Gösterim: 1.116
Eklenme: 10 Ağustos 2007
Saat: 16:10
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Chevrolet Volt

General Motors Corp. ve A123Systems, Inc., GM’in elektrik tahrikli E-Flex sisteminde kullanmak üzere uzun-süre dayanıklı, güvenli ve güçlü bir akü bataryası için, A123Systems nano-fosfat batarya kimyalı pilleri ortaklaşa geliştirecekler. Bu sözleşmenin; E-Flex mimari yapısı kullanan hem elektrik fişli araçlar hem de yakıt pilli versiyonlar için bataryalar geliştirilmesini hızlandırması beklenmektedir.

Küresel Ürün Geliştirme GM Yönetim Kurulu Başkan Vekili Bob Lutz, bu konuda şu açıklamayı yaptı: “Atılım yapan yeni buluş batarya teknolojisi, geleceğin otomotiv propülsiyon sistemini harekete geçirecektir ve en iyi stratejik ortaklar ile yakın işbirliği içine giren şirket kazanacaktır. İşte bu girişimin en önemli yönü budur. İster Chevy Volt konusunda ister yakıt pilli veya hattâ planladığımız Saturn Vue gibi fişli bir hibrid üzerine konuşalım, batarya pilinin temel performansını iyi anlamak zorundayız.”

Bu yeni kontrat; Watertown, Massachusetts’den A123Systems şirketini, GM’in E-Flex sistemi için özel gereksinimleri karşılamak üzere batarya pilleri geliştirmeye çağırıyor. A123Systems, nano-fosfat esaslı pil teknolojisi geliştirilmesinde öncüdür. Diğer lityum-iyon batarya kimyaları ile karşılaştırırsak, bu teknoloji, akü bataryasının yaşam süresi boyunca daha yüksek güç çıkışı, daha uzun yaşam süresi ve daha güvenli operasyonlar sağlar.

E-Flex elektrikli araç yapısı, ilk kez geçen yıl tanıtılan Chevy Volt konsept otomobilde gösterildi. 40 mil sürüş yapan ortalama akım çeviriciler için, Chevy Volt sıfır benzin kullanacak ve sıfır emisyon üretecektir, sonuçta benzin istasyonuna gidişleri hemen hemen tamamen ortadan kaldırabilir.

Bob Lutz bu konuda şunları söyledi: “Chevy Volt, otomotiv endüstrisini yepyeni bir yöne doğru taşıyor. Önümüzde, araçların elektrikle çalıştığı, yolda giderken akıllı elektrik üretimi yapan yöntemlerle donatıldığı ve bizleri petrole daha az bağımlı kılacağı bir gelecek görüyoruz. Sanayimizde örnek oluşturacak bir sonraki en büyük değişim ve dönüşüm yaşanmaktadır. Büyük ölçüde A123Systems ve LG Chem. gibi şirketler tarafından batarya pili teknolojisinde kaydedilen büyük ilerlemelerin yarattığı bir fırsattır.”

Bu yılın başlarında GM; akümülatör kutularının ileri düzeyde geliştirilmesi için, çoklu batarya pillerinin entegrasyonunu gerektiren iki sözleşme sonuçlandırdı. Bu sözleşmelerden biri, Koreli batarya imalatçısı LG Chem’in bir şubesi olan ve merkezi Troy, Michigan’da bulunan Compact Power, Inc. ile yapıldı. Diğer sözleşme de Continental A.G.’nin bir şubesi ve birinci derece bir otomotiv sağlayıcısı olan ve merkezi Frankfurt, Almanya’da bulunan Continental Automotive Systems ile yapıldı. Anılan birinci kontrata göre, Compact Power, Inc. (CPI), ana şirket LG Chem tarafından geliştirilen batarya pillerini kullanacaktır. GM ve A123Systems tarafından ortaklaşa geliştirilmekte olan pilleri kullanacak olan Continental şirketi için ayrı bir sözleşme çıkartıldı.

GM’in Enerji Depolama Cihazları ve Stratejileri Direktörü Denise Gray, bu konuda şu açıklamayı yaptı: “A123Systems ve LG Chem’in her ikisi de teknolojilerini kanıtlamış olan en üstün derecede batarya sağlayıcılarıdır. Bu şirketlerden birinin veya her ikisinin çözümlerinin E-Flex sisteminin akü bataryası ihtiyaçlarını karşılayacağına güveniyoruz.”

A123Systems’in CEO’su Dave Vieau, bu çeşit akümülatör bataryasının diğer taşımacılık sanayilerinde de avantajlı olacağını söyledi.

Vieau bu konuda dedi ki: “Bugün Chevy Volt hakkında ve bunun binek araçların elektrifikasyonu üzerindeki sonuç etkileri üzerinde konuşuyoruz, ancak bu teknoloji bütün bunları da aşıyor. Bu bataryaların ağırlığı, boyutu, güvenliği ve performansı; hibrid otobüsler, kamyonlar ve hava taşıtları da dahil tüm taşımacılık alanını etkiliyor.”

A123Systems, güncel olarak yılda on milyondan fazla pil imal etmektedir ve nano-fosfat kimyası ile batarya üreten dünyanın en büyük üreticisidir. Bu pillerin çoğu, yeniden şarj-edilebilir aletlerde kullanılmaktadır.

Bu batarya teknolojisi alanındaki ortak geliştirme çalışmaları, GM’in bir dizi alternatifler sunarak taşımacılık alanını petrolden uzaklaştıracak şekilde çeşitlendirme gayretlerinin en son adımıdır. Bütün bu çabalara şunlar dahildir:

Çeşitli hibrid modeller serisi şimdi artık üretimdedir: Büyük kent otobüsleri için GM dizel hibrid elektrikli sistem, Saturn Vue ve Saturn Aura Green Line [Yeşil Seri] hibrid modeller ve tamamem yepyeni Chevy Malibu hibrid. Bu sonbaharda piyasaya çıkacak olan Chevrolet Tahoe ve GMC Yukon Hibrid SUV’lar, bir SUV araçta dünyanın ilk 2-Modlu hibrid system özelliğine sahiptir; şehir-içi sürüş yakıt ekonomisinde % 40 oranında bir iyileşme sağlayarak şu anda sanayinin yakıt verimi en yüksek, tam-boy SUV’larıdır. Gelecek yıl için önden çekişli 2-Modlu hibrid Saturn Vue Green Line beklenmektedir. Vue’nun ayrıca fişli bir versiyonunun yapılması da planlanmaktadır ve bu versiyon günümüzün herhangi bir GM SUV’unun yakıt verimliliğini iki misline çıkartacak potansiyele sahiptir.

GM, E-85 biyo-yakıt kullanabilen araçların da lider üreticisidir, bu tip iki milyon araç şu anda yollara çıkmış durumdadır. Ayrıca GM, A.B.D. pazarındaki bütün diğer imalatçılardan daha fazla sayıda 30 mpg otoyol başaran araçlar sağlamaktadır. GM, A.B.D. İklim Aksiyon Ortaklığına [U.S. Climate Action Partnership (USCAP’a) ] katılan ilk otomotiv sanayi üyesidir. USCAP, karbon emisyonlarının azaltılması için, tüm ekonomi çapında piyasada uygulamaya yönelik bir yaklaşımı destekleyen bir grup küresel şirket ve sivil örgütlerden oluşmaktadır.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2015. Her hakkı saklıdır. Kaynak göstermeden alıntı yapmayınız.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com