Gösterim: 1.259
Eklenme: 28 Ocak 2005
Saat: 12:44
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Çok Fonksiyonlu Caravan

Aralık 2004 tarihinde Türkiye’de satışına başlanan en son teknoloji ürünü common rail – direkt ve çok noktalı enjeksiyona sahip 1.9 CDTi motor seçeneği ile Opel dizel ürün atağına devam ediyor.
Opel 1.9 CDTi modelleri ile ürün atağına devam ediyor…!

# En son teknoloji ürünü common rail – direkt ve çok noktalı enjeksiyona sahip 1.9 CDTi motor
# 1.9 CDTi Vectra NB’de 8V 120hp ve 16V 150hp seçenekleri ile
# Düz ve Active Select 6 ileri şanzıman seçeneği
# Yüksek performans ve yakıt ekonomisi
# 1.9 CDTi motor seçeneği Opel Vectra NB, Vectra Caravan ve Signum modelleri ile

Opel’de 1.9 CDTi motor seçeneği Vectra NB, Vectra Caravan ve Signum modellerinde sunuluyor. Vectra satışları içinde 1.9 CDTi motor satışlarının önemli bir pay almasını öngören Opel, 1.9 CDTi motor ile ilgili iddiasını bu beklentisi ile bir kez daha vurguluyor.

Opel Vectra NB ; Başarılı tasarımı, geniş iç mekânı, zengin konfor donanımı, sürücü-yönelimli konsepti ve en son teknoloji ürünü common rail-direkt, çok noktalı enjeksiyona sahip 1.9 CDTi motor teknolojisi ile yine orta-üst sınıf dizel araçlar içinde zirveyi hedefliyor. Yeni 1.9 CDTi motor teknolojisi ile Opel ; şimdi müşterilerine üst sınıf otomobillerde görülen sürüş dinamiği ve konforunu sunuyor. Vectra 1.9 CDTi, otomobilinde en son teknoloji ürünü common dizel motorun üstün performansı ve yakıt ekonomisi farkını üst düzey kalite, konfor ve güvenlik donanımı ile birleştirmek isteyen ayrıcalıklı müşterilerin kaçınılmaz tercihi olmayı hedefliyor. 1.9 CDTi motor 8V (120 Hp) ve 16V (150 Hp) olarak, 6 ileri şanzımana sahip 2 farklı seçenekle Vectra NB’de bulunmaktadır. 1.9 CDTi 16V (150 Hp) Comfort, Design Edition ve Elegance olmak üzere farklı donanım seviyelerinde, opsiyonel Active Select şanzıman seçeneği ile müşterilerin beğenisine sunulmuştur. 1.9 CDTi 8V (120 Hp) ise Comfort donanımı ile 6-ileri düz şanzımanla ürün gamında yer almaktadır.Tüm Vectra NB’lerde standart olarak sunulan İnteraktif Sürüş Sistemi (IDS), kişisel sürüş tarzınıza ve sürekli değişen yol ve trafik koşullarına anında uyum sağlayarak maksimum güvenlik ve sürüş hakimiyeti sağlar. Sürücü,yolcu ön yan ve perde hava yastıkları, fren destek sistemi, geliştirilmiş elektro-hidrolik servo direksiyon, ABS, virajda fren kontrolü ve fren güç dağılımı ve üstün şasi özelliklerini içeren İnteraktif Sürüş Sistemi her koşulda sürücünün ve yolcuların kendini güvende hissetmesini sağlar. Comfort modelinde hem sürücü hem de yolcu için seyahat konforunun kişiselleştilebildiği 8 yönlü manuel ayarlanabilen ön koltuklar ve hem sürücü hem de yolcu için bulunan bel desteği, elektronik hız sabitleyici, yağmur sensörü, ışığa duyarlı otomatik farlar ve opsiyonel elektronik iklim kontrollü klima gibi zengin konfor donanımını standart olarak sunulmaktadır. Elegance modelinde ise 8 yönlü elektrikli olarak ayarlanabilen sürücü ve yolcu koltuğu, dış ayna, iç dikiz aynası ve koltuk ayarının 3 farklı seçim olarak kaydedilebildiği hafızalı sürücü koltuğu, park pilotu, xenon farlar gibi üst düzey konfor donanımının yanı sıra Elektronik Stabilite Kontrol Programı standart olarak sunulmaktadır. . Design Edition ise Comfort donanımına ilave olarak, spor tasarımlı ön tamponu ve spor iç tasarım öğeleri, standart elektronik iklim kontrollü kliması ve Xenon far seçeneği ile son derece çekici bir görünüme sahip avantajlı bir model olarak göz doldurmaktadır.

Comfort ve Design Edition modellerinde direksiyondan kumandalı radyo/CD ve MP3 CD30 standart olarak sunulurken, Elegance modelinde ise direksiyondan kumandalı radyo / CD değiştirici CDC40 standart olarak bulunmaktadır.

Benzersiz tasarımı, sürücü ve yolcu konforu için sunulan benzersiz konfor öğeleri ve eşsiz sürüş dinamiği ile kesinlikle ayrıcalıklı bir otomobil olan Signum şimdi 1.9CDTi motor, Cosmo modeli ve standart Active Select şanzıman ile sunuluyor. Signum 1.9 CDTi 16V 150 Hp olarak Signum’un ürün gamında yer almaktadır.

Signum, sürücüye ve yolcuya “Business Class” konforunu yaşatmak üzere tasarlanmıştır. 2830 mm’lik dingil mesafesi sayesinde son derece geniş bir iç mekan sunan Signum’un benzersiz iç mekan ferahlığı şaşırtıcı ve hayranlık uyandıran konfor ve çok yönlülük öğeleri ile farklılık arayan yenilikçi kişiler için mükemmel bir seçimdir .

Vectra Caravan 1.9CDTi ise Elegance modeli ve standart Active Select şanzıman ile sunulmaktadır. Vectra Caravan; hem yolcular, hem de bagaj için geniş alan sunan, üstün sürüş dinamiği ile şık ve zarif, çok-yönlü, bir otomobil arayan müşterileri hedeflemektedir. Arka koltuk kafalıklarını çıkarmadan, 2/3 ve 1/3 oranlarında katlanabilen arka koltuklara sahip Vectra Caravan segmentinin en geniş bagaj hacmini ve boyutlarına sahiptir. Bagaj koruma örtüsünün altında kalan kısmıyla 530 litre olan bagaj hacmi, arka koltukların katlanması ile birlikte tavana kadar olan alan gözönüne alındığında 1850 litreye kadar ulaşır.

Signum ve Vectra Caravan’ın yenilikçi özelliklerine örnek vermek gerekirse;

FlexSpace® Hareketli Koltuk Sistemi:

Signum’da sunulan Opel’in FlexSpace® teknolojisi sayesinde, arka koltuğa oturacak şanslı kişiler de bireysel olarak koltuk ayarlarını yapabilirler. Arka koltukları tam 130 mm öne ve geriye hareket ettirebilirler. Hatta dilerlerse arka yolcu koltuklarını 2 kişilik kullanım için ayarlayabilirler. Yine isterlerse tek bir hamlede tüm koltukları yatırabilir ve bagaj hacmini bir anda 550 litreden 1410 litreye kadar çıkabilirler. Signum esneklik ve çok yönlülükte benzersizliğini FlexSpace® Hareketli Koltuk Sistemi ile kanıtlamaktadır.

FlexOrganizer Sistemi:

Yenilik ve değişim getiren kargo bölmeleri yönetimi: Eşyalarınızı değişken bir şekilde ve çok düzenli yerIeştirmeniz için1850 litreye kadar çıkabilen kargo hacmi… Bu kargo bölmesinin çok akıllı bir şekilde kullanımı için, Opel’in mühendisleri yenilik ve değişim getiren FlexOrganizer konseptini tasarladılar. Bu sistemde uygulanan değişken kargo bölmesi yönetimi, günlük taşımacılık taleplerine yanıt veren çok sayıda pratik konfigürasyonlara izin vermektedir. Opel Vectra Caravan’da sunulan FlexOrganizer Bagaj Düzenleme Sistemi, Vectra Caravan’ın çok-yönlülüğünü en iyi şekilde kanıtlayan ve rakiplerinin hiçbirinde sunulmayan çok önemli bir özelliktir. Maksimum çok yönlülük ve esneklik sağlayan bu modüler sistem, çeşitli taşıma elemanları ve saklama bölmelerinden oluşur. FlexOrganizer sistemini oluşturan ana özellik bagaj bölmesinin iki yanında bulunan raylardır. Bu rayların üstündeki küçük bağlantı yuvaları yardımıyla farklı boyutlarda, kişinin kendi ihtiyaçlarına özel şekillendirebileceği taşıma bölmeleri yaratılabilir. Bu sistem, “Organizer Paketi” ve “Seyahat Paketi”nden oluşur.

Çok Fonksiyonlu Seyahat Asistanı:

Signum’da “Business Class” konforunu vurgulayan en önemli özelliklerden birisi Çok Fonksiyonlu Seyahat Asistanıdır. Arkada seyahat eden yolculara maksimum rahatlık ve konforu sunabilmek için, arka iki koltuğun arasına monte edilebilen bir seyahat asistanı… İki adet uçak tipi tepsi, içine 6 adet 330 ml’lik kutu sığabilen bir soğutucu, çöp kutusu, DVD yerleştirilebilecek bir aparat bile ihtiva eden Çok fonksiyonlu Seyahat Asistanı Signum’un benzersiz konfor özelliklerinden sadece birisidir.
br> Signum ve Vectra Caravan ‘ın ortak donanım özelliklerinden de bahsetmek gerekirse; her iki modelde de bulunan Interaktif Sürüş Sistemi (IDS), 4 kollu bağımsız süspansiyonu ve özellikle virajlarda iyileştirilmiş denge ve yol tutuşu sağlar. Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi (ABS) Virajda Fren Kontrolü (CBC) Elektronik Fren Gücü Dağıtımı (EBD), Motor ve Fren Bağlantılı Çekiş Kontrol Sistemi (TCPlus) ve Fren Destek Sistemi birbiriyle etkileşimli olarak çalışmak suretiyle, özellikle kaygan yollarda ve acil durum manevralarında direksiyon hakimiyetinizi korumanıza yardımcı olur. Geliştirilmiş Elektro-hidrolik Servo Direksiyon (EHPS) sürüş koşullarına göre anında destek sunmak için araç ve direksiyon hızını algılar: yüksek hızlarda hiç ya da çok az destek sunulurken düşük hızlarda ve ani kaçış ve park manevralarında destek, hassas bir şekilde artar.

Vectra NB, Vectra Caravan ve Signum modellerinde yenilikçi ve en son teknoloji ürünü opsiyonel donanımlar sunulmaktadır.

AFL Far Sistemi, bir başka deyişle Sürüşe Duyarlı Ön Farlar, otomobilin adeta gözleriymişçesine çalışarak, sürüş kalitesini artırır. Örneğin, kavşaklarda direksiyonun konumu, seyir hızı ve sinyallerin devreye girmesine bağlı olarak ek bir reflektör, aracın sol veya sağ tarafındaki 30 metre civarındaki bir yolu en fazla 90°’lik bir açıyla aydınlatır. Virajlarda ise araç hızı ve direksiyon açısına duyarlı olan farlar, daha geniş bir alanı aydınlatarak, görüş mesafenizi artırır. Sabit farlara oranla yol, % 90 daha iyi aydınlatılır ve bu durum virajlarda ve kavislerde görüş mesafesini büyük oranda iyileştirir. Bi-Xenon özelliğine de sahip Sürüşe Duyarlı Ön Farlar Vectra NB, Vectra Caravan ve Signum’la opsiyonel olarak sunulmaktadır.

Isitma ve havanlandırma fonsiyonlarına sahip, İklim kontrollü Multi Contour Koltuk Sistemi Vectra NB, Vectra Caravan ve Signum modellerinde opsiyonel olarak sunulmaktadır. İklim kontrollü olmasının yanı sıra 8 farklı yönde elektrikli olarak ayarlanabilen bu sürücü koltuğunda ilave olarak bel desteğini elektrikli olarak tam 4 farklı şekilde ayarlanabilir ve sürücüye en uygun sürüş pozisyonunu belirlenebilir. Dilerse sürücü, en rahat ettiğiniz konumu koltuğun hafızasına kaydeder. Multi Contour Koltuk Sistemi, sürüş ergonomisi ve konfor konusunda gerçek anlamda 5 yıldızlı bir teknoloji olduğunu kanıtlamaktadır.

Saab 1.9TiD

# En son teknoloji ürünü common rail, direkt, çok noktadan enjeksiyonlu 1.9TiD motor
# Yüksek performans ve yakıt ekonomisi
# Sportif, sürüş keyfi sunan 9-3 Sport Sedan şasi dinamiği özellikleri
# Saab’ın üst sınıf dizel segmentine girişi
# 150 hp beygir gücü ve 315 Nm tork gücü
# Segmentinde bir ilk olarak, 6-ileri sentronic şanzıman
# Standart olarak sunulan 6-ileri manuel şanzıman

Saab 9-3 Sport Sedan’ın çok takdir alan, üstün sürüş keyfi sunan şasi dinamikleri, artık en son teknoloji ürünü 1.9TiD motor seçeneği ile tamamlandı. Saab bu model ile, Türkiye’de büyüyen dizel segmenti içinde önemli bir rol oynayacak.

Yüksek performanslı, çevreci ve ekonomik tüketim değerlerine sahip bu yeni nesil yüksek teknoloji ürünü 1.9TiD motor, 9-3 Sport Sedan’ın benzinli otomobillerde olduğu gibi dizel segmentinde de iddialı bir konuma gelmesini sağlayacaktır.

Yeni common rail, direkt ve çok noktadan püskürtmeli motor, 150 beygir gücü sunar. Ancak daha da önemlisi, maksimum torkun %90’ını 1750 ila 3250 devir/dakika aralığında sunarak kuvvetli bir çekiş gücüne sahiptir.

Linear ve Vector donamı paketleri ile standart olarak 6-ileri manuel şanzımanın yanı sıra, segmentinde bir ‘ilk’ olarak 6-ileri sentronic otomatik şanzımanı opsiyonel olarak sunuyor.

Göz kamaştırıcı performans

16 valf, 150 hp’lik turbo dizel motor ileri performans sağlamaya odaklanmıştır. 150 hp’lik 1.9TiD motor, yerini aldığı 2.2TiD motora göre yüzde 20 daha fazla güç, yüzde 12.5 daha yüksek tork, bunların yanı sıra daha yüksek performans ve düşük yakıt tüketimi sunmaktadır. Ara hızlanmalar, 9-3’ün en güçlü versiyonu Aero ile aynı olmakla birlikte, 0-100 km/saat hızlanma ise 9.5 saniyedir.

Tipik Saab Turbo Gücü

1.9TiD motor, yakıt istasyonlarına daha az uğramanın dışında yolda seyir halinde dizel ve benzinli motorlar arasındaki algılanabilir performans farkını daha da azaltarak, belirgin ölçüde sportif bir karakter sergiler.

Saab turbo motorların karakteristik özelliği her zaman, günlük sürüş için ihtiyaç duyulan düşük ve orta devirlerde performanslı sürüşe imkan sağlayan, geniş bir aralığı kapsayan tork olmuştur. Mühendisler, elektronik gaz kelebeğinin hareketini, Saab’ın benzinli motorlarına benzer bir tepki verecek şekilde ayarlayarak buna yardımcı olmuşlardır. Bu proses, takviyeli 1.35 bar’da çalışan, düşük-ataletli, intercooler radyatörlü Garrett turbo kompresör ile optimum düzeye getirilmiştir; burada sözkonusu turbo kompresör, türbin kanatlarının düşük motor hızlarında hızlı kalkış için elektronik olarak ayarlandığı değişken kanat geometrisine (VNT) sahiptir.

Araba içindeki düşük NVH (gürültü, titreşim ve sertlik) düzeyleri, özenli şasi montajı ve motorun geliştirilmiş yakıt yakma teknolojisinden kaynaklanır. Ön süspansiyon ve tekerlek açılarının ilave ayarları ve elektro/hidrolik servo direksiyon sisteminin iyileştirilmiş yakıt tüketimi için uyarlanmış olması da NVH düzeylerinin düşük olmasına katkıda bulunur.

Altı-ileri Şanzıman

Yüksek sürüş memnuniyeti, 9-3’ün sportif kullanım özelliklerini tamamlayan en önemli unsurlar; 6-ileri manuel ve 6-ileri Aisin AW sentronic otomatik şanzımandır. Sentronic şanzıman, aynı zamanda Saab için bir “ilk” olup, bu segmentte de rakipsizdir.

Sentronic şanzıman, aracın yüküne, yol eğimine göre, koşulların gerektirdiği “doğru” vitesi hızla bulur. Birinci vites hariç tüm ileri viteslerde kilitleme özelliği vardır. Sürücü ayrıca, standart vites koluyla ya da direksiyona monte edilmiş opsiyonel düğmeleri kullanarak manuel vites kumandasına da geçebilir.

Teknik özellikler, performans ve yakıt tüketimi

1910 cm3. Dört silindirli. DOHC 16 Valf. Common rail dizel, direkt ve çok noktalı enjeksiyon. Turbo beslemeli Önden çekişli.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com