Gösterim: 1.239
Eklenme: 4 Kasım 2011
Saat: 21:17
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Great Wall Steed5

Yaklaşık 40 yıllık bir geçmişe sahip Çin’in otomotiv sektöründeki asıl büyüme 15 yıl önce başladı. BYD, Chery, Chang’an, Geely, JAC, Great Wall, Roewe gibi markalar türedi. Ardından Volvo, şimdi de Saab Çinliler tarafından satın alındı.

Çin’in otomobil üretimi 1990’ların başında yaklaşık 1 milyon iken 2000’lerde 2 milyonu aştı. 2002 ile 2007 arasında ülkedeki otomotiv üretimi yılda en az 1 milyon civarında artarak 2009 yılından sonra 13 milyon adetle dünyanın en büyük otomotiv üreticileri ABD ve Japonya’nın önüne geçti.

Bu rakamlar her ne kadar kulağa hoş gözüksede bunun önemli miktarını Çin’de üretim yapan tanınmış markalar oluşturuyor. Çin’in kendi markalarıyla üretmiş olduğu araçlar henüz gelişmiş ülkelerde istenilen seviyelerde alıcı bulamıyor. Çünkü bu markalara karşı ön yargılar çok yüksek, tasarımları rakip olacakları otomobillerin gerisinde kalıyor ve yeni veya özgün teknolojileri bulunmuyor. Sadece fiyat avantajı sunuyorlar. İşte bu nedenlerle Çinli üreticiler Avrupa, Amerika, Japonya gibi pazarlara açılabilmek için ya Volvo, Saab gibi iflasın eşiğindeki markaları alıp onların teknolojinden yararlanıyor yada ünlü dünya markası teknoloji şirketleriyle ortaklıklara gidiyor. Great Wall’ında yaptığı ikinci seçencek.

Great Wall başka yeni bir motor gelişimi olmak üzere birçok yeni sistemin ve araçların gelişimi için BorgWarner, Bosch, TRW, Mahle, Valeo, Autoliv, Brose ve Coda Holdings ile işbirliği antlaşması yaptı. BorgWarner turbo ve şanzıman konusunda destek verecek. Bosch 2 litre 150 beygirlik dizel motor konusunda (common-rail dizel enjeksiyon), frenler (ABS ve EBD) gibi konularda, Coda Holding elektrikli otomobiller geliştirme konusunda destek verecek.

Sonuç olarak Great Wall önce Avrupa, Asya, Afrika gibi pazarlarda 2015 yılında ise ABD’de satılan bir marka olmayı hedefliyor.

Great Wall’ın şu an Türkiye distribütörlüğünü Citroen, Subaru, Infiniti markalarınında distribütörlüğünü yapan Bayraktar Holding yapıyor. Ancak araç satışları henüz başlamış değil.

TurkCar

Yorumlar
  1. Arif Hacı dedi ki:

    Tutulan modellerin tasarımlarından ilham alarak hazırlanan, ön yargılarla dolu bu araç Türkiye’de başarılı olur mu bilinmez.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2015. Her hakkı saklıdır. Kaynak göstermeden alıntı yapmayınız.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com