Gösterim: 1.076
Eklenme: 29 Haziran 2007
Saat: 10:35
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Hyunda Santa Fe

Hyundai’nin başarılı SUV (Sport Utility Vehicle – Spor Özellikli Araç) modeli Santa Fe, Amerika’da ödüle doymuyor. IIHS’nin (Insurance Institute for Highway Safety – Otoyol Güvenliği için Sigorta Enstitüsü) yaptığı son çarpışma testlerinde, önden, yandan ve arkadan çarpışmalarda tüm modeller arasında en iyi dereceyi elde eden 2007 model Santa Fe, Amerika’nın en güvenli 21 aracı arasında gösterildi.

Amerika’da orta sınıf SUV (Türkiye’de SUV-D segmentinde yer alıyor) kategorisinde yer alan Santa Fe, NHTSA’nın (National Highway Traffic Safety Administration – Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi) yaptığı testlerden 5 yıldız aldıktan sonra IIHS’nin testlerinde de en iyi dereceyi elde ederek büyük bir başarıya imza attı.

Standart olarak sunulan birçok aktif ve pasif güvenlik unsurlarıyla bu dereceyi elde eden Santa Fe için IIHS Başkanı Adrian Lund şunları söyledi: “Santa Fe’nin testlerde elde ettiği bu üstün sonuç, Hyundai’nin müşterileri için en üst düzeyde güvenliği sunmak adına yaptığı çalışmalara iyi bir örnek teşkil ediyor. Bu ödülü kazanmak oldukça zor çünkü güvenlik açısından araçlarda sürekli gelişimler yapılıyor. Ancak Santa Fe çarpışma testlerinde en başarılı sonucu etti ve ESP (Elektronik Stabilite Programı) ve ön ile arkada aktif koltuk başlıkları gibi özellikleri standart olarak sunduğu için birinciliğe yerleşti”.

Enstitünün önden çarpma testleri, aracın 64 km/s hızla sabit bir bloğa çarpmasıyla gerçekleştiriliyor. Her aracın değerlendirmesi, darbe sonrasında ön konsolun içeri ne kadar geldiği, sürücü koltuğunda oturan Hybrid III dummy’de oluşan yaralanma riskleri ve emniyet kemerinin dummy’nin hareketini ne kadar önlediği dikkate alınarak yapılıyor.

Yandan çarpma testlerinde ise 50 km/s hızla araca yandan çarpan bloğun oluşturduğu zarar ölçülüyor. Bu bloğun şekli ve kütlesi, standart bir pick-up veya SUV araçla aynı özellikleri taşıyor. Bu testte de ön ve arka koltuklara yerleştirilen iki adet dummy’nin vücudunda ve başında oluşan yaralanma riskleri değerlendiriliyor, kaza anında başlarının ne kadar hareket ettiğine bakılıyor ve araçta oluşan hasarların boyutları ve ortadaki B-sütununun aracın içine ne kadar girdiği ölçülüyor.

Arkadan çarpmalar da, koltuk başlarının boynu ne kadar koruduğuna ve başın dikey hareketlerine bakılarak iki aşamada gerçekleştiriliyor.

Türkiye’de şehir içinde araçlarında her türlü konforu arayanlara ve haftasonu kaçamaklarında macera isteyenlere hem güvenli hem de rahat bir sürüş sunan Hyundai Santa Fe, en çok tercih edilen SUV’lardan biri olarak Amerika’da olduğu kadar Türkiye’de de beğenilen bir araç olarak ön plana çıkıyor.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com