Gösterim: 855
Eklenme: 7 Mart 2009
Saat: 14:13
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Ferrari 599XX

İtalyan lüks spor otomobil üreticisi Ferrari, 79. Cenevre Otomobil Fuarı’nda 599 GTB Fiorano modeli temel alınarak seçkin müşteri gruplarına yönelik olarak geliştirilen ve 599XX adı verilen yeni bir deneysel konsept otomobilini gün ışığına çıkardı. Ferrari 599XX konsepti, markanın 2010’dan itibaren organize etmeye başlayacağı özel müşteri programlarında kullanacağı üstün performanslı pist otomobili olmasıyla farklılığını ortaya koyuyor.

Ferrari’nin 599 GTB Fiorano modeli baz alınarak geliştirilen ve markanın 2010 yılından itibaren düzenleyeceği özel müşteri organizasyonlarında kullanılmak üzere pistlere çıkacak 700 HP’lik deneysel konsept otomobili 599XX, 2009 Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Ferrari mühendisleri tarafından “gelişmiş teknoloji laboratuvarı” olarak tanımlanan ve İtalyan markanın Formula 1 pistlerinde elde ettiği en yenilikçi mühendislik bilgileriyle geliştirilen 599XX, gerek safkan yarışçı yapısı gerekse dinamik sürüş özellikleriyle aynı zamanda kolleksiyonerler içinde otomotiv dünyasına ait eşsiz bir sanat eseri olarak ön plana çıkıyor.

Motor tipi ve şanzıman yerleşimi bakımından 599 GTB Fiorano ile benzerlikler taşıyan Ferrari 599XX konseptinin karoserinde aluminyum, kompozit ve karbon fiber malzeme kullanılarak daha hafif bir yapıya sahip olması sağlanmış. Tasarım anlamında daha aerodinamik bir yapıya sahip ön alt tasarım sayesinde 200 km/s’lik hızda 280 kg’lik; 300 km/s’lik hızda ise 630 kg’lik bastırma kuvvetine erişebilen Ferrari 599XX konseptinin geniş motor kaputuna sıcak havayı taşıyan özel hava girişleri eklenmiş. Bastırma kuvvetini artırarak Ferrari 599XX’in viraj içi performansını yükseltmek için arka tarafta kanatçıklı bir spoyler kullanılıyor. Rüzgar sürtünme katsayısını düşürmek amacıyla ise stop lambalarının yanında yer alan iki ızgara ve bagaj bölümünde yer alan iki fandan yararlanılırken, arka difüzörlerde bu konuda Ferrari 599XX’e yardımcı olan unsurlar arasında yer alıyor. Virajlarda daha fazla denge sağlayan ve yanal hızlanmayı artırmak amacıyla özel olarak geliştirilen oluksuz (slick) lastikler, Ferrari 599XX’te hem önde hem arkada 19 inçlik jantlarla birlikte kombine ediliyor.

Seri üretim Ferrari 599 GTB Fiorano’da 620 HP güç üreten motorun yanma odaları ile emme ve egzoz kanallarında kapsamlı bir modifikasyon yapan Ferrari mühendisleri, 9000 d/d’de 700 HP güç üretecek göz alıcı bir sonuç elde etmeyi başarmışlar. Daha hafif bir yapıya kavuşturulan V12 motorun hem yeni krank milinde hem de emme tarafı basınç odalarında karbon fiber malzeme kullanılması dikkat çekiyor. Geliştirilen 6 ileri otomatik şanzıman ise vites değişim süresini 60 milisaniyeye kadar indirgeyebiliyor.  Aracın mekanik sınırları ile elektronik sistemlerinin potansiyelini birleştiren “Yüksek Performans Dinamik Konsept” olarak adlandırılan yenilikçi elektronik sistem ise Ferrari 599XX’e zorlu pist aktivitelerinde daha üstün yol tutuş ve maksimum performans katmayı hedefliyor.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com