Gösterim: 1.715
Eklenme: 21 Haziran 2012
Saat: 13:27
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
FIA Yol Güvenliği 10 Altın Kural

FIA’nın Yol Güvenliği Hareketini destekleyen ilk 10 federasyondan birisi olan, Türkiye Otomobil Sporları, bu hareket çerçevesinde başlatılan 10 Altın Kural uygulamasına katıldı.

228 otomobil kulübü ve toplam 60 milyonun üzerinde üyeye sahip olan Uluslararası Otomobil Federasyonu FIA tarafından başlatılan Yol Güvenliği Hareketi; üye ülkelerde, yol ve trafik güvenliğini artırabilecek kampanya ve uygulamaların yapılmasını hedefliyor. Bu kampanya çerçevesinde, her ülkede kritik önem taşıyan bir yol güvenliği probleminin ortadan kaldırılması için çeşitli çalışmalar yapılıyor.

FIA verilerine göre, dünyada her gün çoğunluğu genç insanlar olmak üzere yaklaşık 3.500 kişi yollarda hayatını kaybediyor. Trafik kazaları 15-29 yaş grubunda, ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alırken; ölümlü kazaların %90´ı gelişmekte olan ülkelerde yaşanıyor. 2010´da dünyada toplam 1.3 milyon insan trafik kazalarında hayatını kaybederken, yaklaşık 50 milyon kişinin yaralandığı tahmin ediliyor. Herhangi bir önlem alınmaması durumunda, 2020´ye kadar trafik kazalarında ölen insanların sayısının yılda 1.9 milyona çıkacağı düşünülüyor.

Uzun zamandır yollar ve yarış parkurlarındaki güvenliği artırmaya çalışan FIA; Birleşmiş Milletler´in On Yıllık Yol Güvenliği Hareketi´nin bir parçası oldu. Birleşmiş Milletler´in öncülüğünü yaptığı bu kampanya ile, dünya çapındaki ölümlü trafik kazalarının azaltılması ve 2020 yılına kadar tam beş milyon hayatın kurtarılması hedefleniyor. FIA, kendisine üye olan federasyonlar ve otomobil kulüpleri vasıtasıyla, trafik kazalarının azaltılması ve sürücülerin bilinçlendirilmesi için çeşitli çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalar dahilinde, zaman zaman Michael Schumacher, Sebastian Vettel, Lewis Hamilton, Fernando Alonso, Sebastien Loeb gibi Formula 1 ve Dünya Ralli Şampiyonu sürücülerden de destek alınıyor.

Küresel olarak otomobil sporlarını yönetmesinin yanı sıra, dünya üstündeki yüz milyonlarca motorlu araç sürücüsünün haklarını savunan ve onların güvenliğini de artırmaya çalışan FIA, son olarak yol güvenliğini artırılması için “10 Altın Kural” uygulamasını devreye soktu. Trafikte her gür hareket halinde olan milyonlarca sürücüyü ve onların ailelerini yakından ilgilendiren bu kampanyada, 10 temel kurala uyulması sayesinde trafik bilincinin artırılması ve üzücü sonuçlara neden olan trafik kazalarının azaltılması hedefleniyor.

10 ALTIN KURAL

GÜVENDE OLMAK İSTİYORUM VE

 1. Bütün yolcular benim sorumluluğumda olduğundan, KEMER TAKMAYA,
 2. Kurallar bizi korumak için konduğundan, TRAFİK KURALLARINA UYMAYA,
 3. Yayalar ve çocuklar, otomobilim gibi metalden yapılmadığı için, HIZ SINIRLARINA UYMAYA,
 4. Hem aşınma, hem de doğru hava basınçları bakımından yedek lastik de dahil olmak üzere, LASTİKLERİMİ KONTROL ETMEYE,
 5. Alkollüyken veya uyuşturucu etkisi altındayken, trafik için bir tehlike oluşturduğumdan, OTOMOBİLİMİ AYIKKEN KULLANMAYA,
 6. Onları, güvenlikleri için çocuk koltuklarına oturtarak, ÇOCUKLARIMI KORUMAYA,
 7. Cep telefonuyla konuşmak ve mesajlaşmak beni trafik için bir tehlike haline getirdiğinden, DİKKATLİ OLMAYA,
 8. Geç gitmek, hiç gidememekten daha iyi olduğundan, YORULDUĞUMDA MOLA VERMEYE,
 9. Motosiklet ve bisiklet, kafamı korumayacağı için, KASK TAKMAYA,
 10. Diğer sürücülere saygı göstererek, KİBAR VE SAYGILI OLMAYA

SÖZ VERİYORUM.

Yorumlar
 1. Hasan Ali Yıldıran dedi ki:

  bu kurallar hayata geçirilebilse süper olurdu ama nerdee bu gidişle biraz zor galiba

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com