Gösterim: 1.060
Eklenme: 15 Mart 2004
Saat: 17:05
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Opel Astra GTC

Opel’in en çok satış yapan modelinin bu üçüncü jenerasyonunun satışları, Mart ayında başlayacak. Daha önce lüks araçlar ve ayrıcalıklı spor otomobiller için rezerve edilen Sürekli Süspansiyon Kontrollü (CDC) uyumlu IDSPlus süspansiyon, bu segmentde Astra ile tanıtılıyor. Altı çizilmesi gereken diğer teknik özellikler; dinamik, Sürüşe duyarlı AFL far sistemi – ki bu da segmentde bir başka ilk-, yeni geliştirilen Bilgi-eğlence sistemleri, yeni TWINPORT benzinli motor ve “common rail” turbo dizel de dahil geniş bir ECOTEC motor serisi (80 – 200 hp). Bir önceki model ile karşılaştırdığımızda, yeni beş-kapılı Astra’nın yolcuları için daha geniş iç mekan sunuyor. 380 litrelik bagaj hacmi ile sınıfının lideri.

Opel AG Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Carl-Peter Forster, bu konuda ; “Yeni Astra, daha önceki bütün büyük-ölçekli üretim ve satış modellerinden çok daha fazla Opel marka kalitesinin ve sürüş dinamiklerinin bir sembolüdür. Astra, müşteri ihtiyaçlarını karşılarken, ileri teknolojiyi gerçekten uygun fiyatlarda sunar. Yeni Astra’nın kompakt segmentde cesur bir çıkış yapacağına inanıyorum.” Dedi.

Beş-kapılı Astra’nın lansmanından hemen sonra, Opel ayrıca üç yeni versiyon daha sunacaktır: Daha uzun dingil mesafeli bir station wagon, performansı ön plana çıkartan üç-kapılı bir versiyon, şık ve zarif bir convertible…

Yeni Astra, beş ekipman paketi ve altı değişik motor seçeneği ile sunuluyor. Standart spesifikasyonların artırılmasına rağmen, fiyatlar, önceki benzeri modellere göre daha uygun. Son teknoloji elektronik stabilite programı ESPPlus, baş için perde hava yastıkları, ön koltuklarda aktif kafalıklar, yükseklik/derinlik ayarlı direksiyon ve ısıtma sistemli elektrikli aynalar, başlıca standart özellikler arasındadır. Yakıttan tasarruf sağlayan TWINPORT teknolojili, yeni 66 kW (90 hp) 1.4-litrelik motor ekonomik performans sağlar.

Dinamik tasarım: Açıkça fark yaratıyor…

Dinamik görünümü ile yeni Astra, kendini rakiplerinden ayırıyor ve kompakt segment sınırları dahilinde dış dünyaya çok net, açık bir sinyal veriyor. Dengeli orantılar, uyumlu, aerodinamik şeklinin esasını teşkil ediyor. [Rüzgâr direnci katsayısı (Cd): 0.32] Gergin yüzeyler, yenilikçi tasarım hatları, teknik bakımdan ince bir işçilikle yaratılan ayrıntılar, farklı, belirgin grafik tasarımlar Opel’in yeni beden dilinin altını çiziyor. (Ölçüleri, 4.25 metre uzunluk, 1.75 metre genişlik, 1.46 metre yükseklik ve 2.61-metre uzunluğunda bir dingil mesafesidir.) Beş-kapılı Astra’nın boyutları, sınıfının en büyükleri arasındadır. Önceki nesil Astra’ya göre yaklaşık 35 mm daha yüksek, 44 mm daha geniş ve 139 mm daha uzundur. Önde ve arkadaki omuz mesafesi ve aynı zamanda arkadaki baş mesafesi belirgin bir şekilde arttırılmıştır. Astra’nın arkada oturan yolcuları için zâten çok cömert miktarda olan bacak mesafesi, ek olarak 17 mm daha da artırılmıştır. Yeni Astra’da bagaj hacmide çok geniştir. (2004 yaz mevsiminden itibaren piyasadan temin edilebilecek) bir lâstik tamir takımı ile birlikte, yeni Astra sınıfının lideri 380 litrelik bagaj hacmi sunar (VDA standardı). Arka koltuk sırtlıkları aşağıya doğru katlandığı zaman bu bagaj hacmi, maksimum 1300 litreye kadar genişler. Daha uzun bir dingil mesafesi ile birlikte akıllı ambalajlama, Astra’nın genişlik ve ferahlığının en önemli anahtarıdır.

İç mekân: Kaliteli, ergonomik, geniş ve ferah

Yeni Astra’nın tüm gelişim aşamalarında iç mekân çok önemli idi. Yüksek düzeydeki görsel ve dokusal kalite de bu önemi en iyi şekilde yansıtmaktadır. İç mekânın tasarım çizgileri, otomobilin dinamik dış kısmı ile mükemmel uyum sağlar. Tipik bir model tasarım ipucu da, kaputtan akıp gelen ve çok net, belirgin bir düzenlemesi olan orta konsolun üzerinden geçen çizgisidir. Astra kokpitte daha ileri düzeyde göze çarpan tasarım öğeleri arasında, üç-boyutlu göstergeler ve merkezî bir şekilde yerleşik, okunması çok kolay 6.5 inçlik monitör ekran bulunmaktadır. Estetiği daha da artırılan kontur tasarım çizgileri, daha yüksek yanal destekler, daha uzun minderler ve en uygun duruma getirilen ayarları ile yeni Astra’nın koltukları ileri düzeyde ergonomiktir.

Özellikle çevik, becerikli kullanım ve yol-tutuş, yüksek seviyelerde aktif güvenlik, yeni Astra’nın IDS şasisi [Interaktif Sürüş Sistemini] için başlıca geliştirme hedefleri idi. Süspansiyon; önde McPherson gergi kolları ile bir alt-şasi ve arkada çift-duvarlı, U-şeklinde profili olan, patentli bir torsiyon çubuğu özellikleri ile donatılmıştır. Yeni Astra’da kullanılan en ileri düzeydeki tasarım; yalnızca klasik torsiyon çubuğu milinin tüm avantajlarını – örneğin minimum yer boşluğu ihtiyacı, düşük ağırlık ve tekerleğin ön düzen ayarı için yüksek düzeyde kontrol gibi avantajları sürdürmekle kalmaz, bir model serisi içindeki farklı versiyonların çok özel gereklerine göre de hassastır ve en doğru şekilde ayarlanır.

İleri düzeyde geliştirilen şasi: Sürekli Süspansiyon Kontrollü CDC sistemli IDSPlus için

Tercihli olarak sunulan uyumlu IDSPlus süspansiyon sistemi ve elektronik Sürekli Süspansiyon Kontrolü [CDC] sistemli yeni Astra’da konfor ve aktif güvenlik arasındaki dengenin tamamen yeni bir boyutu sunulmaktadır. Yüksek hızlı CAN bus sistemi bilgi-yolu aracılığıyla ESPPlus, ABS ve CDC sistemlerinin kumanda birimleri ve sensörlerinin bulunduğu entegre şasi kontrolü, yine kompakt segmentde galasını kutluyor. IDSPlus ile, Astra sürücüleri Sport butonuna basarak özel bir performans modunu aktif duruma getirebilirler. Bu şekilde fanatik sürücü için süspansiyon ayarları seçilir, direksiyon ve hız pedalının tepkisi buna göre uyarlanır, otomatik ve “Easytronic” şanzımanlar ile vites değiştirme noktaları daha yüksek bir devir/dakika menziline ayarlanır.

En ileri teknoloji: Yeni TWINPORT benzinli motorlar ve “common rail” turbo-dizel motorlar.

Yeni önden çekişli Astra, motor hacimleri 1.4’ten 2.0 litreye kadar ve çıkış güçleri de 59 – 147 kW (80 – 200 hp) arasında değişen beş benzinli motor ve üç turbo dizel motor ile piyasadan temin edilebilecektir. Yeni Astra, 230 km/saatten fazla maksimum hızlara ulaşabilir ve sıfırdan 100 km/saat hıza sekiz saniyeden daha az bir sürede yükselir. Tüm motorlar, ileri teknoloji ile donatılan, dört silindirli ve silindir başına dört valflı ECOTEC motora sahip. 2006 yılında zorunlu olarak uygulanacak olan Euro 4 ekzos emisyon standartlarına bugünden uyum sağlamaktadırlar. TWINPORT benzinli motorlar ve “common rail” turbo dizeller, özellikle çevre-dostudur. Düşük yakıt tüketimi sayesinde 66 kW (90 hp) çıkış-güçlü yeni 1.4 TWINPORT motorun bileşik yakıt tüketimi, yalnızca 6.3 litre / 100 km’dir. 59 kW (80 hp) 1.7 CDTI dizel motorun yakıt tüketimi daha da düşüktür: 4.9 litre / 100 km.

Özellikle sürüş coşkusu yaratan, kullanımı son derece eğlenceli motorlar, yeni geliştirilen 125 kW (170 hp) çıkış güçlü, 2.0-litrelik turbo-şarjlı benzinli motor, tercihli dizel partikülleri filtresi olan 110 kW (150 hp) 1.9 CDTI ve serisinin en üstün motoru 200 hp benzinli turbo ünitedir. Bu üç motor da, standart olarak yeni altı-ileri manüel şanzıman ile pazara sunulacak. Ayrıca Opel, yeni Astra için, beş-ileri bir manüel şanzıman, bir otomatik vites ve “Easytronic” versiyonunu sunmaktadır. Şimdi “Easytronic” sistem, standart olarak bir spor sürüş modu ve Yokuşta Kalkış Desteği (HSA) gibi özellikleri üzerinde taşımaktadır. HSA fonksiyonu, bir yokuşu tırmanırken otomobilin geriye doğru kaymasını, yuvarlanmasını önler. HSA ayrıca manüel şanzıman ile birlikte de sunulur.

Spesifikasyon: Geniş-kapsamlı standart ekipmanlar ve SAFETEC güvenlik sistemi

İleri düzeyde geliştirilmiş olan şasi ve motor teknolojisi ile birlikte yeni Astra, olağanüstü geniş-kapsamlı standart ekipmanlar ve (SAFETEC de dahil) çeşitli güvenlik ekipmanları ile sunuluyor. Bu geniş-kapsamlı korumacılık sistemi, pasif ve aktif şu güvenlik özelliklerinden oluşmaktadır: Deformasyon bölgeleri olan yüksek düzeyde dengeli gövde , ESPPlus sistemli IDS şasi, TCPlus çekiş kontrolü, CBC Virajda Fren Kontrolü ve servo-fren ve dört diskli frenden oluşan ABS sistemi… Sürücü ve ön koltuk yolcusu için ön hava yastıkları, göğüs / leğen kemiği bölgesini koruyan yan hava yastıkları, önde ve dış arka koltuklarda baş için perde hava yastıkları, önde aktif kafalıklar, tüm yolcular için kucak-ve-omuz emniyet kemerleri, arkada ISOFIX çocuk oto-koltuk sistemi için iki adet montaj noktası, önden çarpışma durumunda Katlanır Pedal Sistemi [PRS] ve yükseklik/derinlik ayarlı direksiyon kolonu, tüm olarak SAFETEC paketi spesifikasyonlarıdır. Görsel ve akustik uyarı sinyalleri; sürücü ve ön-yolcuya emniyet kemerlerinin bağlanması gerektiğini hatırlatır.

Model serisi: Çeşitli müşteri ihtiyaçları için beş farklı versiyon.

Her birinin farklı görünümleri ve fonksiyonları olan toplam beş versiyonu ile Astra çeşitli müşteri ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde geliştirildi. (Astra, Enjoy, Elegance, Sport ve Cosmo). Ayrıca kişisel tercihlere ve ihtiyaçlara göre müşterinin isteğine bağlı olarak sekiz ekipman paketi ve birçok opsiyonlar vardır. Deri döşeme, Sürüşe Duyarlı AFL far sistemi, bi-xenon farlar, TPMS Lâstik Basınç Göstergesi sistemi ve elektronik iklim kontrollü klima ve Ani Isıtma Sistemi bulunmaktadır. Ani ısıtma sistemi, kış mevsiminde buzdan arınan pencerelerin tekrar buzlanmasını önler ve iç mekânı ısıtma sürecini hızlandırır.

Ayrıca yeni jenerasyon bilgi-eğlence sistemleri de otomobilin başlıca özellikleri arasındadır. Telefon ve 6’lı CD değiştirici gibi ekipmanlar doğrudan doğruya sisteme entegre edilebilir. Twin Audio sistem ile, yeni Astra’nın ön ve arka yolcuları ayrı ayrı, birbirinden farklı müzik veya radyo programları dinleyebilir.

Kalite: Üretim ve elemanların eğitimi için bir milyar euro’dan fazla yatırım yapıldı.

Yeni jenerasyon Astra, kalite, güvenilirlik ve dayanıklılık bakımından da segmentinin en iyisidir. Anvers (Belçika), Ellesmere Port (İngiltere) ve Bochum (Almanya)’daki yüksek üretim standartlarına ve çok sıkı kalite kontrol süreci sayesinde Opel; Astra üretim tesislerinin modernizasyonu ve tesis elemanlarının eğitimi için bir milyar euro’dan fazla yatırım yaptı.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com