Gösterim: 1.127
Eklenme: 3 Mart 2009
Saat: 19:57
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Dacia Sandero

Dacia, cömert ve akılcı bir marka olarak algılanmasını sağlayan mükemmel fiyat/donanım oranıyla (geniş iç mekan, sağlamlık, dayanıklılık, kalite ve güvenilirlik) genel kabul görüyor ve beğeniliyor. Dacia, tüketicilere sağlamlılık ve kalite gibi temel özelliklerden ödün vermeden otomobil sahibi olma fırsatını sunuyor.

Batı Avrupa ve Kuzey Afrika’ya 2005 yılında giren Dacia, kökenlerinin bulunduğu Orta Avrupa dışındaki birçok pazar için yeni bir marka olarak algılanıyor. Dacia gamı bugün altı modelden oluşuyor :
– Üç binek otomobil : yepyeni bir hatchback Dacia Sandero, aile sedanı Dacia Logan ve kalabalık ailerin otomobili Dacia Logan MCV 7 kişilik,
– Üç ticari araç : küçük ticari araç Dacia Logan Van, Dacia Logan Pick Up ve hem iş hem aile için Logan MCV 5 kişilik.

2008 yılında, Dacia satışları % 5,7 daralan bir pazarda % 11,7 artış gösterdi. Romen markanın 1999 yılında Renault tarafından satın alınması ve Logan’ın 2004 yılındaki lansmanından bu yana, Dacia satışları sürekli artış gösteriyor. 2004 yılında 12 ülkede 96 300 adet olan Dacia satışları, 2008 yılında yaklaşık 50 ülkede 257 000 adete ulaştı.

Mevcut finansal ve ekonomik kriz ortamında, Dacia her zamankinden daha çok akılcı seçim yapma arayışındaki müşterilerine tam olarak kendilerine gerekli olan ürünü en uygun fiyata sahip olma imkanı sunuyor.

Batı Avrupa’da, Dacia iki yeni müşteri grubuna hitap ediyor:
– birinci grup, çoğunlukla 5 yaşın üstündeki araçları satın alan 2. el müşteri grubu,
– daha küçük olan ikinci grup ise ihtiyaçlarını birebir karşılayan ekonomik sıfır araç arayan müşteri grubu. Bir başka deyişle sıfır ve yeni bir otomobil için akıllı seçim arayan pragmatik müşteri grubu.

Romanya, komşu ülkeleri ve Kuzey Afrika ülkelerinde, Dacia hızla gelişen orta sınıfa daha konforlu, daha güvenli ve daha güvenilir bir ulaşım biçimine geçişin simgesi, prestijli yeni bir otomobile sahip olma olanağı sunuyor.

Ekonomik ve çevreci otomobiller

2008 Paris fuarında lansmanı yapılan ve 2009 başından itibaren ticari modellere de uygulanan Dacia eco² imzasıyla, Dacia ulaşılabilir fiyattaki otomobillerle çevreye saygılı otomobiller arasında uyumsuzluk olmadığını gösterdi.

Dacia eco², Renault eco² kriterleriyle eşdeğer kriterleri karşılıyor. Bu imzayı taşıyan araçlar :

– KULLANIM : 140g/km veya daha altında CO2 emisyonuna sahip olmalı veya bio-yakıtlarla uyumlu olmalı,
– ÜRETİM : ISO 14 001 belgeli fabrikalarda üretilmeli,
-GERİ KAZANIM : kullanım ömürlerinin sonunda ağırlıklarının % 95’i oranında yeniden değerlendirilebilmeli ve minimum % 5 oranında geri dönüşümlü plastik içermeli.

Markanın beş modelinden her biri, 140 g/km de CO2’den daha düşük emisyona en az iki Dacia eco² imzalı versiyon sunuyor. Kazablanka’daki Somaca ve Romanya’daki Piteşti Dacia fabrikaları sırasıyla Şubat 2008 ve Mayıs 2005’ten beri ISO 14 001 sertifikasına sahipler.

DUSTER, DACIA’DAN 4X4 KONSEPTİ

SAĞLAM VE SPORTİF

Dacia’nın ilk 4X4 (crossover) konsept modeli olan Duster farklılığını ortaya koyuyor. Duster, sürücü için sportif bir coupé; yolcular için ise, karşılıklı açılan kapılarıyla konforlu yolculuklara davetiye veren bir MPV.

Yüksek silueti (1,49 m), kısa dingil çıkıntıları (önde 65 cm ve arkada 80 cm), cömert dingil aralığı (2,80 m) ve kompakt boyutlarıyla (4,25 m uzunluk, 1,64 m genişlik), Duster sağlamlık ve sportifliği birleştiren bir crossover olarak ortaya çıkıyor.

Önde, iki adet hava girişli geniş tampondan yüksek güç izlenimi yayılıyor. Radyatör ızgarasının her iki yanında, tipik Dacia çizgilerini taşıyan farlar, ön çamurluklar üzerinden kapılara kadar incelen ışıklı bir hat şeklinde uzanıyorlar.

Profilden bakıldığında, belirgin çamurluk kavisleri ve yüksek kapı çizgileri dört tekerleği üzerine « sağlam basan » bir araç izlenimini veriyor. Gözdenin sedefli gri rengi ve yekpare geniş camlı yüzeyi (orta direk olmadığından) Duster’in görsel kimliğini güçlendiriyor. Arkada, gövde üzerine işlenmiş Dacia markası aracın genlerinde bulunan sağlamlık ve özgünlüğü vurguluyor.

Logan gibi sadece 4,25 m’lik uzunluğuyla, Duster yoğun şehir trafiğinde kendine kolayca yer açabilecek çevik bir otomobil olarak tasarlandı. 5 kollu 21” alüminyum jantları ve şekilli alüminyum egzoz çıkışları bu konsept aracın sportif karakterini vurgulayan diğer unsurlar.

Duster ’in aerodinamik performansı (Cx 0.30) ile ilgili olarak özel bir çalışma gerçekleştirildi. Akıcı yan çizgiler havanın aracın üzerinden akarak arka stop lambaları üzerinden akıp gitmesini sağlıyor. Tavandaki kanat şeklindeki sinyal lambaları hava akımlarını aracın arkasına doğru yönlendiriyor.

Tüm bu düzenlemeler tüketimi doğrudan etkiliyor ve Duster’i çevreye saygılı bir 4×4 haline dönüştürüyor. Partikül filtreli 1.5 dCi 105bg (77 kW) motor 100 km.de 5.3 litrelik düşük tüketimi ve kilometre başına sadece 139 gramlık CO2 emisyonuyla eşsiz bir dinamik performans sergiliyor.

DACIA MARKALI BİR 4X4

Duster, Dacia’nın yalınlık, sağlamlık ve güvenilirlik oluşan marka değerlerini beklenmedik bir segmentte sunmasını sağlayan geleceğin 4×4 modelidir. Araç içinde Dacia’nın tüm akılcı ve cömert özellikleri sunuluyor.

Duster’in iç mekanında çikolata rengi ve mavi gibi iki baskın rengin uyumlu birlikteliği sayesinde rahat ve sıcak bir ortam oluşuyor. Tamamen cam olan tavanı ise iç mekan ve yolcuların ışığa boğulmasını sağlıyor. San derece ince ön koltuklar belirgin bir hafiflik hissi veriyor. Koltukların bedeni saran tasarımları üst düzeyde konfor ve güvenlik sağlıyor. Önde sürücü koltuğu marşpiye hizasında ve orta konsola kadar uzanan bir yapıya sahip, yekpare ve estetik bir görünüm sergileyen bu yapı aracın sportif dış çizgilerine gönderme yapıyor.

Gösterge paneli akıcı ve özgün çizgiler sergiliyor. Tasarımı yalın ve geniş bir iç mekan oluşturulmasına olanak veriyor.

Direksiyonun alt bölümünde saklanan hava yastığı elektronik göstergelerle ekranın direksiyonun orta bölümüne dahil edilmesine olanak verdi. Böylece torpido paneli üzerinde eşya yerleştirme amaçlı oldukça geniş bir alan serbest kaldı. Yolcu tarafında, torpido panelinin akıcı çizgisi 280 mm’lik rekor bir diz mesafesi ile son derece rahat bir oturma olanağı sunuyor. Torpido panelindeki çift renkli orijinal bir körük 20 litrelik torpido gözünü gizliyor. Torpidonun her iki yanında, kapı panolarında ayrıca 8 litrelik ilave yerleştirme alanları bulunuyor. Akıllıca tasarlanmış bir göz arka sağ koltuğun sırtlığına yerleştirildi. Kolaylıkla erişilen bu göz arka bagajdan itibaren kaydırılabiliyor. Aracın bagajı da Dacia ruhuna sadık kaldı : gerçekten de düşey çizgili bagaj kapısı 470 dm3’lük bir yükleme kapasitesini sunulmasına olanak veriyor; Duster’in kompakt boyutları dikkate alındığında bu rakam oldukça dikkat çekici.

Duster esneklik ve modülerlik sunan bir konsept araç. 4 koltuklu günlük kullanım konfigürasyonundan 2 koltuklu sportif versiyona geçiş sadece birkaç saniye gerektiriyor. Arka kapı girişinde bulunan tek bir düğme sayesinde, yolcu koltuğu tabana gizlenmiş raylar üzerinde kayıyor ve sürücü koltuğunun altına gizleniyor. Bu şekilde iki koltuk sadece bir tek koltuk haline geliyor ve örneğin sportif sürücülerin bir bisiklet yerleştirebileceği 2 m3’ lük bir yükleme alanının açılmasın sağlıyor. Bu bisiklet arka koltuk sırasının altında bulunan bir ray ve zeminde gizlenebilen bir tespit kolu sayesinde kolayca sabitlenebiliyor.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com