Gösterim: 915
Eklenme: 2 Ocak 2010
Saat: 14:49
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Ferrari 599XX

İtalyan lüks spor otomobil üreticisi Ferrari, 2010 Detroit Otomobil Fuarı’nda 599 GTB Fiorano modeli temel alınarak sadece 20 seçkin müşteri için geliştirilen 599XX adı verilen deneysel konsept otomobilini Chrysler standında sergiliyor. Fuara resmen katılmayan Ferrari, tarihi Fiat-Chrysler anlaşmasını kutlamak amacıyla iştirak ettiği fuarda 599XX konseptini Chrysler standına konumlandırırken, Kuzey Amerika pazarında da ön sipariş almayı hedefliyor. İlk potansiyel müşteriler ise Mart ayında Florida’da da düzenlenecek olan test sürüşleriyle aracı daha yakından tanıma imkanı bulabilecekler.

Yeni yılın ilk ve en önemli uluslararası fuarlarından biri olmasıyla ön plana çıkan 2010 Detroit Otomobil Fuarı’nda Ferrari’nin 599 GTB Fiorano modeli baz alınarak geliştirilen 700 HP’lik deneysel konsept otomobili 599XX’te görücüye çıktı. Fuara resmen katılmayan Ferrari, Fiat ve Chrysler’in tarihsel işbirliğini kutlamak amacıyla Chrysler standında 599XX modelini sergiliyor. Ferrari mühendisleri tarafından “gelişmiş teknoloji laboratuvarı” olarak tanımlanan ve İtalyan markanın Formula 1 pistlerinde elde ettiği en yenilikçi mühendislik bilgileriyle geliştirilen 599XX, gerek safkan yarışçı yapısı gerekse dinamik sürüş özellikleriyle aynı zamanda kolleksiyonerler içinde otomotiv dünyasına ait eşsiz bir sanat eseri olarak ön plana çıkıyor. Detroit Fuarı’na dolaylı olarak katılarak sadece 20 adet üretilecek olan Ferrari 599XX için Kuzey Amerika pazarında da müşterilere ulaşmayı hedefleyen Ferrari, Kuzey Amerika pazarı için ilk 599XX test sürüşlerini ise Mart ayından itibaren Florida’da da düzenlemeyi hedefliyor.

Motor tipi ve şanzıman yerleşimi bakımından 599 GTB Fiorano ile benzerlikler taşıyan Ferrari 599XX konseptinin karoserinde aluminyum, kompozit ve karbon fiber malzeme kullanılarak daha hafif bir yapıya sahip olması sağlanmış. Tasarım anlamında daha aerodinamik bir yapıya sahip ön alt tasarım sayesinde 200 km/s’lik hızda 280 kg’lik; 300 km/s’lik hızda ise 630 kg’lik bastırma kuvvetine erişebilen Ferrari 599XX konseptinin geniş motor kaputuna sıcak havayı taşıyan özel hava girişleri eklenmiş. Bastırma kuvvetini artırarak Ferrari 599XX’in viraj içi performansını yükseltmek için arka tarafta kanatçıklı bir spoyler kullanılıyor. Rüzgar sürtünme katsayısını düşürmek amacıyla ise stop lambalarının yanında yer alan iki ızgara ve bagaj bölümünde yer alan iki fandan yararlanılırken, arka difüzörlerde bu konuda Ferrari 599XX’e yardımcı olan unsurlar arasında yer alıyor. Virajlarda daha fazla denge sağlayan ve yanal hızlanmayı artırmak amacıyla özel olarak geliştirilen oluksuz (slick) lastikler, Ferrari 599XX’te hem önde hem arkada 19 inçlik jantlarla birlikte kombine ediliyor.

Seri üretim Ferrari 599 GTB Fiorano’da 620 HP güç üreten motorun yanma odaları ile emme ve egzoz kanallarında kapsamlı bir modifikasyon yapan Ferrari mühendisleri, 9000 d/d’de 700 HP güç üretecek göz alıcı bir sonuç elde etmeyi başarmışlar. Daha hafif bir yapıya kavuşturulan V12 motorun hem yeni krank milinde hem de emme tarafı basınç odalarında karbon fiber malzeme kullanılması dikkat çekiyor. Geliştirilen 6 ileri yarı otomatik şanzıman ise vites değişim süresini 60 milisaniyeye kadar indirgeyebiliyor. Aracın mekanik sınırları ile elektronik sistemlerinin potansiyelini birleştiren “Yüksek Performans Dinamik Konsept” olarak adlandırılan yenilikçi elektronik sistem ise Ferrari 599XX’e zorlu pist aktivitelerinde daha üstün yol tutuş ve maksimum performans katmayı hedefliyor.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com