Gösterim: 1.240
Eklenme: 3 Temmuz 2007
Saat: 16:04
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
GM Çevre Stratejisi

29 Haziran 2007 günü General Motors Avrupa, kısa dönemde CO2 emisyonlarının azaltılmasına ve uzun dönemde yeni propülsiyon teknolojileri tanıtılmasına odaklanan bir çevresel strateji sundu. Bu stratejinin en önemli, anahtar noktaları şunlardır:

# Opel, her bir model serisinde daha düşük seviyelerde CO2 çıkartan bir ecoFLEX versiyonu tanıtacak, Eylül’de Frankfurt Otomobil Fuarı’nda (IAA) bu olayın galası kutlanacak…
# GM, yine IAA’da kendine ait hidrojen yakıt pilli aracın bir sonraki nesli olan HydroGen4’ü sunacak…
# Cadillac, 2007 sonbaharında biyo-etanol (E85) versiyonu olarak BLS lansmanı yapacak…
# Opel ve Chevrolet, 2010 yılı itibariyle E85 araçlar sunacaklar…
# 2012 yılına kadar 16 yeni GME motor ailesi ve 10 şanzıman ailesi…

GME, birçok yıldan beri emisyonların azaltılması ve yakıt ekonomisinin geliştirilmesi konularına yoğun bir şekilde odaklanmaktadır. Bu çalışmalar, birçok aracının kilometre başına 140 g/CO2 seviyesini karşıladığı veya bu seviyenin bile altına indiği güncel geniş ürün portföyünde apaçık görülmektedir. GM’in Avrupa’da en büyük markası olan Opel, Eylül ayında 2007 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda ecoFLEX modellerini görücüye çıkartacak. Özellikle çevre dostu olan bu otomobiller, her bir araç sınıfında ekonomi ve sürüş keyfi ile düşük yakıt tüketimi ve azaltılan CO2 emisyonlarını birleştirmektedir. İlk model bir Corsa 1.3 CDTI’dır, atmosfere yalnızca 119 g/km CO2 serbest bırakmaktadır ve 2008’de lansmanı yapılacaktır. Prim yapan İsveç markası Saab da bu yıl tüm model portföyü çapında BioPower motorları serisini genişletiyor. Cadillac, 2007 sonbaharı itibariyle benzer bir E85 versiyonu sunacaktır ve 2010 yılında Opel ve Chevrolet’nin imal ettiği E85 araçların piyasalarda hazır olması beklenmektedir.

2007 ve 2012 arasında, GME, toplam 93 versiyondan oluşan 16 yeni motor ailesi ve 48 versiyondan oluşan 10 şanzıman ailesini de tanıtacaktır.

Geliştirme aşamasından geri dönüşüme kadar çevreye uyumlu…

General Motors Europe Başkanı Carl-Peter Forster, bu konuda şu açıklamayı yaptı: “Bir taşıtın atmosfere verdiği CO2 emisyonları önemli bir parametredir, ancak aracın çevreye uyumu için hiçbir şekilde tek ölçüt bu değildir. İşte sırf bu nedenle tek başına çevre dostu prestij nesneleri üretimi ile kendimizi kısıtlamıyoruz. Tüm GME araçlarının, bütün yaşam devreleri boyunca, geliştirme aşamasından malzemelerin geri dönüşümüne kadar mümkün olduğunca doğal kaynakları korumasını istiyoruz. Haziran ayı başında, Opel’in ecoFLEX çevresel girişiminin başlatılması, bu alanda atılan önemli bir adımdır. Bu kampanya, günümüzün çevre korumacılığı standartlarına uymayan eski araçların hurdaya alınmasını teşvik etmektedir.”

Çok daha verimli yakıt teknolojisi ve alternatif yakıtların kullanılması…

Filo yakıt tüketimi ve CO2 emisyonlarının daha fazla azaltılması için, GM, kısa ve orta dönemli hedeflerden oluşan bir strateji izlemektedir. Konvansiyonel içten yanmalı motorlar, sürekli geliştirme sayesinde daha verimli ve ekonomik yapılacaklardır, ayrıca alternatif yakıtlar da daha büyük oranlarda kullanılacaktır.

Eco-Turbo ve CNG, ecoFLEX modellerin özünde olan motor konseptleridir. Daha büyük hacimli motorların yerini şimdi artık daha küçük silindir hacimli yeni Eco-Turbo üniteler almaktadır. Eco-Turbo konsept, hem benzinli ve hem de dizel motorlarda kullanılmaktadır.

Opel ve Saab, başarılı CNG (Opel) ve E85 BioPower (Saab) modelleri ile, Avrupa’da alternatif yakıtlar kullanılmasında öncüdür. GM’in çevresel stratejisi, çok net ve açık bir şekilde küresel enerji çeşitliliği ve birden fazla teknoloji üzerine odaklanma hedefini izlemektedir.

Geleceğin propülsiyon sistemleri olarak E-Flex ve yakıt pilleri

Bu yıl sunulan GM’in E-Flex sistemi, olağan bir elektriksel tahrikli şasiye çoklu propülsiyon sistemlerinin monte edilmesini sağlamaktadır. Uzun dönemde, GM, şu anda dünyada sıfır emisyonlu tek araç opsiyonu olan hidrojen yakıt pilinin başlatılması konusunda tamgaz çalışıyor. GM, bu teknolojiye bir milyar ABD dolarından fazla yatırım yapmış durumdadır. Yakıt Pili Aktiviteleri Merkezi’nin araştırma departmanı, şu anda normal üretim geliştirmeye entegre olmaktadır ve GM içinde merkezî bir rol üstlenmektedir. GM HydroGen4; Chevrolet Equinox Yakıt Pilli aracın Avrupa versiyonudur ve yine IAA’da sunulacaktır. GM HydroGen4, yakıt pilli araçların üretime hazırlanması aşamasında bir sonraki adımdır. On araçtan oluşan bir filo, gelecek yıl Berlin’de testten geçirilecektir.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2015. Her hakkı saklıdır. Kaynak göstermeden alıntı yapmayınız.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com