Gösterim: 1.015
Eklenme: 9 Ekim 2008
Saat: 11:17
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Hyundai i20

Hyundai’nin 10-19 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen İstanbul Auto Show 2008 – 12. Uluslararası Otomobil Fuarı’ndaki yıldız modeli i20 oldu. Hyundai’nin B-segmenti’ndeki yeni modeli i20, Paris Fuarı’yla eşzamanlı olarak Türk tüketicisinin karşısına çıktı.

İstanbul Auto Show 2008’in en büyük sürprizi olan i20’nin yanı sıra Hyundai’nin bu yıl Mart ayında gerçekleştirilen Cenevre Otomobil Fuarı’nda ilk kez tanıttığı dikkat çekici “i-mode” konsepti de, Auto Show’da Türk tüketicisiyle buluştu. Ayrıca Hyundai i20 ve i-mode konseptiyle birlikte fuardaki standda yeni satışa sunulan i10, Sonata, Matrix, Grandeur, Tucson ve Santa Fe modelleri ve Hyundai’nin model yelpazesinde bulunan Accent Era, Getz, i30, Coupe FX ve H-1 VIP Van’dan oluşan toplam 11 modeli de yerini aldı. Hyundai ayrıca tüm modellerinde Auto Show 2008 boyunca 10.000 YTL için 12 aya yüzde 0,99 faiz ile anlaşmalı bankalarda tüketici kredisi imkanı ve bunun yanı sıra tüm modellerde 1.200 YTL’ye varan ilave indirim fırsatları sunacak.

Hyundai i20

Hyundai’nin i30 ve i10’dan sonraki üçüncü “i” serisi otomobili olan i20, Uluslararası İstanbul Auto Show 2008’de Türk tüketicisinin karşısına çıktı. Hyundai i20, dikkat çekici atletik görünümü, kullanışlı iç mekanı, sınıfında yeni standartlar belirleyen güvenliği, yepyeni şasisi, geliştirilmiş süspansiyonu ve üstün sürüş dinamikleriyle Auto Show 2008’in yıldızı oldu.

Hyundai’nin Almanya’daki Avrupa Tasarım Merkezi’nde tamamıyla Avrupalı tüketici için hazırlanan i20, özellikle büyük Hyundai logolu krom ön ızgarası, gözyaşı formundaki ön farları, sportif görünümü, dikkat çekici profili ve C-sütununa kadar uzanan arka stoplarıyla dikkat çekiyor.

Hyundai i20’nin kabini, lüks ve kullanışlılığı en iyi şekilde birleştirirken fonksiyonelliği ve dış tasarımdaki sportifliğini içeriye taşıyor. 2525 mm’lik dingil mesafesi sayesinde iç mekanda daha kullanışlı ve konforlu bir yolculuk yapmak mümkün oluyor. Sunduğu yüksek donanımla ön plana çıkan i20’de klima, güçlü bir müzik sistemi, yol bilgisayarı, elektrikli cam ve aynalar, gelişmiş güvenlik ekipmanları, yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon simidi, soğutmalı torpido, sayısız göz ve cep gibi gerekli tüm özellikler standart olarak bulunuyor. 40:60 oranında katlanabilen arka koltuklara sahip i20’nin bagaj hacmi ise 295 litre.

Hyundai i20, Avrupa’da İspanya, İsveç ve Almanya gibi ülkelerde yapılan gelişim testleri sayesinde Avrupa pazarının koşullarına göre hazırlandı. Bu sayede sürüş konforu, yol tutuş, ses ve gürültü seviyeleri en iyi şekilde ayarlandı. Yeni tip kremayer direksiyon sistemi ile şehir içinde en iyi manevralar yapılabilirken yol tepkileri ve gerekli bilgiler de sürücüye en iyi şekilde iletilebiliyor.

Hyundai i20, Türkiye’de ilk etapta iki benzinli ve iki dizel olmak üzere toplam dört farklı motor seçeneğiyle satılacak. Benzinli motorlar arasında 78 PS gücünde olan ancak sadece 124 g/km CO2 salınımına ve 100 km’de 5,2 lt ortalama yakıt tüketimine sahip olan 1.2 litre benzinli motor dikkat çekiyor. Diğer benzinli motor ise 100 PS gücündeki 1.4 litre olacak. Bu motorlarla birlikte 5 ileri manuel şanzıman sunulurken 1.4 litrelik benzinli ile isteğe bağlı olarak dört kademeli otomatik şanzıman da alınabiliyor.

Euro IV normlarına uyumlu dizel motor seçenekleri arasındaysa 75 ve 90 PS olmak üzere iki farklı güce sahip olan 1.4 litrelik ünite bulunuyor. İki aracın da 100 km’deki ortalama tüketimi 4.4 litreyken 75 PS’lik versiyon 161 km/s’ye, 90 PS’lik versiyon ise 172 km/s’lik maksimum hıza ulaşabiliyor.

i-mode Konsepti

Hyundai’nin gelecekteki tasarım anlayışını yansıtan ve yeni teknolojilerin kullanıldığı çevre dostu özelliklere sahip olan “i-mode” isimli 6 kişilik konsept otomobili de Hyundai’nin Auto Show 2008 Fuarı’ndaki standında sergilendi.

i-mode’da Bayer MaterialScience AG, Keiper ve LG Electronics gibi dünyaca ünlü firmalarla birlikte çalışılarak hazırlanan sistemler sayesinde Hyundai, en son teknolojileri en kısa sürede araçlarında kullanıp tüketicilere sunmayı hedefliyor. Bayer MaterialScience AG ile yapılan işbirliği sayesinde “i-mode”un radikal tasarımındaki yuvarlatılmış içbükey ve dışbükey bölümler çok daha kaliteli ve hızlı bir şekilde hayata geçirilebiliyor. Ayrıca cam ve metal yerine kullanılan farklı materyaller sayesinde hem aracın ağırlığı düşürülüp performansı artırılıyor hem de yakıt tüketimi ve CO2 gazlarının salınımı azaltılıyor. Özel hazırlanan su bazlı boya sayesinde de aracın çevre dostu özelliklere sahip olması ve küçük çiziklerin mucizevi bir şekilde kendi kendine kaybolması sağlanıyor. Bununla birlikte “Bay-Vision” isimli cam sistemi ve Makrolon’dan yapılan Collimator ön far lensleri de dünyada ilk kez i-mode ile birlikte tanıtılıyor.

HED-5 “i-mode”un gelişmiş multimedia ve eğlence sistemleri ise LG Electronics tarafından hazırlandı ve tüm yolcuların internet bağlantısı, müzik, video ve oyunlarla araçta en iyi şekilde vakit geçirmesi sağlandı. Mühendislik firması Keiper ise, i-mode ile birlikte Döner Koltuk isimli projesi sayesinde bir dünya tanıtımı gerçekleştirdi. Bu sistemde, ön koltuklar arkaya doğru dönerek, ikinci ve üçüncü sırada oturan yolcularla yüzyüze görüşme imkanı sunuyor. Ayrıca yeni geliştirilen ve günümüz sistemlerinden farklı olan koltuğa entegre emniyet kemerleri ve ayarlanabilir koltuk başlıkları da i-mode’un öncülüğünü yaptığı teknolojik gelişimler arasında yer alıyor.

Kullanılan yeni teknoloji ürünü materyaller sayesinde HED-5 “i-mode”un tasarımında çok farklı şekil ve çizgilere de rahatlıkla yer verilebiliyor. Özellikle tavanın yapısı sayesinde araçta B ve C sütunları bulunmuyor ve bir “kalkan” gibi görünmesi sağlanıyor. Ön camın şekli de, eski zamanlarda hazırlanmış araçları andırıyor.

i-mode’un kabin içinde de birçok yeni sistem kullanılıyor. Gelişmiş teknoloji ve lüksün hakim olduğu bej ve kahverengi tonlu kabinde geniş ön konsol, farklı tasarıma sahip konforlu Recaro koltuklar, ipeksi dokunuşa sahip çizilmeyen deri döşeme dikkat çekiyor.

i-mode’da yeni geliştirilen 2.2 litre hacminde “R” kodlu dizel motor bulunuyor. Bu motorda, öncelikle hava, düşük basınçlı bir turbodan geçiriliyor ve yüksek basınçlı ikinci turboya iletiliyor. Böylece motor 215 PS maksimum güce ve 461 Nm gibi inanılmaz bir torka ulaşıyor. Motor hacminde litre başına 95.2 PS güce sahip olan bu motor, gücünü 6 kademeli otomatik şanzımanla yola aktarıyor. Zorlandığında bile düşük yakıt tüketim değerlerine sahip olan bu R serisi motor, zararlı gaz salınımlarını da en aza indiriyor ve gelecekte daha da katı olması beklenen ve henüz yürürlüğe girmemiş egzoz emisyon standartlarını şimdiden karşılıyor. Bu motorun standart versiyonunun 2009, çift kademeli turbo versiyonunun da 2011 yılı itibariyle seri üretim araçlarda kullanılması planlanıyor.

YENİ HYUNDAI MODELLERİ

i10

Hyundai’nin “dünya çapında en iyi küçük segment otomobili üretme” felsefesiyle hazırladığı yepyeni modeli i10 Türkiye’de Haziran ayında satışa sunuldu. Şehir hayatının vaz geçilmez otomobillerinden biri olmayı hedefleyen Hyundai i10, şirin ve çekici tasarımıyla, ekonomikliğiyle ve pratikliğiyle özellikle kalabalık şehirlerin eğlence kaynağı olmaya aday.

Hyundai i10, şehirli, pratik, eğlenceli, ve sosyal bir karaktere sahip. 3565 mm uzunluğu, 1595 mm genişliği, 1540 mm yüksekliğiyle sınıfının en uzun ve yüksek aracı olan i10, 2380 mm’lik dingil açıklığıyla da rakipleri arasında en uzun mesafeye sahip. Bu sayede i10’un oldukça geniş ve kullanışlı bir kabini bulunuyor.

Şık, modern ve dinamik bir görünüme sahip olan i10, yüksek sürüş pozisyonu ve geniş panoromik ön camıyla dikkat çekici bir görünüm sunuyor. Hyundai model yelpazesinin yeni yüzünü yansıtan araç, büyük ön hava giriş kanalı, tek parça şeklinde görünen ön tamponu ve göz alıcı ön kaput tasarımıyla bakışları üstünde topluyor. Ön tarafın yenilikçi dizayn anlayışı profilde ve arka kısımda da devam ediyor. i10’un güçlü duruşu ve dinamik çizgileri, profilden bakıldığında karakterini yansıtırken arka kısımda hakim olan sert ve köşeli hatlar da i10’un özellikle şehir içindeki çevikliğini ve pratikliğini gözler önüne seriyor.

Hyundai i10’un modern tasarımı kabin içinde de kendisini fazlasıyla hissettiriyor. İlk bakışta orta konsolda yer alan radyo CD/MP3 çalar ve hemen altındaki klima/havalandırma kontrol butonları dikkat çekiyor. Üç kollu direksiyon simidinin arkasında ise ortada büyük hız göstergesinin, solda hararet ve sağda da yakıt deposu durumunun yer aldığı saat grubu bulunuyor. i10’un 225 lt’lik bagaj hacmi ise segmentinin en genişi olma özelliğini elinde bulunduruyor.

Hyundai’nin A segmentindeki önemli kozu olan i10, Türkiye’ye ilk etapta 1.1 litre hacmindeki 4 silindirli motorla ithal ediliyor. Silindir başına 3 supap teknolojisine sahip bu motor, 5500 d/d’de 66 PS maksimum güce ve 2800 d/d’de 10,1 kgm (99 Nm) maksimum torka sahip. Hyundai i10, her türlü kullanıma cevap verebilmesi amacıyla Türkiye’de 5 ileri manuel ve 4 kademeli otomatik şanzımanla satılıyor. 5 ileri manuel şanzımanla 151 km/s maksimum hıza çıkabilen aracın tüketimi 100 km’de ortalama 5 litre iken dört kademeli otomatik şanzıman alındığında maksimum hız 142 km/s ve ortalama tüketim de 5,9 litre olarak gerçekleşiyor.

Zengin donanım seçeneklerine sahip olan Hyundai i10’da Team ve Select olmak üzere iki farklı donanım seçeneği bulunuyor. Team paketinde sürücü havayastığı, sürücü için aktif gergili ve yükseklik ayarlı emniyet kemeri, klima, EBD destekli ABS fren sistemi, elektrik kumandalı ön camlar, merkezi kilit, immobilizer, kaza anında katlanabilen direksiyon mili, yükseklik ayarlı elektrik destekli direksiyon ve 4 hoparlörlü, harici bağlantılı radyo/CD/MP3 çalar gibi birçok donanım standart olarak sunuluyor. i10’un üst donanım seçeneği olan Select’te ise bu özelliklere ek olarak gövde rengi darbe emici tamponlar, dış aynalar ve kapı kolları, ön sis farları, renkli camlar, elektrikli yan aynalar ve arka camlar, uzaktan kumandalı merkezi kilit ve alarm, yolcu havayastığı ve aktif gergili emniyet kemeri yer alıyor.

Matrix

Hyundai’nin tüm dünya için sadece İzmit Fabrikası’nda üretilen MPV-B segmentindeki modeli Matrix, yenilenen yüzüyle 2009 model olarak Türkiye ve dünya yollarına çıktı. Yeni tasarımıyla daha da çekici bir görünüme kavuşan Matrix’in, Türkiye ve Avrupa pazarında tüm özellikleriyle daha da fazla müşteriye ulaşması planlanıyor.

İlk kez 2005 yılı Eylül ayında ülkemizde satışa sunulan ve 2007 Nisan ayından itibaren de sadece Türkiye’de üretilip dünya pazarlarına ihraç edilmeye başlanan Hyundai Matrix, kısa sürede, özellikle şehir içi kullanımda çocuklu aileler tarafından tercih edilen ve Türkiye binek araç pazarında yüzde 3.4 oranında bir paya sahip olan MPV’ler arasında kendine önemli bir yer edindi. Gerek günlük işlerde gerek hafta sonu kaçamaklarında her türlü ihtiyaca cevap verebilecek özelliklere sahip olan Matrix, 25 yaş üstünde yer alan, A-B ve C sosyo-ekonomik statüsündeki çocuklu aileleri ve genç çiftleri hedefliyor. Matrix’in pratik, ekonomik, fonksiyonel, ergonomik, güvenli, sosyal, şehirli, rahat ve kendine güvenen bir karakteri bulunuyor.

Özellikle genç aileler tarafından tercih edilen Matrix’teki yenilikler ön taraftan başlıyor. Çamurluklara kadar uzanan ve daha da büyütülen ön farlarla birlikte yeni tasarıma kavuşan radyatör ızgarası ilk bakışta dikkati çeken değişiklikler arasında yer alıyor. Matrix’in ön taraftaki yenilikleri tamponda da devam ediyor. Tasarımı yenilenen ön hava giriş kanalı daha da büyütülürken yanlardaki sis farları da daha belirgin hale getirilerek aracın kendine özgü bir havaya kavuşması sağlandı. Bu değişim, Matrix’in daha sportif hale getirilen ön kaputunda, ön çamurluklarında ve yeni tip jant kapaklarında da görülüyor. Arka tarafta ise en önemli değişiklik tamponda ve arka kelebek cam altında yapıldı. Sportif çizgilerle yeniden tasarlanan arka tamponda formu değiştirilen sis farları da dikkat çekiyor.

Matrix, tasarım açısından ilk bakışta yüksek sürüş pozisyonu, her türlü açının rahat bir şekilde görülebildiği ve yola hakimiyeti tam anlamıyla sağlayan geniş ön camıyla dikkatleri üzerine çekiyor. 4060 mm uzunluğa, 1740 mm genişliğe ve 1635 mm yüksekliğe (tavan raylarıyla birlikte 1685 mm) sahip olan Matrix’in, 2600 mm’lik aks mesafesi sayesinde de oldukça geniş ve ferah bir iç hacmi bulunuyor.

MPV sınıfındaki bir aracın sunduğu tüm avantajlara sahip olan Matrix’in iç tasarımındaysa yeni siyah renk ön konsola ve gri döşemelere yer verilirken orta konsolda bulunan radyo/CD çalara MP3 ve USB özelliği eklendi ve etrafındaki çerçeveler yenilendi. Matrix ile özdeşleşen ve kullanıcılar tarafından oldukça beğenilen göstergeler, orta konsoldaki bilgi ekranı, klima kontrolleri, dört kapıda elektrikli camlar, yüksek oturma pozisyonu, görüş açılarını artıran geniş camlar ve 40/60 oranında katlanan arka koltuklar gibi özellikler aynen korundu. Sunroof opsiyonel olarak sunulmaya devam ederken Matrix’in 345 litrelik bagaj hacmi, arka koltulklar tam olarak yatırıldığında 1.284 litreye çıkıyor.

Hyundai Matrix Türkiye’de, common-rail direkt enjeksiyon teknolojili 1.5 litre CRDi-VGT dizel motor ve 1.6 litre benzinli olmak üzere iki farklı motor seçeneğiyle üretiliyor. 1.5 litre hacme sahip olan CRDi-VGT motor, 4000 d/d’de 110 PS maksimum güç ve 1900 ile 2750 d/d arasında tam 24 kgm’lik (235 Nm) tork üretiyor. Bu motorla 0’dan 100 km/s hıza 13.9 saniyede çıkan Matrix, 170 km/s’lik maksimum hıza ulaşıyor. Değişen aerodinami sayesinde yakıt tüketim değerleri düşürülen 1.5 CRDi-VGT motor, Matrix ile şehir içinde 100 km’de 6.3 litre ve şehir dışı kullanımda sadece 4.5 litre yakıt tüketiyor. 1380 kg’lık boş ağırlığı bulunan Matrix dizelin 100 km’deki ortalama yakıt tüketimi ise 5.2 litre.

Hyundai’nin kendini kanıtlamış 1599 cc’lik benzinli motoru ise Matrix için 5800 d/d’de 103 PS maksimum güç ve 4500 d/d’de 14.4 kgm (141 Nm) maksimum tork üretiyor. Matrix’te 1.6 litrelik motor için 5 ileri manuel ve 4 kademeli otomatik şanzıman seçenekleri bulunuyor. Manuel şanzımanla 170 km/s maksimum hıza çıkan Matrix 1.6, otomatik şanzımanla 166 km/s’lik maksimum hıza sahip.

Matrix’in Türkiye’de üretilmesiyle birlikte oldukça zengin ve birçok versiyon arasından tercih edilebilen donanım seçenekleri sunuluyor. Daha önce 3 ayrı donanım paketi sunulurken yenilenen araçla birlikte donanım paketleri 4’e yükseltildi. Türkiye’de üretilen Matrix’in Start, Team, Select ve Style olmak üzere dört farklı donanım seçeneği bulunuyor. Yeni eklenen başlangıç donanım seviyesi Start’ta sürücü havayastığı, elektrik kumandalı ön ve arka camlar, aktif gergili emniyet kemerleri, asimetrik katlanabilen arka koltuklar, arka koltuklarda hareketli baş dayamaları, çocuk koltuğu sabitleme mekanizması (ISOFIX), immobilizer, uzaktan kumandalı merkezi kilit ve alarm, kaza anında katlanabilen direksiyon mili, gövde rengi kapı kolları ve tamponlar ve elektrik kumandalı yan aynalar sunuluyor. Team paketindeyse bu donanımlara ek olarak direksiyon yükseklik ayarı, manuel kontrollü klima, dört hoparlörlü radyo/CD/MP3 çalar, elektrik kumandalı ve ısıtmalı yan aynalar, ön sis farları, renkli camlar, fasılası ayarlanabilir cam silecekleri, arka cam sileceği ve isteğe bağlı olarak ABS fren sistemi alınabiliyor.

Select paketindeyse, Start ve Team paketlerinin özelliklerine ek olarak ön yolcu havayastığı, standart ABS, metal görünümlü ön konsol, dijital bilgi ekranı, 6 hoparlörlü radyo/CD-MP3 çalar, bel ve yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, arka koltuklarda bardak tutacaklı kol dayama, bagaj içi filesi, gövde rengi yan dikiz aynaları, tavan rayı ve otomatik şanzımanlı versiyonda sürücü koltuğu kol dayaması alınabiliyor. Style paketindeyse tüm bu donanımlara ek olarak yan havayastıkları, deri kaplı vites topuzu ve direksiyon simidi, arka spoyler, elektronik kontrollü tam otomatik dijital klima, nem sensörü, arka spoyler, AQS hava kalite kontrol sistemi ve 15 inçlik jantlara sahip 195/55 R15 ebadındaki lastikler sunuluyor. Ayrıca elektrikli açılır tavan da isteğe bağlı olarak alınabiliyor.

Sonata

İlk kez bu yıl Mart ayında yapılan 78’inci Cenevre Otomobil Fuarı’nda yenilenen görünümüyle tanıtılan Hyundai’nin D-Segmenti’ndeki başarılı otomobili Sonata Haziran ayında da Türkiye’de satışa sunuldu. Daha çekici tasarıma, geliştirilen yol tutuşa, gücü artırılan ve tüketimi düşürülen motorlara kavuşan Sonata, rakipleri arasında da bomba etkisi yarattı.

Süspansiyon ve direksiyonunda yapılan gelişimler sonucunda daha Avrupalı bir karaktere kavuşan Sonata’nın yenilenen tasarımı, Avrupalı tüketicilerin beklentilerini daha da fazlasıyla karşılıyor. Hyundai tasarımcıları, Sonata’nın göze hitap eden çizgilerini koruyarak özellikle detaylarda değişiklikler yaptılar. Bunun ilk örneği, Hyundai logosunu ön plana çıkaran dört yatay çıtaya sahip krom çerçeveli ön ızgarada ve görünümü yenilenen ön farlarda fark ediliyor. Ayrıca tamponda daha geniş konumlandırılan hava giriş kanalı ve yeni tip sis farları da dikkat çekiyor. Dış görünümdeki yenilikler 16 ve yeni eklenen 17 inçlik hafif alaşım jantlarda, geniş çamurluklarda, gövde rengi kapı kollarında, daha ince yan çıtalarda ve sportifliği yansıtan arka tamponda devam ediyor.

Sınıfının en geniş iç hacmine sahip Sonata’nın kabin içindeki değişikliklerse, makyajdan çok yeniden yaratılmış havasını veriyor. Kullanılan materyallerin kalitesi daha da artırılırken siyah çerçeveli ve beyaz LED ışıklı göstergeler hemen göze çarpıyor. Ayrıca orta konsolda mavi renkli LED ışıklar ve bilgi ekranı, yeniden tasarlanan havalandırma kontrolleri, krom çerçeveli havalandırma ızgaraları, iki kademeli koltuk ısıtma, yeni tip elektrikli cam butonları, farklı konumlandırılan el freni, ahşap çıtalar, 6 CD değiştiricili, MP3 çalarlı ve USB, AUX ve iPod bağlantılı yeni müzik sistemi dikkat çekiyor.

Yenilenen Sonata Türkiye’ye 2.0 CRDi-VGT dizel motor seçeneğiyle ithal ediliyor. Motorun egzoz gazı ısı transfer oranı geliştirilerek 10 PS güç artışı elde edildi ve maksimum gücü 150 PS’e çıktı. 31 kgm’lik (304 Nm) maksimum torku bulunan bu motorda 4 ileri H-Matic yarı otomatik şanzıman haricinde 6 ileri manuel şanzıman da alınabiliyor. Manuel şanzımanla 100 km’de 6.0 litrelik ortalama yakıt tüketimi bulunan Sonata’nın H-Matic şanzımanla ortalama tüketimiyse 7.0 litre.

Yenilenen Sonata’da Select, Style ve Style Plus olmak üzere üç farklı donanım seçeneği bulunuyor. Sonata’nın başlangıç paketi olan Select donanımında bile EBD destekli ABS fren sistemi, darbe anında katlanabilen direksiyon mili, sürücü ve ön yolcu için ön ve yan havayastıkları, önde ve arkada perde havayastıkları, dijital bilgi ekranı, direksiyondan kumanda edilebilen müzik sistemi, uzaktan kumandalı merkezi kilit ve alarm, klima ve park mesafe kontrol sistemi gibi birçok özellik standart olarak sunuluyor.

Grandeur

Hyundai’nin Türkiye’deki amiral gemisi konumunda bulunan Grandeur, Hyundai’nin ulaştığı yüksek üretim kalitesini de en iyi şekilde sergileyen otomobillerden biri.

E-segmentinde yer alan Grandeur’de 2.2 CRDi-VGT dizel ve 3.3 V6 benzinli motor seçenekleri bulunuyor. Santa Fe’de de kullanılan 2.2 litrelik dizel motor 155 PS güce ve 34.2 kgm’lik (335 Nm) torka sahip. Grandeur’ün 3.3 litre hacmindeki V6 motorunun ise 235 PS maksimum gücü ve 31 kgm (304 Nm) maksimum torku bulunuyor. 237 km/s maksimum hıza ulaşan ve 0-100 km/s hızlanmasını 7.8 saniyede gerçekleştiren Grandeur’un 100 km’deki ortalama yakıt tüketimiyse 10,2 litre.

Grandeur’de, sürücü, ön yolcu, yan havayastıkları ile ön ve arkada perde havayastıkları, EBD (Elektronik Fren Gücü Dağılımı) destekli ABS fren sistemi, ESP (Elektronik Stabilite Programı), Xenon ön farlar, elektrikli sunroof, park mesafe kontrol sistemi, direksiyondan kumandalı 8 hoparlörlü ve 6’lı CD değiştiricili müzik sistemi ve otomatik hız sabitleyici gibi birçok özellik standart olarak sunuluyor.

Tucson

Hyundai’nin SUV-C segmentinde yer alan ve Türkiye’nin en çok satılan SUV modelleri arasında her zaman ilk üç içinde yer alan Tucson modeli, yeni motoru ve yürüyen aksamıyla 2009 model olarak satışa sunuldu.

Hyundai Tucson’un dış görünümünde önemli bir değişikliğe gidilmezken en dikkat çekici yenilik motorda ve yürüyen aksamda yapıldı. Türkiye’ye gücü 150 PS’e yükseltilen 2.0 CRDi-VGT dizel motorla ithal edilen Tucson’da artık 6 ileri manuel şanzıman ile birlikte 4×4 çekiş sistemi, 4 kademeli H-Matic yarı otomatik şanzıman ile birlikte de 4×2 önden çekişli sistem sunulmaya başlandı.

Tucson’un 1991 cc hacimli common-rail dizel motorunda VGT (Değişken Geometrili Turbo) kullanılarak gücü 3800 d/d’de 150 PS’e, torku da 1800 ile 2500 d/d arasında 31 kgm’ye (304 Nm’ye) yükseltildi. 16 supaplı olan bu motor, manuel şanzıman ile 0-100 km/s hızlanmasını 13.8 saniyede gerçekleştiren ve 175 km/s maksimum hıza ulaşan Tucson’un 100 km’deki ortalama yakıt tüketimi ise 7,1 litre. H-Matic şanzıman ile 16,1 saniyede 0’dan 100 km/s hıza çıkan Tucson’un maksimum hızı 177 km/s ve 100 km’deki ortalama tüketimi ise 8 litre.

Yeni model ile birlikte Select ve Style olmak üzere iki farklı donanımla ithal edilmeye başlayan Tucson’un Select paketinde sürücü, ön yolcu ve yan havayastıkları, perde havayastıkları, EBD destekli ABS fren sistemi, TCS (Savrulma ve Patinaj Önleme Sistemi), darbe anında katlanan direksiyon mili, immobilizer, uzaktan kumandalı merkezi kilit ve alarm, ön gergili ve yükseklik ayarlı ön emniyet kemerleri, manuel klima, USB ve Bluetooth destekli radyo/CD/MP3 çalar, bel ve yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, yükseklik ayarlı direksiyon simidi, dijital bilgi ekranı, elektrikli ön ve arka camlar, ön cam buz çözücü, ısıtmalı ön koltuklar, hareketli orta konsol ve kol dayama, ön ve arkada kol dayanakları ve bardaklıklar, 60/40 oranında katlanabilen ve tamamen yatabilen arka koltuklar, elektrik kumandalı ve ısıtmalı yan aynalar, ön-arka sis farları ve 215/65 R16 lastikler standart olarak sunulan özelliklerden sadece birkaçı. Style paketindeyse bu özelliklere ek olarak ESP, metal görünümlü ön konsol, deri döşeme paketi, elektronik kontrollü klima, kendiliğinden kararan iç dikiz aynası ve pusula, otomatik hız sabitleyici, elektrikli sunroof, katlanabilen yan aynalar, otomatik yanan ön farlar ve 235/60 R16 lastikler alınabiliyor.

Santa Fe

Mart 2006’daki Cenevre Otomobil Fuarı ile birlikte Avrupa’da da görücüye çıkan yeni Santa Fe, ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada pazar payını sürekli olarak büyüten SUV segmentinde Hyundai’nin daha fazla tüketiciye ulaşmasını sağladı. Kendine özgü tasarımı sayesinde arazi şartlarında otomobil konforunu sunan Santa Fe, kısa süre içerisinde büyük talep gördü ve daha sonrasında tanıtılan Tucson modeliyle birlikte Hyundai’nin SUV segmentindeki satışlarının yükselmesini sağladı.

Tamamiyle yenilenen ve Mayıs 2006’da da Türkiye’de satışa sunulan Santa Fe, 2009 model yılı için gücü 155 PS’ye yükseltilen motora kavuştu. Değişken Geometrili Turbo (VGT) teknolojisine sahip dizel motor, 155 PS maksimum güce ve 335 Nm maksimum torka ulaşabiliyor. Hyundai Santa Fe’de elektronik dört çeker sistemi, yol ve sürüş durumlarına göre otomatik olarak devreye girebildiği gibi istendiği taktirde manuel olarak tek bir düğmeyle de kontrol edilebiliyor. Yenilenen Santa Fe’nin gelişmiş güvenlik donanımındaysa sürücü ve ön yolcu için aktif koltuk başlıkları, EBD (Elektronik Fren Gücü Dağılımı) destekli ABS, ESP (Elektronik Stabilite Programı), her koltukta üç noktadan bağlantılı emniyet kemerleri ve altı havayastığı gibi birçok özellik standart olarak sunuluyor.

DİĞER HYUNDAI MODELLERİ

i30

Hyundai’nin Avrupalılar için Avrupa’da geliştirdiği yepyeni modeli i30, ilk kez 2007 Eylül ayında Türkiye’de satışa sunuldu. Hyundai i30; çekici görünümü, etkileyici kabini, yüksek konforu, üstün performansa ve düşük yakıt tüketimine sahip motor seçenekleri ve kendisine hayran bırakan sürüş dinamikleri ile “otomobil dünyasının yeni ‘ikonu’ oldu.

Kusursuz hatlara sahip olan bir tasarımı bulunan i30, akıcı kıvrımları, güçlü karakterini ortaya koyan çizgisi ve uzun dingil mesafesiyle, çok yönlü kullanıma hitap eden duruşunu ön plana çıkarıyor. Hyundai i30, 4245 mm uzunluğa, 1775 mm genişliğe ve 1480 mm yüksekliğe sahip. 2650 mm’lik dingil mesafesi ise yolcuların araç içinde rahat bir şekilde oturmasını sağlıyor. Hyundai i30’un dış tasarımındaki dinamik çizgiler kabin içinde de devam ediyor. Segmentindeki en uzun dingil mesafelerinden birine sahip olan Hyundai i30, geniş iç hacmiyle tüm yolcuların rahat ve konforlu bir sürüş yapmasına imkan veriyor ve 340 litrelik büyük bagaj kapasitesiyle her türlü eşyanın rahatlıkla yerleştirilmesini sağlıyor.

Hyundai i30’un pasif güvenlik sistemleri arasında; A ve B sütunlarında güçlendirilmiş bağlantı noktaları, kapı içi çelik emniyet kirişleri, güçlendirilmiş ön panel, kaza anında kontrollü deforme olan parça (aynı zamanda hasar masraflarını da azaltıyor), arka bölümü tamamen saran destekleyici yapı, ön ve arka yolcular için ön yan ve perde havayastıkları, segmentindeki birçok rakibinde bulunmayan aktif ön koltuk başlıkları, aktif gergili ön emniyet kemerleri ve sürücü ile diğer yolcular için de emniyet kemeri uyarı sinyali bulunuyor. i30’un aktif güvenlik sistemleri arasında da EBD (Elektronik Fren Gücü Dağılımı) destekli ABS fren sistemi, tüm donanım paketlerinde park mesafe kontrol sistemi ve en üst donanım seviyesi olan Style Plus’ta ESP (Elektronik Stabilite Programı) ve lastik basınç uyarı sistemi sunuluyor.

Hyundai i30 Türkiye’ye, 122 PS gücünde 1.6 benzinli ve 90 PS ile 115 PS olmak üzere iki ayrı güce sahip 1.6 litre hacmindeki dizel motor seçeneğiyle ithal ediliyor. Bu motorlarda daha uzun ömürlü triger zinciri kullanılıyor. Benzinli motor seçeneğinde hem manuel hem de otomatik şanzıman sunulurken 90 PS’lik dizel motorda manuel ve 115 PS’lik motorda hem manuel hem de otomatik şanzıman seçeneği bulunuyor. Hyundai i30, tüm motor seçenekleriyle, segmentindeki çoğu rakibinden daha iyi performansa ve çok daha düşük yakıt tüketimine sahip. Hyundai i30, Türkiye’ye Select, Style ve Style Plus olmak üzere üç farklı donanım seviyesiyle ithal ediliyor. Select paketi, üç motor seçeneğiyle de birlikte sunulurken Style ve Style Plus paketleri 1.6 benzinli ve 1.6 dizel (115 PS) motorla alınabiliyor.

i30’un Select donanım paketinde standart olarak sunulan özellikler arasında EBD (Elektronik Fren Gücü Dağılımı) destekli ABS fren sistemi, sürücü ve ön yolcu için ön ve yan havayastıkları, ön ve yan perde havayastıkları, aktif gergili ve yükseklik ayarlı ön emniyet kemerleri, boyun yaralanmalarını önleyen aktif ön koltuk başlıkları, park mesafe kontrol sistemi, immobilizer, hıza duyarlı otomatik kilitlenen ve kaza anında otomatik açılan kapı kilitleri, gövde rengi tamponlar ve dış dikiz aynaları, ön ve arka sis farları, 15 inç jantlar ve 195/65 R15 ebadında lastikler, arka spoyler, dijital bilgi ekranı, elektronik kontrollü klima, soğutmalı ve kilitlenebilir torpido gözü, 60/40 oranında katlanabilen arka koltuklar, bel ve yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, hava karardığında otomatik yanan farlar, direksiyon simidinden kumandalı 6 hoparlörlü radyo/CD/MP3 çalar, segmentinde ilk kez sunulan USB, iPod ve harici bağlantı girişleri, elektrik kumandalı ısıtmalı yan aynalar, elektrik kumandalı, tek dokunuşla açılıp kapanabilen ve sıkışma önleyicili ön ve arka kapı camları, yükseklik ve derinlik ayarlı elektrik destekli direksiyon, uzaktan kumandalı merkezi kilit ve alarm, yeni jenerasyon aero tip lastik cam silecekleri ve gözlük cebi bulunuyor.

Style donanımında ise Select paketine ek olarak deri direksiyon simidi ve metal kaplamalı vites topuzu, deri-kumaş kombinasyonlu koltuk döşemesi, kendiliğinden kararan iç dikiz aynası, ön cam buz çözücü, yağmur sensörü, elektrikli katlanabilen dış dikiz aynaları, ısı korumalı ön cam ve 16 inç alaşımlı jantlara sahip 205/55 R16 ebadında lastikler bulunuyor. Style Plus’ta ise tüm bu özelliklere ek olarak lastik basınç uyarı sistemi, ESP (Elektronik Stabilite Programı), deri döşeme, ısıtmalı ön koltuklar, sıkışma sensörlü elektrikli sunroof ve 17 inçlik alaşımlı jantlara sahip 225/45 R17 ebadında lastikler alınabiliyor.

Getz

Hyundai’nin Türkiye’de Accent’ten sonra en çok satılan otomobili olan ve kendi segmentinin de en çok tercih edilen modellerinden olan Getz, çekici görünümü, kalitesi, kullanım kolaylığı, pratikliği ve ekonomikliğiyle kendi segmentinin en çok tercih edilen modellerinden biri olmayı sürdürüyor. Küçük boyutlarına rağmen geniş bir iç hacme sahip olan Hyundai Getz, çok geniş bir yaş aralığında bulunan, dinamik ve sportif yaşam tarzını benimseyen herkesin isteklerine her yönüyle cevap veriyor.

Getz’de kullanılan 1.4 litre hacmindeki benzinli motor, Accent Era’da olduğu gibi 97 PS güce ve 12.8 kgm maksimum torka sahip. Manuel şanzımanlı Hyundai Getz 1.4, 0’dan 100 km/s hıza 11.2 saniyede çıkıp saatte 170 km’lik maksimum hıza ulaşıyor. 1100 kg’lık boş ağırlığı bulunan aracın 100 km’deki ortalama tüketimi ise 6.0 litre. Hyundai Getz’in 1493 cc’lik common-rail ve değişken geometrili turbo teknolojisine sahip dizel motoru, 88 PS ve 110 PS olmak üzere iki farklı güç ile satışa sunuluyor. İki motor da şehir içinde 100 km’de 5.5 litre, şehir dışında 3.9 litre ve ortalama 4.5 litre gibi düşük yakıt tüketim değerlerine sahip.

Geniş bir motor yelpazesine sahip olan Getz’de oldukça zengin bir donanım sunuluyor. 1.4 litre ve 88 PS gücündeki 1.5 litrelik motorlarla 3 farklı donanım seçilebilirken 110 PS’lik 1.5 CRDi-VGT’de en üst paket bulunuyor. Getz’in her kesime hitap eden baz versiyonunda sürücü havayastığı, katlanabilen koltuklar, klima ve polen filtresi, 4 hoparlörlü radyo/CD/MP3 çalar, sürücü koltuğunda kol dayama yeri, yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, dijital bilgi ekranı, yükseklik ayarlı hidrolik direksiyon, elektrik kumandalı ve ısıtmalı yan aynalar, elektrik kumandalı ön ve arka camlar, merkezi kilit, immobilizer, gövde rengi darbe emici tamponlar, dış aynalar ve kapı kolları belli başlı donanımlar arasında yer alıyor. Bir üst donanım seçeneğinde ise bunlara ek olarak ön yolcu havayastığı ve aktif gergili emniyet kemeri, ön sis farları, arka spoyler, asimetrik ve çift katlanabilen koltuklar, bagaj içi eşya sabitleme filesi ve kapanabilir eşya taşıma bölmesi bulunuyor. En üst donanım paketinde tüm bu donanımlara ek olarak yan havayastıkları, EBD destekli ABS fren sistemi, 6 hoparlörlü radyo/CD/MP3 çalar, deri direksiyon simidi ve vites topuzu, gecikmeli sönen iç aydınlatma, metal görünümlü orta konsol, sunroof, uzaktan kumandalı merkezi kilit ve alarm sunuluyor.

Accent Era

Türkiye’de Türk tüketicisinin istek ve beklentileri doğrultusunda 2005 sonundan beri üretilen Accent Era, pratik, ekonomik, dinamik, güvenli, sadık, konforlu, fonksiyonel, yenilikçi ve farklı karakteriyle, Türkiye’de gerçek bir sedan otomobil isteyenlerin her türlü ihtiyacına cevap veriyor. Hyundai Assan İzmit Fabrikası’nda üretilen ve uygun fiyata yüksek kalite sunmak gibi Hyundai’nin geleneksel özelliklerini de bünyesinde barındıran Accent Era da, artık yeni donanım seçenekleriyle satışa sunuldu.

İlk tanıtıldığı 2005 yılı Aralık ayında Team, Select ve Style paketleriyle satışa sunulan Accent Era’da bu donanımların seviyesi daha da yükseltilirken başlangıç donanımı olarak Start paketi sunulmaya başlandı. Start donanımında ön bardaklık, arka sis farı, gövde rengi darbe emici tamponlar, gövde rengi yan koruma çıtaları, üçüncü stop lambası, arka koltuklarda hareketli baş dayanakları, ISOFIX çocuk koltuğu sabitleme mekanizması, darbe anında açılan kapı kilitleri, immobilizer, kapı içi emniyet kirişleri, kaza anında katlanabilen direksiyon mili, sürücü havayastığı ve yükseklik ayarlı-aktif gergili emniyet kemeri, direksiyon yükseklik ayarı, elektrik kumandalı ön ve arka camlar, fasılası ayarlanabilir cam silecekleri, hidrolik direksiyon, 2 hoparlörlü radyo-kasetçalar, asimetrik katlanabilen arka koltuklar, içeriden açılabilen bagaj ve depo kapağı sunuluyor. 175/70 R14 ebadında lastiklere sahip olan Start donanımında isteğe bağlı olarak manuel kontrollü klima da alınabiliyor. Team paketinde ise bu donanımlara ek olarak gecikmeli sönen iç aydınlatma, ön koltuk arkalarında cep, ön sis farları, uzaktan kumandalı merkezi kilit ve alarm, 6 hoparlörlü RDS radyo-CD-MP3-WMA çalar, direksiyondan kumandalı müzik sistemi, manuel kontrollü klima ve polen filtresi alınabilirken EBD (Elektronik Fren Gücü Dağılımı) destekli ABS fren sistemi isteğe bağlı olarak 1.4 ve 1.5 CRDi-VGT motor seçeneklerinde eklenebiliyor. Team paketinde 1.6 CVVT motor alınırsa ABS frenler standart olarak sunuluyor.

Select paketinde ise ek olarak arka bardak koyma yeri ve orta kol dayama, gövde rengi dış aynalar ve kapı kolları, devre dışı bırakılabilen ön yolcu havayastığı, ön yolcu aktif gergili emniyet kemeri, elektrik kumandalı ve ısıtmalı yan aynalar, bagaj içi filesi, dijital bilgi ekranı, elektronik kontrollü tam otomatik klima ve nem sensörü ekleniyor. EBD destekli ABS fren sistemi Select paketine sahip tüm motor seçeneklerinde standart olarak sunuluyor. Accent Era’da en üst donanım seçeneği olan Style’da tüm bu donanımlara ek olarak, metal görünümlü ön konsol, alaşımlı jantlar, elektrikli açılır tavan, sürücü ve ön yolcu için yan havayastıkları, ön ve arkadaki yolcular için perde havayastıkları, deri direksiyon simidi ve vites topuzu sunuluyor. Team, Select ve Style donanım paketlerinde 185/65 R14 ebadında lastikler kullanılıyor.

Hyundai Accent Era’da 1.4 ile 1.6 CVVT benzinli ve 1.5 CRDi-VGT dizel motor seçenekleri bulunuyor. 1.4 litre hacmindeki motor, 6000 d/d’de 97 PS maksimum güce ve 4700 d/d’de 12.8 kgm maksimum torka sahip. Accent Era’yı yeni geliştirilen 5 ileri manuel şanzımanla 177 km/s’lik maksimum hıza çıkaran 1.4 litrelik motor, 100 km’de ortalama 6.5 litre yakıt tüketiyor. Accent Era’daki diğer benzinli motor olan 1.6 litrelik ünite ise, CVVT (Sürekli Değişken Supap Zamanlaması) sistemine sahip. Bu sistem sayesinde 6000 d/d’de 112 PS maksimum güç üreten motor, 4500 d/d’de 14.9 kgm maksimum tork elde ediyor. Accent Era 1.6 CVVT, 5 ileri manuel şanzımanla 190 km/s’lik maksimum hıza ulaşırken 10.2 saniyede 0’dan 100 km/s hıza çıkıyor. Sınıfındaki rakiplerine göre yine en yüksek performansı sunan 1.6 CVVT, 100 km’deki 6,5 litrelik yakıt tüketimiyle ön plana çıkıyor.

Hyundai Accent Era’nın en çok dikkat çeken motoruysa, 1.5 litre hacmindeki common-rail dizel motoru. Tamamiyle baştan geliştirilen 1493 cc hacmindeki bu yeni motor, VGT (Variable Geometry Turbocharger-Değişken Geometrili Turbo Şarj) sistemi sayesinde daha yüksek performans ile birlikte daha düşük yakıt tüketim değerleri elde ediyor. Kendi sınıfının en güçlü motoru olan 1.5 CRDi VGT, 4000 d/d’de 110 PS gibi yüksek bir maksimum güce ve sadece 2000 d/d’de üretilen 24 kgm gibi yüksek bir torka sahip. Sadece 5 ileri manuel şanzımanla alınabilen bu motor, Accent Era’nın 176 km/s maksimum hıza ulaşıp 0’dan 100 km/s hıza 11.5 saniyede çıkmasını sağlıyor. Ancak bu yüksek performansla birlikte, kullanılan son teknoloji sayesinde 100 km’de sadece 4.6 litre ortalama yakıt tüketiyor.

Coupe FX

Spor otomobil tutkunlarının en beğendiği modeller arasında ön sıralarda yer alan ve 2006 ile 2007’de olduğu gibi 2008 yılının da en çok satılan Coupe modeli olan Hyundai Coupe FX, agresif tasarımı, yüksek performansı, gelişmiş sürüş özellikleri ve üstün yol tutuşuyla tercih ediliyor.

Hyundai Coupe FX 1.6’nın standart donanımında sürücü ve yolcu havayastıkları, yan hava yastıkları, aktif gergili emniyet kemerleri, ABS fren sistemi, kaza anında katlanabilen direksiyon sistemi, immobilizer, arka spoyler, gövde rengi darbe emici tamponlar, dış aynalar ve kapı kolları, ön ve arka sis farları, elektrikli sunroof, renkli camlar, ışığa duyarlı otomatik yanan ön farlar, 6 hoparlörlü radyo-CD çalar, elektronik klima, 50/50 katlanabilen arka koltuklar, deri direksiyon simidi ve vites topuzu, dijital bilgi ekranı, elektrikli ön camlar, elektrik kumandalı ve ısıtmalı yan aynalar, spor pedal kiti, önde bardaklıklar ve uzaktan kumandalı merkezi kilit ve alarm bulunuyor. 2.0 CVVT motor seçeneğindeyse bu donanıma ek olarak ESP (Elektronik Denge Kontrol Programı), AQS (Hava Kalitesi Kontrol Sistemi), deri döşeme, kendiliğinden kararan iç dikiz aynası, tork, anlık yakıt tüketimi ve voltaj saatlerinin bulunduğu orta konsoldaki Multimetre, otomatik hız sabitleyici ve krom kaplı çift egzoz çıkışı standart olarak sunuluyor.

Hyundai Coupe’de en çok tercih edilen 105 HP gücündeki 1.6 litrelik benzinli motor, yenilenen Coupe FX’te de ithal edilmeye devam ediyor. Bu motor, Coupe FX’i beş ileri manuel şanzımanla 0’dan 100 km/s hıza 11.6 saniyede çıkarıyor ve 185 km/s’lik maksimum hız sağlıyor. Hyundai’nin 2.0 litre hacmindeki CVVT (Sürekli Değişken Supap Zamanlama Sistemi) teknolojisine sahip olan motoru ise 6000 d/d’de 143 HP maksimum güç ve 4500 d/d’de 186 Nm maksimum tork üretiyor. Bu motor, Hyundai Coupe FX’i manuel şanzımanla 9.1 saniyede 0’dan 100 km/s hıza çıkarırken 208 km/s’lik maksimum hız sunuyor. Aracın 100 km’deki ortalama yakıt tüketimiyse 8.0 litre. Bu motorla birlikte Hyundai’nin yarı otomatik şanzımanı H-Matic de alınabiliyor. Hyundai Coupe FX 2.0 CVVT H-Matic ise 10.4 saniyede 0’dan 100 km/s hıza çıkıyor ve 200 km/s’lik maksimum hıza ulaşabiliyor. Hyundai Coupe FX 1.6, sadece manuel şanzımanla ithal edilirken 2.0 CVVT’de isteğe bağlı olarak 5 ileri manuel veya 4 kademeli H-Matic yarı-otomatik şanzıman alınabiliyor.

H-1

İlk kez 7-11 Kasım 2007 tarihlerinde yapılan 7. Ticari Araçlar ve Aksesuarlar Fuarı’nda Türk tüketicisinin karşısına çıkan H-1, 19 Şubat 2008’de yapılan lansmanla birlikte satışa sunuldu. Türkiye’de ilk ve tek 7 yıl / 150,000 km Mekanik Garanti’ye sahip araç olan Hyundai H-1’de standart olarak iki tarafta da sunulan sürgülü kapılar, iniş ve binişi kolaylaştırmak için belli bir açıyla açılan ön kapılar, USB ve auxiliary harici girişleri bulunan ve isteğe bağlı olarak alınabilen Bluetooth erişimli radyo/CD/MP3 çalarlı müzik sistemi gibi birçok donanım sunuluyor. Hyundai’nin İstanbul Auto Show 2008 Fuarı’ndaki standında özel olarak hazırlanan VIP modeli de diğer tüm modeller gibi ziyaretçilerin dikkatini çekti.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2015. Her hakkı saklıdır. Kaynak göstermeden alıntı yapmayınız.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com