Gösterim: 1.495
Eklenme: 15 Kasım 2007
Saat: 10:51
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Hyundai Genesis Coupe

Hyundai, çok uzun zamandır heyecanla beklenen arkadan çekişli yeni spor otomobil konseptini, 14 Kasım 2007’deki basın günüyle kapılarını açan Los Angeles Uluslararası Otomobil Fuarı’nda tanıttı. Genesis Coupe Konsepti, 2009 yılının ilkbaharında Hyundai’nin model yelpazesine eklenecek olan 2+2 kişilik arkadan çekişli yepyeni spor otomobilinin temelini oluşturuyor.

2007 yılı Nisan ayındaki New York Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Genesis Sedan Konsepti ile arkadan çekişli otomobillerdeki sürüş keyfini ön plana çıkaran Hyundai, bu sefer de Genesis Coupe Konsepti sayesinde bu keyfi zirveye taşıyacağını ispatlıyor.

“Sonik Turuncu” gövde rengine ve “Balistik Siyah” olarak adlandırılan karbon fiber kaputa, tavana, alt kaplamalara ve ön hava giriş kanallarına sahip olan Genesis Coupe Konsepti, bu sayede şık bir görünüm sunarken gövde ağırlığını da düşürmüş oluyor. “Z” harfini andıran köşeli çizgileri ve güçlü hatlarıyla seri üretim aracın tasarımı hakkında ipuçları veren Genesis Coupe Konsepti, 300 PS’den fazla gücüyle hem Hyundai’nin en güçlü spor modeli olacak hem de pazardaki en uygun fiyatlı performans otomobili unvanına kavuşacak aracın da altyapısını oluşturuyor.

Hyundai Motor Amerika Ürün Geliştirme ve Stratejik Planlama Başkan Yardımcısı John Krafcik araçla ilgili şunları söylüyor: “Genesis Coupe Konsepti, şu ana kadarki en heyecan verici Hyundai modeli. 2009 yılı başında satışa sunulduğunda çok uygun fiyata heyecan katsayınızı en üst seviyeye çıkaracak bir sürüş deneyimi yaşatacak.”

Tasarım

Genesis Coupe Konsepti’nin tasarımı oluşturulurken, daha önce hazırlanan ve oldukça beğenilen HCD8 ve HCD9 Talus konseptlerindeki çizgilere öncelikli olarak yer verildi. HCD8 spor otomobil konseptindeki “Z” şeklindeki çizgilerin karakteristiği ve ön farlarla arka stopların formu Genesis Coupe Konsepti’ne de taşınırken HCD9 Talus’un düşük kemer çizgisi de yeni araca adapte edilerek hem çekici görünüm elde edildi hem de araç içindeki yolcuların daha geniş görüş açılarıyla çevreyi görmesi sağlandı. 4.666 mm’lik uzunluğa, 1902 mm genişliğe ve sadece 1.386 mm yüksekliğe sahip olan otomobilin dingil mesafesiyse 2.820 mm.

Genesis Coupe Konsepti’nin tasarımı oluşturulurken öncelikle Le Mans yarış otomobilleri ve özel hazırlanmış drift araçlarından esinlenildi. Özellikle ön ve arka duruşu için “öfkeli” ve “tehditkar” tanımının yapıldığı araçla ilgili Irvine-Kaliforniya’da bulunan Hyundai Tasarım Merkezi Baş Tasarımcısı Joel Piaskowski şunları söylüyor: “Genesis Coupe Konsepti’ni hazırlarken öncelikli amacımız, otomobil meraklılarının rüyalarını süsleyecek tasarıma sahip olan saf ve kusursuz bir performans otomobili yaratmaktı. Hangi açıdan bakarsanız bakın size sunduğu agresif görünümüyle de bunu başardığımızı düşünüyoruz”. Kıdemli Yaratıcı Tasarımcı Eric Stoddard ise, “Güzellik ve tehlike, Genesis Coupe Konsepti’nde bir araya geliyor. Uzaktan baktığınızda çok güzel bir otomobil olarak göze hitap ediyor. Ancak biraz yaklaştığınızda korkutucu ve tehditkar olduğunu hemen anlıyorsunuz” diyerek aracın tasarımının ne kadar güçlü olduğunu vurguluyor.

Konseptin marşpiyeleri yere mümkün olduğu kadar yakın tutularak gövde panellerinin daha geniş ve camların da daha dar tutulması sağlandı. Böylece jantların da, şişkin çamurlukların içinde daha da ön plana çıkması sağlandı. Agresif spor otomobili görünüşünü artırmak için çamurluklar ve camlar arasındaki mesafenin mümkün olduğunca geniş tutulmasına özen gösterildi.

Kaput üstündeki üçlü hava giriş kanalları, güçlü V6 motoru soğutmak için tasarlanırken bu dizaynın seri üretim araçta da aynı fonksiyonu yerine getirmesi için kullanılması planlanıyor. Arka taraftaki çift egzoz çıkışının karbon fiber difüzörleri de, öndeki hava giriş kanallarıyla aynı tasarıma sahip olduğu için tasarımın bir bütün halinde olmasını sağlıyor. Yay şeklinde arkaya uzanan tavan çizgisi ve geniş arka cam, otomobilin profilini oluştururken geniş omuzlara sahip görünümünü de ön plana çıkarıyor. Genesis Coupe Konsepti’nde, öndeki 255/35 ZR ve arkadaki 275/35 ZR ebadındaki lastiklerle 20 inçlik jantlar kullanılıyor.

Performans

Genesis Coupe Konsepti’nde, Nisan ayında sergilenen araçtaki 3.8 litre hacimli V6 motor kullanılıyor. Bu motorun şu an 300 PS’ten fazla maksimum güç ve 340 Nm’den fazla tork ürettiği biliniyor. Yüksek basınca dayanıklı dökme alüminyum bloğa ve sürekli değişken supap zamanlamasına sahip olan bu üstten çift egzantrikli motor, 6 ileri manuel şanzımanla birlikte Genesis Coupe Konsepti’ni 6 saniyeden daha kısa bir sürede 0’dan 100 km/s hıza çıkarıyor. Sınırlı kilitli diferansiyeli bulunan araçta, çift pistonlu Brembo kaliperlere sahip frenlere yer verilmiş. Önde kullanılan disklerin çapı 340 mm ve arka disklerin çapı da 330 mm.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com