Gösterim: 804
Eklenme: 25 Nisan 2006
Saat: 19:10
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Hyundai Sonata

Güney Kore ekonomisinin en güçlü ismi olan ve global otomotiv endüstrisinde en hızlı yükselen marka konumunda bulunan Hyundai Motor Company, dünya çapında yatırımlar gerçekleştirmeye devam ediyor. Hyundai Motor Company, Çin Otomotiv Sektörü’ndeki büyümeye paralel olarak Beijing’deki mevcut fabrikanın yanında kurulacak ikinci fabrikasının temelini attı.

Çek Cumhuriyeti’nde kurmayı planladığı yeni fabrikanın ardından Türkiye’deki Hyundai Assan İzmit Fabrikası’nın da kapasitesini artırmaya karar veren Hyundai Motor Company, dünyada otomotiv sektörünün en hızlı gelişen pazarı konumundaki Çin’de bulunan yatırımını da büyütme kararı aldı. Çin pazarında sürekli olarak satış rekorları kıran ve Türkiye’de olduğu gibi pazarda 4’üncü sırada bulunan Hyundai, yeni yatırımıyla Çin’deki ve bölgedeki gücünü daha da artırmayı hedefliyor.

Hyundai Motor Company Başkanı Mong-Koo Chung’un katılımıyla gerçekleştirilen temel atma töreniyle hayata geçen yeni Hyundai fabrikası, mevcut üretimin yapıldığı Beijing Hyundai Motor Co. fabrikasına yaklaşık 2 km’lik mesafede bulunuyor. Şu anki fabrikada olduğu gibi Beijing Automotive Holdings ile Hyundai Motor Company’nin yüzde 50/50 eşit oranlı ortaklığıyla kurulacak yeni fabrika için toplam 1 milyar USD’lik yatırım yapılması öngörülüyor.

Çin’in ekonomik büyüme verilerinin yanı sıra 2008 Beijing Olimpiyatları ve 2010 Şangay Fuarı da değerlendirildiğinde, çok hızlı gelişen pazarda Hyundai’nin diğer markalardan daha üstün olması için yeni fabrikada bir Ar-Ge Merkezi de olacak. Yeni fabrika 2008 Nisan’ında seri üretime geçecek ve böylece yıllık üretim kapasitesi ikiye katlanarak 600 bin adede ulaşacak.

Beijing Belediye Başkan Yardımcısı Lu Hao, Shunyi Bölgesi Yöneticisi Li Ping ve Beijing Sanayi Odası Başkanı Cheng Lian Yuan’ın da hazır bulunduğu temel atma töreninde konuşan Hyundai Motor Company Başkanı Mong-Koo Chung; “Beijing Hyundai, çok kısa sürede Çin hükümetinin, ortaklarımızın, basının ve herşeyden önemlisi Çin’de Hyundai’ye gönül veren tüketicinin katkılarıyla büyük bir başarıya ulaştı. Bugünden itibaren, Çin’in büyük potansiyelini göz önünde bulundurarak pazarda daha da büyümek için daha çok çalışacağız. Çin’de sadece araç üretmekle kalmayacağız. Yeni fabrikamızda Ar-Ge merkezi kuracağız, satış ve servis operasyonlarımızı güçlendireceğiz ve böylece Beijing Hyundai Motor Company’yi kendi kendine işleyen bir kuruluş haline getireceğiz. Amacımız, Çinli tüketicilere en iyi kaliteyi, en iyi tasarımları ve en geniş ürün çeşitliliğini sunmak olacaktır” dedi.

Beijing Devlet Yetkilisi Liu Woo Chi ise şunları söyledi: “Geride bıraktığımız üç yıl içinde Beijing Hyundai, hem Kore-Çin işbirliğinin en iyi örnek teşkil eden kuruluşu olmuştur hem de Çin’de yapılan en başarılı yabancı yatırımlar arasında ön sıralarda yer almıştır. Bu temel atma töreniyle birlikte, Beijing Hyundai’nin Çin Otomotiv Sektörü’nün lideri olmasını temenni ederim.”

Çin’de ilk kez Sonata modeliyle üretime başlayan Beijing Hyundai, üretimin başlamasının üstünden sadece 40 ay geçmesine rağmen bu yıl içinde 500 bin adetlik üretim rakamını geride bıraktı. Aralık 2002’de üretime alınan Sonata modelinden sonra 2003 yılında toplam satışlar 52 bin 129 adet olarak gerçekleşti ve Beijing Hyundai, 2003 yılını Çin Otomotiv Sektörü’nün 13’üncüsü olarak tamamladı. 2004 yılında satışlar 144 bin 88 adede, sonrasında da 2005 yılında 233 bin 668 adede ulaşarak Hyundai’yi en çok tercih edilen 4’üncü marka konumuna taşıdı. Bu yıl Beijing Hyundai, satışlarını 300 bin adedin üstüne çıkararak sektörde üçüncü olmayı hedefliyor.

Beijing Hyundai’de Sonata, Elantra, Tucson ve Accent olmak üzere 4 model üretiliyor. Hyundai’nin en çok beğenilen modeli olan Elantra’dan 2005 yılında toplam 176 bin 589 adet satıldı. Bir önceki nesil Sonata da hala Çin’in en çok bilinen ve ikinci el piyasasında talep gören otomobili konumunda bulunuyor.

Sonata ve Elantra, Beijing belediye yetkilileri tarafından resmi ticari taksi modelleri olarak belirtildi. Beijing’de şu an kayıtlı 67 bin adet ticari taksi bulunuyor. Taksi yenileme uygulamalarının başlamasıyla birlikte Hyundai, sadece geçtiğimiz ay içinde 15 bin adet taksi satışı gerçekleştirdi ve bu rakam yeni taksi kayıtlarının yüzde 80’lik bölümünü oluşturdu.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com