Gösterim: 1.149
Eklenme: 19 Mart 2010
Saat: 20:27
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Dacia Duster

•Dağlık Atlas bölgesinin kum tepeleri ve engebeleri üzerinde, Dacia Duster, 4×4 arazi aracı kapasitesi ile sağlamlığını ve güvenilirliğini kanıtlayacak.

•Ralliye katılan iki 4×4 Dacia Duster’ın direksiyonuna, Duster projesi kapsamında önemli görevler üstlenmiş olan Renault grubundan iki kadın çalışma arkadaşımız geçecek: – Isabelle CHARLES (315 No’lu ekip), 47 yaşında, Dacia Duster renk ve malzeme tasarımcısı, – Nathalie DESCOUT (316 No’lu ekip), 28 yaşında, Dacia Duster reklam kampanyalarından sorumlu

•Dacia ralli ekipleri, aynı zamanda Aïcha des Gazelles rallisinde en az karbon salınımı yapan ilk üç ekibin ödüllendirileceği çevreci eko-sürüş yarışına da katılacaklar. Ralliye katılan iki 4×4 Dacia Duster’ın çevreye saygılı dCi 85 dizel motoru bulunuyor. Dacia Duster 4×4 dCi 85 sadece 140g CO2/km salınıma sahip ve bu şekilde Dacia eco² imzasını taşıyor.

•Aicha des Gazelles Rallisi, Dacia’nın katıldığı ikinci otomobil yarışı oluyor. Tıpkı Trophée Andros gibi, Aicha des Gazelles Rallisi de, yerleşik kuralları altüst etmeyi seven Dacia ruhuyla uyumlu orijinal ve sıra dışı bir yarış organizasyonu.

•Aicha des Gazelles Rallisi:
– Sadece kadınların katıldığı tek otomobil yarışıdır,
– Otomobil yarışı olgusuna farklı bir yaklaşım getiriyor: Hedef hızlı gitmek değil, mümkün olan en az kilometreyi yapılarak yarışın tamamlanması esastır,
– Basit cihaz ve araçlar : Bir pusula ile 1/100 000 & 1/250 000 ölçekli iki harita kadın pilotların kullanımına veriliyor,
– Ayrıca bol miktarda ustalık ve strateji : Zorunlu geçiş noktalarından geçmek için, kadın pilotlar, zor yol koşullarını dikkate alarak rotalarını kendileri çiziyor.
•Fas, Dacia için önemli bir ülkedir. Dacia 2009 yılında % 16.5 pazar payı ile Renault’nun hemen ardından Fas’ta ikinci marka – ve Logan en çok satılan araç oldu.

•Dacia Duster’ın 2 Mart’tan itibaren 29.990 TL’den başlayan fiyatlarla ön sipariş kampanyasıyla satışına başlandı. Duster’ların teslimi ise Nisan ayı itibariyle yapılacak.

Trophée Andros’un buz pistlerinden sonra, Dacia Duster şimdi de 15- 28 Mart 2010 arasında yapılacak Aicha des Gazelles rallisinin kum tepeleri ve engebelerinde atağa kalkıyor. Erfoud’dan start alan ralli parkuru, Fas’ın güneyinde, Atlas dağlarının etekleri ile Sahra çölü arasında toplam 2500 kilometrenin üzerinde 6 etaptan oluşuyor.

İki adet 4×4 Dacia Duster, Aicha des Gazelles Rallisi’ne katılacak. Dacia Duster, Aicha des Gazelles Rallisi’nin zorluklarının üstesinden tam güvenlik içinde gelecek gerçek bir 4×4 araçtır. Araç, dünyanın her yerinde, her türlü zemin tipi ve yol şartında kullanılmak üzere tasarlandı ve aşağıdaki özellikleri sayesinde gerçek engel aşma kapasitesine sahip:

-210mm’lik zemin yüksekliği,
-Ön aks-tampon mesafesi, arka aks-tampon mesafesi (önde 822 mm, arkada 820 mm)
-Büyük engel aşma açıları (rampa giriş açısı 30° ve çıkış açışı 36°).

4×4 Dacia Duster birinci vitesi kısa tutulan (1000 d/d’da 5.79 km/saat) 6 ileri vitesli manuel bir şanzımana sahip. Bu çözüm, bozuk zeminlerde çok düşük hızlarda seyir olanağı sağlıyor ve yüklü halde ya da dik yokuşlarda kalkışları kolaylaştırıyor.

Orta konsolun alt kısmında yer alan Nissan kaynaklı 4×4 kumanda, Duster’lerinin kapasitelerini kadın pilotların ihtiyaçlarına göre kolayca adapte etmelerini sağlayacak.

Sade ve sezgisel özellikli bu kumanda 3 farklı sürüş moduna olanak veriyor:

– Sürücü AUTO modunu seçtiğinde, ön ve arka tekerlekler arasındaki torkun dağılımı zemine tutunma doğrultusunda otomatik olarak yapılıyor. Zemin tutunma koşulları ne olursa olsun optimal bir çekişi sağlamak üzere tasarlanan bu sistem, Dacia Duster’a gerçek 4X4 karakteri kazandırıyor. Normal koşullarda, tork sadece ön tekerleklere aktarılıyor. Çekiş kaybı durumunda veya zayıf tutunma şartlarında, torkun bir bölümü arka dingile aktarılıyor. Zorlu yol şartlarında, tork her iki dingil arasında % 50-50 oranında dağıtılıyor. Bu dağılım Nissan kaynaklı elektromanyetik tork üretici ile sağlanıyor.

– LOCK modunda, sürücü 4X4 moduna elektronik olarak kilitleniyor ve torkun % 50’si arka dingile sürekli olarak aktarılıyor. Bu kullanım kar, çamur, toprak, kum gibi zorlu yol tutuşun olduğu yollarda ve düşük hızlarda tavsiye ediliyor.

– 4X2 modunda, aktarma 2 çeker tekerlek üzerinden yapılıyor. Bu mod iyi yol koşullarında kullanılıyor ve yakıt tüketiminin azaltılmasını sağlıyor.

Dacia Duster kullanımı kolay bir araç. Büyüklüğüne göre oldukça düşük ağırlığı 4×4 dCi 85 versiyonunda 1.288 kg ile sınırlı tutuldu. Kompakt boyutları ve hafifliği sayesinde Dacia Duster özellikle çevik bir sürüş karakteri sergiliyor. Cömert genişlikteki iç mekânı da kadın pilotlar için gerçek bir avantaj oluşturuyor, çünkü her türlü kamp malzemelerini, yedek parçalarını, stepnelerini, yiyecek ve sularını… Duster’larının içine rahatça yerleştirebilecekler.

AICHA DES GAZELLES RALLİSİNEKATILAN DACIA DUSTER EKİPLERİ

315 No’lu ekip.
Pilot : Isabelle CHARLES
28 Kasım 1962’de doğan Isabelle Charles, Paris Güzel Sanatlar Okulu Resim bölümünden, ve ardından ENSAAMA (Uygulamalı Sanatlar ve Sanat Meslek Yüksek Okulu) Ulaşım Tasarımı bölümünden mezun oldu. 1989 yılında Renault’ya girdi, Guyancourt, Technocentre Tasarım Direktörlüğü bünyesinde farklı tip ve modeller (Formula 1…) ve yakın zamanda Duster dahil Dacia ürün gamı üzerinde çok sayıda Renk ve Malzeme Tasarımı projesinde görev aldı.
Isabelle Charles bir ralli tutkunu, ve Aicha des Gazelles rallisine bu yıl beşinci kez katılıyor. 2007 yılında, onuncu olmuştu (4×4 sınıfında).

Copilot : Dounia BENNANI
5 Mayıs 1969 doğumlu Dounia Bennani Kazablanka Optik Okulu’ndan mezun ve Fas’ta Meknes’te gözlükçülük yapıyor. Rallilere aynı şekilde büyük ilgi duyan Bennani, bu sene altıncı kez Aicha des Gazelles Rallisi’ne katılıyor. Dounia Bennani 2007 yılında beşinci olmuştu (4×4 kategorisinde).

316 No’lu ekip.
Pilot : Nathalie DESCOUT
Versailles’da (Fransa) 22 Ocak 1982’de doğan, Nathalie Descout, Paris IX Dauphine Üniversitesi Pazarlama-İletişim bölümünden mezun oldu. 2004’ten 2007’ye kadar, Pazarlama Müdürlüğü bünyesinde Renault İspanya için Müşteri Veri Tabanı Sorumlusu olarak çalıştı. 2007 yılında, Uluslararası Pazarlama Müdürlüğü bünyesinde bugünkü görevi Dünya Reklam Proje Şefi görevini atanarak Boulogne Billancourt’daki Renault Genel Müdürlüğü’ne katıldı.

Copilot: Dorothée TOPIN
26 Nisan 1981’de Maisons – Laffitte’de (Fransa) doğan Dorothée Topin, Paris IX Dauphine Üniversitesi Pazarlama bölümünden mezun oldu. 2006 yılında, Telekomünikasyon Pazarlama Danışmanı olarak JIPO (bugün ismi Novedia oldu) grubuna girdi.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com