Gösterim: 6.628
Eklenme: 13 Temmuz 2012
Saat: 22:55
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Jeep Grand Cherokee Slalom Testi

İsveç’te yayın yapan Teknikens Värld isimli otomobil dergisi öyle bir test yaptı ki sırf bu test yüzünden Jeep, Grand Cherokee modelini piyasadan çekebilir yada yenileyebilir. Teknikens Varld, aracı basit bir slalom testine tabi tutmuştu. Bu testte Grand Cherokee’nin iki tekeri havaya kalkmıştı.

Testin görüntüleri dünya kamuoyunda büyük ses getirmişti. Milyonlarca kişi bu görüntüleri çok kısa sürede izledi. Bunun üzerine Jeep’in bağlı olduğu Chrysler grubu dergi hakkında zehir zembelek bir açıklama yapmıştı.

Açıklamasında derginin yatıltıcı bir test gerçekleştirdiğinden bahsetmişti. Aracın istihap  haddinin üzerinde yüklendiğini, testin geçerli olmadığını belirtmişti.

Ancak dergi yetkilileri bunu kabul etmedi. Testin aracın yük sınırının altında gerçekleştiğini söyledi, Jeep yetkililerini test alanına çağırdı. Bunun üzerine Jeep yetkilileri İsveç’te testin yapıldığı alana geldi. Önce mühendisler test araçlarını detaylıca inceledi, bilgisayarda kontroller yapıldı. Test aynı şekilde 3 farklı araçta tekrarlandı.

Tekrarlanan testlerde araç çizgisini yine koruyamadı, benzer savrulmayı gösterdi. Testin üçüncü araçla tekrarında ise aracın ön lastiği patladı. Böylece Jeep şok üstüne şok yaşamış oldu.

Böylece dergi doğruluğunu ispatlamış oldu. Teknikens Varld tekrarlanan testlerin görüntülerinin yer aldığı videoya Jeep’i kızdıracak cümleler yazdı.

İşte o cümleler

 • Teknikens Varld 1948’dan günümüze kadar binlerce otomobil test etti.
 • 1997’de Mercedes A Class’ın tehlikeli olduğunu söylemiştik. (1997 senesinde derginin yaptığı test büyük yankı bulmuştu. O testin sonuçları günümüzde ders konusudur. Mercedes o testin ardından araçlarında ESP’yi standart hale getirmişti.)
 • Sizin ve ailenizin güvenliği için Jeep Grand Cherokee almayın.

Kaynaklar: http://www.teknikensvarld.se/jeepalgtest-del4/

 

Yorumlar
 1. ferhat dedi ki:

  Aracda yük olmadığı kesin ama lastik hava basınçları normal deil gibi geldi bana okadar havalanmamlı bence yada kullanım hatası diyedebiliriz ( Benim görüüşüm )

 2. Mehmet Bahtiyar dedi ki:

  Savunulacak bir yanı yok. Güvensiz işte.

 3. Hüseyin dedi ki:

  araçta bence kullanım hatası var adamın direksiyonu nasıl süratli çevirdiğini görmüyor musunuz? diğer araçlar düz yolda gidiyor gibi gözüküyor. bana kalırsa bu dergiye jeep firması reklam vermemiştir. buda böyle karşılık vermiştir. bu hep olur. ben yıllardır jeep kullanıyorum ve üstüne tanımam.

 4. Gökhan dedi ki:

  @Hüseyin, haberi tekrar okur musunuz?
  Testler Jeep yetkililerin gözetiminde tekrarlandı!

 5. musa dedi ki:

  şakamı bu

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com