Gösterim: 1.228
Eklenme: 24 Mart 2010
Saat: 16:43
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
General Motors'dan Yeni EN-V Konsepti

2030 yılı itibariyle, 8 milyarlık dünya nüfusunun yüzde 60’ından fazlası şehir içinde yaşamını sürdürüyor olacak. Bu durum, artmakta olan taşıma ve temel hizmet taleplerini güçlükle karşılamaya çalışan kamusal altyapı üzerinde çok büyük bir baskı oluşturacak. General Motors ve stratejik ortağı Shanghai Automotive Industry Corp. Group (SAIC), kişisel hareket özgürlüğü ihtiyaçlarının karşılanması için bireysel şehir taşımacılığında kökten bir değişim gerçekleştirilmesi noktasında ortak bir görüşü paylaşmaktadır. Bu iki ortak, geleceğin sürücüleri için çeşitli çözümler geliştirmektedir. En ümit verici çözümlerden biri ise, EN-V adı verilen yeni araçtır.

# Artan yoğun şehirleşme sorunlarını hafifletmeye yönelik geliştirilen köklü bir alternatif
# Elektrik gücü ile otomobilin genleri yeniden tanımlanıyor
# EN-V Konsept modeli World Expo 2010 Şanghay’da vitrine çıkıyor

Gelecek Vaat Eden Bir Çözüm

Elektrik Ağlı Araç ifadesinin kısaltması olan EN-V, kişisel hareket yeteneğinin ana prensibi olan serbestliği korumakla birlikte, motorlu araçların yarattığı çevreci sorunların dışına çıkarılmasına imkan tanımaktadır. . EN-V, trafik sıkışıklığı, park kabiliyeti, hava kalitesi ve geleceğin şehir yaşantısı masraflarına yönelik sorunların hafifletilmesi için tasarlanmış çift kişilik elektrikli bir otomobildir.

Şanghay’da bugün üç EN-V modeli görücüye çıkmış bulunuyor. Bu üç model, geleceğin ulaşım hizmetlerinin eğlenceli doğasını vurgulayan üç farklı karakteristiği sunuyor: Jiao (Gurur), Miao (Sihir) ve Xiao (Eğlence). Üç konsept otomobil, 1 Mayıs ile 31 Ekim tarihleri arasında World Expo 2010 Şanghay’da SAIC-GM Standında vitrine çıkacak. Şanghay’ın, geleceğin kişisel hareket özgürlüğü çözümlerinin ortaya konulmasına yönelik merkez üslerden biri olacağı düşünülmektedir.

Devrim Niteliğinde Bir Teknoloji

EN-V konsept, GM ve Segway tarafından Nisan 2009’da piyasaya sunulan Kişisel Şehir İçi Hareket Özgürlüğü ve Erişilebilirlik (P.U.M.A) prototipinden esinlenilmiştir. Otomobil, iki sürüş modlu tekerleğinin her birinde bulunan elektrik motorları ile harekete geçmekte. Bu teknoloji, ilk olarak GM tarafından 2006 Paris Motor Fuarında tanıtılan Hy-wire konseptidir. Motorlar sadece hızlanma için gereken gücü üretmekle kalmaz, aynı zamanda yavaşlama ve durma işlemlerini de kumanda eder. Günümüz klasik araçlarına oranla önemli ölçüde azaltılmış olan dönme yarıçapı, EN-V’nin “ani ve milimetrik dönüşler” gerçekleştirebilmesini sağlamaktadır.

Lityum-iyon aküler sayesinde sıfır motor emisyon gücü elde edilmiştir. Normal elektrik prizleri kullanılarak klasik iletim yoluyla gerçekleştirilebilen şarj işlemi, EN-V’nin bir seferlik şarjla en az 40 kilometre kat edebilmesine olanak tanımaktadır. Elektrik enerjisi ağı ile bağlantı kurarak, toplam elektrik kullanımı doğrultusunda şarj işlemi için en uygun zamanı belirleme özelliği sayesinde, EN-V şehir elektrik alt yapısının verimliliğini de artırabilmektedir.

Global Konumlama Sistemi (GPS), araç haberleşme ve mesafe algılama teknolojileri ile bütünleştirerek, EN-V konsept hem manüel, hem de otomatik olarak kullanılabilmektedir.

Kendi kendini kumanda edebilme özelliği, EN-V’nin gerçek zamanlı trafik bilgisi doğrultusunda en hızlı güzergahı otomatik olarak seçmesini sağlayarak trafik sıkışıklığını azaltmayı vaat etmektedir. Konsept ayrıca, sürücü ve yolcuların arkadaş ve iş çevreleri ile seyir halinde iken iletişim kurmak için kullanabilecekleri bir “sosyal ağ” hizmeti sunmak için kablosuz iletişim özelliklerini üst seviyeye çıkarmaktadır.

Algılama teknolojisi, kablosuz iletişim ve GPS-tabanlı yön bulma sisteminin bu birlikte işleyişi, etkileri EN-V konseptten gelecek nesil araçlara geçerek yarının otomobil güvenlik sistemleri için yol gösterici olacak bir teknolojinin temelini atmaktadır.

EN-V, otomobil-tabanlı sensör ve kamera sistemlerini kullanarak etrafındaki nesneleri “algılayabilir” ve bu sayede engellere veya sürüş şartlarındaki değişikliklere gereken reaksiyonu hızlı bir şekilde verebilir. Örneğin, bir yaya aracın önüne geçtiğinde EN-V hızını daha düşük ve güvenli bir seviyeye düşürür ve günümüz araçlarından daha kısa bir sürede durur.

ABD-Pennsylvania eyaletinin Pittsburgh şehrindeki Carnegie Mellon Üniversitesinin öğrencileri ve fakültesi ile birlikte çalışmalarını sürdürmekte olan GM, otonom otomobil teknolojilerinin geliştirilmesinde lider kuruluş olma özelliğini taşımaktadır. Bu işbirliği, 2007 yılında aracın kendi kendini kumanda etme özelliğini hayata geçiren Chevrolet Tahoe Boss’un üretilmesini sağlamıştır. Boss’tan öğrenilen dersleri uygulamaya koyan EN-V, aracı normal şekilde kullanamayan kişilere de hareket özgürlüğü sağlamaktadır.

EN-V, günümüz şehir sürücülerinin hız ve seyir ihtiyaçları için tasarlanmıştır. Ağırlığı 500 kg’nin altında, uzunluğu ise yaklaşık 1,5 metredir. Günümüzde kullanılan tipik otomobillerin ağırlıkları ise 1,500 kg’nin üzerinde ve uzunluğu ise EN-V’nin üç katı kadardır. Ayrıca günümüz otomobilleri için 10 metrekareden daha geniş bir park alanı ve yüzde 90 daha fazla park süresi gerekmektedir. EN-V’nin daha küçük boyutları ve yüksek manevra kabiliyeti, aynı park alanının tipik otomobillerin beş katı kadar sayıda EN-V için yeterli olabilmesi anlamına gelmektedir.

Daha Küçük ve Daha Akılcı Tasarım

EN-V, verimlilik ve teknoloji noktasında lider olmasının yanı sıra, araç tasarımına da yeni bir kalite standardı getirmektedir. EN-V’nin vitrine çıkışı için, GM dünya genelindeki tasarım ekiplerinin geleceğin hareket özgürlüğünün görünümüne yönelik bakış açılarını araca yansıtmasını sağlamıştır. Xiao (Eğlence) GM Holden’ın Avustralya’daki tasarım ekibi tarafından, Jiao (Gurur) GM Avrupa tasarımcıları tarafından ve Miao (Sihir) ABD, California’daki General Motors Gelişmiş Tasarım Stüdyosu’nda tasarlanmıştır.

Her bir EN-V, tahrik platformunun esnekliğini gösteren eşsiz bir tasarım temasına sahiptir. Tasarım karakteristikleri her EN-V’ye , eşsiz açılma özelliği, zarif iç mekan ve yenilikçi renkler, aydınlatma ve koltuk teknolojisi ile kendi karakterini vermektedir. Xiao, “şekerli sakız mavisi” rengi ve deniz temalı tasarımı ile daha neşeli bir çekicilik sunar. Miao, gösterişli ve sert hatlarından da anlaşıldığı gibi, tasarım motiflerinin çoğunu tüketici elektronikleri endüstrisinden alır. Tasarımcılar Miao’yu ayrıca LED vurgulu aydınlatmaların yoğun kullanımını içeren yenilikçi aydınlatma çözümleri sunmak için de kullanmıştır. Düzgün hatları ve parlak boyası ile Jiao, tasarım öğelerini hızlı trenler ve Çin opera maskelerinden almıştır.

EN-V’nin gövde ve tavan yapısı, dayanıklı ve hafif karakteristikleri nedeniyle genellikle yarış otomobilleri, askeri uçaklar ve uzay araçlarında kullanılan karbon elyafı, özel tonlu Lexan ve akrilik malzemelerden oluşturulmuştur. Bu gibi yenilikçi malzemelerle çalışabilmeleri sayesinde GM tasarım ekipleri, geleceğin geleneksel otomotiv uygulamalarına yönelik fizibilite çalışmalarını öğrenme fırsatını elde etmişlerdir.

Kompakt ebatları EN-V’ye, gelişmiş güvenlik ve tahrik teknolojilerini kullanması sayesinde aşırı kalabalık şehirler için ideal bir araç olma özelliği kazandırmaktadır. Fakat, EN-V’nin dış dünyaya geniş bir bakış açısı sağlayan yenilikçi iç mekan tasarımından da anlaşıldığı gibi, önemli olan büyüklük değil, içeriktir. Wi-Fi tabanlı teknolojilerin kullanılmasını sağlayan basit bir kablosuz iletişim arabirimi, yolcuları dış dünya ile iletişim halinde tutar.

Etiketler:
Kategori: Haberler, Konsept Araçlar, Markalar
Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com