Gösterim: 1.240
Eklenme: 11 Eylül 2007
Saat: 10:41
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Hyundai Veloster

Hyundai, kapılarını 11 Eylül’de düzenlenen basın günüyle açan IAA 2007 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda birbirinden yeni 3 modeli ziyaretçilerin beğenisine sundu. Hidrojen ile çalışan çevre dostu i-Blue konseptinin dünya tanıtımı yapılırken i30 Crossover Wagon ve Veloster Coupe konsepti de Avrupalı tüketici için ilk kez sergilendi. Hyundai’nin hidrojen ile çalışan ve hiç emisyon üretmeyen konsept aracı i-Blue FCEV (Fuel Cell Electric Vehicle – Yakıt Hücreli Elektrikli Araç), Koreli üreticinin çevreye ne kadar önem verdiğinin ve zararlı gazları önlemek için sürekli yatırım yapmaya devam ettiğinin en son kanıtı olarak IAA 2007 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda yerini aldı.

Hyundai’nin Chiba-Japonya’daki Tasarım ve Teknik Merkezi’nde hazırlanan i-Blue, sahip olduğu platformuyla üçüncü nesil yakıt hücresi teknolojisinin temelini oluşturuyor. Hyundai’nin Mabuk-Kore’de bulunan Eko-Teknoloji Araştırma Enstitüsü’nde geliştirilen bu çevre dostu platform, önümüzdeki yıllarda çıkacak olan en yeni teknolojiye sahip Hyundai FCEV araçlarında kullanılacak.

Hyundai’nin, bu yılki fuar için özellikle sürdürülebilirlik ve iklim korumasını dikkate alarak hazırladığı yeni stand konseptinin baştacı olan i-Blue, gelecekte çıkacak Hyundai FCEV araçları için de çok önemli bir adımı temsil ediyor. i-Blue, Hyundai’nin daha önce Tucson ve Santa Fe olarak SUV araçlarının platformlarını kullanarak hazırladığı FCEV araçlarından tamamen farklı. i-Blue için özel olarak, D-segmentinde bulunan 2+2 kişilik bir CUV (Crossover Utility Vehicle – Geçiş Segmenti Aracı) platformu geliştirildi. Bu platform, daha sonra çıkacak çevre dostu araçlar için bir temel oluşturacak.

i-Blue’nun 4.850 mm uzunluğu, 1.850 mm genişliği ve 1.600 mm yüksekliği bulunuyor. i-Blue’nun en çok dikkat çeken bölümleriyse mavi ışıklandırmalı radyatör ızgarası ve bir spor otomobili andıran 20 inç ebadındaki 8 kollu jantları ve 285/50 R20 ebadındaki lastikleri.

Hyundai Ar-Ge Başkanı Hyun-Soon Lee, i-Blue ile ilgili şunları söylüyor: “i-Blue, en baştan beri yakıt hücresiyle çalışan bir aracın sahip olması gerektiği uygun bir platform üstüne geliştirildi. Bu bizim Ar-Ge programımız için büyük bir ilerleme. Ekibimiz, çok daha kompakt boyutlara sahip bir FCEV hazırladı. i-Blue geliştirilirken, bildiğimiz araçların güvenliğine, konforuna, sürüş rahatlığına ve içten yanmalı motorlarda ulaşılan uzun sürüş menzillerine sahip olması sağlandı. i-Blue, hidrojen ile çalışan yakıt hücresi teknolojisinin gelecekte nasıl bir yol alacağını bugünden herkese ispatlamış oldu”. i-Blue, 100 kW (136 PS) güç üreten elektrikli motoru ve 600 km’lik uzun sürüş menziliyle, diğer hidrojenli elektrikli araçlardan ayrılıyor.

Çevre dostu araçlar için büyük yatırımlar yapan ve sırf bu araçların gelişimi için Mabuk-Kore’de özel bir Ar-Ge merkezi kuran Hyundai, hidrojen ile çalışan yakıt hücreli elektrikli araçların önümüzdeki 10 yıllık süreçte seri üretimine başlamak için çalışmalarını sürdürüyor.

Veloster

Hyundai’nin merkezinin bulunduğu Kore’deki Namyang Tasarım ve Teknik Merkezi’nde geliştirilen Veloster, HND-3 kod ismiyle bu merkezde hazırlanan üçüncü konsept araç olma özelliğini taşıyor. İngilizce’de “Velocity” (Sürat) ve “Roadster” kelimelerinin birleşiminden esinlenerek ismi konulan Veloster, bu kelimelerin özünde yatan anlamlarla birlikte 2+2 kişilik spor otomobillerin agresif karakterini bünyesinde barındırıyor.

Panoramik cam tavanı, iniş-binişlerde sağladığı rahatlığı, kullanım kolaylığı ve kabin içindeki ekipmanlarıyla yüksek teknolojiyi simgeleyen Veloster, bu özellikleriyle daha çok yeni nesil gençleri ve genç kalanları hedefliyor. Dikkat çekici bir tasarıma ve oldukça sağlam ve güvenli bir yapıya sahip olan Veloster konseptinde, 200 PS maksimum güç üreten 2.0 litre hacminde 4 silindirli bir turbo beslemeli motor bulunuyor. Bu motor gücünü 5 kademeli otomatik şanzımanla ön tekerleklere aktarıyor. Veloster’de, 20 inçlik jantlara sahip olan 245/35 R20 ebatlarında lastikler kullanılıyor.

Hyundai Tasarım Başkan Yardımcısı Suk-Geun Oh, araçla ilgili; “Veloster ile gerçekten çok farklı bir tasarım yaratmak istedik. Yeni nesil gençler ve genç ruha sahip olanlar için radikal tasarımlara sahip yeni ürünler geliştirmemiz gerektiğini biliyoruz. Bu araçla birlikte ilk kez 20 yaşındaki tüketiciyi de hedefliyoruz. Veloster, Hyundai için yepyeni bir yönü ve istikameti simgeliyor” dedi.

i30 Crossover Wagon

Bu yıl ilk kez Mart ayındaki Cenevre Otomobil Fuarı ile tanıtılan ve Ağustos sonunda Türkiye’de satışa sunulan i30 hatchback’in ardından, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda da i30’un “Crossover Wagon” isimli station wagon karoseri Avrupalı tüketicilerle buluştu.

i30 ailesinin ikinci üyesi olan i30 Crossover Wagon, Hyundai’nin uzun bir aradan sonra Avrupa’nın en popüler segmentlerinden birine geri dönüşünü simgeliyor. Hyundai’nin Almanya’daki Avrupa Tasarım Merkezi’nde tasarımı yaratılan i30 CW, uzatılan boyutları sayesinde tüm dünyadaki tüketiciler için daha geniş bir kullanım alanı sunuyor.

1.780 mm’lik genişliğe ve 1.570 mm’lik yüksekliğe (tavan rayları dahil) sahip olan i30 CW, 4.480 mm’lik boyuyla hatchback karoserli i30’dan 230 mm daha uzun. Ayrıca 2.700 mm’lik dingil mesafesi de i30’dan 50 mm daha fazla ve bu sayede bagaj bölümünde daha geniş bir yükleme alanı elde ediliyor. i30 Crossover Wagon’un dış görünümünde hatchback modele göre en önemli değişikliği arka bölümde bulunuyor. Uzatılan karoseri sayesinde i30 hatchback’e göre ayrıca bir D-sütununa sahip olan i30 CW’nin 415 litrelik bagaj hacmi, 60:40 oranında katlanan koltuklarıyla 1.395 litreye kadar büyütülebiliyor.

i30 hatchback ile aynı motor seçeneklerine sahip olan i30 CW, 2008 yılının ilk çeyreğinden itibaren Türkiye’de de satışa sunulacak.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com