Gösterim: 1.024
Eklenme: 9 Şubat 2010
Saat: 20:15
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Dacia Duster Trophee Andros

• Dacia Duster 3 birincilik ve genel sıralamadaki ikinciliği ile Trophée Andros kupasına ilk katılımında büyük bir başarı elde etti.

• Dacia, 2010 yılına hızlı girdi : Marka sportif başarı ile ticari performansı buluşturdu. Fransa’da sadece 5 yıldan beri var olan Dacia % 4’lük pazar payı ile Binek+ Hafif Ticari Araç pazarında 6. sıraya yerleşti. Türkiye’de ise 2009 yılında binek araç pazarında 13, hafif ticari araç pazarında ise 8ci marka oldu. 2010’da ise Dacia, 4×4 modeli Duster’ın gelmesiye hem satış adedini hem de Pazar payı artırarak ilk 10 marka arasına girmeyi hedefliyor.

• Dacia, SUV’un pahalı bir hayal olduğunu düşünenlere artık ulaşılabilir olduğunu DUSTER ile kanıtlayacak. DUSTER, sağlam, güçlü, çekici tasarımlı büyük bir SUV hayali kuranları hem alırken hem de kullanırken ekonomik olma fırsatını sunarak şaşırtacak. SUV dünyasında dengleri altüst edecek olan Duster Nisan sonunda satışa sunulacak.

Dacia ekibi Trophée Andros yarışında , Alain Prost’un kazandığı üç birincilik ve genel klasmandaki ikincilikle son derece başarılı bir performans sergiledi. Dacia Duster’ın pilotu Alain Prost ile sona eren sezon hakkında söyleşi yaptık.

Starttan iki ay sonra Trophée Andros yarışı Super Besse’de sona erdi. Dacia ekibi ile ilk sezonunuz sonrasında nasıl bir değerlendirme yapıyorsunuz?
« Öngördüğümüz yerde olduğumuzu söyleyebilirim. Otomobil sporunda her zaman daha iyisi yapılabilse bile, biz hedeflerimize ulaştık. Yepyeni bir otomobil ile ilk defa katıldığımız bu yarışta, son derece deneyimli ekipler karşısında ciddi bir rakip olabileceğimizi gösterdik. Böylesine önemli bir yarışmayı ikinci sırada bitirmemizi bu nedenle iyi bir sonuç olarak görüyorum. »

Yarışın ilk iki hafta sonunda iki birincilik kazandığınıza göre, sezon sizin için çok iyi başlamış olmalı.
« Jean-Philippe Dayraut [Skoda] ile şampiyonluk mücadelesi yapmak için, ilk yarışlardan itibaren başlarda olmamız gerektiğini ve sezonun ilk bölümünü mümkün olan en az fark ile tamamlamamız gerektiğini biliyorduk. Val Thorens ve Grandvalira’daki iki birincilik ile hedefimiz doğrultusunda başlangıç yaptık. Yıl sonunda Noel tatili sırasında, otomobilin geliştirilmesi sürecinde büyük bir adım atmayı öngörmüştük. Ancak otomobil sporu matematik gibi değil ve o anda umduğumuz performansı sahada bulamadık. Jean-Philippe Dayraut, yarışın ikinci bölümünün başlangıcında Isola 2000’da büyük bir atak yaptı. Yarışın kaderinin o anda çizilmiş olduğunu düşünüyorum. Saint-Dié-des-Vosges’da üçüncü birinciliğimizi kazanmadan önce Lans-en-Vercors’da büyük ilerleme gösterdiğimizi söyleyebilirim. »

Şampiyonluğu kazanmanızı engelleyen eksiğiniz sizce neydi?
« Sadece zaman! İki ayda yedi yarış ile Trophée Andros ekiplere çok az zaman bırakıyor. İki yarış arasında deneme sürüşü yapmak neredeyse imkânsız. Dacia Duster’ın henüz tamamını değerlendirmediğimiz çok büyük potansiyeli var. Son yarışa kadar, otomobili anlamak ve iyileştirmek için çalıştık. Şimdi topladığımız verileri analiz etmek, yeni çözümleri test etmek için kış sonundan yararlanacağız. Önümüzdeki sezon için henüz herhangi bir karar alınmadıysa da, biz geleceğe hazırlanma konusunda gönüllüyüz. »

Dacia’nın otomobil sporuna girişi nasıl algılandı?
« Yeni bir markanın katılımı, Trophée Andros ve genel anlamda otomobil sporu için iyi bir şey oldu. Bu durum zihniyetleri de değiştiriyor ; yani bir marka sırf « uygun fiyatlı araçlar » üretip satıyor diye performans ve güvenilirlik değerlerinden yoksundur anlayışı geçerli değil! Medyanın ve otomobil sporuna tutkusu olsun olmasın izleyicilerin şampiyonaya büyük ilgi duyduklarını hissettim. Dacia sahip olduğu ilgi ve sempati sermayesini bu yarışa katılarak daha da arttırdı. Bu açıdan bakıldığında, hedeflerimizi büyük oranda geçtiğimizi düşünüyorum!»

Trophée Andros yarışının genel sıralaması : 1. Dayraut 860 puan – 2. Prost 830 puan – 3. Panis 811 puan – 4. Balas 798 puan – 5. Dubourg 775 puan – 6. Lagorce 772 puan – 7. Thoral 761 puan – 8. Rivière 752 puan – 8. Thoral 750 puan – 9. Llorach 729 puan – 10. Pernaut 697 puan…

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com