Gösterim: 1.010
Eklenme: 13 Haziran 2006
Saat: 19:46
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Ford Fiesta 2003

Ford Otosan, Türkiye’de satışa sunulmaya başlanan, Ford’un binek araç sınıfındaki en güçlü performansa sahip araçlarını; Focus ST, Fiesta ST, Focus S ve Fiesta S ` i tanıttı. Ford’un binek araç pazarındaki yükselişine dikkat çeken Ford Otosan Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Aykut Özüner, “Performans araçlarımızla, markamıza heyecan katmayı ve Türkiye’deki önemli bir kitleyi de Ford tutkunu yapmayı hedefliyoruz.” dedi. Özüner, toplam otomotiv pazarı ve ticari araç pazarındaki liderliğinin yanısıra, otomobil pazarında da çok güçlü hale geldiklerini ve tükecinin en çok tercih ettiği ithal otomobil markası olduklarını ilave etti.

Müşterilerimize, istediklerini sunmaya devam edeceğiz…
Kalıcı başarı için müşteri gözünde değer ifade eden ürünlere sahip olmak gerektiğine dikkat çeken Özüner, “Buna ulaşmak için hem rasyonel hem de duygusal taraflarıyla kuvvetli ürünler sağlamanın gerekliliğinin bilincindeyiz. Bu sebeple, performans araçları lansmanı ile pazar payımızdaki artış ivmesini devam ettirerek ürün gamını genişletmek ve markamıza dinamizm ve heyecan katmak istiyoruz.

Gerek yurt içinde gerekse yurtdışında rallilerde ve pistlerde Fiesta ST ve Focus ST araçların sıklıkla görüldüğüne dikkat çeken Özüner, “Ford Otosan olarak, araçlarımızın tanımında etkili bir yol olarak gördüğümüz motorsporlarına yıllardır destek vermekteyiz. İlk marka kupasını yapan, ilk ralli eğitimini veren, ilk ralli parkurlarında kupa organize eden bir takıma sahibiz. Bununla bilikte son iki yıldır şampiyonluk ipini göğüslüyoruz. Şimdi motor sporlarındaki başarılı modellerimizi caddelerle buluşturuyoruz.” dedi.

Parkur ve pistlerdeki tecrübemiz, asfaltla buluşuyor
Özüner, “TeamRS’in geliştirdiği ve yıllardır Avrupa’da rüştünü ispat eden S ve ST serisi otomobilleri getirmeye başladık. Focus ST’nin de aileye katılmasıyla Spor Serisi araçlarımızı tüm iddiasıyla müşterilerimizle buluşturuyoruz. Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. Biz de değişiyoruz. Bugüne kadar çağdaş, güvenilir ve sınıfının lider sürüş özelliklerine sahip otomobiller sunan markamız Ford artık bu özellikler üzerine ikinci bir açılım yaparak, tüketiciyi heyecanlandıracak yeni modeller sunacak.

Team RS!in ST’leri; Fiesta ST ve Focus ST
Tanıtımda daha sonra Ford Otosan Pazarlama Müdür Yardımcısı Kağan Dağtekin, performans araçlarının teknik ve donanımlarıyla ilgili bilgi verdi; “2003’ün başlarında, Ford’un yarış ve yüksek performanslı yol otomobili mühendislerinin bir araya gelerek, yüksek performanslı yol otomobilleri ve yeni yarış modelleri hazırlamak amacıyla kurulan ekibi TEAM RS, sürüş özellikleri itibarıyla sınıfının en iyisi olan bir otomobil yarattı; TeamRS organizasyonunun ürettiği ilk otomobil olma özelliğine sahip Fiesta ST. ST, “Sports Technology”nin kısaltmasının kullanıldığı yeni Fiesta ST, uygun fiyatlı, güvenilir performansı ifade ederken aynı zamanda türetildiği otomobilin karakteristik özelliklerini de yansıtıyor. Fiesta ST, bir yandan sürücülerin sportif ruhunu canlandırırken, bir yandan da günlük kullanımda içinde bulunulması zevkli bir otomobil. Focus ST170 ve Mondeo ST 220’deki belirgin tasarım ayrıntılarına sahip Fiesta ST, hem Fiesta ailesinin önemli bir parçası hem de sportif Ford ailesinin bir üyesi…

Fiesta ST’nin içi hem iyi görünecek hem de sportif sürüş meraklılarının istediği sürüş ortamını sunacak şekilde tasarlandı. Özel spor koltuklar farklı ölçülerdeki insanları destekleyecek şekilde dikkatle tasarlanırken aynı zamanda ST modelinin günlük kullanımdaki konforu da korundu. Fiesta ST, Ford’un özel olarak geliştirilen 2.0 litrelik Duratec 16 supaplı motoruna sahip. 150 beygir gücündeki bu motor sunduğu yüksek torkla esneklik ve çekiş gücü sağlıyor. Fiesta ST sıfırdan 100 km/s hıza 8.4 saniyede ulaşıyor. Fiesta ST’nin son hızı 208 km/s. Performans isteyen sürücülere hitap eden ama aynı zamanda hoş bir konfor sunan bir araç olan Focus ST, Ford’un ST, markasının önemli bir evrimini temsil ediyor ve yüksek performansla birlikte bağımlılık yaratacak bir karakter sunuyor. Focus ST’nin 2522cc hacmindeki turbo motoru çok dar ve sadece 577 milimetre uzunluğunda; Focus gibi önden çekişli kompakt sınıftaki bir otomobilin tekerlekleri arasına enlemesine yerleştirilecek kadar kısa.

225 beygirlik (165.5 kW) en yüksek güce 6000 d/d’de ulaşılıyor. En yüksek torku olan 320 Nm ise 1600 devir/dakikadan itibaren sunuluyor ve 4000 d/d’ye kadar aynı düzeyde kalıyor. Focus ST’nin kullanımı sportif sürücülerin hoşuna gidecek şekilde ayarlandı ama aynı zamanda konforlu bir kullanıma da olanak tanıyacak şekilde geliştirildi. Focus ST’nin ön yayları yüzde 30 sertleştirildi ve amortisörler de yeniden ayarlandı. Arka yaylar da yüzde 30 sertleştirildi ve denge çubuğu yüzde 5 büyütüldü. Bunun doğrudan yararı Focus ST’nin etkileyici bir şekilde yere yapışması ve sıradışı yol tutuşu sağlaması.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com