, Dacia Duster kompakt boyutlara sahip olan bir araç. Renault Mégane büyüklüğünde olan araç, off-road kullanımda olduğu gibi, şehir ortamında da aynı rahatlıkla kullanım sağlıyor. Dacia Duster, bir yandan arazi araçları dünyasına aidiyetini gösterirken, aynı zamanda çekici tasarımıyla şehir ortamına da mükemmel uyumunu sergiliyor.

  Dacia Duster gerçek bir 4X4 olarak tasarlandı. Geniş çamurlukları, krom kaplamalı radyatör kafesi, büyük tavan barları ile koruyucu tamponu Dacia Duster’ın 4X4 genleri hakkında hiç bir kuşkuya yer bırakmıyor. Yandan bakıldığında, kasanın yüksekliği, 16” lastikleri, ve geniş çamurlukları sürücüyü en zorlu zemin ve yol koşullarının üstesinden gelmesini sağlıyor.

  Dacia Duster dünyanın her yerinde her tür zemin ve yol şartlarında kullanılmak üzere tasarlandı. Bu değişken ihtiyaçlara cevap vermek amacıyla, Dacia Duster, zemin yüksekliği, yüksek ve güvenli sürüş konumu arayışında olan ancak günlük hayatlarında dört çekere gerçekten ihtiyaç duymayan müşteriler için de 4X2 versiyon olarak da geliştirildi.

  Dacia Duster
  – takviyeli şasisi,
  – zeminden yükseltilmiş kasa konumu (210 mm)
  – kısa dingil çıkıntıları (önde 822 mm, arkada 820 mm)
  – ve büyük engel aşma açıları (rampa giriş açısı 30° ve çıkış açısı 35°’nin üstünde) sayesinde gerek SUV (4X2 versiyon) gerekse arazi (4X4 versiyon) kullanımları için uygun bir araç olarak geliştirildi.

  Dacia Duster kullanımı kolay bir araç. Boyutlarına göre kontrollü ağırlığı 4×2 versiyonda 1 160 kg ve 4×4 versiyonda 1 250 kg ile sınırlı tutuldu. Kompakt boyutları ve ağırlığı sayesinde Dacia Duster çevik bir araç.

  Dacia Duster, üçgen salıncaklı Mac Pherson tipi ön takımla Logan platformu üzerinde geliştirildi. 4×4 versiyonda, arka takım Mac Pherson tipi çok salıncaklı bir dingil bazında tasarlandı. 4×2 versiyonda, değişken profilli ve programlı tasarımlı H şeklindeki arka aks daha geniş bir bagaj hacminin sunulmasını sağlıyor. Her iki versiyon da çekişi ve konforu arttıran geniş süspansiyon hareketlerine olanak veriyor.

  Dacia Duster 4×4 çok kısa birinci vitesli yeni tip 6 ileri şanzıman ile donatıldı (1000 devir/dakika için 5,79 km/saat). Bu basit çözüm bozuk ve engebeli zor zeminlerde çok düşük hızlarda seyir olanağı sunuyor ve araç yüklü iken ya da dik yokuşlarda kalkışı kolaylaştırıyor.

  Orta konsolun alt kısmında yer alan 4×4 kumandası, sürücünün Dacia Duster 4×4’ünün kapasitesini ihtiyaçlarına göre kolaylıkla adapte etmesini sağlıyor. Bu kumanda 3 farklı sürüş konumuna olanak veriyor:

  – Sürücü AUTO modunu seçtiğinde, ön ve arka tekerlekler arasındaki torkun dağılımı zemine tutunma doğrultusunda otomatik olarak yapılıyor. Zemin tutunma koşulları ne olursa olsun optimal bir çekişi sağlamak üzere tasarlanan bu sistem, Dacia Duster’a gerçek 4X4 karakteri kazandırıyor. Normal koşullarda, tork sadece ön tekerleklere aktarılıyor. Çekiş kaybı durumunda veya zayıf tutunma şartlarında, torkun bir bölümü arka dingile aktarılıyor. Zorlu yol şartlarında, tork her iki dingil arasında % 50-50 oranında dağıtılıyor. Bu dağılım Nissan kaynaklı elektromanyetik tork üretici ile sağlanıyor.

  – LOCK modunda, sürücü 4X4 moduna elektronik olarak kilitleniyor ve torkun % 50’si arka dingile sürekli olarak aktarılıyor. Bu kullanım kar, çamur, toprak, kum gibi zorlu yol tutuşun olduğu yollarda ve düşük hızlarda tavsiye ediliyor.

  – 4X2 modunda, aktarma 2 çeker tekerlek üzerinden yapılıyor. Bu mod iyi yol koşullarında kullanılıyor ve yakıt tüketiminin azaltılmasını sağlıyor.

  DACIA DUSTER, ZENGİN DONANIM PAKETLER SUNUYOR

  Laureate versiyonda opsiyon paket olarak sunulan look paketi sayesinde, Dacia Duster sahipleri araçlarının daha da şık görünmesini sağlayabiliyorlar. Pakette, krom renkli ön ve arka koruma kızakları, eteklikler, dış dikiz aynaları, krom/siyah renkli tavan barları, karartılmış arka kapı, kelebek ve bagaj kapağı camları sunuluyor. Eksiksiz bir aksesuar gamı aracın özgün tasarımının tamamlanmasını sağlıyor.

  Dacia, Duster’ın iç tasarımını şıklığa çevirmek için deri döşeme paket opsiyonu sunuluyor. Deri döşeme koltuklar, deri direksiyon simidi ve vites topundan oluşan paket Laureate versiyonlarda opsiyon olarak sunuluyor.

  Dacia için çok önemli olan güvenlik ögelerini geliştirmek için de opsiyonel paketler sunuluyor. Ambiance versiyonda güvenlik pakedin içinde ön yolcu hava yastığı, elektronik fren dağıtıcılı ABS ve acil fren yardımı sunulurken Laureate versiyonda yan hava yastıkları, ön gergili emniyet kemerleri ve ön yolcu emniyet kemeri ikazı seçenekleri veriliyor.

  ULUSLARARASI HEDEFLERİ OLAN BİR MODEL

  Duster üretim ve satışta dünya çapında hedefleri olan bir model. Logan ve Sandero’da olduğu gibi dünyanın farklı bölgelerinde zaman içinde aşamalı olarak üretilerek piyasaya sürülecektir.

  Dacia Duster markanın önemli pazarlarında 2010 ilkbaharında satışa sunulacak . Türkiye’de ise 2 Mart 2010 tarihinde ön sipariş kampanyasıyla Duster satışına başlanıyor. Araçların teslimatı Nisan ayının sonunda yapılıyor olacak.

  Dacia Duster 2010 ilkbaharında öncelikle Avrupa, Türkiye ve Kuzey Afrika’da satışa sunulacak. Bu pazarların çoğunda büyümekte olan Dacia ürün gamını tamamlayacak. Binek modelleri Logan, Logan MCV ve Sandero’nun yanı sıra, Dacia aynı zamanda Logan Van, Logan MCV 5 kişilik ve Logan Pick-up ile hafif ticari araç segmentinde de kendine bir yer edinmiş bulunuyor.

  Duster aynı şekilde Haziran ayından itibaren Renault markası altında Ukrayna, Orta-doğu (Ürdün, Suriye, Lübnan, Mısır) ve bazı Afrika ülkelerinde de piyasaya sürülecek.

  Romanya’da bulunan Piteşti fabrikası, bu pazarların tamamına Renault ve Dacia markaları altında araçlar üretecek. Fabrika, yıllık 350 000 araç kapasitesi ile markanın diğer modellerini de üretmeye devam ediyor olacak.

  Renault Duster 2011’de Rusya, Brezilya ve körfez ülkelerinde ticarileştirilecek.

  Duster ayrıca, Brezilya’da Curitiba fabrikasında Logan, Sandero ve Sandero Stepway’in yanı sıra üretilecek ve Brezilya, Arjantin, Meksika ve Şili’de satılacak. Duster daha sonra Rusya’da Avtoframos (Moskova) fabrikasında da üretilecek. Piteşti fabrikasından Körfez ülkelerine dağıtılacak.

  Yorumlar

  Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

  AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
  KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
  TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
  Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
  Bağlantılar: Citroen | GH.
  info@turkcar.com