Gösterim: 1.146
Eklenme: 18 Temmuz 2005
Saat: 19:38
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Ford Mondeo 2001

Piyasaya sunulduğu 1993 yılında Avrupa’da Yılın Otomobili seçilen Ford Mondeo, gerçekleştirilen yeniliklerle daha da göz alıcı… Hem iç hem dış mekanda yapılan yeniliklerle Ford Mondeo, şimdi çok daha alımlı. Ford’un lüks segmentte yer alan ve en büyük aracı olan Ford Mondeo, yüksek kalite anlayışı çerçevesinde iç ve dış mekanında yapılan yeniliklerle iddiasını sürdürüyor.

Mondeo’nun, kapsamlı özellikleri sayesinde, Avrupa’da 2004 yılında CD sınıfında iki haneli pazar payına ulaştığını ifade eden Ford Otosan Pazarlama Müdürü Özgür Yücetürk, ‘Mondeo’da fiziksel değişikliklerin yanında, yıl sonuna doğru model ailesinde müşterilerimizin seçeneklerini artıran eklemeler de olacak.’ dedi.

Lüks kalite ve yüksek donanıma ince ayar…
Lüks kalite duygusu ve yüksek donanım düzeyinin korunduğu Mondeo’nun içinde bazı ince değişiklikler yapıldı; yeni ve şık döşeme kumaşları ve krom rengi parçaların daha fazla kullanılması iç bölümün havasını değiştiriyor. Ayrıca, ortadaki saat yeni bir siyah kaplamayla biraz değiştirildi ve ibreleriyle ışıklarında sürücünün görüşünü iyileştirecek bazı değişiklikler yapıldı.

Dış tasarımda küçük ama etkili yenilikler…
Etkili dış tasarım değişiklikleriyle modern görünümünü koruyan Ford Mondeo, çeşitli ayrıntılı dış değişikliklerle tasarımını geliştiriyor ve sınıfının en çok tutulan modellerinden biri olarak geleceğe hazır olduğunun sinyallerini veriyor.

Bütün Mondeo modellerinde önde yeni görünümlü üst ve alt ızgaralar yer alıyor. Ghia X serisinde bütünüyle gövde renginde alt tampon bulunuyor ve ayrıca alt paslanmaz çelik çubuk ve gövde rengi tampon koruma şeritleri yer alıyor. Tamamlayıcı bir ayrıntı olarak bütün modellerde saydam “mücevher” görünümlü yan sinyaller bulunuyor. Değişiklikler arasında, büyük arka farlara krom çerçeveler ve daha fazla saydam cam eklenerek daha modern ve zarif bir görünüm elde edilmesi de yer alıyor. Buna ek olarak, yeni görünümlü arka tampon alt bölümünde ayırt edici ve fonksiyonel kırmızı yansıtıcılar bulunuyor.

Mondeo’da dış ve iç değişikliklerin yanında sürüş özelliklerini geliştirecek değişiklikler de yapıldı; 1993’te piyasaya sunulduğundan beri üstün sürüş özellikleriyle takdir edilen Mondeo’nun en son nesli, konfor ile kontrol arasında yüksek düzeyde bir denge kurmayı başarıyor. Bu da yoldan iyi bir yalıtım sağlayan ve sürücünün hareketlerine beklenen tepkileri vererek güven duygusunu pekiştiren bir süspansiyon geliştirilmesi ile sağlanıyor.

Mondeo, hala çok güvenli bir yer…
Ford Mondeo, Akıllı Koruma Sistemi ile yolların en güvenli otomobillerden biri olmaya devam ediyor. Yeni görünümü, Mondeo’nun çok beğenilen sürüş özelliklerini ve kapsamlı model türevlerini tamamlıyor. Bütün modellerde Ford’un Akıllı Koruma Sistemi (IPS) bulunuyor ve Mondeo’nun güvenlik alanındaki öncülüğünü sürdürüyor.

Mondeo’larda standart olan IPS özellikleri arasında;
– Öndeki yolcular için adaptif iki aşamalı ön hava yastıkları; gelişmiş algılayıcı sistemi çarpışma şiddetini, sürücünün konumunu ve yolcu koltuğunda kimse bulunup bulunmadığını algılıyor,
– Ön koltuktaki yolcuların emniyet kemerlerinde ön gergi sistemi ve yük sınırlandırıcılı makaralar yer alıyor.

Mondeo önden çarpışmalarda sağlam bir koruma sağlamasının yanında yan darbelere karşı da teknoloji içeriyor:
– Öndeki ve arkadaki yolcular için yan hava perdeleri
– Öndeki yolcular için göğüs bölgesinin koruyan yan hava yastıkları

Bunlara ek olarak, Mondeo ailesinde çeşitli kaza durumlarında daha fazla yolcu güvenliği sağlayan önemli özellikler de sunuluyor:
– Çarpışmada geri çekilen pedal sistemi
– Sistemler çok farklı insan vücudu profillerine koruma sağlayacak şekilde geliştirildi (kadınların en küçük dilim dışında yüzde 95’lik bölümünü ve erkeklerin en büyük dilim dışında yüzde 95’lik bölümünü içerecek şekilde)
– Aktif ön koltuk başlıkları

Mondeo Ailesi
Duratorq Dizel Motor
Mondeo’da sunulan Duratorq dizel motor 130 PS gücünde ve bu motorda en son nesil yüksek basınçlı ortak yakıt hatlı (common rail) enjeksiyon sistemi kullanılıyor.

2.0 litre 130 beygirlik TDCi motor 6 ileri vitesli düz şanzıman ya da 5-tronic Durashift şanzımanla sunuluyor. Bu motorun maksimum tork değeri 1800 d/d’de 330 Nm, ayrıca geçici olarak bu rakamın da üzerine çıkılabiliyor.

Duratec Benzinli Motor
Mondeo’da 2.0 litre 145 PS gücündeki Duratec motorla birlikte Ford’un Durashift 5 vitesli düz ya da 4 vitesli otomatik şanzımanı seçilebiliyor.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com