Gösterim: 825
Eklenme: 5 Şubat 2009
Saat: 11:02
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Fiat 500

İtalyan otomobil üreticisi Fiat’ın küçük sınıfta ikon haline gelen efsane modeli Fiat 500’ün cabrio karoserli versiyonu, 3 Mart tarihinde kapılarını açacak 2009 Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak. İlkbahar aylarında öncelikle Batı Avrupa pazarlarında satışına başlanacak olan Fiat 500C, 3 farklı renkte tercih edilebilen elektrikli softtop tavanıyla her mevsim kullanılabilecek ideal şehir otomobili ve tasarım özellikleriyle ön plana çıkıyor.

3 Mart’ta uluslararası basın günüyle kapılarını ilk ziyaretçilerine açacak olan 2009 Cenevre Otomobil Fuarı’nda İtalyan otomobil üreticisi Fiat’ın global satış performansıyla boyundan büyük başarılara imza atan küçük sınıftaki ikon modeli Fiat 500’ün cabrio karoserli versiyonu ilk kez görücüye çıkacak. Fiat Tasarım Merkezi’nde geliştirilen ve Fiat’ın Tichy fabrikasında üretilecek olan Fiat 500C adı verilen yeni model, ilkbahar aylarıyla birlikte öncelikle Batı Avrupa pazarlarında satışa sunulacak. Tofaş çatısı altında yer alan Fiat Binek Araçlar ise 2009 yılının ikinci yarısından itibaren Fiat 500C’yi Türkiye’ye ithal etmeye başlayacak.

Gerek tasarımı gerek boyutlarıyla hatchback karoserli Fiat 500 modeliyle çok benzer özellikler sergileyen Fiat 500C, elektrikli sofftop tavanıyla farkını ortaya koyuyor. Kumaş kaplı ve sürgülü tavan sistemi, fildişi, kırmızı ve siyah olmak üzere 3 farklı renkle satın alınabiliyor. 3.55 metrelik uzunluğu ve 1.65 metrelik genişliğiyle zaten ideal bir metropol ulaşım aracı olarak dikkat çekmeyi başaran Fiat 500 ailesinin yeni üyesi, modern açılır tavan konseptiyle aynı zamanda dört mevsim ideal kullanıma imkan sağlıyor ve en güçlü özelliklerinden olan tasarımı daha da iddialı hale getiriyor .

Fiat 500 modelinde olduğu gibi biri dizel olmak üzere 3 farklı motor seçeneğiyle donatılan Fiat 500C’nin benzinli motor seçeneklerinde ise Dualogic otomatik şanzıman isteğe bağlı olarak sunulmaya devam edilecek. Fiat 500C’nin 1.2 litre silindir hacimli 69 HP’lik ve 1.4 litre silindir hacimli 100 HP’lik benzinli motor seçeneklerinin yanı sıra tercih edilebilen 75 HP güç ve 145 Nm tork üreten Multijet teknolojili motorla donatılan versiyonu, yakıt tüketim değerinin yanı sıra özellikle 110 g/km’lik karbondioksit emisyon oranıyla da aynı zamanda çevreci yapısını en iyi biçimde ortaya koyabiliyor.

Bununla birlikte Fiat’ın ekolojiye ve mobiliteye bağlılığının bir kanıtı olarak Fiat 500C, Start&Stop adı verilen yeni bir teknojiyle donatılmasıyla da ön plana çıkıyor. Özellikle sıkışık trafikte ve rölantide beklerken yakıt tüketiminin ve karbon salınımının artmasını engelleyen sistem, vites boşa alındığında motoru anlık olarak durduruyor. Motoru tekrar çalıştırmak için ise vitesi seçmek yeterli oluyor.

Üstün İletişim Teknolojisi: Blue& Me TM

Fiat Auto’nun Microsoft ile birlikte 3 yılda geliştirdiği Blue&MeTM sisteminin yer aldığı Fiat 500C, yüksek düzeyde gelişmiş bir teknolojiyi de kullanıcılarına sunabilmesiyle dikkat çekiyor. Otomotiv sistemi için geliştirilen Windows Mobile bazlı Blue&MeTM’nin teknolojisi, mevcut pahalı ve kalıplaşmış donanımların yerini alan ve pazardaki yeniliklere paralel olarak güncellenebilen bir sistem olmasıyla fark yaratıyor. Cep telefonlarının, müzik çalarların ve diğer kişisel elektronik aygıtların otomobile entegrasyonunu sağlayan Blue&MeTM sistemi, Bluetooth arayüzü ile eller serbest özelliği, geliştirilmiş ses tanıma, USB girişi, MP3 çalar ve sesli SMS kısa mesaj okuma gibi unsurları içeriyor.

Direksiyon simidi üzerinden kumanda edilebilen Blue& MeTM sistemine sahip Fiat 500C, sürücüsüne Bluetooth’lu bir cep telefonu cebinde veya çantasında olsa dahi, ellerini direksiyondan kaldırmadan cep telefonunu kullanabilme imkanı sunuyor. Geliştirilmiş ses tanıma sistemi de anında etkileşime olanak verirken, gelen kısa mesajların yüksek sesle sürücüye iletilmesini de sağlamaktadır. Araç içindekiler, iPod, cep telefonu, MP3 çalar veya USB haricî belleğe kayıtlı MP3, WMA ve WAV formatındaki müzikleri, dijital cihazı USB porta bağlayarak dinleyebilme ayrıcalığına sahip olabilmektedir.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com