Gösterim: 945
Eklenme: 2 Ağustos 2005
Saat: 13:21
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Opel Astra Twintop

IAA’da Opel’in yeni cabrio – coupé’sinin dünya galası: HB, Wagon ve GTC’nin başarılı lansmanlarından sonra, Opel, fark yaratan dördüncü Astra modelini de sunuyor… Astra TwinTop, Frankfurt’ta Uluslararası Otomobil Fuarı’nda (17 – 25 Eylül) ilk kez sergilenecek. Yeni-nesil elektro-hidrolik katlanır hard-top tavanlı, şık ve zarif, dört-koltuklu otomobil, 2006 yılı ilkbaharında pazara sunulacak. Yeni Astra TwinTop için altı çizilmesi gereken çok önemli bir özellik, bagaj için yaklaşık 440 litrelik geniş yer sağlıyor olması. Cabrio konfigürasyonunda ise, 200 litreden fazla yer boşluğu sağlıyor. Modern ve ileri teknoloji “Kolay Yükleme” fonksiyonu, pratikliği daha da artırır: Bir butona dokunuşla, bagajda yatay olarak istiflenen tavan bölümleri yükseltilebilir ve böylece kargolar kolayca yerleştirilir. Bagaj bölmesi için sağlanan geniş yer-boşluğunun yanısıra, yeni bir buluş olan tavan teknolojisi de iyi-dengeli orantıları ile dinamik, uyumlu bir tasarımı mümkün kılar. Yaklaşık 4,5 metre uzunluğu ile, Astra TwinTop, orta-boy segmentdeki cabrio’lar ile karşılaştırılabilecek düzeyde boyutlara ulaşır.

Mühendislik’ten Sorumlu ve Yetkili General Motors Europe Başkan Vekili ve Adam Opel AG Genel Müdürü Hans H. Demant bu konuda şu açıklamayı yaptı: “Astra TwinTop ile bir başka heyecan verici niş otomobili daha pazara ilk kez sunarken çok önemli kompakt segmentde model serimizi daha da genişletiyoruz. Dört Astra versiyonu ve Zafira, tek bir teknik esas üzerinden beş farklı otomobil konseptini temsil etmektedir. Sonuçta, bu segmentde rakiplerimizden çok daha câzip bir konumda olacağız.”

Avrupa Pazarlama Üst-düzey Yönetici Direktörü Alain Visser, bu sözlere şunları da ekledi: “Başarılı Tigra’dan sonra Astra TwinTop, yeni bir buluş olan katlanır çelik tavan sistemli ikinci cabrio-coupé’mizdir. Sportif, şık ve zarif tasarımı, eşsiz teknoloji özellikleri, Opel’in tipik çok-yönlülük özellikleri ve dört kişi için ferah iç mekan… Astra TwinTop, her mevsim kullanılabilen son derece eğlenceli, tüm dikkatleri gerçekten üzerinde toplayan bir otomobil.” dedi.

Teknik açıdan, iki-kapılı cabrio-coupé, üçüncü Astra neslinin güçlü yönlerini vurgulamaktadır. Başlıca güçlü yönler: Bu segment için olağanüstü geniş motor serisine, dört benzinli motor (105 – 200 hp arasında) ve standart olarak Dizel Partikül Filtreli 150 hp 1.9 CDTI common-rail dizel motor da dahildir. Serisinin en üstün motoru, 200 hp 2.0-litre ECOTEC Turbo, 230 km/saat’in üzerinde maksimum hıza ulaşır. Sürekli Elektronik Süspansiyon Kontrollü (CDC) uyumlu IDSPlus şasi, Spor Sürüş Modu ve direksiyon açısı ile yönlendirilen AFL bi-xenon farlar gibi özellikleri üzerinde taşıyan Astra TwinTop rakiplerinden çok farklı.

Yepyeni bir buluş olan tavan teknolojisi sayesinde bol yer boşluğu…

Dinamik, ok-şeklindeki ön bölümü ile, Astra TwinTop’un ilerici tasarımı, ona Astra ailesinin bir üyesi olarak dinamik bir kimlik kazandırır. Ancak TwinTop karoser bölümlerinin % 70’i yeni geliştirilmiştir. Cabrio-coupé’nin uyumlu orantıları [Uzunluk: 4.48 metre, genişlik (dış aynalar hariç): 1.76 metre; yükseklik: 1.41 metre], yan profilden özellikle görülebilir. Yan profilin altı çizilmesi gereken başlıca özellikleri, kama şeklinde yükselen omuz tasarım çizgisi ve kavisli, akıp giden tavan tasarım çizgisidir. Astra TwinTop’un arka orantıları da çok iyidir. Tavan ister açık ister kapalı olsun, katlanır çelik tavan konseptli cabrio’larda sık sık gördüğümüz bir durum olan ve otomobilin görünümünü bozan hantal kuyruk bölümü yoktur.

Geniş, pratik otomobil bagajı, tavan kapalı olduğu zaman yaklaşık 440 litre kargo kapasitesi sağlar. Bagajın ayrıca iki yan bölmesi ve bir opsiyon olarak sunulan rüzgâr deflektörü için bagaj tabanının içinde katlanıp saklanan bir bölümü daha vardır. Tavan aşağıya indirilse bilse, bagaj kapasitesi 200 litreyi aşar. Uzun yolculuklarda bile iki yetişkin insan arkada rahatça oturabilir. Mühendisler tamamen yeni, üç-bölümlü bir tavan sistemi gerçekleştirerek bunun mümkün olmasını sağlamışlardır. Tek tek, ayrı ayrı tavan bölümleri klasik konseptlerdekinden daha küçüktür ve bu nedenle bagajda yer tasarrufu sağlayacak şekilde yerleştirilebilir, geniş bagaj alanı ve oturma konforu avantajı yaratır. Bir butona dokunuşla veya bir opsiyon olarak uzaktan kumanda kullanarak Astra TwinTop tavanı, 30 saniyeden daha kısa sürede tam otomatik olarak açılabilir veya kapatılabilir.

Otomobilin tavanı açık iken ve bagaj bölümü içinde katlanarak ortadan kalktığı zaman; bavullar, içecek kasaları ve alış-veriş çantaları rahatça otomobile yüklenebilir veya dışarı çıkartılabilir. Bu amaçla, Opel mühendisleri, elektrikli çalışan “Kolay Yükleme” fonksiyonunu sisteme dahil etmişlerdir. Bir butona dokunuşla, otomobil bagajına yatay olarak istiflenen tavan bölümleri yaklaşık 25 santimetre yükseltilebilir, bu şekilde koruyucu örtü altındaki kargoya kolayca erişim sağlanabiliyor.

Astra TwinTop, hem aktif hem de pasif özellikleri birleştiren geniş kapsamlı Opel SAFETEC güvenlik sistemi özelliklerine sahip. Opsiyonel takviye çubukları, tavan aşağı indirildiği zaman, devrilmeye, takla atmaya karşı ek koruma sağlıyor. Doğrudan doğruya arka koltuk kafalıklarının arkasına gizlenmiştir ve bir devrilme, yuvarlanma olayında saniyeden daha kısa sürede otomatik olarak devreye girer.

Opel’in başarılı cabrio geleneğinin devamı…

Yeni Astra TwinTop, başarılı bir geleneği sürdürmektedir. Tüm Avrupa çapında 55.000’den fazla müşteri, İtalya’da Bertone’de 2000’den beri üretilen bir önceki model Astra cabrio’yu seçtiler. 1993 model ilk “convertible” Astra ve 1987 model Kadett cabrio, 100.000 adetten fazla satış yaptı. Tigra TwinTop ile, Opel, Eylül 2004’ten beri model serisi içinde katlanan çelik tavanlı, iki-koltuklu bir cabrio-coupé’ye zâten sahipti. O zamandan beri 41.000 adetten fazla üretilmişti. Yeni Astra TwinTop üretimi, Belçika’da Anvers’te 2006 yılı başlarında başlayacaktır. Astra HB ve GTC ile aynı üretim bantını paylaşacaktır.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com