Gösterim: 2.640
Eklenme: 17 Ağustos 2004
Saat: 12:34
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Opel Astra GTC

Yeni Opel Astra GTC, dünya galasını uluslararası Paris Otomobil Fuarı’nda kutluyor (25 Eylül – 10 Ekim 2004).
Paris’te bir Dünya Galası :
Çarpıcı-görünümlü üç-kapılı model, Astra’nın üçüncü eşsiz versiyonu…
Heyecan verici bir sürüş için 200 hp’ye ulaşan beygir gücü ve yenilikçi şasi teknolojisi…
Panorama ön-cam, yepyeni bir uçsuz bucaksız gökyüzü boşluğu hissi …

Etkileyici, dinamik tasarımı ile Astra GTC aslında isminin tam anlamını veriyor. Aynı zamanda Astra GTC, yeni Astra jenerasyonu içinde beş-kapılı ve SW’dan sonra üçüncü modeli olup Astra beden dilinin en eşsiz yorumudur. GTC’nin çok özel dış görünümü, bir panoramik ön-camı ile daha da ön plana çıkmaktadır. B-sütununa kadar uzanan cam-tavan, uçsuz bucaksız gökyüzü boşluğu ile bir bütünlük duygusu, yepyeni bir sürüş hissi yaratır.

Astra GTC 90 – 200 hp arasında değişen beş benzinli motor ve üç CDTI “common rail” dizel motor seçenekleri ile sunuluyor. Tüm motorlar Euro 4 emisyon standartlarına uyumludur. Her iki 2.0-litrelik benzinli turbo motor ve ayrıca 120 hp ve 150 hp 1.9 CDTI motor birimleri, coşku dolu bir sürüş keyfi sağlar. Son derece modern ve ileri teknolojiye hâiz ve hiç bakım gerektirmeyen dizel partikülleri filtresi [DPF], her iki 1.9 CDTI modelde mevcuttur. Kompakt sınıfta Opel’e özgü ayrıcalıklı teknoloji, Astra’nın dinamiklerini daha da artırır. Sürekli Amortisör Kontrollü [CDC] uyumlu, ağ-yapılı IDSPlus şasi ve direksiyon bağlantılı AFL farlar, bu teknolojinin başlıca özellikleri arasındadır.

Yüksek düzeyde aktif ve pasif güvenlik, SAFETEC koruma sistemi ile garantilenir. Beş-kapılı Astra’yı maksimum beş-yıldız derecesi ile ödüllendiren EuroNCAP testlerinde en önemli, anahtar özellik yine SAFETEC olup bu otomobili sınıfının en güvenli sedanı seviyesine çıkartmıştır. Üç-kapılı Astra, diğer Astra versiyonlarının teknolojisine ve donanımına dayanan eşsiz bir model olarak dizayn edilmiştir.

Adam Opel AG Başkanı ve Genel Müdürü ve aynı zamanda GM Europe Mühendislik Bölümünden sorumlu Başkan Yardımcısı Hans Demant, Astra GTC için şu açıklamayı yaptı: “Astra GTC’ye Opel’in günlük olağan sürüş özelliklerinden hiç ödünsüz eşsiz bir dış-görünüm verdik. Üç-kapılı model, etkileyici bir tasarım arayışı içinde olan ve aynı zamanda gerçekten son derece eğlenceli bir sürüş keyfi isteyen müşterilere hitap etmektedir.”

GM Europe, Dizayn Entergrasyonu Bölümü Baş Tasarımcısı ve Direktörü Friedhelm Engler, bu açıklamaya ayrıca şu sözleri ekledi: “Diğer Astra modelleri ile karşılaştırırsak, çabalarımızı, GTC’nin tasarımının özellikle duygusal yönü üzerinde yoğunlaştırdık. GTC’nin düzgün tasarımı, Astra beden dilinin en dinamik bir şekilde anlatılmasıdır. Tabiî ki bu da yalnızca şu anda piyasada mevcut modelin kapılarının sayısını azaltarak başarılmadı.”

Astra GTC [uzunluk: 4288 milimetre, genişlik (dış aynalar dahil): 2033 mm, yükseklik: 1438 mm], çarpıcı tasarım özelliklerinden gurur duyar. Kısa çıkıntıları olan sportif orantılar, fark yaratan arka stoplar ve (özellikle beş-kapılı model ile karşılaştırırsak), daha da belirgin bir şekilde gittikçe incelen ön ve arka bölümler de bu tasarım özelliklerine dahildir. Kemerli eğim yapan tipik tavan ve açısal arka yan pencereler özellikle sıkı, gergin bir profil yaratırlar. Beş-kapılı modelden yaklaşık 15 santimetre daha alçak olan güçlü gövde tasarımı; geniş, biçimli omuz bölümleri ile tüm dikkatleri üzerinde toplar.

Astra GTC; beş-kapılı model gibi özellikle aynı yer-boşluğunu sunar ve günlük kullanım için her yönden uygundur. Uzun, 2.61-metrelik dingil mesafesini daha da belirginleştiren kompakt arka bölümü ile GTC, yine beş-kapılı Astra gibi aynı bagaj bölmesi hacim miktarına sahiptir (380 litre). Arka koltuk sırtlıkları aşağı doğru katlanarak (standart 60:40 veya tercihli 40:20:40 oranında) iç mekânın daha esnek kullanılmasına yol açar. Arkada iki yetişkin kişinin rahat ve konforlu bir şekilde yolculuk yapabilir.

ESPPlus sistemli IDS şasiye, elektronik amortisör kontrollü (CDC) tercihli IDSPlus uyumlu şasi sistemine ve tüm elektronik şasi sistemlerinin “network” halinde bütünleşmesi sayesinde, Yeni Astra GTC’nin dış görünüm dinamikleri yolda gerekli aksiyonlara dönüşür. Ayrıca GTC sürücüsü, bir butona dokunuşla spor modu da harekete geçirebilir. Spor mod, amortisör ayarını, hız pedalını ve servo direksiyon tepkisini yönetir. Otomatik ve Easytronic şanzımanlar ile bağlantılı olarak, vites değiştirme noktaları daha sportif bir sürüş sağlamak üzere modifiye edilmiştir.

Astra GTC, Belçika’da Anvers’te imal edilmektedir. Beş-kapılı model ve SW’ da yine burada üretilmektedir. Üç-kapılı model için planlanan yıllık kapasite, yaklaşık 70,000 adettir. Rüsselsheim’daki pazarlama uzmanlarının beklentilerine göre, Avrupa’da, Astra trafik kayıtlarının % 15 – 20’sini GTC oluşturacaktır. Astra GTC, ilkbahar 2005’te satışa sunuluyor.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com