Gösterim: 1.199
Eklenme: 10 Eylül 2009
Saat: 19:52
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Fiat Fiorino Trekking

Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasında üretilen ve ulusal pazarda ilk olarak satışa sunulduğu günden bu yana 30 bin adetten fazla tüketici tarafından tercih edilen Fiat Fiorino’nun crossover özelliklerine sahip “Trekking” versiyonu, tüm Avrupa pazarlarından önce Türkiye’de satışa sunuluyor. İlk global gösterimi 2009 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirilecek olan Fiat Fiorino Trekking, 14 Eylül Pazartesi günü Türkiye’deki Fiat bayilerinde sergilenmeye başlayacak. Fiat Ticari Araçlar tarafından 30 Eylül’de son erecek 2. ÖTV indirim dönemi öncesinde 27 bin 910 TL’lik anahtar teslim satış fiyatıyla dikkat çeken Fiat Fiorino Trekking, güçlendirilmiş elektronik çekiş sistemi Traction Plus ve yerden 20 mm yükseltilmiş yapısıyla zorlu ve bozuk zeminlere sahip yol şartları için çözümler sunuyor. Fiat Marka Direktörü Okan Baş, “2009 yılının ilk 8 ayında Fiat markasını liderliğe taşıma da büyük katkı olan ve bu yıl içinde 20 bin adetten fazla satmayı hedeflediğimiz hafif ticari araç segmentinin yakışıklısı Fiat Fiorino’nun Trekking versiyonunun, ilk senesinde toplam satışlarımızın % 5’ini oluşturmasını hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

Tofaş çatısı altındaki Fiat Ticari Araçlar, ilk olarak 2009 Frankfurt Fuarı’nda tanıtılacak olan Fiat Fiorino’nun Trekking versiyonunu, Avrupa pazarlarından önce Türkiye’de satışa sunuyor. 14 Eylül Pazartesi gününden itibaren satışa sunulacak olan Fiat Fiorino Trekking, crossover özellikleri sunan görsel yapısının yanı sıra çamur, kar, kum gibi kaygan zeminlerde çekişi ön tekerlekler arasında dengeleyen gelişmiş ESP sistemi (Traction Plus) ve yerden 20 mm yükseltilmiş yapısıyla dikkat çekiyor. 30 Eylül’de sona erecek olan 2. ÖTV indirimi dönemi öncesinde 27 bin 910 TL’lik anahtar teslim satış fiyatıyla 2009 Frankfurt Otomobil Fuarı öncesinde Fiat bayilerindeki yerini alacak olan Fiat Fiorino Trekking’in motor kaputunun altında sadece 1.3 litrelik 75 HP güç üreten Multijet dizel motor görev yapacak. Zengin bir donanıma sahip Fiat Fiorino Trekking’de Traction Plus, yokuş kalkış desteği, EBD destekli ABS, sürücü ve yolcu ön havayastıkları, sürücü ve yolcu yan havayastıkları, klima, direksiyondan kumandalı MP3 çalarlı radyo-CD müzik sistemi, arka park sensörü, yol bilgiayarı, sağ/sol sürgülü kapı, tavan rayları ve özel dış tasarım standart olarak sunuluyor.

Fiat Marka Direktörü Okan Baş; “2009’un ilk 8 aylık döneminde 17 bin adetten fazla, ilk olarak satışa sunulduğu günden bu yana ise (18 aydır) 30 bin adetten fazla satarak büyük bir başarı kazanan Fiat Fiorino’nun pazara yeni sunduğumuz bu versiyonu, Traction Plus adını verdiğimiz güçlendirilmiş elektronik çekiş sistemiyle hafif arazi şartlarına uyumlu bir crossover kimliğindedir. Fiorino Trekking, kendisini bir crossover’a yaklaştıran yerden 20 mm yükseltilmiş yapısı ve güçlendirilmiş elektronik çekiş sistemi gibi özelliklerinin yanı sıra görsel farklılığı ile de Fiat Fiorino ailesine renk katmakta ve hafif ticari araç sınıfında yeni bir “Müşteri açılımı” sağlamaktadır.

Fiat Fiorino Trekking ise hem yerden yüksek yapısı hem de geliştirilmiş çekiş özelliğine paralel dizel motoruyla üstün özellikleri bünyesinde toplayarak, müşteriye sunulan avantajları daha yukarı seviyeye taşıyor, yine sıfında fark yaratıyor. 2009 Yılının Ticari Aracı seçilen Fiat Fiorino model ailesinin yeni üyesinin, bozuk asfalt yollardan, patika yollara kadar birçok farklı zeminde ilerleyebilen, yakışıklı – çekici dizayna sahip, ailece kullanıma çok elverişli, iş hayatına da uyumlu geniş ve değişken iç mekan yapısı gibi özellikleri, hem rakiplerinden hem kardeşlerinden ayrılmasını sağlıyor. Fiorino Trekking ile aynı zamanda aktif yaşamayı seven, dağcılık, surf gibi hobileri olan bir müşteri grubuna ulaşmayı da hedefliyoruz. Bunun yanı sıra, şehir merkezi dışında sitelerde oturup kış şartlarında şehre ulaşım problemi yaşamak istemeyenlerin de ilgisini çekebileceğini düşünüyoruz.

2009 sonuna kadar 20 bin adet Fiat Fiorino satışı gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz. Bu satış adetinin yaklaşık olarak % 5’ini ise Fiorino Trekking versiyonu olmasını hedefliyoruz. Önümüzdeki süreçte bu üstün çekiş özellikli versiyonunun çok daha fazla tercih edileceğini öngörüyoruz” açıklamasını yaptı.

Fiat Fiorino Trekking: Ticarinin Yakışıklı Kralı Bozuk Yolların Hakkından Geliyor!

Fiat Fiorino model ailesinin en yüzü olarak yollara çıkmaya başlayan Fiorino Trekking, Fiat’ın çok amaçlı fakat bir yandan kompakt çözümler sunan model atağının bir başka yönünü temsil ediyor. Mevcut Fiat Fiorino modelleri arasında Combi Emotion versiyonu kadar sportif görsel özelliklere sahip Fiat Fiorino Trekking, hafif arazi şartlarına uyumlu gövde yapısıyla farklılaşıyor. Özel tasarım siyah renkli ön tamponu ve geniş yan çıtalara sahip Fiat Fiorino Trekking, özel tasarımlı paçalıklıkları ve 185/65 R15 serisi lastiklere evsahipliği yapan özel tekerlek yuvalarıyla ilk bakışta kendini belli ediyor. Bununla birlikte ön ızgaranın altında yer alan ve zorlu yol koşullarına karşı motor koruma görevi sağlayan muhafazaya sahip Fiat Fiorino Trekking, diğer versiyonlara göre yerden 20 mm yüksek yapısıyla da hafif arazi şartlarında daha etkin biçimde ilerlemeyi mümkün hale getiriyor. Bir şehir otomobili kadar çevik, bir kompakt hatchback kadar şık görünen Fiat Fiorino Trekking, uygun fiyatı ve ekonomik kullanım maliyetleriyle sınıf standartlarını aşan özellikler sunuyor. Yeni Fiat Fiorino Trekking’in en önemli özelliği ise zorlu ve kaygan zeminlerde çekişi artıran ve geleneksel 4×4 çekişe göre maliyeti çok daha az olan, ön tekerlekleri arasında güç dağılımını gerçekleştiren yenilikçi çekiş kontrol sistemi “Traction Plus” ile donatılması oluşturuyor.

Yeni “Traction Plus” sistemi, ESP ile donatılmış otomobillerde mevcut geliştirilmiş donanımı kullanır ancak ESP’nin basit bir uzantısı olmanın ötesindedir. Fren sistemini kontrol ve idarede kullanılan özel algoritmalar sayesinde kontrol ünitesi elektronik olarak, kendinden kilitli elektromekanik diferansiyelin davranışını simüle eder. Yazılım konusunda yapılan iyileştirmeler ve kuvvetin normal (hidrolik) frenleme devresi aracılığıyla uygulanması, sistemin hareketini geleneksel sistemlere göre daha ilerici kılar. Ancak performans kolayca karşılaştırılabilirken sistemin ağırlığı da çok daha azdır. Fiat Fiorino Trekking’de kullanılan “Traction Plus” sistemi gösterge paneli üzerindeki bir düğme aracılığıyla çalıştırılır ve 30 km/s’e kadar hızlarda işlev gösterebilir.

Sistem, herhangi bir çekiş tekerleğinin düşük veya sıfır derece kavramaya sahip olduğu koşullarda kontrol ünitesi kaymayı tespit eder ve hidrolik devreye, kayan tekerleğe fren uygulaması talimatını vererek çekişi, daha iyi kavrama yapan yüzeydeki tekerleğe yönlendirir. Böylece doğrusal dengenin ve kontrolün devam ettirilmesi sağlanır ve en bozuk ve kaygan yollarda dahi mümkün olan en iyi çekiş garantiye alınır.

Sadece 1.3 litre hacimli 75 HP’lik Multijet motor ile Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasından üretilerek dünya pazarlarında satışa sunulacak olan Fiat Fiorino Trekking, Fiorino ailesinin değişken iç mekan özelliklerinin tümüne sahiptir. Arka koltuklar dik konumda 330 litrelik (tavana kadar 650 litre) bagaj hacmi sunabilen Fiat Fiorino Trekking, ön yolcu koltuğu ve arka koltukları yatırıldığında ulaştığı 2500 litrelik yükleme hacmiyle sınıfının en iyi değerlerini sunabilmektedir.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com