Gösterim: 879
Eklenme: 18 Ekim 2010
Saat: 20:11
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Fiat Panda

Otomotiv verileri konusunda dünyanın en önemli hizmet sağlayıcısı konumundaki JATO tarafından gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre üst üste 3 yıl en çevreci otomobil üreticisi seçilen Fiat, 2010 yılının ilk yarı sonuçlarında da aynı başarısını daha geliştirerek devam ettirdi. 2010 yılının ilk yarısı sonununda karbondioksit emisyon değerini 127.9 g/km’den 123.5 g/km’ye düşürerek hatırı sayılır bir ilerleme kaydeden Fiat’ın ikonik modeli 500 ise aynı dönem aralığında açık ara bir sonuçla Avrupa’nın en çevreci otomobili oldu.

Fiat, bu başarısını Euro 5 normunu başarıyla karşılayabilen üstün teknolojili ve aynı zamanda ekonomik Multiair benzinli ve Multijet dizel motorlarıyla elde etti. Ayrıca kademeli olarak Fiat markalı modellerde kullanılmaya başlanan Start/Stop sistemi gibi çevreci ve ekonomik tüketim sağlayan inovatif teknolojiler, çevreci üstünlüğü Fiat’a kazandıran unsurların başında geliyor.

Otomotiv verileri konusunda hizmet veren ve 1984 yılında kurulan JATO, 19’u Avrupa Birliği üyesi 21 ülkede gerçekleştirdiği 2010 yılının ilk yarısını kapsayan karbondioksit emisyon sonuçlarını içeren araştırma raporunu açıkladı. 2009 yılı sonunda 127.8 g/km ile Avrupa’nın en çevreci otomobil üreticisi olmayı başaran İtalyan Fiat, 2010 yılının ilk yarı sonuçlarına göre 123.5 g/km’lik emisyon değeriyle fark yaratan bir sonucun altına imza attı. Avrupalı yeni modellerin neredeyse % 60’nın artık 140 g/km’nin karbondioksit seviyesinin altında bir değer sunmaya başladığı bu dönemde açık ara düşük emisyon salınım ortalaması ile dikkat çeken Fiat, 2015 yılında uygulamaya geçecek olan 130 g/km hedefini şimdiden yakalama hatta daha da altına inebilme başarısıyla da sürekli olarak ön plana çıkıyor.

Avrupa çapında yılın ilk yarısı sonuçlarına göre en düşük karbondioksit emisyonu sunan model unvanının haklı galibi ise Fiat 500 oldu. 2010 yılının ilk yarısında 100 bin kişiye yakın müşterinin tercihi olan Fiat 500, 116 g/km’lik karbondioksit emisyon ortalaması ile açık ara en çevreci otomobil modeli oldu. Fiat’ın ikonik 500 modelini ise 2010 yılının ilk yarısında 140 bine yakın müşterinin tercihi olan bir başka Fiat modeli olan Panda, 118 g/km’lik emisyon değeri ile ikinci sırada takip etti. 2010 yılının ilk 6 ayında 150 bin adetten fazla satılan Fiat Punto Evo ise 123.5 g/km’lik emisyon değeri ile 4. sırada yer alan bir başka çevreci Fiat modeli oldu.

Fiat’ın Çevreci Teknolojileri

Fiat markasına üst üste Avrupa’nın en çevreci otomobil üreticisi unvanını kazandıran teknolojilerin başında Multiair teknolojili yeni nesil benzinli motorları geliyor. Zira gelişmiş dizel motor teknolojisinde bir dünya lideri olan Fiat’ın karbondioksit (CO2) emisyonlarını yüzde 10 ile 25 oranında düşürüp diğer motor kirleticilerinin oranlarında da yüzde 60’a varan düşüşler kaydeden benzinli motor tasarımında temel bir başarıyı ifade eden MultiAir teknolojisi ise bir diğer önemli yeni ekolojik atılımını temsil ediyor. Fiat’ın yeni MultiAir teknolojisi ile donatılmış bir motor daha güçlü, bütün motor hızı aralığında daha hassas, ciddi ölçüde daha az yakıt kullanıyor ve her türlü egzoz emisyonunu büyük ölçüde azaltıyor. Ayrıca bu teknoloji, Fiat’ın en düşük geniş aralıklı CO2 emisyonlarını gerçekleştiren bir numaralı otomobil üreticisi unvanına sahip olmasını sağlayan düşük emisyon ve düşük yakıt tüketim teknolojisindeki liderliğini korumasına da yardımcı oluyor.

İlk olarak yenilenen Fiat Punto Evo modelinde ardından da yeni Fiat Doblo’nun Euro 5 normlarına uygun üretilen motorlarında sunulan Start&Stop teknolojisi ise bir başka çevreci çalışmayı temsil ediyor. Örneğin bu teknoloji ile donatılan Fiat modelleri şehir içinde %15’e varan yakıt tasarrufu ve düşük karbondioksit salınımı değerleri sunabiliyor. Start&Stop sistemiyle birleştirilen Vites Değişim Göstergesi (GSI – Gear Shift Indicator) ise ne zaman vites değiştirileceğine dair öneride bulunan bir “yardımcı pilot” işlevi görmektedir. Bu sistem sayesinde, yakıt tüketimi anlamında motordan daha verimli ekonomik çalışma performansı alınabiliyor. Gösterge paneli üzerinden takip edilebilen GSI sistemi daha verimli bir yanma performansı için vites büyütme ya da mevcut torktan en iyi şekilde yararlanmak için vites küçültme önerisinde bulunarak sürücüler için benzersiz bir asistan desteği sağlamaktadır.

Marka                               (g/km) 2010 İlk Yarı
1. FIAT                                      123.5
2. Toyota                                   128
3. Peugeot                                132.3
4. Citroen                                  133.4
5. Renault                                 134.6
6. Ford                                      137
7. Opel                                      141
8. VW                                        142,2
9. Audi                                       154.2
10. BMW                                   154.5

Etiketler:
Kategori: Fiat, Haberler, Markalar, Sektörel Haberler
Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com