Gösterim: 1.005
Eklenme: 5 Ağustos 2010
Saat: 15:00
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Fiat Panda

Fiat’ın ilk olarak 1980 yılında üretmeye başladığı ve ekonomik mini şehir otomobilleri alanında yepyeni bir sayfa açan Fiat Panda efsanesi, 30. yaşını kutluyor. Günümüze kadar olan süreçte dünya çapında 6 milyon adetten fazla satılan ve en çok tercih edilen şehir otomobili unvanına sahip Fiat Panda, hem işlevsellik hem de kalite/fiyat orantısı açısından her zamana ayak uydurabilmeyi başarmış olmasıyla dikkatleri topluyor. Geçtiğimiz yıl tüm dünyada 300 bin adetten fazla satılan Fiat Panda, 2004’te de “Yılın Otomobili” seçilmişti. Fiat Panda, İtalya, Fransa ve Almanya gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra Japonya, Meksika ve Güney Afrika gibi ülkelerde elde ettiği satış başarısıyla global anlamda başarısını halen kanıtlıyor.

İlk olarak 1980 yılında üretimine başlanan ve Fiat’ın mini sınıfta kendi başına bir marka haline gelen efsane modeli Fiat Panda, 30. yaşını kutluyor. Otomotiv tarihinde ve İtalyan toplumunda otomobille yaşanan gündelik ilişkiyi algılamanın yeni bir yolunu temsil eden ve Fiat kültürünün bir parçasını temsil eden Fiat Panda, yeni nesliyle de COTY jürisi tarafından “2004 Yılın Otomobili” seçilerek başarısını perçinlemişti. 30 yıldan bu yana dünya çapında 6 milyon adetten fazla satılan Fiat Panda, sadece geçtiğimiz yıl dünya çapında 300 bin adetten fazla müşteri tarafından tercih edildi.

2003 yılında üretimi start alan yeni nesil Fiat Panda ise ulaştığı 1.5 milyon adeti aşan üretimiyle de büyük bir ticari başarıya imza attı. İtalya, Fransa ve Almanya gibi Avrupa pazarlarının yanı sıra başta Japonya, Güney Afrika ve Meksika gibi deniz aşırı pazarlarda da büyük başarı kazanan Fiat Panda, ADAC (Alman Otomobil Kulübü) tarafından da mini ve küçük sınıf modeller arasındaki güvenilirlik ligi tablosunda da şehir otomobilleri kategorisinde ilk sırayı almasıyla ön plana çıkıyor.

Güçleri 54 HP ile 100 HP arasında değişen üç benzinli ve 70 HP’lik Multijet dizel motor seçenekleriyle üretimine Polonya’da devam edilen Fiat Panda’nın metan ve LPG gibi daha çevreci ve farklı yakıt türevleriyle çalışan versiyonlarının yanı sıra dört tekerlekten çekişli ve özel seri model tipleri de bulunuyor.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com