Gösterim: 1.231
Eklenme: 27 Nisan 2007
Saat: 10:25
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Hyundai Matrix

Hyundai Assan Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. yepyeni yatırımıyla, Türkiye’de üretimini gerçekleştirdiği ve ihracatını yaptığı modellerin arasına Matrix’i de ekledi. Hyundai Matrix, artık üretimi yapılan Accent Era ve Starex ticari araç grubu ile birlikte Türkiye’de Türk işçisinin emeğiyle üretilecek ve 60’tan fazla ülkeye sadece Türkiye’den ihraç edilecek. Hyundai Matrix üretimi için gerçekleştirilen tanıtım toplantısı, Maliye Bakanı Sn. Kemal Unakıtan’ın katılımıyla yapıldı.

Hyundai Assan, Hyundai markasını Türk tüketicisiyle ilk kez 1990 yılında buluşturdu ve 1997 yılında da İzmit Fabrikası’nda üretime başladı. Hyundai Assan, 40 bin adetlik Matrix üretimiyle birlikte fabrikasının fiziki üretim kapasitesini 100 bin adede, yeni eklenen 500 kişiyle birlikte de istihdamını 2.500 kişiye çıkardı. Türkiye’ye ilk kez 2005 yılı Eylül ayında ithal edilmeye başlanan ve MPV-B (Multi Purpose Vehicle – Çok Amaçlı Araç) segmentinde yer alan Matrix, 80 milyon USD tutarındaki yatırımla artık Türkiye’de üretilecek. Türkiye’de üretilen Matrix’lerin yaklaşık yüzde 95’lik bölümü ihraç edilecek ve Hyundai Assan İzmit Fabrikası’nda üretilen tüm araçların yüzde 77’si bu sayede dünya ülkelerine ihraç edilmiş olacak.

Matrix kısa sürede, özellikle şehir içi kullanımda çocuklu aileler tarafından tercih edilen ve Türkiye binek araç pazarında yüzde 4.6 oranında bir paya sahip olan MPV’ler arasında kendine önemli bir yer edindi. Gerek günlük işlerde gerek hafta sonu kaçamaklarında her türlü ihtiyaca cevap verebilecek özelliklere sahip olan Matrix, 25 yaş üstünde yer alan, A-B ve C sosyo-ekonomik statüsündeki çocuklu aileleri ve genç çiftleri hedefliyor. Matrix’in pratik, ekonomik, fonksiyonel, ergonomik, güvenli, sosyal, şehirli, rahat ve kendine güvenen bir karakteri bulunuyor.

Tasarım

Tasarımı, ünlü İtalyan dizayn markası Pininfarina tarafından çizilen Hyundai Matrix’in Türkiye’de üretilmeye başlanan versiyonunun dış tasarımında, daha önce ithal edilen araca göre yeni hazırlanan gövde renginde ve çıtalı tasarıma sahip ön radyatör ızgarası bulunuyor. Ayrıca formu değiştirilen dış dikiz aynaları sayesinde de daha iyi bir görüş açısı sunuluyor.

Matrix, tasarım açısından ilk bakışta yüksek sürüş pozisyonu, her türlü açının rahat bir şekilde görülebildiği ve yola hakimiyeti tam anlamıyla sağlayan geniş ön camıyla dikkatleri üzerine çekiyor. 4050 mm uzunluğa, 1740 mm genişliğe ve 1635 mm yüksekliğe (tavan raylarıyla birlikte 1685 mm) sahip olan Matrix’in, 2600 mm’lik aks mesafesi sayesinde de oldukça geniş ve ferah bir iç hacmi bulunuyor. MPV sınıfındaki bir aracın sunduğu tüm avantajlara sahip olan Matrix’in kabininde en çok dikkat çeken özelliklerden biri de gösterge paneli. Matrix içinde seyahat eden tüm yolcuların daha rahat bir şekilde görmesi için ön konsolun ortasına yerleştirilen gösterge panelinden hız, motor devri ve yol bilgisayarının tüm fonksiyonları okunabiliyor. Ayrıca sürücünün önünde bulunan panelde ise araçla ilgili tüm uyarı ışıkları ve otomatik şanzımanlı versiyonda da vites konumu görülebiliyor.

Hyundai Matrix’in yolcularına sunduğu bir diğer özellik de fonksiyonelliği. Sürücü, ön yolcu ve arka yolcular için sayısız cep ve gözü bulunan Matrix’te ön yolcu koltuğu altında küçük eşyaların saklanabileceği bölme, ön koltuk arkalarında cep ve masa, ön ve orta konsolda küçük gözler ve bagaj içi sabitleme filesi gibi birçok kullanışlı fonksiyon yer alıyor.

Motor Seçenekleri

Hyundai Matrix Türkiye’de, common-rail direkt enjeksiyon teknolojili yeni 1.5 litre CRDi-VGT dizel motor ve 1.6 litre benzinli olmak üzere iki farklı motor seçeneğiyle üretiliyor. 1.5 litre hacme sahip olan CRDi-VGT motor, MPV-B segmentindeki rakiplerine göre en yüksek güce sahip. Bu motor, 4000 d/d’de 110 PS maksimum güç ve 1900 ile 2750 d/d arasında tam 24 kgm’lik tork üretiyor. Bu motorla 0’dan 100 km/s hıza 13.9 saniyede çıkan Matrix, 170 km/s’lik maksimum hıza ulaşıyor. Yeni geliştirilen ve oldukça düşük yakıt tüketim değerlerine sahip olan 1.5 CRDi-VGT motor, Matrix ile şehir içinde 100 km’de 6.5 litre ve şehir dışı kullanımda sadece 4.6 litre yakıt tüketiyor. 1380 kg’lık boş ağırlığı bulunan Matrix’in 100 km’deki ortalama yakıt tüketimi ise 5.3 litre.

Hyundai’nin kendini kanıtlamış 1599 cc’lik benzinli motoru ise Matrix için 5800 d/d’de 103 PS maksimum güç ve 4500 d/d’de 14.4 kgm maksimum tork üretiyor. Matrix’te 1.6 litrelik motor için 5 ileri manuel ve 4 kademeli otomatik şanzıman seçenekleri bulunuyor. Manuel şanzımanla 170 km/s maksimum hıza çıkan Matrix 1.6, 0’dan 100 km/s hıza 12.7 saniyede ulaşıyor ve 100 km’de ortalama 7.3 litre yakıt tüketiyor. Otomatik şanzımanlı Matrix 1.6 ise 14.2 saniyelik 0-100 km/s ilk hızlanmaya, 166 km/s’lik maksimum hıza ve 100 km’de 8.3 litre ortalama yakıt tüketimine sahip.

Hyundai Matrix’in ayrıca ihraç edildiği ülkeler için 1.8 litrelik motor seçeneği de Türkiye’de üretiliyor. 123 PS maksimum güç ve 16.5 kgm maksimum tork üreten bu motor seçeneğinin şimdilik Türkiye’de satışı planlanmıyor.

Donanım seçenekleri

Matrix’in Türkiye’de üretilmesiyle birlikte oldukça zengin ve birçok versiyon arasından tercih edilebilen donanım seçenekleri sunuluyor. Daha önce sadece GL ve GLS olmak üzere iki ayrı pakette ve 5 farklı versiyonda ithal edilen Matrix, artık Türkiye üretimiyle birlikte 3 ayrı donanım paketi ve 13 farklı versiyonla satılıyor. Yerli Matrix’te, daha önceki ithal araçta bulunmayan dijital klima, sunroof, AQS hava kalite sensörü ve yan havayastıkları gibi özellikler de sunuluyor.

Türkiye’de üretilen Matrix’in Team, Select ve Style olmak üzere üç farklı donanım seçeneği bulunuyor. Team donanım paketinde sürücü havayastığı, elektrik kumandalı ön ve arka camlar, elektrik kumandalı ve ısıtmalı yan aynalar, manuel kontrollü klima, 4 hoparlörlü radyo/CD-MP3 çalar, uzaktan kumandalı merkezi kilit ve alarm, ön ve arka sis farları, gövde rengi tamponlar, kapı kolları ve yan koruma çıtaları, aktif gergili emniyet kemerleri, ön koltuk arkalarında masa, ileri-geri kaydırılabilen ve asimetrik katlanabilen arka koltuklarda hareketli baş dayamaları ve ortada kol dayama, ISOFIX çocuk koltuğu sabitleme mekanizması, immobilizer, kaza anında katlanabilen yükseklik ayarlı direksiyon mili gibi birçok özellik standart olarak sunuluyor. Ayrıca istendiğinde Team paketiyle birlikte ABS fren sistemi de opsiyonel olarak alınabiliyor.

Select paketindeyse Team paketine ek olarak ön yolcu havayastığı, ABS, metal görünümlü ön konsol, dijital bilgi ekranı, 6 hoparlörlü radyo/CD-MP3 çalar, bagaj içi filesi, gövde rengi yan dikiz aynaları ve tavan rayı alınabiliyor. Style paketindeyse tüm bu donanımlara ek olarak yan havayastıkları, deri kaplı vites topuzu ve direksiyon simidi, arka spoyler, tam otomatik kontrollü dijital klima, nem sensörü, AQS hava kalite kontrol sistemi ve 15 inçlik jantlara sahip 195/55 R15 ebadındaki lastikler sunuluyor. Ayrıca elektrikli açılır tavan da isteğe bağlı olarak alınabiliyor.

Türkiye’de üretilen Matrix’in fiyatları, motor ve donanım seçeneğine göre 26 bin 900 YTL ile 36 bin 50 YTL arasında değişiyor.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2015. Her hakkı saklıdır. Kaynak göstermeden alıntı yapmayınız.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com