Gösterim: 805
Eklenme: 4 Ekim 2008
Saat: 09:41
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Fiat 500

Avrupa’nın öncü otomobil üreticileri arasında yer alan Fiat’ın efsanevi modeli  500, 2008 İstanbul Autoshow Fuarı’yla birlikte Türkiye’de satışa sunuldu. Car of the Year (Yılın Otomobili) jürisi tarafından “2008 Yılının Otomobili” olarak ödüllendirilen ve 28 bin YTL’den başlayan anahtar teslim satış fiyatıyla dikkat çeken  Fiat 500, ilk etapta 2 benzinli motor seçeneğiyle bayilerde yerini alıyor. Fiat İş Birim Direktörü Okan Baş, “Avrupa’da Fiat’ın yükselen marka imajını ve yenilikçi tasarım/teknoloji anlayışını en iyi biçimde yansıtan Fiat 500 ile Türkiye’de de yeni hedef kitlelere ulaşmayı amaçlıyoruz” açıklamasını yaptı.

Avrupa pazarlarında satışa sunulmasının ardından geçen 1 yıla yakın bir sürede 260 bin adeti aşan sipariş alan Fiat 500, 2008 İstanbul Autoshow Fuarı’yla birlikte Türkiye’de de satışa sunuluyor. 28 bin YTL’den başlayan anahtar teslim satış fiyatıyla pazarda yer alacak olan Fiat 500, ilk etapta isteğe bağlı olarak otomatik şanzımanla da kombine edilebilen 1.2 69 HP ve 1.4 100 HP’lik iki benzinli motor seçeneğiyle satın alınabiliyor. Pop, Lounge ve Sport adı verilen üç farklı donanım paketi bulunan Fiat 500’ün baz ekipman versiyonunda  EBD destekli ABS, sürücü ve ön yolcu havayastıkları, yan hava yastıkları, perde havayastıkları, sürücü diz havayastığı, manuel klima, gövde rengi tamponlar ve yan aynalar, krom kapı kolları, metalik boya, MP3 çalarlı müzik sistemi, yükseklik ayarlı ön ve arka kafalıklar, follow me home farlar ve katlanabilir arka koltuklar yer alıyor. “Lounge” versiyonunda ise “Pop” donanım seviyesine ek olarak direksiyondan kumanda edilebilen Blue& MeTM Sistemi (Bluetooth teknolojisi, USB girişli MP3 çalar ve sesli SMS okuyucu), 15 inç alaşım jantlar, sis farları, otomatik klima, sabit cam tavan, park sensörü, ön ve arka tampon üzeri krom barlar, krom kapı eşik çıtaları, krom egzoz ucu, yükseklik ayarlı deri direksiyon simidi ve deri vites topuzu gibi donanımlar yer alıyor. Fiat 500’ün Sport versiyonunda ise Pop donanım seviyesine ek olarak 15 inç alaşım spor jantlar,  karartılmış arka camlar, 500 logolu gövde rengi yan koruma çıtaları, krom egzoz ucu, arka spoyler, sis farları, park sensörü, direksiyondan kumandalı Blue& Me TM Sistemi (Bluetooh teknolojisi, USB girişli MP3 çalar ve sesli SMS okuyucu), otomatik klima, çok amaçlı sportif gösterge tablosu ve koltuklar, yükseklik ayarlı sportif deri direksiyon simidi ve vites topuzu gibi donanımlar yer alıyor.

Bununla birlikte isteğe bağlı olarak Hi-Fi ses sistemi, “500 inci beyazı” gövde rengi, Frau deri döşeme, elektrikli açılabilir cam tavan (Skydome) gibi donanımların sunulduğu Fiat 500’te ASR,/MSR, HBA ve Hillholder içeren ESP aktif güvenlik ve sürüş destek sistemleriyse 1.4 100 HP motorlu versiyonlarda ve ayrıca Dualogic şanzımanlı tüm model versiyonlarında standart olarak tüketicilere sunuluyor. Kişiselleştirmeye imkan veren geniş kabin içi döşeme ve aksesuar seçeneklerine sahip Fiat 500’e yine uygun fiyatlarla isteğe bağlı olarak sunulan geniş sticker yelpazesi sayesinde benzersiz bir görünüm kazandırmak da mümkün olabiliyor.

Okan Baş: Fiat 500 İle Yeni Müşteriler Kazanacağız!

Yeni efsane Fiat 500’ün ülkemizde satışa sunulmasıyla ilgili olarak bir açıklama yapan Fiat İş Birim Direktörü Okan Baş, “Avrupa’da satışa sunulduğu tüm ülkelerde kısa sürede büyük ilgi gören Fiat 500, Fiat’ın yükselen marka imajını yansıtan en önemli modellerin başında yer alıyor. COTY (Car of the Year) jürisi tarafından 2008 Yılının Otomobili olarak seçilen Fiat 500, Fiat markasının yükselen marka imajına katkıda bulunduğu kadar satış grafiğine de olumlu yönde etkilemesiyle ön plana çıkıyor. Avrupa’da satışa sunulduğu ilk günden bu yana 260 bin adeti aşan sipariş alan Fiat 500’ün 120 bin adetlik yıllık üretim hedefinin 195 bin adete yükseltilmiş olması, modelin satış ve imaj anlamındaki başarısının en sağlam kanıtlarını oluşturuyor” dedi. Türkiye’de ise Fiat 500’ün yer aldığı sınıfın toplam satışlarının yıllık bin adeti aşmadığına dikkat çeken Fiat İş Birim Direktörü Okan Baş, “Fiat Avrupa’da, Fiat 500 ile başarılı satış adetlerinin yanı sıra hem marka imajını daha yukarıya çekmeyi başardı hem de yeni müşteri gruplarına hitap etme fırsatı yakaladı. Biz de Türkiye’de de trend oluşturabilecek özelliklere sahip Fiat 500 ile farklı müşteri gruplarına ulaşma imkanı yakalarken bir yandan da Fiat markasının yükselen marka imajını daha iyi yansıtabileceğiz” açıklamasını yaptı. Fiat 500’ün günümüzün metropol insanının taleplerini karşılayabilen özelliklere sahip olduğuna da dikkat çeken Baş, “Gerek tasarımı, gerek kompakt boyutları ve çevreci motorlarıyla yeni yüzyılın otomobilli yaşam trendlerini başarıyla taşıyan Fiat 500, sürücü diz havayastığı dahil standart olarak sunulan 7 havayastığı ve Euro NCAP testlerinden aldığı 5 yıldızla da maksimum güvenlik sunabilen bir otomobil olduğunu ispat ediyor”

Trendleri Baştan Belirleyen Tasarım

Fiat Stil Merkezi tarafından tasarlanan yeni Fiat 500, ilk olarak 1957 yılında yollara çıkan ilk nesil Fiat 500’ün temel karakteristik tasarım hatlarını taşımasıyla dikkat çekiyor. Oval far grubundan ortasında yeni Fiat logosunun yer aldığı tek şeritli ızgaraya kadar birçok retro tasarım özelliklerine sahip 0.32 Cd’lik mükemmel bir sürtünme katsayısına sahip yeni Fiat 500, modern ve dinamik karoser birleşme noktaları, geniş tekerlek yuvaları ve şık tavan yapısıyla dikkatleri üstüne çekmeyi başarıyor. Arka spoyler, dikine yerleştirilmiş arka far gurubu gibi unsurlarla aynı zamanda sportif bir görünüm sunmayı da başaran Fiat 500, “eski modayı” yansıtan özgün renk seçeneklerinin yanı sıra trendlere uygun metalik ve opak gövde renklerine de sahip olmasıyla farklılaşıyor. Alaşımlı jantların ortasında model adının kullanıldığı ilk Fiat modeli olarak da ön plana çıkan Fiat 500, sınıfında ilk defa sadece Fiat 500’de standart olarak sunulan DRL teknolojili (Day Running Light) gündüz farları yer alıyor.  Motor çalıştırıldığı anda otomatik olarak devreye giren sistem, bazı ülkelerde otomobil kullanıcılarının gündüz farlarını yakmalarını gerektiren mevcut mevzuatı kendiliğinden yerine getirirken bir yandan da arka farlar yanmadan çalışabildiği için tüketimden de tasarruf sağlamaktadır.

Kokpitte Sportif Zerafet ve Ergonominin Buluşması: Fiat 500

İlk nesil Fiat 500 modelinin kabin içi tasarım detaylarını yeni nesil modele modernize ederek aktarmayı uygun bulan Fiat tasarımcıları, aynı zamanda sportif bir zerafetle birlikte ergonomiyi bir araya getirmeyi başardılar. 3.55 metrelik uzunluğa ve 1.63 metrelik genişliğe sahip Fiat 500’in 2+2 oturma düzenine sahip ferah kabini içinde şık kokpit tasarımı dikkat çekiyor. Modern ve retro tasarım unsurlarının bir arada kullanıldığı ve isteğe bağlı olarak fil dişi veya siyah renkli olarak sipariş edilebilen kokpitte, hız göstergesi, devir sayacı ve yol bilgisayarı gibi unsurlar oval bir yekpare yapı içinde yer alıyor. Seri kullanım ve hızla alışma kolaylığı sağlayan orta konsoldaki müzik ve klima kontrol grubu butonları, farklı döşeme seçeneklerine sahip koltuklar, ön koltukların arasında yer alan USB portu ve 12 V’lik priz ile deri vites kolu ve topuzu gibi detaylar, yeni Fiat 500’ün kabin içi tasarımındaki ön plana çıkan diğer unsurları temsil ediyor.  185 litrelik bagaj hacmine sahip Fiat 500’ün arka koltuklarının katlanmasıyla yükleme hacmi 500 litreye kadar arttırılabiliyor.

Üstün İletişim Teknolojisi: Blue& Me TM

Fiat Auto’nun Microsoft ile birlikte 3 yılda geliştirdiği Blue&Me TM sisteminin yer aldığı Fiat 500, rekabetçi yüksek bir teknolojiyi de kullanıcılarına sunabilmesiyle dikkat çekiyor. Otomotiv sistemi için geliştirilen Windows Mobile bazlı Blue&Me TM’nin teknolojisi, mevcut pahalı ve kalıplaşmış donanımların yerini alan ve pazardaki yeniliklere paralel olarak güncellenebilen bir sistem olmasıyla fark yaratıyor. Cep telefonlarının, müzik çalarların ve diğer kişisel elektronik aygıtların otomobile entegrasyonunu sağlayan Blue&Me TM sistemi, Bluetooth arayüzü ile eller serbest özelliği, geliştirilmiş ses tanıma, USB girişi, MP3 çalar ve sesli SMS kısa mesaj okuma gibi unsurları içeriyor.

Direksiyon simidi üzerinden kumanda edilebilen Blue& Me TM sistemine sahip Fiat 500, sürücüsüne Bluetooth’lu bir cep telefonu cebinde veya çantasında olsa dahi, ellerini direksiyondan kaldırmadan cep telefonunu kullanabilme imkanı sunuyor. Geliştirilmiş ses tanıma sistemi de anında etkileşime olanak verirken, gelen kısa mesajların yüksek sesle sürücüye iletilmesini de sağlamaktadır. Araç içindekiler, iPod, cep telefonu, MP3 çalar veya USB haricî belleğe kayıtlı MP3, WMA ve WAV formatındaki müzikleri, dijital cihazı USB porta bağlayarak dinleyebilme ayrıcalığına sahip olabilmektedir.

İki Ekonomik ve Dinamik Benzinli Motor

Fiat 500, ilk etapta iki benzinli motor seçeneğiyle satışa sunuluyor. Güvenilir yapısını birçok Fiat modelinin kaputu altında ispat eden 1.2 litre hacimli ve 69 HP gücündeki motor, Fiat 500’ün giriş seviyesindeki motorunu oluşturuyor. 102 Nm tork üreten ekonomik motor, 5 ileri vitesli manuel şanzımanlı Fiat 500’u 160 km/s’lik hıza eriştirirken, 0-100 km/s hızlanmasını ise 12.9 sn’de tamamlamasını sağlıyor. 5.1 litrelik ortalama yakıt tüketim değeri sunan 1.2 litre hacimli motor, 119 g/km’lik karbondioksit emisyon oranıyla da aynı zamanda çevreci yapısını en iyi biçimde  ifade ediyor.

Fiat 500 modelinin en güçlü motor seçeneğini oluşturan 1.4 litrelik 16 supaplı motor ise ürettiği 100 HP güç ve 131 Nm’lik tork değeriyle dikkat çekiyor. 6 ileri manuel şanzımanlı 1.4 100 HP, statik konumdan 100 km/s’ye 10.5 sn’de çıkarken, 182 km/s’lik maksimum hıza erişebiliyor. Ortalama 6.3 litrelik yakıt tüketim değerine sahip motorun düşük emisyon değeri elde etmesi için yakıt püskürtme aşamasını en uygun seviyeye çıkaran özel enjektörler kullanılıyor. Böylece motor soğukken çalışmaya başlama sırasında ve geçici sürelerde (gaz pedalına basıldığında) emme manifoldunun duvarlarına yapışan benzin miktarı azaltılıyor. Bu da egzozdaki hidrokarbon miktarını azaltarak çevreyeve giderek sıkılaşan kanunlara saygıyı garanti ediyor.

Dualogic Otomatik Vites Opsiyonu

Fiat 500’ün her iki benzinli motor seçeneğinde de isteğe bağlı olarak Dualogic otomatik vites sunuluyor.. Fiat’ın diğer modellerinde konfor, sürüş keyfi ve yakıt tüketimi konularında kendini ispat etmiş olan Dualogic otomatik vites ESP ile birlikte sunuluyor. ESP sürüş güvenliğini maksimize ederken ESP ile birlikte gelen Hillholder ise yokuşlarda geri kaymayı engelliyor.

Fiat 500 ile kendini ifade et!

Fiat 500’ün farklı özellikleri ve geniş kişiselleştirme seçenekleriyle 500.000’den fazla kombinasyon yaratmak mümkün. 500 hayranları isterlerse 500’ün dünyasını yakından tanıyabilecekleri fiat500.com.tr adresinden, ya da Fiat showroomlarında bulunan araç konfigüratörlerinden  kendi 500’lerini tasarlayıp farklarını ortaya koyabiliyorlar.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2015. Her hakkı saklıdır. Kaynak göstermeden alıntı yapmayınız.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com