Gösterim: 895
Eklenme: 3 Ekim 2009
Saat: 20:22
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Fiat 500

Fiat, otomotiv verileri konusunda dünyanın en önemli hizmet sağlayıcısı konumundaki JATO tarafından gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre üst üste 2 yıl en çevreci otomobil üreticisi seçilmesinin ardından 2009 yılının ilk yarı sonuçlarında da unvanını geliştirerek korumaya devam ediyor. 2008 yılı sonuçlarına göre 133.7 g/km ile Avrupa’nın en düşük ortalama emisyon değerini sunmayı başaran Fiat, 2009 yılının ilk yarısında ise bu değeri 129 g/km’ye düşürmeyi başaran tek marka olmayı başardı. Fiat, Avrupa Birliği tarafından 2015 yılı için belirlenen 130 g/km’lik hedefini şimdiden karşılayabilmesiyle ön plana çıkıyor. Fiat, bu başarısını Euro 5 normunu başarıyla karşılayabilen üstün teknolojili ve aynı zamanda ekonomik benzinli ve dizel motorlarının yanı sıra Stop&Start teknolojisiyle elde etti. Ayrıca kademeli olarak Fiat markalı modellerde kullanılmaya başlanan Start/Stop sistemi gibi çevreci ve ekonomik tüketim sağlayan inovatif teknolojiler, çevreci üstünlüğü Fiat’a kazandıran unsurların başında geliyor.

Otomotiv verileri konusunda hizmet veren ve 1984 yılında kurulan JATO, 19’u Avrupa Birliği üyesi 21 ülkede gerçekleştirdiği 2009 yılının ilk 6 ayını içeren karbondioksit emisyon sonuçlarını içeren araştırma raporunu açıkladı. İtalyan otomobil üreticisi Fiat, 129.1 g/km ile 2009 yılının ilk yarısında da Avrupa’nın en çevreci otomobil üreticisi olma başarısını devam ettirdi. 2008 yılı toplamında elde ettiği 133.7 g/km’lik değeri daha geliştiren Fiat, 2015 yılında uygulamaya geçecek olan 130 g/km hedefine şimdiden yakalama başarısıyla da dikkat çekti. Fiat’ın elinde tuttuğu rekor, markanın Avrupa’daki lider konumunun da bir sonucu olmasıyla ön plana çıkıyor. Zira 21 Avrupa ülkesinden sekizinde, tüm modellerde en düşük CO2 emisyonuna sahip marka olmayı başaran ve tam 19 ülkede de ilk üç markanın arasında yer alan Fiat, 2009 yılının ilk yarısında ortalama 115.8 g/km CO2 emisyonuna sahip 65.000 adettan fazla CNG’li otomobil satarak üstünlüğünü pekiştirdi.

Fiat CEO’su Lorenzo Sistino konuyla ilgili yaptığı açaklamada, “Bu rakamlar, Fiat’ın çevre kirletici emisyonları ve CO2 seviyesini kontrol etmek adına durmak bilmeyen yenilikçi çözümler arama çabalarının önemli birer kanıtıdır. Ancak FIAT, daima halkın gerçek ihtiyaçlarına kendini adamıştır ve burada da durmayacaktır. Amacımız, yeni motorlar, yeni teknolojiler ve uygulamalar aracılığıyla emisyon azaltımındaki Avrupa rekorumuzu gerçekten daha da pekiştirmektir. Benzinli motorlarda sunulan ve %10 kadar daha az CO2 emisyonunu garanti eden yenilikçi Multiair teknolojisi ve Punto Evo’da ilk kez görücüye çıkacak olan yeni nesil Common Rail teknolojili Multijet dizel motorlar gibi yeni güç üniteleri, giderek tüm Fiat markalı modellerde yer alacaktır. Start&Stop (Çalıştır-durdur) sistemi gibi yeni teknolojiler Fiat 500’te sunulmuştur ve şimdi de bütün Punto Evo Euro 5 motorlarında standarttır. Start&Stop, şehir-içi sürüşte CO2 emisyonlarını %12’ye varan oranlarda düşürebilmektedir. Tüketimi ve dolayısıyla da emisyonları ideal seviyeye getirmek amacıyla, çok yönlü Blue&Me sisteminin USB portu aracılığıyla yenilikçi yazılım programı “eco: Drive” gibi yeni uygulamalar, sürücünün kendi davranışını analiz etmesine imkân verir. Lansmanından bu yana geçen bir yıldan az süre zarfında bu yazılımı altmış binden fazla kişi indirmiştir ve 25.000 kişi de kendi sürüş stillerini günlük olarak izlemek için kullanmaktadır” açıklamasını yaptı.

Marka                          (g/km) 2009 İlk Yarı
FIAT                                         129.1
Toyota                                     132.9
Peugeot                                 134.5
Citroen                                   138.1
Renault                                  138.9
Ford                                        140.4
Opel                                        149.5
VW                                          152.5

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com