Gösterim: 876
Eklenme: 8 Mayıs 2009
Saat: 14:05
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Peugeot 908 HY

Peugeot Sport, 2009 sezonunda ana hedefi olan Le Mans 24 Saat yarışından önceki son hazırlıklarını, 2008 tur rekoru saatte ortalama 210 km ile 7 No’lu 908’ye ait olan ultra hızlı Spa-Francorchamps Pisti’nde tamamlamaya karar verdi.

Peugeot Total Team, 2009 programını Le Mans yarışına bağlı olarak oluşturdu. Tüm ekiplerin bir turunu başka yerlerdeki iki tur değerinde bulduğu Sebring 12 Saat yarışından sonra, 908 HDi FAP direksiyonunda yaptıkları kilometreye bağlı olarak seçilen pilotlar Spa-Francorchamps 1000 km yarışına iki otomobil ile katılacak. Peugeot Sport Direktörü Olivier Quesnel, “Spa aynı zamanda özellikle Le Mans yarışından önce yarış ortamında son bir prova yapmak için çok güzel bir fırsat oluşturuyor” dedi. Quesnel, “Yeni düzenlemeye göre mekanisyenler için pit stoplar, pistteki strateji ve pilotların değişimleri için bir deneyim olacak. Ayrıca yakın zamanda ekibimize yedek pilot olarak katılan ve Le Mans’ta Pescarolo Sport’a teslim edilen Peugeot 908 HDi FAP’ın pilotluğunu yapacak Simon Pagenaud başta olmak üzere, pilotlarımızın 908 ile tanışmaları ve araca alışmaları, bu yarışta gözden geçireceğimiz başlıca unsurlar olacak. Spa aynı zamanda son teknik tanımlarımızı onaylamamız için de bir fırsat olacak. Dolayısıyla, bu yarışın sonucu bizim önceliğimiz değil ve eğer –Sebring’de olduğu gibi- bir şeyi değiştirmek veya kontrol etmek için bir otomobili yarıştan çekmemiz gerekirse, bu konuda hiç tereddüt etmeyiz.” şeklinde konuştu.

Peugeot 908 HDi FAP n°7
Christian Klien (Avusturya)-Nicolas Minassian (Fransa)-Simon Pagenaud (Fransa).

Peugeot 908 HDi FAP n°9
David Brabham (Avustralya) – Marc Gené (İspanya) – Alexander Wurz (Avusturya)

Mavi ve krom renkli iki Peugeot, rüzgar kanatlarının ve dikiz aynalarının renkleriyle birbirinden ayırt edilecekler. 7 N°lu otomobilde siyah Peugeot yazılı beyaz rüzgar kanadı ve dikiz aynaları olacak. 9 N°lu otomobilde ise beyaz Peugeot yazısı ile birlikte siyah dikiz aynaları ve rüzgar kanadı olacak.

Bu iki otomobil ACO tarafından tanımlanan yeni konfigürasyonda olacaklar, yani 30 kg daha ağırlaştırılmış olacaklar. Spa-Francorchamps, böylece dizel ve benzinli prototipler arasındaki yeni denklik kuralının nasıl bir sonuç verdiğini görmek için ilk fırsat olacak, çünkü bilindiği gibi benzinli versiyonlar daha önce Barselona’daki sezonun açılış yarışında daha hızlı olduklarını göstermişlerdi.

Peugeot Sport Teknik Direktörü Bruno Famin, “Otomobile 30 kg’lık bir ekleme yapılması, performansların azalmasının ötesinde, mekanik parçaların, özellikle de süspansiyon ve frenlerin direncini oldukça etkiliyor” dedi. Famin, “Otomobillerimizin güvenliğini ve dayanıklılığını garanti altına almak için, Le Mans’a hazırlık programımızın bu aşamasında, acil olarak çok zorlayıcı yeni bir onay testi evresine girmemiz gerekiyordu. Yakıt dolum borusunun flanşı ile 30 kilo ağırlık arasında, Le Mans yarışında her turda yaklaşık 2 saniye kaybedeceğimizi düşünüyoruz, bu ise inanılmaz derecede büyük bir rakam!” şeklinde açıklamada bulundu.

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk yorumu siz yazabilirsiniz.

AraçlarMTV HesaplamaÖTV HesaplamaBirim DönüştürücüPlakalar
KategorilerAraba VideolarıModifiyeli ArabalarAraba Resimleri
TurkCar - Türkiye'nin Otomobil Sitesi. 2006 - 2018.
Bu site en iyi Firefox, Opera ve Google Chrome tarayıcılarında görüntülenebilir.
Bağlantılar: Citroen | GH.
info@turkcar.com