Gösterim: 1.192
Eklenme: 2 Kasım 2006
Saat: 19:25
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Hyundai Coupe FX

Türkiye’nin en beğenilen ve en çok tercih edilen markalarından biri olan Hyundai, 2006 yılında satışını gerçekleştirdiği modelleriyle Auto Show 2006 – 11. Uluslararası Otomobil Fuarı’nda ziyaretçilerin karşısına çıktı.
# Hyundai Coupe FX’in yenilenen versiyonu ilk kez Türkiye’de tanıtıldı
# Accent Era’da Start paketi eklendi ve donanım paketleri daha da zenginleştirildi
# Santa Fe’de park sensörü standart hale getirildi
# Hyundai’nin her zevke hitap eden zengin model yelpazesi Türk tüketicisiyle buluştu

Hyundai, her zevke hitap eden 9 ayrı modeliyle gövde gösterisi yaparken, yenilenen Coupe FX modelini de Auto Show 2006 ile birlikte Türkiye’de tanıttı.

Avrupa’da ilk kez Eylül ayı sonundaki Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılan yeni Coupe FX, iç ve dış görünümünde yapılan değişikliklerle Auto Show 2006’da Hyundai standının yıldızı oldu. Ünlü manken Aysun Kayacı ile birlikte özel bir şovla tanıtımı yapılan yeni Coupe FX, 1.6 ve 2.0 CVVT motor seçenekleriyle Aralık ayından itibaren Türkiye’de satışa sunulacak. Türkiye’nin en çok tercih edilen ikinci spor otomobili olan Coupe FX, daha modern, daha sportif ve daha çekici yeni tasarımıyla 2006 yılını “Türkiye’nin En Çok Satılan Spor Otomobili” unvanıyla kapamayı hedefliyor.

Hyundai standında, 3-12 Kasım 2006 tarihleri arasında yenilenen Coupe FX’in yanı sıra güncel model yelpazesinde bulunan Atos Prime, Getz, Sonata, Grandeur, Tucson ve Starex Minibüs modelleri sergilenecek. Ayrıca donanım seviyeleri iyileştirilen Accent Era ve park sensörü standart hale getirilen Santa Fe de ilk kez tüketicinin karşısına çıkacak.

Hyundai, dünya çapındaki tüm fabrikalarında ulaştığı yüksek kaliteyle birlikte artık hizmetlerinde de en yüksek kaliteyi sunuyor. Son iki yıldır Türkiye’de satılan tüm modelleri için 5 Yıl Üretici Firma Mekanik Garantisi sunabilen tek marka olan Hyundai, ayrıca her modeli için Medline’ın ücretsiz acil sağlık hizmetini de 1 yıl boyunca ücretsiz olarak veriyor. Hyundai’nin artık tüm Türkiye çapındaki yetkili satıcıları ISO 9001 belgesine kavuşuyor.

Hyundai Assan İzmit Fabrikası’nda elde edilen yüksek kalitedeki üretim sayesinde ISO 9001 Kalite Belgesi’nin sahibi olan Hyundai, artık kaliteli hizmeti Türkiye’deki tüm yetkili satıcılarına da taşıyor. Türkiye’de bir otomotiv firmasının ilk kez uygulamaya başladığı çalışma sayesinde şu ana kadar 27 Hyundai Yetkili Satıcısı’na ISO 9001 Kalite Belgesi verildi. Yurt çapında toplam 80 yetkili satıcısı bulunan Hyundai, geri kalan 53 yetkili satıcısının da yıl sonuna kadar işlemlerini tamamlamasını ve belgelerini almasını hedefliyor. Hyundai, tüm bayileri ISO 9001 Belgesi aldığı zaman, Türkiye’nin bu kadar geniş bir ağ ile ISO 9001 Belgesi alan ilk ve tek otomotiv kuruluşu olacak.

Accent Era, Starex grubu ve H100 Panel Van modellerinin üretimini İzmit Fabrikası’nda yapan Hyundai Assan, diğer binek ve hafif ticari araçlarını ise yurt dışından ihraç ediyor. Hyundai’nin, şu an tüm Türkiye çapında toplam 80 yetkili satıcısı ve 92 yetkili servisi bulunuyor.

Hyundai Atos Prime

Hyundai’nin birbirinden farklı 10 binek otomobili arasında en küçük segmentte yer alan Atos Prime modeli, şirin tasarımı, pratikliği, ekonomikliği ve fonksiyonel özellikleriyle Türkiye yollarının yine değişmez araçları arasında ön sıralarda yer alıyor.

Hyundai’nin A segmentinde yer alan Atos Prime modeli, özellikle 20-34 yaş arasındaki bayan sürücüleri, genelde çocuksuz küçük aileleri, lise ve üniversite mezunu gençleri, şehrin sosyal hayatını renkli yaşayanları, çalışan bayanlardan ev hanımlarına kadar geniş bir kitleyi hedefliyor.

Hyundai Atos Prime, şehirli, fonksiyonel, eğlenceli, uyumlu, sosyal, barışık, duygusal, sadık ve rahat bir karaktere sahip. 3565 mm uzunluk, 1525 mm genişlik ve 1570 mm yükseklik ile sınıfının en yüksek aracı olan Atos Prime’ın, aynı zamanda oldukça geniş ve kullanışlı bir kabini ile 220 litrelik bagaj hacmi bulunuyor. Hyundai’nin A segmentindeki önemli kozu olan Atos Prime, Türkiye’ye 1.1 litre hacmindeki 4 silindirli motorla ithal ediliyor. Silindir başına 3 supap teknolojisine sahip bu motor, 5500 d/d’de 63 PS maksimum güce ve 3000 d/d’de 9,9 kgm maksimum torka sahip. Hyundai Atos Prime, her türlü kullanıma cevap verebilmesi amacıyla Türkiye’de 5 ileri manuel ve 4 kademeli otomatik şanzımanla satılıyor.

Zengin donanım seçeneklerine sahip olan Hyundai Atos Prime’ın baz versiyonu olan GLS’de sürücü ve ön yolcu havayastıkları, önde aktif gergili ve yükseklik ayarlı emniyet kemerleri, klima, ön sis farları, renkli camlar, elektrik kumandalı ön camlar, merkezi kilit, gövde rengi darbe emici tamponlar, dış aynalar ve kapı kolları, immobilizer, kaza anında katlanabilen direksiyon mili ve 4 hoparlörlü radyo/CD/MP3 çalar standart olarak sunuluyor. Atos Prime’ın üst donanım seçeneği olan GLS Style’da ise bu özelliklere ek olarak EBD (Electronic Brake Distribution-Elektronik Fren Gücü Dağılımı) destekli ABS fren sistemi, deri direksiyon simidi ve vites topuzu, elektrik kumandalı arka camlar ve arka spoyler yer alıyor.

Hyundai Getz

Hyundai’nin Accent’ten sonra en çok satılan otomobili olan Getz, çekici görünümü, kalitesi, kullanım kolaylığı, pratikliği ve ekonomikliğiyle kendi segmentinin en çok tercih edilen modellerinden biri olmayı sürdürüyor. Küçük boyutlarına rağmen geniş bir iç hacme sahip olan Hyundai Getz, çok geniş bir yaş aralığında bulunan, dinamik ve sportif yaşam tarzını benimseyen herkesin isteklerine her yönüyle cevap veriyor.

Yenilenen Getz’de kullanılan 1.4 litre hacmindeki benzinli motor, Accent Era’da olduğu gibi 97 PS güce ve 12.8 kgm maksimum torka sahip. Manuel şanzımana sahip Hyundai Getz 1.4, 0’dan 100 km/s hıza 11.2 saniyede çıkıp saatte 170 km’lik maksimum hıza ulaşıyor. 1100 kg’lık boş ağırlığı bulunan aracın 100 km’de tükettiği ortalama yakıt ise 6.0 litre.

Hyundai Getz’in 1493 cc’lik common-rail ve değişken geometrili turbo teknolojisine sahip dizel motoru, 88 PS ve 110 PS olmak üzere iki farklı güç ile satışa sunuluyor. İki motor da şehir içinde 100 km’de 5.5 litre, şehir dışında 3.9 litre ve ortalama 4.5 litre gibi düşük yakıt tüketim değerlerine sahip.

Geniş bir motor yelpazesine sahip olan Getz’de oldukça zengin bir donanım sunuluyor. 1.4 litre ve 88 PS gücündeki 1.5 litrelik motorlarla 3 farklı donanım seçilebilirken 110 PS’lik 1.5 CRDi-VGT’de en üst paket bulunuyor. Getz’in her kesime hitap eden baz versiyonunda sürücü havayastığı, katlanabilen koltuklar, klima ve polen filtresi, 4 hoparlörlü radyo/CD/MP3 çalar, sürücü koltuğunda kol dayama yeri, yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, dijital bilgi ekranı, yükseklik ayarlı hidrolik direksiyon, elektrik kumandalı ve ısıtmalı yan aynalar, elektrik kumandalı ön ve arka camlar, merkezi kilit, immobilizer, gövde rengi darbe emici tamponlar, dış aynalar ve kapı kolları belli başlı donanımlar arasında yer alıyor. Bir üst donanım seçeneğinde ise bunlara ek olarak ön yolcu havayastığı ve aktif gergili emniyet kemeri, ön sis farları, arka spoyler, asimetrik ve çift katlanabilen koltuklar, bagaj içi eşya sabitleme filesi ve kapanabilir eşya taşıma bölmesi bulunuyor. En üst donanım paketinde tüm bu donanımlara ek olarak yan havayastıkları, EBD (Elektronic Brake Distribution-Elektronik Fren Gücü Dağılımı) destekli ABS fren sistemi, 6 hoparlörlü radyo/CD/MP3 çalar, deri direksiyon simidi ve vites topuzu, gecikmeli sönen iç aydınlatma, metal görünümlü orta konsol, sunroof, uzaktan kumandalı merkezi kilit ve alarm sunuluyor.

Accent Era

Türkiye’de Türk tüketicisinin istek ve beklentileri doğrultusunda üretilen Accent Era, pratik, ekonomik, dinamik, güvenli, sadık, konforlu, fonksiyonel, yenilikçi ve farklı karakteriyle, Türkiye’de gerçek bir sedan otomobil isteyenlerin her türlü ihtiyacına cevap veriyor. Hyundai Assan İzmit Fabrikası’nda üretilen ve uygun fiyata yüksek kalite sunmak gibi Hyundai’nin geleneksel özelliklerini de bünyesinde barındıran Accent Era da, artık yeni donanım seçenekleriyle satışa sunuluyor.

İlk tanıtıldığı 2005 yılı Aralık ayında Team, Select ve Style paketleriyle satışa sunulan Accent Era’da bu donanımların seviyesi daha da yükseltilirken başlangıç donanımı olarak Start paketi sunulmaya başlandı. Start donanımında aydınlatmalı torpido gözü, ön bardaklık, arka sis farı, gövde rengi darbe emici tamponlar, gövde rengi yan koruma çıtaları, üçüncü stop lambası, arka koltuklarda hareketli baş dayanakları, ISOFIX çocuk koltuğu sabitleme mekanizması, darbe anında açılan kapı kilitleri, immobilizer, kapı içi emniyet kirişleri, kaza anında katlanabilen direksiyon mili, sürücü havayastığı ve yükseklik ayarlı-aktif gergili emniyet kemeri, 12 Voltluk elektrik soketi, direksiyon yükseklik ayarı, elektrik kumandalı ön ve arka camlar, fasılası ayarlanabilir cam silecekleri, hıza duyarlı ve elektrik destekli hidrolik direksiyon, 2 hoparlörlü radyo-kasetçalar, asimetrik katlanabilen arka koltuklar, içeriden açılabilen bagaj ve depo kapağı sunuluyor. 175/70 R14 ebadında lastiklere sahip olan Start donanımında isteğe bağlı olarak manuel kontrollü klima da alınabiliyor. Team paketinde ise bu donanımlara ek olarak gecikmeli sönen iç aydınlatma, ön koltuk arkalarında cep, ön sis farları, uzaktan kumandalı merkezi kilit ve alarm, 6 hoparlörlü RDS radyo-CD-MP3-WMA çalar, direksiyondan kumandalı müzik sistemi, manuel kontrollü klima ve polen filtresi alınabilirken EBD (Elektronik Fren Gücü Dağılımı) destekli ABS fren sistemi ve arka disk frenler isteğe bağlı olarak 1.4 ve 1.5 CRDi-VGT motor seçeneklerinde eklenebiliyor. Team paketinde 1.6 CVVT motor alınırsa ABS, EBD ve arka disk frenler standart olarak sunuluyor.

Select paketinde ise ek olarak arka bardak koyma yeri ve orta kol dayama, harita okuma lambaları ve güneş gözlüğü saklama bölmesi, ışıklı, kapaklı ve genişletilebilir güneşlikler, sürücü koltuğunda kol dayama yeri, gövde rengi dış aynalar ve kapı kolları, devre dışı bırakılabilen ön yolcu havayastığı, ön yolcu aktif gergili emniyet kemeri, elektrik kumandalı ve ısıtmalı yan aynalar, bagaj içi filesi, dijital bilgi ekranı, elektronik kontrollü tam otomatik klima ve nem sensörü ekleniyor. EBD destekli ABS fren sistemi ve arka disk frenler Select paketine sahip tüm motor seçeneklerinde standart olarak sunuluyor. Accent Era’da en üst donanım seçeneği olan Style’da tüm bu donanımlara ek olarak, metal görünümlü ön konsol, alaşımlı jantlar, elektrikli açılır tavan, sürücü ve ön yolcu için yan havayastıkları, ön ve arkadaki yolcular için perde havayastıklarıderi direksiyon simidi ve vites topuzu sunuluyor. Team, Select ve Style donanım paketlerinde 185/65 R14 ebadında lastikler kullanılıyor.

Hyundai Accent Era’da 1.4 ile 1.6 CVVT benzinli ve 1.5 CRDi-VGT dizel motor seçenekleri bulunuyor. 1.4 litre hacmindeki motor, 6000 d/d’de 97 PS maksimum güce ve 4700 d/d’de 12.8 kgm maksimum torka sahip. Accent Era’yı yeni geliştirilen 5 ileri manuel şanzımanla 177 km/s’lik maksimum hıza çıkaran 1.4 litrelik motor, 100 km’de ortalama 6.5 litre yakıt tüketiyor. Accent Era’daki diğer benzinli motor olan 1.6 litrelik ünite ise, daha önceki motordan farklı olarak CVVT (Continuously Variable Valve Timing-Sürekli Değişken Supap Zamanlaması) sistemine sahip. Bu sistem sayesinde 6000 d/d’de 112 PS maksimum güç üreten motor, 4500 d/d’de 14.9 kgm maksimum tork elde ediyor. Accent Era 1.6 CVVT, 5 ileri manuel şanzımanla 190 km/s’lik maksimum hıza ulaşırken 10.2 saniyede 0’dan 100 km/s hıza çıkıyor. Sınıfındaki rakiplerine göre yine en yüksek performansı sunan 1.6 CVVT, 100 km’deki 6,5 litrelik yakıt tüketimiyle ön plana çıkıyor. Accent Era’da 1.4 ve 1.6 litrelik benzinli motorlarla isteğe bağlı olarak otomatik şanzıman alınabiliyor.

Hyundai Accent Era’nın en çok dikkat çeken motoruysa, 1.5 litre hacmindeki common-rail dizel motoru. Tamamiyle baştan geliştirilen 1493 cc hacmindeki bu yeni motor, VGT (Variable Geometry Turbocharger-Değişken Geometrili Turbo Şarj) sistemi sayesinde daha yüksek performans ile birlikte daha düşük yakıt tüketim değerleri elde ediyor. Kendi sınıfının en güçlü motoru olan 1.5 CRDi VGT, 4000 d/d’de 110 PS gibi yüksek bir maksimum güce ve sadece 2000 d/d’de üretilen 24 kgm gibi yüksek bir torka sahip. Sadece 5 ileri manuel şanzımanla alınabilen bu motor, Accent Era’nın 176 km/s maksimum hıza ulaşıp 0’dan 100 km/s hıza 11.5 saniyede çıkmasını sağlıyor. Ancak bu yüksek performansla birlikte, kullanılan son teknoloji sayesinde 100 km’de sadece 4.6 litre ortalama yakıt tüketiyor.

Matrix

Hyundai, Türkiye’de son yıllarda hızla gelişmekte olan ve binek araç pazarında yüzde 5 oranında paya sahip olan MPV (Multi Purpose Vehicle-Çok Amaçlı Araç) sınıfına, Matrix modeliyle 2005 yılı Eylül ayında yepyeni bir heyecan kazandırdı. Hyundai Assan ile Hyundai Motor Company’nin yaptığı görüşmeler sonucunda Matrix’in Türkiye’de üretilme kararı alındı. İlk etapta 40 bin adetlik ek üretim hacmi sağlayacak olan Matrix, kısa bir süre sonra Güney Kore’deki üretim bittiğinde sadece Türkiye’den tüm dünyaya ihraç edilecek.

Özellikle şehir içi kullanımda çocuklu aileler tarafından tercih edilen MPV’ler arasında kendine önemli bir yer edinen Matrix, gerek günlük işlerde gerek hafta sonu kaçamaklarında her türlü ihtiyaca cevap verebilecek özelliklere sahip. Ergonomik ve fonksiyonel bir kabine sahip olan Hyundai Matrix, 25 yaş üstünde bayan ağırlıklı evli ve/veya çocuklu aileleri, genç çiftleri ve arkadaşlarıyla ve bavullarıyla seyahat eden bekarları hedefliyor.

Tasarımı, ünlü İtalyan dizayn markası Pininfarina tarafından yapılan Hyundai Matrix, ilk bakışta yüksek sürüş pozisyonu, her türlü açının rahat bir şekilde görülebildiği ve yola hakimiyeti tam anlamıyla sağlayan geniş ön camıyla dikkatleri üzerine çekiyor. 4025 mm uzunluğa, 1740 mm genişliğe ve 1635 mm yüksekliğe (tavan raylarıyla birlikte 1685 mm) sahip olan Matrix’in, oldukça geniş ve ferah bir iç hacmi bulunuyor. MPV sınıfındaki bir aracın sunduğu tüm avantajlara sahip olan Matrix’in kabininde en çok dikkat çeken özelliklerden biri de gösterge paneli. Matrix içinde seyahat eden tüm yolcuların daha rahat bir şekilde görmesi için ön konsolun ortasına yerleştirilen gösterge panelinden hız, motor devri ve yol bilgisayarının tüm fonksiyonları okunabiliyor. Ayrıca sürücünün önünde bulunan panelde ise araçla ilgili tüm uyarı ışıkları ve otomatik şanzımanlı versiyonda da vites konumu görülebiliyor.

Hyundai Matrix’in yolcularına sunduğu bir diğer özellik de fonksiyonelliği. Sürücü, ön yolcu ve arka yolcular için sayısız cep ve gözü bulunan Matrix’te ön yolcu koltuğu altında küçük eşyaların saklanabileceği bölme, ön koltuk arkalarında cep ve masa, ön ve orta konsolda küçük gözler ve bagaj içi sabitleme filesi gibi birçok kullanışlı fonksiyon yer alıyor.

Hyundai Matrix Türkiye’ye, common-rail direkt enjeksiyon teknolojili yeni 1.5 litre CRDi-VGT dizel motor ve 1.6 litre benzinli olmak üzere iki farklı motor seçeneğiyle ithal ediliyor. Yeni hazırlanan 1.5 litrelik CRDi-VGT motor, 4000 d/d’de 110 PS maksimum güç ve 1900 ile 2750 d/d arasında tam 24 kgm’lik torka sahip. Bu motorla 0’dan 100 km/s hıza 13.9 saniyede çıkan Matrix, 170 km/s’lik maksimum hıza ulaşıyor. Yeni geliştirilen ve oldukça düşük yakıt tüketim değerlerine sahip olan 1.5 CRDi-VGT motor, Matrix ile şehir içinde 100 km’de 6.5 litre ve şehir dışı kullanımda sadece 4.6 litre yakıt tüketiyor. 1380 kg’lık boş ağırlığı bulunan Matrix’in 100 km’deki ortalama yakıt tüketimi ise 5.3 litre.

Hyundai’nin kendini kanıtlamış 1599 cc’lik benzinli motoru ise Matrix için 5800 d/d’de 103 PS maksimum güç ve 4500 d/d’de 14.4 kgm maksimum tork üretiyor. Matrix’te 1.6 litrelik motor için 5 ileri manuel ve 4 kademeli otomatik şanzıman seçenekleri bulunuyor. Manuel şanzımanla 170 km/s maksimum hıza çıkan Matrix 1.6, 0’dan 100 km/s hıza 12.7 saniyede çıkıyor ve 100 km’de ortalama 7.3 litre yakıt tüketiyor. Otomatik şanzımanlı Matrix 1.6 ise 14.2 saniyelik 0-100 km/s ilk hızlanmaya, 166 km/s’lik maksimum hıza ve 100 km’de 8.3 litre ortalama yakıt tüketimine sahip.

Hyundai Matrix, Türkiye’ye iki motor seçeneği için de iki ayrı donanımla ithal ediliyor. 1.5 CRDi-VGT ve 1.6 litre benzinli için sunulan GL STD donanımında sürücü havayastığı, elektrik kumandalı ön ve arka camlar, klima, 4 hoparlörlü radyo/CD-MP3 çalar, uzaktan kumandalı merkezi kilit ve alarm, ön ve arka sis farları, gövde rengi tamponlar, kapı kolları ve yan koruma çıtaları, aktif gergili emniyet kemerleri, arka koltuklarda hareketli baş dayamaları ve ortada kol dayama, ISOFIX çocuk koltuğu sabitleme mekanizması, immobilizer, kaza anında katlanabilen direksiyon mili ve yükseklik ayarlı direksiyon mili gibi birçok özellik standart olarak sunuluyor.

Matrix’te daha zengin bir donanıma da sahip olmak mümkün. GLS seçeneğinde, GL donanımına ek olarak ön yolcu havayastığı, ABS, elektrik kumandalı ve ısıtmalı yan dikiz aynaları, dijital bilgi ekranı, 6 hoparlörlü radyo/CD-MP3 çalar, metal görünümlü ön konsol, ön koltuk arkalarında masa, bagaj içi filesi, gövde rengi yan dikiz aynaları, tavan rayı ve 15 inçlik jantlara sahip 195/55 R15 ebadındaki lastikler bulunuyor.

Sonata

Hyundai standının diğer ilgi çeken modeliyse Sonata’ydı. Hyundai’nin Güney Kore’de en çok satılan modeli olan Sonata, 1985 yılından bu yana tüm dünya yollarında dolaşıyor. Yenilenen görünümüyle ilk kez Eylül 2005’te Türkiye’de satışa sunulan Sonata, ilk etapta 162 PS’lik 2.4 CVVT benzinli ve 235 PS gücündeki 3.3 V6 motorlarla ithal edildi. Çekici tasarımı, üstün güvenliği, yüksek konforu ve etkileyici performansıyla Türk tüketicisinin beğenisini kazanan Sonata, 2.0 CRDi-VGT dizel ve 2.0 CVVT benzinli motor seçenekleriyle sınıfında daha iddialı bir konuma geldi.

Tasarımında Avrupalı çizgilerin fazlasıyla hissedildiği Sonata’da, daha köşeli, kolay anlaşılabilir ve modern çizgiler yer alıyor. Sonata’nın kabin içindeyse ferah, kaliteli ve kullanımı kolay bir ortam bulunuyor. Yüksek kalitede malzemenin kullanılması, üstün konfor ekipmanlarının bulunması, daha geniş bir iç hacim sunulması ve dış görünümdeki sportifliğin kabin içine de yansıtılması, yolcuların şehir içi kullanımlarda ve uzun yolculuklarda Sonata’da keyifli vakitler geçirmesini beraberinde getiriyor.

Sonata’da en çok dikkat çeken 2.0 litre hacmindeki CRDi-VGT dizel ve 2.0 litre hacmindeki CVVT benzinli motorlar, maksimum güç ve ekonomiyle birlikte düşük gürültü ve egzoz emisyonları sağlıyor. Bu iki motorda da alüminyum silindir blokları bulunuyor. VGT (Variable Geometry Turbocharger – Değişken Geometrili Turbo) teknolojisi kullanılan 2.0 litrelik dizel motor, maksimum gücü olan 140 PS’yi 4000 d/d’de elde ederken maksimum torku olan 31 kgm’ye 1800 ile 2500 d/d arasında ulaşıyor. İstendiği taktirde manuel olarak da kullanılabilen H-Matic şanzımanla satılan bu motor, 200 km/s’lik maksimum hıza ulaşırken 0-100 km/s hızlanmasını 11.6 saniyede gerçekleştiriyor. Bu motorun 100 km’deki ortalama yakıt tüketimi ise 7.3 litre.

2.0 CVVT (Continuously Variable Valve Timing – Sürekli Değişken Supap Zamanlaması) benzinli motor ise 6000 d/d’de 145 PS maksimum güce ve 4250 d/d’de 19.2 kgm maksimum torka sahip. Gücünü yine H-Matic şanzımanla yola aktaran bu motor 0’dan 100 km/s hıza 11.5 saniyede ulaşırken 192 km/s’lik maksimum hız sunuyor. 2.0 CVVT benzinli motorun yakıt tüketimiyse 100 km’de ortalama 8.3 litre.

Orta sınıftaki sedanlar arasında en güvenilir araçlardan biri olarak kendini ispatlayan Sonata’da bilgisayarlarla tasarlanan yeni gövde yapısında güçlendirilmiş kuleler, tavan direkleri ve yan darbelere karşı korumayla birlikte daha güçlü bir alt şasi bulunuyor. Katlanma noktaları ve darbe yükünü dağıtıcı hatlar, bilgisayar simülasyonu ve çarpışma testlerinde elde edilen veriler doğrultusunda daha da geliştirilerek maksimum güvenlik sunuyor.

Buna ek olarak standart aktif ve pasif güvenlik unsurları arasında önde ve yanlarda kademeli açılan havayastıkları, ön ve arkadaki yolcuları koruyan perde havayastıkları, aktif koltuk başlıkları ve önde aktif çift gergili ve yük sınırlayıcılı üç noktalı emniyet kemerleri kullanılıyor. İki araçta da 4 kanallı ABS ve Fren Gücü Dağılımı (EBD) ve Elektronik Stabilite Programı (ESP) standart olarak sunuluyor. Donanım ve konfor, Hyundai’nin kendini ispatladığı konuların başında geliyor. Yeni Sonata da, daha kaliteli ve geniş kabiniyle dikkatleri üzerine çekiyor. Araçta ahşap veya metal görünümlü ön konsol, AQS (Hava Kalitesi Kontrol Sistemi), arka cam perdesi, elektrikli sürücü koltuğu, deri döşeme paketi, ısıtmalı ön koltuklar, elektrikli ve ısıtmalı dış dikiz aynalar, hareketli orta konsol ve kol dayama, 6 hoparlörlü radyo/kaset/CD/MP3 çalarlı müzik sistemi, immobilizer, elektrikli sunroof ve park mesafe kontrol sistemi belli başlı standart donanımlar arasında yer alıyor. Dizel motorlu versiyonda otomatik hız sabitleyici standart olarak sunuluyor ancak benzinli motora sahip Sonata’da hız sabitleyici bulunmuyor.

Grandeur

Hyundai’nin Türkiye’deki amiral gemisi konumunda bulunan Grandeur, Hyundai’nin ulaştığı yüksek üretim kalitesini de en iyi şekilde sergileyen otomobillerden biri. E-segmentinde yer alan Grandeur’un 3.3 litre hacmindeki V6 motoru 235 PS maksimum güce ve 31 kgm maksimum torka sahip. 237 km/s maksimum hıza ulaşan ve 0-100 km/s hızlanmasını 7.8 saniyede gerçekleştiren Grandeur’un 100 km’deki ortalama yakıt tüketimiyse 10,2 litre. Grandeur’de, sürücü, ön yolcu, yan havayastıkları ile ön ve arkada perde havayastıkları, EBD (Elektronik Fren Gücü Dağılımı) destekli ABS fren sistemi, ESP (Elektronik Stabilite Programı), Xenon ön farlar, elektrikli sunroof, park mesafe kontrol sistemi, direksiyondan kumandalı 8 hoparlörlü ve 6’lı CD değiştiricili müzik sistemi ve otomatik hız sabitleyici gibi birçok özellik standart olarak sunuluyor. İstek üzerine ithal edilen Grandeur’un 54 bin 600 Euro + 2 bin 519 YTL’lik anahtar teslim fiyatı bulunuyor.

Tucson

Hyundai’nin SUV-C sınıfındaki ilk aracı olan Tucson, tüm dünyada başarılı satış rakamları yakalayan ve birçok ödül kazanan Santa Fe modelinden bir küçük sınıfta yer alıyor. İsmini, Santa Fe modelinde olduğu gibi Kuzey Amerika’daki bir kentten alan Tucson, kaslı ve sportif görünümüyle dikkatleri çekiyor. Sade ancak modern çizgilere sahip olan Tucson, tamamiyle tüketicinin hayat tarzı göz önünde bulundurularak geliştirildi. Sahip olduğu ekipman, tasarım, imaj ve marka değeriyle pazarda önemli bir konuma gelmeyi amaçlayan Tucson, geniş ve kullanışlı iç mekanıyla sürücü ve yolcular için konforlu bir kabin sunuyor. Tucson’da katlanabilen arka ve ön yolcu koltuklarıyla büyük ve esnek bir bagaj hacmi sağlanabiliyor. Koltuklar katlanıp yükleme hacmi artırılırken tamamiyle yatırılıp düz bir zemin elde edilebiliyor. Ayrıca bagajdaki file ile paspas kaldırılabiliyor ve tüm eşyaların yerleştirilebileceği, kolay temizlenen plastik zemin ortaya çıkıyor.

Hyundai’yi, Avrupa ve Türkiye’nin en hızlı büyüyen segmentlerinden birinde temsil eden Tucson, Hyundai’nin Elantra binek otomobili platformu üzerine geliştirildi. Santa Fe’nin yakaladığı başarı sayesinde hazırlanan Tucson, 200 milyon doların üzerinde yapılan yatırımla 25 aylık bir sürede tamamlandı. Tucson, SUV pazarının en gözde sınıfına, Hyundai’nin yüksek kalitesini ve eşsiz tasarım anlayışını getiriyor.

Hyundai kalitesini çekici tasarım, fonksiyonel kabin ve yüksek teknolojiyle bir araya getiren Tucson, tüketicinin bekletilerini fazlasıyla karşılayacak. Türkiye’de 25 ile 40 yaş arasında bulunan genç, dinamik, sportif ve farklı olmak isteyen tüketiciyi hedefleyen Tucson, yoğun şehir trafiğinde ihtiyaç duyulan pratik kullanım ve konforun yanı sıra haftasonu kaçamaklarında arazi performansına önem verenlere hitap ediyor. Atletik yapısının yanında geniş, konforlu ve fonksiyonel bir kabine sahip olan Tucson, zengin donanım seviyesi ve uygun fiyata yüksek kalite sunmak gibi Hyundai’nin geleneksel özelliklerini de bünyesinde barındırıyor.

Tucson’da en çok tercih edilen 1991 cc hacmindeki dört silindirli common-rail turbo dizel motor, 4000 d/d’de 112 HP maksimum güç ve 1800 ile 2500 d/d arasında 25 kgm maksimum tork üretiyor. Manuel şanzımanla 168 km/s’lik maksimum hıza ulaşan araç 13.8 saniyede 0’dan 100 km/s hıza çıkıyor. 100 km’de ortalama 7.1 litre yakıt tüketen motor, şehir içinde 9.2 litre ve şehir dışında 5.9 litrelik tüketime sahip. 2.0 CRDi motor ile birlikte sunulan Hyundai’nin H-Matic sıralı şanzıman seçeneğiyse, Tucson’u 162 km/s maksimum hıza çıkarıyor ve 16.1 saniyelik 0-100 km/s hızlanması sunuyor. H-Matic şanzımanla ortalama yakıt tüketimi 100 km’de 8.0 litreyken şehir içinde 100 km’de tüketim 10.1 litre ve şehir dışında 6.7 litre. Manuel şanzımanlı Tucson 2.0 CRDi’ın ağırlığı 1685 kg iken Tucson 2.0 CRDi H-Matic’in ağırlığı da 1698 kg. Tüm Tucson’ların yakıt depo hacmiyse 58 litre.

Tucson’un en çok dikkat çeken özelliklerinin başında MP3 çalar bulunan radyo, CD ve kasetçalarlı kombo müzik sistemi geliyor. Deri döşemeye sahip kabinde bel ve yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, 60/40 oranında katlanabilen ve tamamen yatabilen arka koltuklar, dijital bilgi ekranı, elektrikli ve ısıtmalı dış dikiz aynaları, elektrikli ön ve arka camlar, elektronik kontrollü klima, far yükseklik ayarı, hareketli ön ve arka koltuk başlıkları, harita lambaları, ısıtmalı ön koltuklar, kilitli torpido gözü, hareketli orta konsol ve kol dayama, otomatik hız sabitleyici, ön koltuk arkalarında cep, ön ve arka koltuklarda bardak tutucular, önde ve bagajda iki adet 12 Volt’luk elektrik soketi, uzaktan kumandalı merkezi kilit ve alarm, üst konsolda gözlük cebi, yükseklik ayarlı hidrolik direksiyon, zaman ayarlı arka cam rezistansı ve ışığa duyarlı otomatik ön farlar standart olarak sunuluyor.

Santa Fe

Mart 2006’daki Cenevre Otomobil Fuarı ile birlikte Avrupa’da da görücüye çıkan yeni Santa Fe, ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada pazar payını sürekli olarak büyüten SUV segmentinde Hyundai’nin daha fazla tüketiciye ulaşmasını sağladı. Kendine özgü tasarımı sayesinde arazi şartlarında otomobil konforunu sunan Santa Fe, kısa süre içerisinde büyük talep gördü ve daha sonrasında tanıtılan Tucson modeliyle birlikte Hyundai’nin SUV segmentindeki satışlarının yükselmesini sağladı.

Tamamiyle yenilenen ve Mayıs 2006’da da Türkiye’de satışa sunulan Santa Fe, ilk 3 hafta içinde tam 300 adet satılarak önemli bir başarıya imza attı. Santa Fe’nin, Kasım 2006’dan itibaren satılan tüm modellerinde artık Park Mesafe Kontrol Sistemi standart hale getirildi. Geri vitese takıldığında otomatik olarak devreye girecek bu sistem sayesinde bir nesneye yaklaşıldığında kabin içinde bulunan LED ışıklı gösterge ve ses sistemiyle uyarı verilecek.

Yerine geçtiği araca göre 150 mm daha uzun, 45 mm daha geniş ve 65 mm daha yüksek olan yeni Santa Fe, 80 mm daha uzun dingil mesafesine sahip. Bu sayede daha konforlu ve geniş bir iç hacme kavuşan Santa Fe, dinamik ve çekici tasarımla Hyundai’nin gelişmiş kalitesini, üstün performansını ve sağlamlığını bir araya getiriyor. Hyundai Santa Fe; dinamik, kariyer sahibi, tasarıma ve kaliteye önem veren, kendine zaman ayırmayı seven, ağırlıklı erkek sürücülere ve birlikte zaman geçirmekten keyif alan ailelere, şehir içinde olduğu kadar şehir dışında da üstün sürüş zevki ve konforu sunuyor.

Kendine güvenen bir tasarıma sahip olan yeni Santa Fe’nin dış tasarımında yatay konumlandırılmış ön farlar, büyük ön ızgara ve Sonata ile kullanılmaya başlanan yeni ön kaput çizgisi, ilk bakışta dikkati çeken özellikler arasında yer alıyor. Akıcı çizgilere sahip yan görünüm ve göz alıcı 18 inçlik jantlar, yükseğe yerleştirilmiş LED arka stoplarla birleşerek Santa Fe’nin güçlü ve sportif tasarımını tamamlıyor. Modern çizgilerle yenilenen kabin içinde ahşap ve metal görünümlü çift renkli ön konsol, rahat okunabilen mavi ışıklandırmalı gösterge paneli, ergonomik orta konsol, deri kaplı direksiyon simidi, vites topuzu ve koltuklar, çift bölgeli elektronik klima ve 7 kişinin oturmasına imkan tanıyan üçüncü koltuk sırası seçeneği göze çarpıyor. Bunun dışında direksiyon simidinden kontrol edilebilen güçlü müzik sistemi, orta dikiz aynasına entegre dijital pusula, sayısız cep ve göz, soğutmalı orta kol dayanağı, yağmur sensörlü silecekler ve ön cam buz çözücüsü kabin içindeki özelliklerden sadece birkaçını oluşturuyor. Santa Fe’nin 969 litrelik bagaj hacmi, arka koltukların tamamen yatırılmasıyla 2247 litreye kadar çıkıyor.

Hyundai Santa Fe, Türkiye’de 2.2 litre CRDi-VGT dizel motor seçeneği ile satışa sunuluyor. Değişken Geometrili Turbo (VGT) teknolojisine sahip dizel motor, 150 PS maksimum güce ve 335 Nm maksimum torka ulaşabiliyor. Hyundai Santa Fe’de elektronik dört çeker sistemi, yol ve sürüş durumlarına göre otomatik olarak devreye girebildiği gibi istendiği taktirde manuel olarak tek bir düğmeyle de kontrol edilebiliyor. Yenilenen Santa Fe’nin gelişmiş güvenlik donanımındaysa sürücü ve ön yolcu için aktif koltuk başlıkları, EBD (Elektronik Fren Gücü Dağılımı) destekli ABS, ESP (Elektronik Stabilite Programı), her koltukta üç noktadan bağlantılı emniyet kemerleri ve altı havayastığı gibi birçok özellik standart olarak sunuluyor.

Hyundai Starex Minibüs

Hyundai Assan’ın İzmit’teki fabrikasında ürettiği Starex Minibüs, sürücü haricinde 9 kişilik taşıma kapasitesi sunuyor. Starex Minibüs’te iki farklı güce sahip olan 2.5 litre hacimli dizel motor bulunuyor. TCI motor seçeneği 3800 d/d’de 100 PS maksimum güç üretirken 2000 d/d’de 23 kgm maksimum tork elde ediyor. Diğer motor seçeneği olan ve CRDi teknolojisiyle donatılan motor ise aynı devirlerde 140 PS maksimum güç ve 31.4 kgm tork üretiyor. Her iki araçta da 5 ileri manuel ve 4 kademeli otomatik şanzıman seçeneği bulunuyor.

Starex Minibüs’te gece-gündüz ayarlı dikiz aynası, katlanabilir dördüncü koltuk sırası, çift renkli dış gövde, sağ tarafta sürgülü yan kapı, ön-arka sis farları, alaşım jantlar, sürücü ve yolcu havayastıklarıyla birlikte ABS, aktif gergili ön emniyet kemerleri, immobilizer, darbe anında katlanan direksiyon mili, elektrikli ön camlar, uzaktan kumandalı merkezi kilit ve alarm, elektrikli ve ısıtmalı yan dikiz aynaları, 6 hoparlörlü radyo-CD çalar, çok noktadan üflemeli elektronik klima, bağımsız ön ve arka klima kontrolleri ve ahşap kaplamalı ön konsol standart olarak sunuluyor.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com