Gösterim: 1.475
Eklenme: 11 Ekim 2010
Saat: 12:13
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Honda Jazz Hybrid

Honda sürüş güvenliğini artıran Çarpışma Hafifletici Fren Sistemi (CMBS) ile Paris Motor Show’da ilk kez verilen Euro NCAP Advanced Ödülü’ne layık görüldü. Honda’nın radar tabanlı teknolojisi Euro NCAP tarafından araştırmalarla kanıtlanmış avantajlar sunan en iyi güvenlik yeniliği olarak ödüllendirildi.

Sürüş güvenliğini artırmaya yönelik çalışmalarını sürdüren Honda, Çarpışma Hafifletici Fren Sistemi (CMBS) ile bu sene Paris Motor Show’da ilk kez verilen Euro NCAP Advanced Ödülü’nü almaya hak kazandı. Euro NCAP tarafından yapılan değerlendirmede Honda’nın sürüş güvenliğini iyileştirme çalışmaları ve çarpışma test merkezi övülürken, şirketin genel araç güvenliğine bağlılığına da dikkat çekildi.

Şehir içinde düşük hızlarda ve şehirdışında yüksek hızlarda çarpışma tehlikesiyle karşılaşıldığında sürücüyü uyarmak üzere tasarlanan Çarpışma Hafifletici Fren Sistemi, radar tabanlı otomatik sistemi ile duran veya aynı yönde hareket eden araçlarda çarpışmaların engellenmesine yardımcı oluyor. Honda tarafından Avrupa topluluğu genelinde yapılan kaza istatistikleri çalışması; tüm otomobillerde CMBS donanımı bulunması halinde, her yıl 200 bin ile 250 bin arasında kazanın önlenebileceğini veya hafifletilebileceğini ortaya koyuyor.

Honda’nın Paris Motor Show’da almaya hak kazandığı Euro NCAP Advanced Ödül, satışta bulunan araçların donanımında mevcut olup değerlendirmeye katılmayan yeni güvenlik teknolojilerinin hızlı gelişimine tepki olarak yapılan bir Euro NCAP araştırması.  Euro NCAP Advanced ister birinci derece, ister ikinci derece, isterse üçüncü derece olsun Euro NCAP testi yapılmış ve henüz mevcut yıldız derecelemesine sokulmamış otomobillerin bir donanımı olarak mevcut olması şartıyla test edilebilir bir güvenlik avantajı olan her teknik sisteme açıktır.

Honda’nın Tochigi ARGE merkezinde bulunan çarpışma testi tesisi farklı boyut ve ağırlıklardaki modeller arasındaki çarpışma etkilerini analiz etmekte ve hem yolcuların hem de yayaların yaralanma riskini hafifletmek için çözümler geliştirmektedir. Çok yönlü araç-araç çarpışma testi tesisi 2001’de açıldı ve dünyadaki ilk her hava şartına elverişli kapalı mekan tesisidir.

2010 yılı ödül alan teknolojilerinin ayrıntılı bilgilerini, bu teknolojilerin güvenlik avantajlarını ve ilgili otomobilleri Euro NCAP’ın web sitesinde bulabilirsiniz: www.euroncap.com.

CMBS Hakkında

CMBS nedir?

Honda’nın Çarpışmayı Hafifletici Fren Sistemi (CMBS) radar tabanlı otomatik acil durum fren sistemidir. 15km/saat üstündeki hızlarda hareket eden ve duran araçlar aracın 100m önünde yol boyunca tespit edilir. Sistem, otomobilin bu engellerden birine çarpabileceğini tespit ettiğinde üç aşamalı bir süreç başlatır. İlk aşamada çarpışmadan yaklaşık 3 saniye önce sürücü görsel ve sesli olarak uyarılır. İkinci aşamada sistem hala bir çarpışmanın olabileceğini algılıyorsa (genellikle çarpışmadan 2 saniye önce) emniyet kemerini üç kez çeker ve otomobil otomatik olarak fren yapmaya başlar. Son olarak çarpışma kaçınılmaz ise CMBS ön koltukta oturan yolcuların emniyet kemerlerini sıkar (çarpışma sırasında kullanılan pyrotechnic aygıtlardan farklı olarak geri dönebilen gergi mekanizması kullanılarak) ve yüksek seviyeli bir fren kuvveti uygular. Bu frenleme sürücü tarafından müdahale edilerek otomobilin maksimum fren gücüne kadar çıkarılabilir.
CMBS tarafında gerçekleştirilen tüm işlemler geri alınabilir: bir kaza önlenirse (örneğin araç son anda yol dışına çıkarsa) emniyet kemerleri gevşetilir ve görsel ve sesli uyarılar durdurulur.

Güvenlik avantajı nedir?

CMBS, duran veya aynı yönde hareket eden araçlarla çarpışmaların engellenmesine yardımcı olması için tasarlanan bir sistemdir. Yapılan çalışmalara göre sürücünün dalgınlığının ve dikkatinin dağılmasının kazaların büyük çoğunluğunda bir etken olduğunu kanıtlanmıştır. Sistem şehir içinde düşük hızlarda ve şehir dışı yollarda ve otoyollarda yüksek hızlarda çarpışmaya az kaldığında sürücüye uyarı vermek üzere tasarlanmıştır. Bu tür kazalarda yaralanmaya en çok maruz kalan bölgeler omurga, göğüs kafesi yumuşak dokusu ve dizlerdir. Honda Almanya’daki kaza istatistikleri merkezinde yaptığı çalışmaların sonuçlarını Avrupa topluluğu geneline genişletti ve tüm otomobiller CMBS donanımlı olsaydı her yıl 200.000 ile 250.000 arasında kazanın önlenebileceğini veya hafifletilebileceğini hesapladı.

CMBS nasıl değerlendirildi?

CMBS’nin etkinliğini yapılandırmak için iki tip yol testi, gerçek yol koşullarının simülasyonu olarak Honda tarafından düzenlenmiştir. Sistemin doğru çalıştığını ve tehlike anında tepki verip vermeyeceğini kontrol etmek için bir test sürücüsü aracı hareket eden ve duran hedeflere doğru sürdü. Sistemin verdiği sesli ve görsel uyarılar, acil durum frenini takiben emniyet kemeri tarafından verilen dokunma uyarısı kontrol edildi.  Sürücünün bu uyarılara tepkisini tespit etmek için gönüllü sürücüler aniden fren yapan maket bir aracı takip ettirildi ve takip ederken kasıtlı olarak dikkatleri dağıtıldı. Gönüllü kullanıcılar bu maket aracın çarpışma gerçekleşmeden önce güvenli bir şekilde yoldan çekilebileceğini bilmiyorlardı. Gönüllüler bu durumun gerçekleşeceğini bilmemeleri açısından birer defa teste katıldılar. Honda testlerinin sonuçlarını birleştirerek sistemin gerçek yaşam koşullarında etkinliğini sayısal olarak kanıtladı.

Bulunabilirlik

CMBS birçok Avrupa ülkesinde Honda Legend’in standart bir özelliğidir. Honda CR-V ve Honda Accord’da ise sistem üst donanımlı araçlarda sadece opsiyon olarak mevcuttur. Türkiye’de sadece CR-V modelinde opsiyonel olarak satışa sunulmaktadır.

CMBS’nin bulunduğu araçlar

Honda Legend
Honda Accord
Honda CR-V

Honda ve Euro NCAP

Euro NCAP’ın yıldız derecelendirme kriteri aracın müşterilere sadece skoru anlamanın kolay bir yolunu sağlayan genel güvenlik performansına odaklanır. Sistem ön, yan ve arka taraftan gelen darbeler ile direğe çarpışmalarda yolcu korumasını, çocuk korumasını, yaya korumasını ve sürücü desteklerinin ulaşılabilirliğinin birleşiminden oluşur.

Şubat 2009’da kullanılmaya başlanan yeni derecelendirme sistemi otomobilin güvenlik performansının birçok yönünü birleştiren ağırlıklı bir skor kullanır. Güvenlik destek cihazlarının mevcut olması (%10) ile yetişkin (%50), çocuk (%20) ve yaya (%20) koruma değerlendirme sonuçları bu skoru belirler. Güvenlik destek cihazlarının (Honda için VSA) donanıma eklenecek kadar yeterli olması için bu cihazlar standart olarak AB 27 2010 model serisinin %90’ına monte edilmelidir.

Yeni derecelendirme düzeninin tanıtılmasından bu yana Euro NCAP 5 Honda modelini test etti: Civic, Accord, Jazz, Insight ve son olarak CR-Z. 5 model de 5 yıldız alırken Honda Insight “en güvenli hibrit araç” ve 2009’da test edilen 2. en güvenli araç seçildi.

Euro NCAP Hakkında

Euro NCAP, motorlu taşıt kullanıcılarına Avrupa’da satılan en popüler otomobillerden bazılarının güvenlik performansının gerçekçi ve bağımsız bir değerlendirmesini sunar. 1997’de kurulan ve şimdi yedi Avrupa Hükümeti, Avrupa Komisyonu ve bütün AB ülkelerindeki motorlu taşıt ve tüketici organizasyonları tarafında desteklenen Euro NCAP yeni otomobil tasarımlarında önemli güvenlik iyileştirmelerini teşvik etmek için bir hızlandırıcı görevi görmüştür.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com