Gösterim: 1.286
Eklenme: 11 Ekim 2010
Saat: 12:11
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Honda CR-Z

Honda Insight’ın Euro NCAP çarpışma testlerinde gösterdiği başarının ardından Honda CR-Z, test sonuçlarına göre Avrupa’nın en güvenli araçlarından biri olarak seçildi.

Euro NCAP, tüketiciye anlaşılması kolay, dört farklı değerlendirme kategorisinden alınan puanları bir araya getirerek tek bir toplam not verilmesini sağlayan ve aracın genel güvenlik performansı üzerine odaklanan yeni bir puan sistemi geliştirdi. Yeni sistem; ön, yan ve arka darbelerde yolcu koruma, çocuk koruma, yaya koruma ve sürücü güvenlik desteklerinin bulunması özelliklerini göz önünde bulunduruyor. Honda CR-Z bu testlerin tümünü başarı ile geçerek maksimum puan olan 5 yıldız ile ödüllendirildi.

Şubat 2009’da uygulamaya giren yeni puanlama sistemi; bir otomobilin güvenlik performansının yetişkin (%50), çocuk (%20) ve yaya (%20) koruma değerlendirmesi ile güvenlik desteği donanımlarının mevcut olması (%10) gibi pek çok özelliğini bir araya toplayarak, ağırlıklı bir puandan faydalanılmasını sağlıyor. 5 yıldız sınıfına girebilmek için, genel puanlamada en az %70 oranına ulaşmak gerekiyor. Avrupa birliği ülkelerindeki 2009 model araçların %85’inde standart bir özellik olan elektronik araç denge kontrol sisteminin (Honda için VSA) bulunması, bu sınıfa girebilmenin ön koşulu olarak sunuluyor.

CR-Z, Honda’nın Euro NCAP testine katılan modeller arasında başarılı olan en yeni model oldu. Euro NCAP’de yeni derecelendirme sistemine geçildiğinden beri Honda’nın Civic Hatchback, Accord, Jazz, Insight ve CR-Z modelleri test edilmiştir. Teste katılan tüm Honda modelleri 5 yıldızla derecelendirilmiş ve Honda Insight da aynı zamanda “en güvenli hybrid araç” ve 2009’da test edilen en güvenli 2. araç olmaya aday gösterilmişti.

Yeni puanlama sistemi, adeta Honda’nın uzun süredir devam ettirdiği, gerçek güvenlik koşullarını artırmayı amaçlayan fabrika içi güvenlik testlerine yapılan bir övgü niteliğinde. Honda’nın Tochigi’deki dünyanın en büyük otomobil çarpışma test alanı, farklı boyut ve ağırlıklardaki modeller arasındaki darbe etkisini analiz ederek, her iki taraf için de alınacak hasarı azaltmak amacıyla çözümler geliştiriyor.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com