Gösterim: 776
Eklenme: 22 Ocak 2007
Saat: 19:46
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Hyundai Sonata

Türk Otomotiv Sektörü’ne son yıllarda yepyeni bir soluk getiren ve yaptığı yatırımlarla Türk ekonomisinin en önemli kuruluşlarından biri haline gelen Hyundai; imza attığı ilklerin arasına bir yenisini daha eklemenin haklı gururunu yaşıyor.

Son yıllarda büyük başarıların altına ismini yazdıran Hyundai, sektörde ilk kez uygulanmaya başlanan ve tüm modeller için sunulan 5 Yıl Mekanik Garanti ve Medline Acil Sağlık Hizmeti gibi çalışmalarla birlikte yepyeni bir hizmeti daha Türkiye’de uygulayan ilk ve tek firma olmanın gurur ve sevincini taşıyor.

Türkiye çapında bulunan tam 78 Hyundai Yetkili Satıcısı, Hyundai’nin araçlarındaki yüksek üretim kalitesini artık tüketiciye sunduğu hizmete de yansıtıyor. Türkiye’de kalite standardını en üst seviyede belirleyen TSE (Türk Standardları Enstitüsü) ile yapılan çalışma sonucunda, Hyundai’nin 50’den fazla ilde faaliyet gösteren bütün Hyundai Yetkili Satıcıları, ISO 9001 Kalite Standardı Belgesi’ni almaya hak kazandı. Böylece Hyundai, tüm yetkili satıcılarıyla ISO 9001 belgesini alan ilk ve tek firma oldu.

ISO 9001 Kalite Standardı Belgesi sayesinde Türkiye’deki tüm Hyundai Yetkili Satıcıları, ziyaret eden tüm müşterilere daha yüksek seviyede kaliteli hizmet sunacak ve tüketicinin tüm istek ve beklentilerini karşılayan hizmetleri TSE’nin belirlediği kurallar çerçevesinde verecek. Bu sayede tüketici taleplerini daha iyi bir şekilde karşılayacak ve müşteri memnuniyetinin artmasını sağlayacak olan Hyundai, Türk Otomotiv Sektörü’nde pazar avantajı yaratmayı hedefliyor.

ISO 9001 Kalite Standardı Belgeleri’nin alınmasıyla birlikte artırılan müşteri memnuniyetinin yanı sıra, tüm Hyundai bayi teşkilatında çalışan kişilerin standartlaşması sağlanacak, daha iyi çalışma koşulları sunulacak, bayi içinde daha etkin iletişim kurulacak, bayi ve şirketin karlılık oranlarında artış elde edilecek, Hyundai markasının ve bayilerin imaj ve prestijlerinde gelişme kaydedilecek ve güvenilirlik sağlanacak.

Avrupa Birliği ile Türkiye’nin uyum süreci dahilinde, tüketiciye sunulan hizmet kalitesinin artırılmasında önemli bir adım atan ve sektörde öncülüğü üstlenen Hyundai, sadece satış öncesi ve satış sırasında değil, satış sonrası servis uygulamalarında da daha iyi ve yüksek kaliteli hizmet anlayışını yansıtacak. Hyundai Yetkili Satıcıları bu sayede müşteri beklentilerini daha iyi bir şekilde analiz edebilecek ve iyileştirme çalışmalarını en hızlı şekilde yerine getirebilecek.

Hyundai, tüm Türkiye çapındaki yetkili satıcılarının aynı seviyede yüksek kaliteli hizmeti sunması için çalışmalarına ilk kez Nisan 2006’da başladı. İlk etapta, fiziksel olarak yeterlilik gösteren Hyundai Bayileri, ISO 9001 belgelerini almak için TSE’ye başvuruda bulundular. Yeni yatırım yapan ve büyüme aşamasında olan bayilikler ise, tüm yatırımlarını tamamladıktan sonra TSE ile çalışmalara başladılar.

Tüm tetkiklerden sonra Hyundai yetkili satıcıları Ağustos 2006’dan itibaren sırayla belgelerini almaya başladılar. 2006 yılı sonuna gelindiğinde ise Türkiye çapındaki tüm 78 Hyundai Yetkili Satıcısı gerekli koşulları yerine getirdi ve Hyundai’nin Türkiye çapındaki bütün bayileriyle ISO 9001 Kalite Standardı Belgesi alan ilk ve tek firma olmasını sağladı.

Müşteri memnuniyetini her zaman en üst düzeyde tuttuklarını belirten Hyundai yetkilileri, sektörde her zaman yenilikleri ilk uygulayan firma olarak çalışmalarını sürdüreceklerini ve Türk tüketicisinin her zaman istek ve beklentilerini en iyi şekilde karşılamaya devam edeceklerini belirttiler.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2015. Her hakkı saklıdır. Kaynak göstermeden alıntı yapmayınız.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com